PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Łódź 2014 - spacer z historią w tle
Autor Wiadomość
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-18, 15:33:54   

Milady napisał/a:
Księży Młyn

Księży Młyn i co jeszcze będziecie chcieli,
żeby tylko dnia starczyło g;)
Tomek ma plany spacerowe związane z filmem,
ja z zabytkami, historią miasta - znajdziemy złoty środek :D
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
ViW 
Twórca
Obywatel Globalnej Sieci



Pomógł: 3 razy
Wiek: 66
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 944
Skąd: 51.91 N, -8.47 W
Wysłany: 2014-10-18, 15:42:39   

M.Gośka napisał/a:
Willa Kindermana jest dokładniej przy ul. Wólczańskiej 31/33

Mea culpa: rzeczywiście przy Wólczańskiej. Za długo w Łodzi nie byłem - a jestem w wieku, że mam prawo do sklerozy... :D
_________________
./redir/www.vitowerner.com
 
 
Panna Monika 
Sympatyk Samochodzika
Panna Monika



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Kwi 2012
Posty: 139
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-10-18, 17:28:47   

Właśnie rozmawiałam z Misią, bardzo bym się chciała z Wami spotkać, ale jest mały problem. Mianowicie dzieci mam podziębione, mąż wyjechał, mama wyjechała, tata chory i ostatnia nadziej w moim bracie (który też jest trochę chory), że mi z moimi królewnami zostanie. Jeżeli nie, to niestety jestem uziemiona.
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-18, 17:33:30   

W związku z powyższym, że Berta zostaje w Łodzi na tydzień, miejsc na spacery jest sporo, poniżej, wstępny plan:
Startujemy z placu Reymonta o godz. 12
1. Górna - lata młodzieńcze Zbigniewa Nienackiego.
Dzielnica obejmująca południową część Łodzi, utworzona w 1960 roku (dotąd obszar Chojen i Rudy lub Południe) została nazwana od głównego rynku dzielnicy zwanego niegdyś Rynkiem Górnym (obecny plac Reymonta).

2. Widzew
Księży Młyn - Zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie miasta Łodzi od 1824. Architektura postindustrialna oraz Willa Edwarda Herbsta – neorenesansowy pałac wybudowany prawdopodobnie wg. projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875–1877, w którym zamieszkała najstarsza córka Karola Scheiblera z mężem Edwardem Herbstem.

Szkoła Filmowa w Łodzi – jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie – w programie studiów kładzie szczególny nacisk na ćwiczenia praktyczne. Szkoła kształci studentów w dziedzinie sztuki filmowej, telewizyjnej, fotograficznej oraz aktorskiej. PWSFTviT, założona w 1948 roku, wykształciła panteon wielkich ludzi kina, wśród których jest zdobywca Oskara Roman Polański. Łódzka Filmówka, powstała w 1958 r. w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni – Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej.

Muzeum Kinematografii w Łodzi - rozpoczęło działalność w 1976 roku jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi a w roku 1984 zostało wyodrębnione jako jego oddział. W 1986 roku Muzeum Kinematografii otrzymało na swoją siedzibę dawny pałac K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1 opodal PWSFTviT - popularnej "Filmówki" i podjęło samodzielną działalność jako jednostka kultury podległa samorządowi terytorialnemu.

3. Cmentarz Doły, Stary cmentarz przy ul. Ogrodowej - śladami aktorów z ekranizacji filmów o Panu Samochodziku

4. Bałuty
Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce w Łodzi w Parku im. Szarych Szeregów u zbiegu ulic Brackiej i Staszica. Odsłonięty w maju 1971 roku dla uczczenia pamięci dzieci więzionych i zamordowanych w obozie. Ośmio metrowy pomnik przypomina pęknięte serce, do którego przytula się mały, chudy chłopczyk. W sercu widoczna jest pusta przestrzeń mająca kształt dziecka.
Litzmannstadt Ghetto, Obóz dla dzieci polskich
1 grudnia 1942 roku w Łodzi na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży.
Stare Miasto w Łodzi pokrywa się swym położeniem z centrum średniowiecznej osady miejskiej - miasteczka Łódź.
Teren obejmuje: Stary Rynek, plac Kościelny [Kościół Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbudowany w latach 1888-1897 z ofiar mieszkańców Łodzi wg. projektu warszawskiego arch. Konstantego Wojciechowskiego], Park Staromiejski, oraz m.in. ulice: Kościelna, Drewnowska, Nowomiejska, Zgierska, Podrzeczna, Wolborska, Bojowników Getta Warszawskiego [dawniej Żydowska)] oraz obecnie Zachodnia [dawniej Stodolniana].
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-18, 18:01:40   

