PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-04, 08:53
Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia
Autor Wiadomość
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-12-04, 11:02:13   

Koniecznie musisz przeczytać oryginał - na stronie Piotrka, ZNHP, dowiesz się w których numerach była drukowana powieść.
A jeśli zgłosisz się na PW to może będzie łatwiej niż szukać tych gazet ;)
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2009-12-04, 15:20:32   

Ewentualnie przeczytaj e-booka :)
 
 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2009-12-13, 12:49:35   

"Testament rycerza Jędrzeja" od początku wydawał mi się książką w pewien sposób okaleczoną, której czegoś brakuje. Wiedziałem oczywiście, że jest to przeróbka "Zabójstwa Herakliusza Pronobisa" dlatego nie kończyłem lektury "Testamentu..." i cierpliwie czekałem, aż uda mi się zdobyć wersję oryginalna czyli "Zabójstwo..." (z tego miejsca raz jeszcze ukłony dla Jacka z listy Nienackofanów jeżeli tu zagląda ;)
Teraz mogę już powiedzieć, że nie zawiodłem się i wreszcie całość wydarzeń układała się w spójną całość, a wszelkie rozmowy i wywody filozoficzne miały sens. "Testamentowi" zaszkodziło moim zdaniem przede wszystkim uwspółcześnienie realiów. Jeżeli książka ta miała stać się 'samochodzikiem' to zastanawiam się czemu nie dodano jej do początku serii, gdy Tomasz był jeszcze młodym dziennikarzem a wydarzenia toczyły się w minionym ustroju?
W każdym bądź razie smaku "Zabójstwu.." dodają nie tylko miłosne podboje, czy często pity alkohol, ale także rozmowy z Natanielem i dający się odczuć klimat minionej epoki. To wszystko chyba bardziej przykuwało moją uwagę niż sama zagadka testamentu, bo o ile historia Baldaricha-Bałdrzycha była ciekawa, to już wątek zabójstwa Herakliusza i wskazanie morderców wydało mi się dosyć oczywiste. Całość oceniam bardzo pozytywnie i na pewno będę do niej wracał.

Ps (tym samym nie przeczytam juz apokryfów Szumskiego i jakieś Dańce, czy zniszczone wehikuły nigdy w mojej świadomosci nie beda istnieć ;)
_________________
To co teraz, ha?

 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2009-12-13, 12:55:18   

edit (pomyłka)
_________________
To co teraz, ha?

Ostatnio zmieniony przez alcotronic 2009-12-13, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2009-12-13, 12:57:41   

:065:
 
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-12-13, 16:09:10   

Najgorsze jest to, że trzeba przebrnąć przez tę książkę żeby zabrać się za kontynuację - co np. ja planuję teraz uczynić...
 
 
LuDi 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 30
Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 1183
Skąd: Bieszczady ;D
Wysłany: 2009-12-13, 16:19:17   

jak czytałem Testament rycerza Jedrzeja to pamietam że poczatek był ciekawy a potem rzeczywiście było nudno... ten Samochodzik jest rzeczywiście przełomowy i chyba to głównie sprawia że mi się nie podoba...
_________________

'Moje serce jest zawsze tam gdzie przygoda...'
 
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2009-12-13, 20:18:22   

Pan Tragacik napisał/a:
Najgorsze jest to, że trzeba przebrnąć przez tę książkę żeby zabrać się za kontynuację - co np. ja planuję teraz uczynić...


e tam, bez przesady...
spokojnie mozesz sobie darowac czytanie o syrence danca, staranowaniu wehikulu pociagiem i o samym dancu, ktory jest tu przedstawiony jako super-spider-bat-man
i prawie nic z tego nie wynika na przyszlosc
 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2009-12-13, 23:18:21   

Pan Tragacik napisał/a:
Najgorsze jest to, że trzeba przebrnąć przez tę książkę żeby zabrać się za kontynuację - co np. ja planuję teraz uczynić...


Dla mnie z kolei "Zabójstwo..." (nie "Testament...") będzie przejściem do książek Nienackiego dla dorosłych bo na kontynuacje PS w dalszym ciągu nie zamierzam się decydować.
_________________
To co teraz, ha?

