PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pan Samochodzik i Winnetou: maszynopis
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-12-24, 06:51:04   Pan Samochodzik i Winnetou: maszynopis

Pan Samochodzik i Winnetou - fragmenty pierwszego rozdziału.



http://m.wmwm.pl/pdf/2014..._maszynopis.pdf
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-12-24, 06:56:17   

Dyskusję na temat położenia jeziora Zmierzchun prowadzimy tu:
http://pansamochodzik.net...p=262366#262366
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2015-12-24, 17:00:52   

No to nareszcie mój ulubiony Winnetou! Klika różnic z wersją ostateczną zauważyłem, ale generalnie nie ma ich chyba za dużo. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2015-12-25, 00:52:05   

Aleście mi narobili ochoty na przeczytanie Winetou !!!
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-01-23, 09:41:17   

Z maszynopisu PSiW wynika, że w kawiarni w Złotym Rogu panowała kakofonia (lub, jak Nienacki napisał: kakafonia) dźwięków. Z tranzystorów jak i małego japońskiego magnetofonu wydzierali się Tom Jones, jakiś mi bliżej nie znany artysta “Jim Prestley”, oraz, tym razem dobrze nam znane, Czerwone Gitary. Autor zaznacza, że utwór polskiej grupy pochodził z jej “hałaśliwego okresu”. Nie wiedziałem, że miała bardziej hałaśliwe lub mniej hałaśliwe okresy, ale no proszę, teraz wiem.

Rzekłbym, że gust muzyczny Nienackiego był tak samo mało wyrafinowany jak jego predylekcje kulinarne.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-01-23, 11:58:47   

John Dee napisał/a:
oraz, tym razem dobrze nam znane, Czerwone Gitary. Autor zaznacza, że utwór polskiej grupy pochodził z jej “hałaśliwego okresu”. Nie wiedziałem, że miała bardziej hałaśliwe lub mniej hałaśliwe okresy, ale no proszę, teraz wiem.


Z tego co się orientuję, to w okresie kiedy rządził tam jeszcze Krzysztof Kleczon, faktycznie styl Czerwonych Gitar był bardziej drapieżny, z elementami poszukiwań muzycznych. W czasach Seweryna Krajewskiego były to już najczęściej ballady.

Za drapieżną, szczególnie patrząc na lata w którym powstała, można uznać np. piosenkę "10 w skali beauforta":


:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-01-23, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-01-23, 12:18:20   

John Dee napisał/a:
Rzekłbym, że gust muzyczny Nienackiego był tak samo mało wyrafinowany jak jego predylekcje kulinarne.

Ogólnie - bardzo możliwe, że masz rację. Z tego akapitu można wnioskować coś trochę innego: to, że słabo rozeznawał się wśród współczesnych zespołów i wykonawców. Trochę go pod tym względem rozumiem. Podejrzewam, że większość współczesnej muzyki puszczał mimo uszu i nie przywiązywał do niej wagi.
Ciekawe, czy fragment został ostatecznie usunięty z powodów kompozycyjnych, czy może Nienacki zorientował się (lub ktoś mu uświadomił) że naraża się pisząc o sprawach o których sam ma dużo mniejsze pojęcie niż wielu czytelników.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Gaspard 
Twórca
Mariusz Szylak - biograf Zbigniewa Nienackiego


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sty 2016
Posty: 62
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-23, 12:42:08   

John Dee napisał/a:
Rzekłbym, że gust muzyczny Nienackiego był tak samo mało wyrafinowany jak jego predylekcje kulinarne.


Pamiętam, że czytałem, że podobali mu się Trubadurzy - m.in. w piosence z drugiej połowy lat 60. "Byłaś tu" (przy okazji - moze także w związku z jakims tam /dalszym lub blizszym/ odniesienim do poznanej wówczas Alicji... :) )....
_________________
Salutations!
Gaspard
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-23, 16:09:18   

Gaspard napisał/a:
Pamiętam, że czytałem, że podobali mu się Trubadurzy - m.in. w piosence z drugiej połowy lat 60. "Byłaś tu"


:513:

Musiałeś mi przypomnieć!? Teraz mam załatwione resztę dnia...

Ja to odbieram, że autor chciał uwypuklić, że w kawiarni brzmiał obciach. A to niekoniecznie musi być miarą gustów muzycznych ZN... Nb. Czerwone Gitary niewiele miały kawałków tak dobrych jak "10 w skali Beuaforta" ;-)

Kynokephalos słusznie zwraca uwagę, że przecież z jakichś powodów ZN usunął ten fragment. Bardzo możliwie, że w tym temacie nie czuł się pewnie, jak zapewne większość ludzi z jego rzutu.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-01-23, 16:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gaspard 
Twórca
Mariusz Szylak - biograf Zbigniewa Nienackiego


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sty 2016
Posty: 62
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-23, 21:26:15   

Z24 napisał/a:
Nb. Czerwone Gitary niewiele miały kawałków tak dobrych jak "10 w skali Beuaforta"


Z tym, że "10 w skali Beauforta" to oczywiście Trzy Korony a nie Cz.G. :)

