PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
76. Perły księznej Daisy
Autor Wiadomość
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2011-01-18, 20:50:50   

m_pufi napisał/a:
Czesio, widzę że od czasu do czasu zaglądasz do tematów z kontynuacji ;-)

Nie mam tych tematów odznaczonych w ignorowanych więc zawsze nowe posty otwieram. :p
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2011-03-19, 19:41:54   Perly...kobiecym okiem

Witam,

za cala recenzje wystarczyl by mi własciwie cytat z samej ksiazki:

"W ogóle nic a nic mi się ta historia nie klei."

I to by bylo na tyle. ;-)

Ale zeby nie wygladalo, iz ide na latwizne, postaram sie to uzasadnic.

Jestem Wroclawianka, i historie zaginionych perel Ks.Daisy; i przeklenstwa polawiacza, znam nieomal od dziecka. Podobnie, jak okolice Dolnego Slaska i sam zamek Ksiaz. Czyli tutaj nie bylo zaskoczenia.

Duzo lepiej (ze swada) opisuje Dolny Slask J.Lamparska [najpierw jako dziennikarka, w nieistniejacym juz Slowie Polskim], a po jego zniknieciu, w ksiazkach, vide:
./redir/tinyurl.com/6bz482r

Akurat w czasie ukazania sie tej czesci kontynuacji przygod p. Samochodzika, bylam we Wroclawiu, i pamietam jak ambitnie (lokalnie) byla ona promowana, bo autorka, kobieta i do tego ...Wroclawianka; a sama rzecz wszak o naszych okolicach...
Wywiady z p.I. Karst byly chyba wszedzie. Ona sama, przedstwawiala sie jako namietna czytelniczka samochodzikow. Nie pisalabym o tym tak dokladnie, gdyby nie...wlasnie, moje zastrzezenia do jej "produkcji".

Otoz: dialogi moim zdaniem calkowicie dretwe. Nieznane (w ogole, bo tak by wynikalo z tresci?) fotografie, bedace podwalina (?) calej historii...skad to stwierdzenie. Zdjec Ks. Daisy zachowalo sie calkiem sporo.

Scenka z walizkami i hotelem, rozsmieszyla mnie do lez. Boy hotelowy nosi walizki gosciom, ale "wielka gwiazda" nosi wlasne!

Opisy ubran, pominmy milczeniem.
Bledy rzeczowe, typu dobry makijaz NIE splywa w czasie upalow.
Wie o tym nawet moja 7 letnia pociecha, ktora przebrana z Pippi Langstrumpf, chciala sobie po zabawie przebierancow, umyc buzie z tych namalowanych przez mame Fiziowych piegow. "mamo, probowalam, ale nie dalo sie!"

Scenka z pasta do zebow, bardziej przypomina kolonijna zielona noc dzieciakow z podstawowki, niz zachowanie gwiazdy (?!) estrady.

Wycieczki w srodku nocy do archiwum...a po co? Czyzby w okolicy nie bylo telefonow (nawet jesli juz internetu zabraklo)?

Syn Glorii, Niemki, o imieniu Krzysztof? Chcialabym spotkac Niemca ktory by to -bez zajakniecia- wymowil!

Cytat kolejny, bez sensu w nawiazaniu do postaci P.Samochodzika, autorstwa Nienackiego:

"Wyobraźcie sobie, że ja - stary kawaler - musiałem poradzić sobie z dwojgiem rozwydrzonych nastolatków! "

A nasza autorka podobno uwielbiala czytac Samochodziki; tyle ze -jak widac- nie te, w ktorych wystepowali rozwydrzeni nastolatkowie.

Moge tego typu analize ciagnac dlugo. Ale zakoncze tym, co mnie najbardziej rozsmieszylo:
"Stryj usiłował opleść moją postać naszyjnikiem księżnej Daisy. Robił to nieporadnie -jak prawdziwy mężczyzna."

Coz, pani I.Karst napisala te powiesc w wieku 20 lat. Moze to jeszcze za wczesnie, na spotkanie prawdziwych mezczyzn?

I wyszlo na to, ze jestem zlosliwa.

pozdrawiam,
Anna

P.S. Zastanawiam sie nad sygnaturka typu:
"przemeczyla 2 apokryfy, i 3 kontynuacje". Podoba sie Wam?
Ostatnio zmieniony przez Anna 2011-03-20, 13:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-20, 00:07:47   

O wreszcie ktoś, kto się nie wstydzi, że ma pióro w dłoni i nie waha się go użyć. :)
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 01:25:03   Re: Perly...kobiecym okiem

Anna napisał/a:
Duzo lepiej (ze swada) opisuje Dolny Slask J.Lamparska [najpierw jako dziennikarka, w nieistniejacym juz Slowie Polskim], a po jego zniknieciu, w ksiazkach, vide:
./redir/tinyurl.com/6bz482r

Zaglądałaś do tego linku Iwmali? Mam wrażenie, że znajdziesz tam coś dla siebie.
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 08:58:06   

Dzięki Kustoszu, zaraz pewnie coś zamówię, bo mam z tego trzy pozycje, 2 o zamkach i jedną o skarbach. :)
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 14:02:16   

