PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-10, 14:05
Laseczka i tajemnica - co sądzicie
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-17, 07:28:44   

John Dee napisał/a:
Czy ZN nie posiadał jednak takiej właśnie laseczki?


Ponoć miał. Ale jak piszesz, najpierw mógł ją gdzieś zobaczyć, a dopiero potem (inną) zakupić. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2015-07-28, 12:36:04   

Szara Sowa napisał/a:
John Dee napisał/a:
Czy ZN nie posiadał jednak takiej właśnie laseczki?


Ponoć miał. Ale jak piszesz, najpierw mógł ją gdzieś zobaczyć, a dopiero potem (inną) zakupić. :)


Miał. Została w Jerzwałdzie jak wiele innych pamiątek. W 1999 r na pierwszym złocie miałem ja w ręku. ;-)
Niestety nie wiem kiedy zostal jej właścicielem.
 
 
heillos 
Czytał Samochodzika


Dołączył: 26 Sie 2009
Posty: 65
Wysłany: 2015-07-28, 16:34:36   

Została? gdzieś chyba koło 2008 sprzedano przecież pamiątki po Nienackim na Allegro i ZTC czytałem nie pozostało to już.
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2015-07-28, 16:37:10   

heillos napisał/a:
Została? gdzieś chyba koło 2008 sprzedano przecież pamiątki po Nienackim na Allegro i ZTC czytałem nie pozostało to już.


Została po śmierci Nienackiego. Co się z nią dzieje teraz to nie wiem.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-07-28, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2015-09-09, 18:26:30   

Szara Sowa napisał/a:

Klimatyczny zamek z Nieborowie


W Oporowie...
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-09, 19:06:15   

Milady napisał/a:
W Oporowie...


Masz słuszną rację!!! :D
I nikt tego wcześniej nie wychwycił? :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2015-09-09, 21:23:58   

Moze rzadko zagladam, ale jeśli już to uważnie ;-)
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2016-03-23, 12:42:13   

Even napisał/a:
Nowomowę w polskim kinie chyba zaczął artysta Linda. Ale przecież to jego środek artystyczny. Pokolenie wychowane na jego filmach nie wyobraża sobie już chyba zdania, które nie zawiera wulgaryzmów. :diabelek:
Wulgaryzmy są czymś tak jakby spontanicznym, zaś nowomowa narzuconym rytuałem. Wyraz "nowomowa" powinien być wyłącznie określeniem propagandy totalitarnej, jak to objaśniał Orwell. Nie każdy bełkot zasługuje na miano nowomowy (Michał Głowiński, autor prac o nowomowie).
Zasługą Miszcza Nienackiego pozostaje, iż na ogół propagandowych wtrętów unikał (z paroma wyjątkami, głównie w Tajemnicy Tajemnic czy Niewidzialnych) i że piękną polszczyzną pisał.
"Laseczkę" przeczytałam pół roku temu, kilkakrotnie gubiłam wątek, było super, chyba muszę przeczytać znowu.
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2016-03-28, 14:33:53   

Przeczytałam LiT, a właściwie odsłuchałam przez święta. Jestem pod wielkim wrażeniem i przyznaję, że bardzo mi się podobała. Zdecydowanie muszę powtórzyć, bo za dużo wątków, osób i różnych innych treści i zdarzyło się przysnąć (to podstawowa i jedyna dla mnie wada audiobooków g:\ ).
Ostatnie dwa rozdziały "obudziły" mnie w nocy całkiem. Wysłuchałam do końca i mam dylemat, czy mi się to zakończenie podoba g;) Nie mogę zdradzać o co chodzi, zainteresowani wiedzą, a inni niech przeczytają i osądzą sami. Niewykluczone, że zdanie zmienię, jak wszystko wysłucham jeszcze raz, ale intryga, splot wydarzeń, wplecione tło historyczne i umiejscowienie akcji w mieście Łodzi i okolicy przemawiają i tak dla mnie na bardzo duży plus. Książka warta wielokrotnego czytania :564:
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-03-29, 00:55:07   

Dla mnie natomiast druga część LiT bardzo sztampowa, jak dziesiątki innych milicyjniaków. Nienacki poszedł tu na łatwiznę. Za to początkowe strony powieści mniam, mniam. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-03-29, 09:22:27   

Protoavis napisał/a:
Dla mnie natomiast druga część LiT bardzo sztampowa, jak dziesiątki innych milicyjniaków.