Panna Monika napisał/a:
jestem uziemiona
siła wyższa, nic się nie poradzi.... g:\
Jakby co startujemy z Górnej,
jeżeli ktoś może dojechać później będziemy pod tel.
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2014-10-18, 19:09:51   

Bardzo bym chciała z Wami pospacerować, ale daleko do tej Łodzi... Na razie odpoczywam od wyjazdów i z kolei ja przygotowuję się na przyjęcie gości w przyszły weekend ;-) Jednocześnie podziwiam żelazną kondycje Berty, która nie opuszcza chyba żadnego forumowego spotkania :D
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
Ostatnio zmieniony przez Athenais 2014-10-18, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2014-10-18, 20:31:03   

Panna Monika jednak załatwiła opiekuna i powinnyśmy się stawić w południe na dawnym Rynku Górnym (nie wiedziałam o tym, ale teraz już wiem g;) ).
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2014-10-18, 21:16:52   

Szkoda, że tak późno pojawiła się informacja o tym spotkaniu :/
_________________
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-19, 18:16:27   

Karen napisał/a:
Szkoda, że tak późno pojawiła się informacja o tym spotkaniu :/

Przepraszam mea culpa, w ramach rewanżu, na wiosnę kontynuacja i wtedy postaram się co najmniej dwa tyg. wcześniej ustalić termin, tak by więcej osób mogło dołączyć :564:
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-19, 21:53:49   

Bardzo dziękuję organizatorom, tudzież wszystkim uczestnikom za przyjęcie mnie w Łodziowni i przemiły spacer! :) Jednak oglądanie miasta z autochtonami, to zupełnie co innego - spodobało mi się zdecydowanie bardziej niż kilka lat temu (inna sprawa, że poprzednimi razami byłam pracowo i poza główne trakty się nie zapuszczałam). Zdumiała mnie dziś ilość, naprawdę ładnych parków (wcześniej jakoś nie dostrzegałam w Łodzi zieleni) i wydaje mi się, że jednak sporo w międzyczasie poremontowano (choć niestety nadal wiele budynków niszczeje). No i te Nienacko-tropy na wagę złota!
:564:

Mam wrażenie, że ledwo liznęłam ze 20% tego, co jest do obejrzenia, więc jeszcze się na pewno wproszę na powtórkę. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2014-10-19, 22:01:25   

Berta von S. napisał/a:

[...]
Mam wrażenie, że ledwo liznęłam ze 20% tego, co jest do obejrzenia, więc jeszcze się na pewno wproszę na powtórkę. ;-)


Liznęłaś jakieś tylko 5 % g;)
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2014-10-19, 22:03:40   

Berta von S. napisał/a:
No i te Nienacko-tropy na wagę złota!


A będzie (foto)reportaż? Te Nienacko-tropy brzmią nader ciekawie.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-19, 22:25:35   

misia napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

[...]Mam wrażenie, że ledwo liznęłam ze 20% tego, co jest do obejrzenia, więc jeszcze się na pewno wproszę na powtórkę. ;-)

Liznęłaś jakieś tylko 5 % g;)

Bardzo możliwe, tym bardziej jeszcze Was nawiedzę :p

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
No i te Nienacko-tropy na wagę złota!

A będzie (foto)reportaż? Te Nienacko-tropy brzmią nader ciekawie.

Coś tam wrzucimy. Misia pewnie pierwsza się ogarnie ze zdjęciami. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-20, 21:41:30   

Berta von S. napisał/a:
Bardzo dziękuję...za przyjęcie mnie w Łodziowni i przemiły spacer! :) ...

Łodziownia z ogromną przyjemnością podjęła w swe postindustrialne progi delegata ze Stolicy g;)

Magiczny plecak Berty g;) działa cuda - pełen wit.C i Słońca - przyciągnął ją wcześniej do Łodzi,
dzięki czemu już w sobotni wieczór mogliśmy przejść choć kawałkiem ulicy Piotrkowskiej w poszukiwaniu wątków Pana Samochodzika....
Na odcinku wspomnianym przez Viw'a od "Siódemek" po Plac Wolności.

Dziękujemy !!! Wszystkim za ciepło spędzone chwile, wymianę wiadomości i wsparcie relacji ;-) :564:
Bercie - która przywiozła z W-wy dużo słońca i dołączyła pomimo przeziębienia do łódzkiej ekipy, w składzie:
Misia i Panna Monika
Milady i Mirmił - podzielili się "ulubionymi miejscami" na Księży Młynie
M.Gośka i Tomasz - a przez małą chwilę nasza Panna Marta na doczepkę ;-)
Przesympatyczna choć nieliczna cześć forumowiczów ruszyła na poszukiwanie śladów historii w plenerze.
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-20, 22:57:27   

ViW napisał/a:
nigdy nie pójdę na koncert pod 'Siódemki'. Nie wiem nawet, czy one jeszcze istnieją...