 
 
Raskolnikow
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-14, 11:40:02   

unieski napisał/a:
Ewentualnie przeczytaj e-booka :)

a jest ktoś w posiadaniu? Szukałem, i niestety bezskutecznie.
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-12-14, 11:43:47   

Niestety e-booki to dość śliski temat, nie zawsze legalne więc niestety nie znajdziesz ich na forum.
Zapraszam do dyskusji na PW :okulary:
 
 
Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 1781
Wysłany: 2010-08-08, 21:11:44   

Jako, że przeczytałem już wszystkie samochodziki (Nienackiego) i Kolekcjonera a nie mam szans na szybkie dotarcie do Herakliusza, więc postaram się przeczytać Testament i zobaczyć na własne oczy, co zrobiono z Tomaszem...

Kiedyś z sentymentu przeczytałem Twierdzę Boyen, więc myślę, że mimo niewielu pozytywnych głosów uda mi się jakoś przetrwać.
_________________


Medycyna zna różne przypadki...
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-08, 21:35:16   

U mnie podobny zamiar majaczy gdzieś na horyzoncie ale muszę uważać żeby nie przedawkować kiepskiej literatury. A przecież z gniotów mężnie przebrnąłem ostatnio przez kilka kontynuacji i "Nieuchwytnego kolekcjonera".Trzeba dbać o zachowanie odpowiednich proporcji więc na razie szlaban na podobne dzieła.
 
 
Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 1781
Wysłany: 2010-08-14, 10:22:55   

Uf... Udało mi się przeczytać, ale nie było łatwo. Jak całość książka koszmarna, ale ma kilka lepszych momentów.

Jeżeli chodzi o największe błędy.
1. Przy uwspółcześnianiu zastawiono cześć elementów charakterystycznych dla PRL i okresu powojennego. Jest mowa o parcelacjach, aluzje odnośnie niedawnej wojny. Pojawiają się "kapitaliści i obszarnicy" ;-)
2. Postać Nataniela. Wziął się nie wiadomo skąd. Jest ni to ułatwieniem, ni to piątym kołem u wozu. Ponadto jest takim wielkim mistrzem i przyjacielem, że Tomasz nigdy wcześniej o nim nie wspominał.
3. Postać Tomasza. Raz jest ciapowaty i niedoświadczony (i jakby niedouczony) a innym razem przypomina starego Tomasza. Denerwujące są momenty, kiedy nie potrafi nic zrobić bez pytania Nataniela o zgodę. Czasami miałem wrażenie, że Tomasz będzie się pytał, czy ma wyjść do toalety.
4. Babie Lato - z dojrzałej zamężnej kobiety zrobiła się za przeproszeniem puszczalska panienką, która facetów zmienia jak rękawiczki.
5. Harcerze, pojawiają się ni z gruszki ni z pietruszki. Tomasz postrzega ich zupełnie inaczej, niż wszystkich innych harcerzy w poprzednich tomach. Inaczej z nimi rozmawia. Ponadto jak gdyby nigdy nic nocują sobie (w namiotach?) pośród śniegu.
6. Niedomówione sytuacje, które zostawiają za dużo pustej przestrzeni.
7. Wybitnie nieudany pojazd Pawła.


Jeżeli chodzi o plusy patrząc pod kątem całej serii to podobało mi się kilka rzeczy:
1. Kilka ciekawych intryg.
2. Zniszczenie wehikułu. Jednak bardziej sam fakt, niż sposób w jaki tego dokonano.
3. Pożegnanie z Baturą.