Może i tak (choć ja nie odniosłem takiego wrażenia), ale trzeba pamiętać, że w latach kiedy LiT się ukazała, "milicyjniaków" było siłą rzeczy mniej niż ich znamy obecnie, więc ta sztampowość była nieco mniej sztampowa :D .

Za to zakończenie/a jest/są moim zdaniem iście szatańskie!!! W kategorii "jak obrócić czytelnikowi kota ogonem" plasuje się absolutnie na topie spośród wszystkich znanych mi pozycji Nienackiego.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-06-07, 08:35:42   

Przejrzawszy pobieżnie ten wątek, zastanawiam się, czy w ogóle coś pisać, bo będę chyba jedyną osobą (albo jedną z nielicznych), którym "Laseczka i tajemnica" się nie podoba :/
Ale zaryzykuję.

Przeczytałam wczoraj po raz pierwszy.
Przede wszystkim, książka ta niezmiernie mnie wynudziła. To ciągłe powtarzanie głównego motywu, wielokrotne powtarzanie wszystkim historii laseczki, które czytelnik czyta już po raz trzeci, czwarty, piąty i kolejny ... No ile można?! Ile razy można powtarzać, kto kupił pozłacaną solniczkę? Tak, jakby docelowym odbiorcą książki miał być średnio bystry czytelnik, któremu co dwie strony trzeba przypominać, o co w historii chodzi. Sama historia, owszem, ciekawa, ale poprowadzona w sposób irytujący. I bardzo chaotyczny.
No i ten bohater!!! Matko! Pierdoła totalna! Nieciekawa postać bez pierwiastka męskości, za to tchórz, jak się patrzy. Na początku, czytając o Henryku, jak idzie sobie z tą laseczką i widzi dziewczynę atakowaną przez jednego zaledwie chłopaka i zastanawia się, czy stanąć w jej obronie, byłam przekonana, że ma co najmniej 60 lat i jest schorowanych człowiekiem. Jak potem przeczytałam, że ma lat 30, to zwątpiłam.
Dodatkowo dialogi, jakieś takie mało wiarygodne i wręcz śmieszne, zwłaszcza między Henrykiem a kobietami. Żadnych tam nie ma emocji, żadnego uwodzenia czy chociaż ciekawej gry. Przynajmniej ja tego nie czuję.

To tak na szybko, pierwsze wrażenia. Teraz się pewnie posypią gromy :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-06-07, 08:42, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-06-07, 09:01:00   

Yvonne napisał/a:

Teraz się pewnie posypią gromy :)

Eeee tam, zaraz gromy ;-) Nie wszystko się każdemu musi podobać.


Yvonne napisał/a:

No i ten bohater!!! Matko! Pierdoła totalna!

A nie masz wrażenia, że bohater "Uroczyska" w gruncie rzeczy też jest taki pierdołowaty?
W każdym razie, jak dla mnie, ma więcej wspólnego z Henrykiem niż z późniejszym "samochodzikowym" Tomaszem.
Taka faza pisarska chyba po prostu.

PS. Ale naprawdę nie spodobały Ci się te alternatywne zakończenia i to, jak ładnie wszystkie "klocki" pasowały zarówno do jednego jak i do drugiego?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2016-06-07, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-06-07, 09:06:00   

irycki napisał/a:
A nie masz wrażenia, że bohater "Uroczyska" w gruncie rzeczy też jest taki pierdołowaty?


No pewnie, że jest :)
"Uroczyska" też nie lubię ;-)

irycki napisał/a:
PS. Ale naprawdę nie spodobały Ci się te alternatywne zakończenia i to, jak ładnie wszystkie "klocki" pasowały zarówno do jednego jak i do drugiego?


