PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
113. Depozyt hrabiego Paca
Autor Wiadomość
don90 
Twórca
Paweł Wiliński - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 134
Wysłany: 2013-06-12, 21:08:13   113. Depozyt hrabiego Paca

I kolejna zapowiedź:
Cytat:
Z pozoru jest to tylko wakacyjny spływ tratwą po Biebrzy, w którym oprócz Pawła Dańca uczestniczą nastoletni bliźniacy Jacek i Maciek oraz pasażer, który w niedalekiej przyszłości odegra istotną rolę w rozwikłaniu piętrzących się zagadek. Najważniejszym zadaniem jest odszukanie depozytu, jaki powierzył do ukrycia hrabia Ludwik Michał Pac, gdy po upadku Powstania Listopadowego został zmuszony do emigracji. Na biebrzańskim szlaku Paweł ma groźnych przeciwników. Są wśród nich: właścicielka listu przyjaciela hrabiego Paca – Milady, dziwny Mefistofeles, jowialny z pozoru Misiaczek, a także tajemniczy Albert. Co zawierał depozyt i kto pierwszy go odnajdzie?
Ostatnio zmieniony przez don90 2013-06-12, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-06-13, 10:25:01   

No proszę, kolejna groźna Milady! Ciekawe czy jest podobnie... (hmmm) opancerzona? ;-)
_________________
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-03, 21:12:17   

HA! Jestem bardzo zadowolony! Wiecie dobrze, że jak coś mi się nie podoba, to nie szczędzę krytyki, ale jak coś mi przypadnie do gustu, to też daję upust swoim emocjom!!!

Brawo Airski! To wg mnie najbardziej samochodzikowa z trzech Twoich książek! Przygoda, łono natury, lato, wehikuł, ciekawa zagadka, samochodzikowy klimat.... Tego właśnie szukam w kontynuacjach! To jest to o co mi cały czas chodzi!!!

Ale mimo wyraźnego podniecenia z mojej strony, postaram się tradycyjnie wypunktować tę powieść:

UWAGA!!! PONIŻEJ UJAWNIAM SZCZEGÓŁY FABUŁY!!!


MINUSY:

- jeśli miałbym się czepiać to jak dla mnie momentami za szybkie było tempo akcji. Gdyby przedłużyć książkę do 210 - 220 stron, mogłoby to wyjść na dobre tej powieści. Zwłaszcza że bardzo przyjemnie się ją czytało! Kilka wątków można by bardziej rozbudować,


- u Airskiego Paweł nie potrafi za bardzo gotować, a u Mirnickiego wydaje mi się że był dobry w tym fachu. tak samo wygląda sprawa dotycząca łowienia ryb. U Miernickiego Paweł świetnie łowił ryby, a u Irskiego nigdy (!) - skleroza Pawła ;-) ?

PLUSY:

- już od początku widać, ze to będzie coś innego niż "Skarb UB" i "Leśna samotnia". Czuć zapowiedź nowej przygody, pojawia się wehikuł (szkoda tylko, że jego rola w tym tomie nie była zbyt duża), Paweł jest bardziej samochodzikowaty, a klimat już na odległość pachnie znajomo:)

- wprowadzenie Milady - kobiety z wąsem i Misiaczka - grubasa na biwaku, to pomysły w bardzo samochodzikowym stylu! Jak nie wiecie o co mi chodzi, to po przeczytaniu wszystko się wyjaśni ;-) ,

- książka jest pełna naprawdę zabawnych dialogów i broń boże nie są to żarciki w stylu Olszakowskiego, u którego Tomasz wciąż drwił i wyśmiewał się z Pawła. Często głośno się śmiałem czytając tom nr 113 :) . Pomysł z "tatuażami" przedni ;-)

- okazało się że Paweł jest kibicem Legii Warszawa! Czy my skądś to znamy? ;-) ,

- aż mi dech zaparło jak autor wprowadził wątek dotyczący Śląska i Zagłębia, a jeszcze bardziej, kiedy wspomniał o moim mieście, Będzinie!!! To pierwszy tom serii, w której pojawiła się nazwa tego miasta!!! DZIĘKI AIRSKI (chociaż pewnie zrobiłeś to nieświadomie) ;-) :) ,

- autor wspomina o geocachingu! Może nie robi keszowaniu jakiejś wielkiej reklamy, ale to pewnie dlatego, ze Airski może jeszcze nie wpadł w nałóg tak jak niektórzy na tym forum ;-)


Książka niezwykle przyjemna! Bardzo miło spędziłem z nią czas. Dwie poprzednie książki średnio mi się podobały (zwłaszcza "Skarb UB"), ale nie mogę tego powiedzieć o "Depozycie hrabiego Paca". Polecam Wam gorąco i mimo, ze tematyka jest znana i wiele odkrywczego tam nie ma, to z pewnością może się podobać!!!