Jam nic nie uczynił. Owej waćpannie powinszowania złożyć się należy. ;-)
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2013-01-05, 21:29:34   

Trochę w temacie, a trochę nie:-)
Na stronie lokalnej GW z Wrocławia taki sobie trochę obrazoburczy zyciorys ks.Daisy,ale to co może Was zaciekawić:
kilka całkiem udanych zdjęć z różnych okresów jej życia. Warto zerknąć dla samych fotografii. Niestety nie umiem wstawiać linków z tabletu, ale jest to u dołu strony, w zakładce gazety serwisy lokalne-Wrocław.
_________________

pozdrawiam serdecznie,
Anna
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2013-01-05, 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2013-01-05, 22:08:19   

Anna napisał/a:
Trochę w temacie, a trochę nie:-)
Na stronie lokalnej GW z Wrocławia taki sobie trochę obrazoburczy zyciorys ks.Daisy,ale to co może Was zaciekawić:
kilka całkiem udanych zdjęć z różnych okresów jej życia. Warto zerknąć dla samych fotografii. Niestety nie umiem wstawiać linków z tabletu, ale jest to u dołu strony, w zakładce gazety serwisy lokalne-Wrocław.


Czy to o ten link chodzi?
./redir/wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/56,35751,13142228,Krolowa_lansu_sprzeda_Dolny_Slask__O_wojewodzkiej.html
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2013-01-05, 22:43:23   

Milady napisał/a:
Anna napisał/a:
Trochę w temacie, a trochę nie:-)
Na stronie lokalnej GW z Wrocławia taki sobie trochę obrazoburczy zyciorys ks.Daisy,ale to co może Was zaciekawić:
kilka całkiem udanych zdjęć z różnych okresów jej życia. Warto zerknąć dla samych fotografii. Niestety nie umiem wstawiać linków z tabletu, ale jest to u dołu strony, w zakładce gazety serwisy lokalne-Wrocław.


Czy to o ten link chodzi?
./redir/wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/56,35751,13142228,Krolowa_lansu_sprzeda_Dolny_Slask__O_wojewodzkiej.html

Tak, z tym ze zdjecia od drugiego slajdu sie zaczynaja, tj ks Daisy.
Dziekuje Milady:-)
_________________

pozdrawiam serdecznie,
Anna
Ostatnio zmieniony przez Unieski 2013-01-05, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-06, 14:29:34   

Anna napisał/a:
Trochę w temacie, a trochę nie:-)
Na stronie lokalnej GW z Wrocławia taki sobie trochę obrazoburczy zyciorys ks.Daisy,ale to co może Was zaciekawić:
kilka całkiem udanych zdjęć z różnych okresów jej życia. Warto zerknąć dla samych fotografii.


No, i jeszcze przypomnę, że barwne dzieje rodziny książąt von Hochberg-Pless (Pszczyńskich) były motywem filmu "Magnat" i serialu "Biała wizytówka"; grała tam młoda B. Linda.

PS. Przeczytałem Twoją recenzję z dnia 19.03.2011. Bardzo mi się podoba; omal nie pękłem ze śmiechu. Dodam tylko złośliwie, że Iga Karst, to brzmi jak pseudonim autorki kontestacyjno-feministycznej pisarki z lat 20-tych naszego, tj. XX w. Zwłaszcza, że "Karst", to w językach zachodnioeuropejskich "kras" - zjawisko geologiczne. Ja do takiego pseudonimu przybrałbym sobie imię np. Peneplena. Dobrze brzmi i w temacie, jak np. lek. specjalista kardiolog Kordian Komorowski.
Aaa, no i wysypałaś się, że jesteś wrocławianką. Omal sam nie zostałem swego czasu wrocławianinem i mam tam liczne związki rodzine i przyjacielskie.
Ja też się urodziłem i pierwsze lata życia spędziłem na kochanych Ziemiach Wyzyskanych; legendy o ukrytych skarbach poniekąd należą do naszego sztafażu, trochę jak kierpce u górali, h, ha, ha.
Czytałem parę rzeczy J.Lamparskiej. Są m. zd. różnej wartości. Niekiedy trochę na siłę są wmuszane tajemniczość i sensacja.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-01-06, 15:06, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2013-01-06, 18:40:26   

Z24,
Ja nigdy nie ukrywalam swojego "kresowego"?! :-)Pochodzenia, tyle, ze dluzej mieszkam poza Polska, niz mieszkalam w rodzinnym miescie. :)
I. KArst to faktycznie pseudonim,ta sama autorka "popelnila" jakis kolejny tom samochodzikopodobny, ale nie zdzierzylam, i... nie czytalam. Oprocz tego zdaje sie pisalq jakies powiesci pseudo/dedektywistyczno, mlodziezowe.
Zas jesli chodzi o ksiazki Lamparskiej to tu sie zgadzm, sa lepsze i gorsze, z tym ze ona sie autentycznie stara pokazac miejsca nieznane nawet nam "tubylcom". CZesc materialow do jej pierwszych ksiazek to byly wlasciwie artykuly ukazujace sie w weekendowych wydaniach Slowa Polskiego. Kupowala je moja matka, i zostawiala dla mnie/ wlasnie dla tego ze byly tak ciekawe. JUz wtedy od dawna nie mieszkalam w "domu"; a Lamparska nie pisala tych artykulow sama, tam(w Slowie) bylo kilku innych autorow zajmujacych sie podobna tematyka. TYle ze po upadku slowa, ona zaczela wydawac kjsiazki, najpierw zbiory artykulow, a potem i albumy.
A juz zupelnie na marginesie: ja wiem co to sa zjawiska krasowe. Moja nauczycielka geografii z liceum g;) g;) g;) przypomina mi sie za kazdym razem, jak podjezdzam do domu...
_________________

pozdrawiam serdecznie,
Anna
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-06, 19:11:16   