Nikt już nie pójdzie - przynajmniej teraz...!!!
ViW przyznaję g;) przespałam zamknięcie Siódemek :okulary2:
Pamiętając Twoje słowa, postanowiłam sprawdzić jak one się mają iiiiiii rzeczywiście :065:
sobota wieczór a tam ciemno, głucho...jedynie na piętrze wyżej widoczne było światło,
podobno odrestaurowano tam salę na imprezy okolicznościowe
- Milady wspominała, że ją widziała i była pod wrażeniem...

Gdy puby na ul. Piotrkowskiej pękają od decybeli i przepełnienia, nie sprzyjając rozmowom, niewiele oddalony jej odcinek
od "Magdy" do Placu Wolności świecił pustkami ...Poniżej zdjęcia Berty, na których zabrakło autora :okulary2:


_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
Ostatnio zmieniony przez M.Gośka 2014-10-20, 23:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-20, 22:58:15   

Zlecono mi napisanie początku, więc przesyłam :)

Niedzielny spacer rozpoczął się w sobotni wieczór, kiedy na dworcu Łódź Kaliska zostałam odebrana przez przemiły komitet powitalny w składzie: Milady, Adrian, Gośka, Tomasz i mała Marta. W ramach uczczenia spotkania ruszyliśmy na Piotrkowską, aby coś przegryźć i przepić. Ze względu na syberyjski wiatr oraz mój katarowo-agonalny stan, spacer był stosunkowo krótki (choć miejsca samochodzikowe w postaci Grand Hotelu i słynnej Honoratki zostały oczywiście odwiedzone).

Po zwiedzeniu połowy Piotrkowskiej Milady zawiozła mnie i Gośkę (Tomasz z Martusią oddalili się wcześniej) do mieszkania Gośki i Tomka, w którym miałam nocować. Początkowo zamierzałam skorzystać z zaproszenia Milady, ale Gośka, aby opróżnić dla mnie łóżko, wygnała z domu starszą córkę (ryzykując jej moralny upadek), wiec nie wypadało, żeby takie matczyne poświęcenie poszło na darmo. ;-)

Po drodze pokazywano mi różne atrakcje. Ponieważ atrakcji było bardzo dużo, a oświetlenie ze względu na porę niezbyt mocne, zapamiętałam jedynie: nowy mural z Rubinsteinem (szybko mignął więc nie zdążyłam dokładnie się przyjrzeć – kolorowy), liceum do którego uczęszczał Nienacki (tu wywiązała się dyskusja na temat numeracji, która podobno się zmieniała), stary otoczony parkanem park (chyba ?ródliska), ulicę przy której mieszkała kiedyś Milady i domy z którymi ma zawodowo do czynienia Gosia (w ciemności wyglądały dość podobnie), Pałac Herbsta (podobno jest tam super muzeum) , Księży Młyn (temu dokładniej przyjrzałam się nazajutrz), dwie zrujnowane fabryki (kompletnie nie mogę sobie przypomnieć, które) oraz Szkołę Studiów Międzynarodowych (mieli duże banery reklamowe). :D

W ramach ilustracji: Piotrkowska (czy jak tu mówią Pietryna) nocą

_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-20, 22:59:30   

Nieźle się czasowo zgrałyśmy :D
_________________
Drużyna 5

 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-20, 23:07:55   

Berta von S. napisał/a:
Nieźle się czasowo zgrałyśmy :D

to się nazywa praca zespołowa symultaniczna :D :564:
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2014-10-20, 23:57:13   

Berta von S. napisał/a:
dyskusja na temat numeracji, która podobno się zmieniała

dyskusja bezpodstawna g;) numeracja nie uległa zmianie, wieczorne przemęczenie wywołuje niekiedy poplątanie wątków i myśli :D :564:

Berta von S. napisał/a:
Początkowo zamierzałam skorzystać z zaproszenia Milady

"...Jednak gdy usłyszałam, że mała Panna Marta przygotowała dla mnie liczne atrakcje, takie jak masaż głowy, kilka wystrzałowych fryzur do wyboru...nie miałam wątpliwości, że Milady po wcześniejszej podróży, nie będzie mogła zapewnić mi takich wrażeń..."
:053: :D :564:
Poza wygnaniem...wydziedziczeniem, etc...by odzyskać łóżko dla delegata z W-wy,
Panna Marta wyjątkowo pilnie i dokładnie przygotowała swój pokój, by podjąć gościa, którego nie chciała odstąpić na krok g;) :p
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-21, 07:37:06   

Ta Piotrkowska z kwietnikami na stylowych latarniach wygląda całkiej odjazdowo! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 12