PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
112. Leśna samotnia
Autor Wiadomość
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych

Wysłany: 2014-06-23, 19:06:34   

Do Berty. Dzięki za miłe słowa. Wątek fascynującej kobiety, chodzi pewnie o Ritę. rozbudowany został we wcześniejszym "Skarbie UB". O młodocianych pomocnikach dużo jest w "Skarbie UB", a zwłaszcza w "Depozycie hrabiego Paca". Pozdrawiam. Irek

Jolly Roger 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2014-10-03, 19:10:03   

Zdecydowanie najlepsze wg mnie kontynuacje.
Cudowne okolice Suwałk. Ciekawe wątki i historia jakiej nie znałam (ale wstyd).
Przy najbliższych odwiedzinach na pewno pokuszę się o dłuższe zwiedzanie Sejn :)
Minusem dla mnie był notorycznie pijacy Daniec.
Podobnie jak Berta uważam, ze skarb zamiast służb specjalnych byłby atrakcyjniejszy.
No to teraz zabieram się za "Depozyt Hrabiego Paca" :)

Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2014-11-14, 17:27:47   

Andrzej Irski „Leśna Samotnia”

„Leśna Samotnia” to już trzecia książka Andrzeja Irskiego, którą miałem przyjemność przeczytać. I tym razem urodzony w Lipsku nad Biebrzą autor wysłał bohatera powieści na doskonale sobie znane tereny Suwalszczyzny. Powodem wyprawy Pawła Dańca do Puszczy Augustowskiej nie jest jednak zaginiony zabytek czy też zagadka historyczna, w których lubuje się pracownik Ministerstwa Kultury i Sztuki. Daniec otrzymuje wiadomość o śmierci swego przyjaciela zwanego przez znajomych Gubernatorem. W pożegnalnym liście znajduje się prośba, aby Paweł zaopiekował się jego psem Dropsem i kotem Bigosem.

Wyrusza więc nasz muzealnik do chatki w puszczy nie przeczuwając, że będzie zajmował się bardziej pasjonującymi i tajemniczymi sprawami niż opieka nad dwójką niesfornych zwierzaków. Nie wierząc w samobójczą śmierć przyjaciela i podejrzewając, że coś się za nią kryje zamierza wyjaśnić okoliczności tego smutnego wydarzenia. Okazuje się, że sprawa wiąże się z dramatyczną historią sprzed trzydziestu lat, która miała miejsce we Francji oraz ze służbami specjalnymi PRL-u. Wykorzystując pozostawione przez Gubernatora wskazówki, wraz z Pawłem prowadzimy prywatne śledztwo, zwiedzając przy okazji miasteczka i malownicze lasy północno-wschodniej Polski.

Paweł Daniec wykreowany przez Andrzeja Irskiego to typowy Polak obdarzony słabym charakterem, nie znający słowa asertywność. Kiedy w pobliżu pojawia amator jakiegokolwiek trunku, możemy być pewni, że i on nie uchyli się przed wychyleniem kielicha. Gdyby został dłużej w leśnej głuszy zapewne szybko znalazłby wspólny język z odurzającym się walerianą kotem Gubernatora.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w tytułowej leśnej samotni oraz jej okolicach. Autorowi udało się wpleść fabułę w tajemniczy, mokry klimat suwalskich jezior, lasów i mokradeł. W przeciwieństwie do "Depozytu hrabiego Paca" Andrzej Irski nie inspirował się tym razem aż tak dosłownie książkami Zbigniewa Nienackiego (choć imię kota zapewne nie jest dziełem przypadku). Dobrze skonstruowane postacie bohaterów, dynamiczna akcja plus „to coś” sprawiają, że o książce nie zapominamy zaraz po odłożeniu na półkę. Nie miałbym nic przeciwko, aby powieść była nieco bardziej rozbudowana. Niektóre wątki, np. poszukiwanie bunkra partyzantów niemal proszą się aby autor poświecił im więcej miejsca.

Powieść Andrzeja Irskiego „Leśna samotnia” została zgłoszona do konkursu na najlepszą samochodzikową książkę 2013 r. organizowanego przez Forum Miłośników Pana Samochodzika. W finale konkursu zajęła 2 miejsce. Polecam.

?ródło recenzji:
./redir/ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2014/11/lesna-samotnia.html

Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2014-11-14, 17:30:35   

I moja dotychczasowa "toplista" powieści Andrzeja Irskiego:

1. "Duchy piramidy w Rapie,"
2. "Leśna samotnia,"
3. "Depozyt hrabiego Paca."

Zimą przeczytam "Skarb UB" :)

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2014-11-14, 17:31, w całości zmieniany 1 raz  

airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych

Wysłany: 2014-11-14, 19:03:22   

Trochę się mylisz. Imię kota nie jest przypadkowe, ale nie ma nic wspólnego z bohaterem "Niesamowitego dworu". Tak się nazywa mój szary dachowiec (teraz już trojga imion Bigos-Biskup-Lucyfer. A Drops to był mój foksterier. Niestety, nie żyje od lat. Pozdrawiam. Irek

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-14, 20:42:26   

Protoavis napisał/a:
I moja dotychczasowa "toplista" powieści Andrzeja Irskiego:

1. "Duchy piramidy w Rapie,"
2. "Leśna samotnia,"
3. "Depozyt hrabiego Paca."

Zimą przeczytam "Skarb UB" :)

Po lekturze "Skarbu UB", "Depozyt" zapewne spadnie na 4 miejsce. To naprawdę nie udana książka pana Irskiego.

Odpowiedz do tematu