Anna napisał/a:
Z24,
Ja nigdy nie ukrywalam swojego "kresowego"?! :-)Pochodzenia, tyle, ze dluzej mieszkam poza Polska, niz mieszkalam w rodzinnym miescie. :)
A juz zupelnie na marginesie: ja wiem co to sa zjawiska krasowe. Moja nauczycielka geografii z liceum g;) g;) g;) przypomina mi sie za kazdym razem, jak podjezdzam do domu...


Anno,
Och, ja po prostu doczytałem się dopiero teraz o Twoich związkach z Wrocławiem.
A jeśli chodzi o kras, to ja niczego nei chciałem insynuować. Tylko dla zupełnej jasności napisałem, że chodzi o zjawisko geologiczne, bo słowo "kras" nie jest aż tak jednoznaczne.
Pozdrawiam,
_________________
Z 24
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2013-01-06, 19:40:02   

Z24 napisał/a:

Anno,
Och, ja po prostu doczytałem się dopiero teraz o Twoich związkach z Wrocławiem.
A jeśli chodzi o kras, to ja niczego nei chciałem insynuować. Tylko dla zupełnej jasności napisałem, że chodzi o zjawisko geologiczne, bo słowo "kras" nie jest aż tak jednoznaczne.
Pozdrawiam,

Ja sie po prostu chwale moja wiedza ogolna gD>
Swoja droga, to fajny materal szaradziarski na metagram kras/kres -czli krzyzowki i szarady tez lubie g;)
_________________

pozdrawiam serdecznie,
Anna
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2013-08-23, 21:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Anna 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Mar 2011
Posty: 1184
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: 2013-08-23, 17:43:08   

Ciekawostka dotyczaca historycznej ks.Daisy, ktora byla podana podczas niedawnego spotkania milosnikow Dolnego Slaska i jego przeroznych tajemnic:
perly, stanowiace ten slynny dlugi naszyjnik, zostaly podobno sprzedawane przez sama ksiezne kawalek, po kawalku, w czasie II wojny sw. ;
zas opowiadanie o tym, iz zostala ona w nich pochowana, i nikt nie zna tego grobu...to tylko legenda:-)
Gdzie, lezy i ksiezna , i prawda o perlach...
-trudno bedzie po tak dlugim czasie ustalic. Ale sama historia, jest ciekawa!
_________________

pozdrawiam serdecznie,
Anna
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-23, 20:17:51   

Anna napisał/a:
Ciekawostka dotyczaca historycznej ks.Daisy, ktora byla podana podczas niedawnego spotkania milosnikow Dolnego Slaska i jego przeroznych tajemnic:
perly, stanowiace ten slynny dlugi naszyjnik, zostaly podobno sprzedawane przez sama ksiezne kawalek, po kawalku, w czasie II wojny sw. ;
zas opowiadanie o tym, iz zostala ona w nich pochowana, i nikt nie zna tego grobu...to tylko legenda:-)


Tak właśnie należało przypuszczać: nigdy nie przestałem wierzyć w niemiecki zmysł praktyczny. I oczywiście w angielski również :D .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-08-23, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-24, 00:09:10   

A takie piękne legendy o niej w Książu opowiadają... :(
_________________
Drużyna 5

 
 
Hemik 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 44
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-07-31, 10:16:13   

No i dotarłem do tej części. Może to już nie Dańczyk a Zosik ;-) trochę mam obawy przed tą częścią jak poczytałem przedmówców ale pożyjemy i sami zobaczymy co to za ksążeczka
 
 
Hemik 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 44
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-08-14, 10:13:46   

Przebrnąłem przez tą książkę bo czytaniem tego bym nie nazwał.
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2014-08-14, 10:19:46   

Hemik napisał/a:
Przebrnąłem przez tą książkę bo czytaniem tego bym nie nazwał.


Napisz coś więcej :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Hemik 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 44
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-08-18, 07:43:12   

coś więcej :)

A tak na serio to nie lubię w kontynuacjach wracania do postaci skruszonego Batury, jest to robione jakby na siłę. Na każdym kroku karcenie Jacka (jakby był jakimś półgłówkiem). Poza tym śmieszy mnie Ferrari pływające po wodzie jako honorarium (zabawne dlaczego taka firma miała by sponsorować takie cacko pseudo-gwieździe Nice). Ogólnie książka jak dla mnie była dość przewidywalna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 13