Jeżeli miałbym jakieś dodatkowe przemyślenia, to zmieniłbym kilka rzeczy. Jeżeli ktoś koniecznie silił się na stworzenie kontynuacji to powinien zdecydowanie zacząć od tej książki i zdecydowanie bardziej przemodelować "Zabójstwo". Zamiast nieudolnego wstawienia postaci Pawła, zrobiłbym to tak. Usunąłbym postać Nataniela i w jego miejsce przesunął postać Tomasza, wraz z jego cechami charakteru. Natomiast miejsce po Tomaszu zająłby Paweł Daniec. Razem przeżyliby wspólną przygodę. Tomasz z Marczakiem by mu zaufali i na resztę "misji" mógłby już jeździć sam.
_________________


Medycyna zna różne przypadki...
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-15, 23:08:52   

Stefanmalek napisał/a:
Jeżeli miałbym jakieś dodatkowe przemyślenia, to zmieniłbym kilka rzeczy. Jeżeli ktoś koniecznie silił się na stworzenie kontynuacji to powinien zdecydowanie zacząć od tej książki i zdecydowanie bardziej przemodelować "Zabójstwo". Zamiast nieudolnego wstawienia postaci Pawła, zrobiłbym to tak. Usunąłbym postać Nataniela i w jego miejsce przesunął postać Tomasza, wraz z jego cechami charakteru. Natomiast miejsce po Tomaszu zająłby Paweł Daniec. Razem przeżyliby wspólną przygodę. Tomasz z Marczakiem by mu zaufali i na resztę "misji" mógłby już jeździć sam.


Nie pamiętam już za bardzo tej książki ale choćby na podstawie wcześniejszych postów pomysł z zamianą miejsc - Daniec na miejce Tomasza, Tomasz na miejsce Nataniela a Nataniel out - wydaje mi się godny uwagi. No i oczywiście trzeba byłoby przepracować te wszystkie niedoróbki związane ze zmianą czasu akcji.

Naprawdę ciekawe dlaczego nie upchnęli tego jednak na początku serii. A może powód jest prozaiczny? Zajęte były już wszystkie wczesne numerki (łącznie z 0) a nikomu nie starczyło wyobraźni, żeby zrobić tom z numerem "-1" albo "1,5". :D
 
 
Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 1781
Wysłany: 2010-08-16, 09:22:02   

Kustosz napisał/a:
Zajęte były już wszystkie wczesne numerki (łącznie z 0) a nikomu nie starczyło wyobraźni, żeby zrobić tom z numerem "-1" albo "1,5".



Chyba jest coś na rzeczy, pewnie za późno wpadli też na pomysł włączenia "Zabójstwa" do serii. Jestem w trakcie czytania oryginału i myślę że równie dobrze pod Pana Samochodzika można by próbować upchnąć inne książki Nienackiego - efekt byłby podobny. Szkoda "Zabójstwo" jest jednak ciekawsze. Przez wypuszczenie Testamentu Warmia niejako zamknęła sobie drogę do publikacji "Zabójstwa".
_________________


Medycyna zna różne przypadki...
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-08-16, 20:05:34   

Piękne podsumowanie Stefanie (się rymnęło :D ) :564:
 
 
 
Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 1781
Wysłany: 2010-08-16, 20:25:39   

unieski napisał/a:
(się rymnęło )



Poeta ;-)


unieski napisał/a:
Piękne podsumowanie Stefanie


Czytam następne części i po nich też coś skrobnę. :)
_________________


Medycyna zna różne przypadki...
 
 
JaksaZKopanicy 
Uwielbia Samochodzika
Wychowany na PS



Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 905
Wysłany: 2010-10-18, 20:18:17   

Krótko: źle mi się czytało. Bardzo źle. Powiem, że w porównaniu z "Testamentem" nawet "Nieśmiertelny" to arcydzieło. Czuć, że na siłę sklejono dwie powieści. Fabuła momentami się zupełnie nie klei - brak głównej osi: ot ktoś umiera, za chwile akcja skacze do Nieborowa, ktoś kradnie dzieła sztuki i nagle w dresie adidasa następuje nagły atak Dańca.
Wehikuł zniszczony, syrenka Dańca się rozbija po czym nagle okazuje się, że Batura umiera.
Pomieszanie z poplątaniem! Chwilami czułem ten styl z "Pozwolenia na przywóz lwa" ale wszystko psuły współczesne wstawki nie trzymające się kupy...
_________________
Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą...


Ostatnio zmieniony przez JaksaZKopanicy 2010-10-18, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-10-18, 20:19:27   

Że tak spytam: czytałeś już oryginał? :p
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 11