Zakończenie było w porządku, ale to jedynie ostatnie 20 stron. Poprzednie 180 tak mnie wynudziło, że już chyba na zakończenie nie zwróciłam dostatecznej uwagi :/
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-05-26, 11:05:40   

michaŁ napisał/a:

Butyłłowa miała znajomych z Ozorkowa. Spotkała ich w tramwaju podmiejskim i razem z nimi wracała do domu.
Henryk polecił poczekać Rosannie na przystanku tramwaju podmiejskiego przy szosie. I sam cofnął się do domu Butyłłów. Wrócił po 5 minutach. Więc przypuszczam, że był on gdzieś nieopodal szosy. Natomiast Sokolniki są oddalone od szosy ze 3 km.
Ten dom leżał na skraju wioski leżącej wzdłuż linii tramwajowej, w okolicy lasu pod Ozorkowem. Wysiedli na przystanku obok dawnego zajazdu, z któergo do domu Butyłły było jeszcze ok. pół kilometra. Nie, jednak ta analiza wyklucza Sokolniki.


A może to chodzi o Rosanów? Dawniej w lesie przy drodze krajowej nr 1 i linii tramwajowej Łódź - Ozorków był zajazd. Spalił się kilka lat temu.
Do Rosanowa przez las jest niedaleko, pasuje Lućmierz i Rosanów.
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-05-26, 17:24:20   

Też miałem takie skojarzenie - imienia dziewczyny i miejscowości na drodze do Ozorkowa. Oczywiście, Rosanów leży obok linii tramwajowej, jest nawet przystanek na linii 46 Emilia (Rosanów). Ale spalony zajazd, który był nieopodal, był raczej nowszej daty, niż tamte wydarzenia. Ale fakt, to okolice rondka ze zjazdem na autostradę. Może nowy zajazd postawiono na miejscu starego?
Na pewno to musiał być któryś z przystanków od Lućmierza do Aleksandrii.

Oto rozkład jazdy linii 46 z wyszczególnionymi przystankami:


Sokolniki to okolice przystanków: Słowik (szkoła), Słowik, Aleksandria. Ale są zbyt oddalone od szosy i tramwaju.

Tak w ogóle, to jeśli nie znajdą się środki na szybką modernizację tej trasy tramwajowej, to są to już prawdopodobnie jej ostatnie miesiące, podobnie, jak i innych podmiejskich linii w Łodzi.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
Ostatnio zmieniony przez michaŁ 2017-05-26, 17:31, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-08, 14:16:45   

Jestem świeżo po przeczytaniu "Laseczki...". Jestem chora, więc nareszcie mam czas na czytanie. Chociaż tyle dobrego...
Nie będę oryginalna i zdecydowanie podzielam zdanie większości wypowiadających się. Książka baaardzo mi się podobała i mimo, że miałam pewne podejrzenia co do sprawcy, to zakończenie mega mnie zaskoczyło. Jak ktoś tu już napisał, istny majstersztyk.
W sumie trochę dziwi mnie mój entuzjazm, bo nie przepadam za kryminałami, no ale najwidoczniej dobra książka obroni się sama. Uważam, że zdecydowanie warto zapoznać się z tą pozycją. :)
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-03-08, 15:36:55   

A mnie ta książka tak rozczarowała, że do dzisiaj boli mnie moje czytelnicze serce, jak o niej myślę :/

Zdrowia życzę, Aga :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-03-08, 15:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-08, 16:42:33   

Aga napisał/a:
Książka baaardzo mi się podobała i mimo, że miałam pewne podejrzenia co do sprawcy, to zakończenie mega mnie zaskoczyło. Jak ktoś tu już napisał, istny majstersztyk.
W sumie trochę dziwi mnie mój entuzjazm, bo nie przepadam za kryminałami, no ale najwidoczniej dobra książka obroni się sama. Uważam, że zdecydowanie warto zapoznać się z tą pozycją. :)

To przeczytaj jeszcze "Węża morskiego", bo jest w podobnym klimacie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-03-08, 18:22:42   

Yvonne napisał/a:
Zdrowia życzę, Aga

Dziękuję bardzo :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 17