A poza tym zgadzam się! :)
_________________
Salutations!
Gaspard
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-23, 21:29:33   

Gaspard napisał/a:
Z tym, że "10 w skali Beauforta" to oczywiście Trzy Korony a nie Cz.G. :)


Oczywiście! :D
_________________
Z 24
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-01-23, 21:29:43   

Gaspard napisał/a:
Z tym, że "10 w skali Beauforta" to oczywiście Trzy Korony a nie Cz.G.


wikipedia mówi coś innego

Istnieje pięć autorskich wersji utworu. Pierwsza została nagrana wspólnie z zespołem Czerwone Gitary, druga z muzykami sesyjnymi, trzecia z grupą Trzy Korony, czwarta z zespołem Ryszarda Kruzy i piąta, nagrana przez reaktywowany po trzydziestu trzech latach nieobecności na rynku muzycznym zespół Trzy Korony (grający pod nazwą Trzy Korony 2000), ale już bez Krzysztofa Klenczona
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Gaspard 
Twórca
Mariusz Szylak - biograf Zbigniewa Nienackiego


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sty 2016
Posty: 62
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-23, 22:22:01   

PawelK napisał/a:
Istnieje pięć autorskich wersji utworu. Pierwsza została nagrana wspólnie z zespołem Czerwone Gitary, druga z muzykami sesyjnymi, trzecia z grupą Trzy Korony, czwarta z zespołem Ryszarda Kruzy i piąta, nagrana przez reaktywowany po trzydziestu trzech latach nieobecności na rynku muzycznym zespół Trzy Korony (grający pod nazwą Trzy Korony 2000), ale już bez Krzysztofa Klenczona


Aaa... rzeczywiscie, sorry, tak w istocie może być. Na pewno znam dwie wersje Klenczona, z których jedna jest dłuższa o zwrotkę. :)
_________________
Salutations!
Gaspard
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-01-24, 09:11:06   

PawelK napisał/a:
Istnieje pięć autorskich wersji utworu. Pierwsza została nagrana wspólnie z zespołem Czerwone Gitary

Jeszcze w oryginalnym składzie, wraz z Krajewskim? A nagranie się zachowało? :galy:
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-01-24, 12:56:43   

John Dee napisał/a:
Jeszcze w oryginalnym składzie, wraz z Krajewskim? A nagranie się zachowało?


Myślę, że wątpię.

./redir/bibliotekapiosenki.pl/10_w_skali_beauforta
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-25, 09:53:09   

W każdym razie tantiemy szły na K.K.

PS. Uśmiałem się, bo trafiłem na tekst niecenzuralnej wersji tej piosenki. Nie podam linku bo bo dostanę bana bez zawiasów, ale łatwo to znaleźć... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-21, 22:30:21   

Wyniki lektury maszynopisu. :) Na początek opis Winnetou:

"...do kawiarni wszedł niski mężczyzna lat około pięćdziesięciu, dość tęgi, z pokaźnym brzuszkiem. Twarz miał mocno opaloną, włos bujny i czarny. Ubrany był w zamszową luźną bluzę, spodnie z ciemnego weluru...."
No i nie nazywał się pierwotnie Winnetou, tylko Wielki Bóbr... :D

Bogu dzięki, że Nienacki tę postać przerobił! Wygląda zresztą na to, że zmienił jej koncepcję już w trakcie pisania, bo w nowszych fragmentach powieści mamy już Winnetou, który z czasem znacznie wyprzystojniał. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-07-22, 07:36:46   

Niezły numer!!! :D
Koncepcja Winnetou musiała się tak samo zmienić jak koncepcja całej książki, o czym Nienacki zresztą pisał w przedmowie. Ważne, że zmieniła się na lepsze! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-22, 20:58:38   

Następna postać, która uległa lekkiej metamorfozie to Milczący Wilk, który pierwotnie nazywał się Szara Sowa (raz występuje też jako Biała Sowa, ale to pewnie literówka).

Charakter, wygląd i zawód podobny (chociaż był dopiero asystentem). Ale pływał nie "Moby Dickiem" tylko "Izabellą" i towarzyszyła mu 12-letnia córeczka, która na imię miała Bajeczka. :D

Z koncepcji córeczki chyba Nienacki szybko zrezygnował, bo pojawia się tylko w dwóch scenach na początku książki. Za to Szara Sowa i "Izabella" zostały wymienione późno.

Wracając jeszcze do Winnetou - odniosłam wrażenie, że początkowo nie on był przewidziany na "parę" do Krwawej Mary. Z opisów KM z początku książki można wysnuć wniosek, że wpadła w oko samemu Tomaszowi (zachwyca się jej niebieskimi oczami oraz bardzo jasnymi włosami i faktem, że dziewczyna nosi kretonową sukienkę, jest dotknięty jej obojętnością przy kolejnej wizycie w kawiarni...).
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań

Wysłany: 2016-07-22, 22:11:39   

Z tego co widzę, to na podstawie Twoich odkryć, spokojnie możnaby zmontować kilka wersji tej książki! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-07-22, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 12