Tytuł kolejnego tomu: "Duchy piramidy w Rapie". Airski, to Twoja książka? Mam nadzieję ze nie Żelecha...

Jeszcze raz wielkie dzięki za ten tom! Jak takie maja być Twoje kontynuacje, to pisz je masowo ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2013-07-04, 08:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szczotaw 
Stały bywalec forum
Czytacz COYS!


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 327
Skąd: Zawada k/Cz-wy
Wysłany: 2013-07-03, 21:55:00   

Legii Warszawa? :zdziw: Nie przeczytam :027:

Dobra skuszę się :D
_________________
„Everybody Lies” - DR House - najprawdziwsza prawda o ludziach.
 
 
don90 
Twórca
Paweł Wiliński - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 134
Wysłany: 2013-07-03, 22:25:18   

Michal_bn napisał/a:


Tytuł kolejnego tomu: "Duchy piramidy w Rapie". Airski, to Twoja książka? Mam nadzieję ze nie Żelecha...


O, a skąd wiadomo o kolejnym tomie? :)
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-03, 22:30:46   

don90 napisał/a:

O, a skąd wiadomo o kolejnym tomie? :)


Z ostatniej strony okładki :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Helenka33 
Czytał Samochodzika
Helena Trojańska



Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 82
Skąd: Troja
Wysłany: 2013-07-03, 22:36:55   

Szczotaw napisał/a:
Legii Warszawa? :zdziw: Nie przeczytam :027:

Dobra skuszę się :D

Taka późna godzina a dzidziuś jeszcze lata po forum? :584:
_________________
''Prawda nie zawsze wyzwala i przynosi dobro''
 
 
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 07 Gru 2012
Posty: 208
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2013-07-04, 06:57:56   

"Duchy piramidy w Rapie" moje. Rzecz dzieje się na Mazurach.
_________________
 
 
Szczotaw 
Stały bywalec forum
Czytacz COYS!


Dołączył: 01 Lut 2013
Posty: 327
Skąd: Zawada k/Cz-wy
Wysłany: 2013-07-04, 12:51:15   

Helenka33 napisał/a:
Szczotaw napisał/a:
Legii Warszawa? :zdziw: Nie przeczytam :027:

Dobra skuszę się :D

Taka późna godzina a dzidziuś jeszcze lata po forum? :584:


Dzidziuś?! Ja już raczkuję :D
_________________
„Everybody Lies” - DR House - najprawdziwsza prawda o ludziach.
 
 
Helenka33 
Czytał Samochodzika
Helena Trojańska



Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 82
Skąd: Troja
Wysłany: 2013-07-04, 12:52:15   

airski napisał/a:
"Duchy piramidy w Rapie" moje. Rzecz dzieje się na Mazurach.

Ciekawe czy będzie tak ciekawe, jak to co Michał nam zrecenzował, muszę zamówić Depozyt hrabiego Paca. :)
_________________
''Prawda nie zawsze wyzwala i przynosi dobro''
 
 
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 07 Gru 2012
Posty: 208
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2013-07-05, 19:15:33   

Do Michała/ Czy to przypadek z Będzinem? Nie do końca. Mój nieżyjący ojciec był kiedyś kierownikiem jakiegoś fragmentu budowy Huty Katowice i mieszkał wtedy w Będzinie. Byłem w Będzinie, byłem w Sosnowcu czy w Dąbrowie Górniczej. Byłem też w Katowicach czy Gliwicach. Rozróżniam pojęcie pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim. Brynica jest jak Biebrza, stare podziały ciągle funkcjonują. W Suwałkach za powiedzenie, że to jest Podlasie można dostać po łbie. Tak samo jak u Ciebie za mylenie Zagłębia ze Śląskiem.
_________________
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-05, 20:05:41   

airski napisał/a:
Do Michała/ Czy to przypadek z Będzinem? Nie do końca. Mój nieżyjący ojciec był kiedyś kierownikiem jakiegoś fragmentu budowy Huty Katowice i mieszkał wtedy w Będzinie. Byłem w Będzinie, byłem w Sosnowcu czy w Dąbrowie Górniczej. Byłem też w Katowicach czy Gliwicach. Rozróżniam pojęcie pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim. Brynica jest jak Biebrza, stare podziały ciągle funkcjonują. W Suwałkach za powiedzenie, że to jest Podlasie można dostać po łbie. Tak samo jak u Ciebie za mylenie Zagłębia ze Śląskiem.


Ooooo, no proszę :) Teraz ten region znacznie wyładniał. Pozamykano wszystkie kopalnie i wiele innych fabryk. Co roku w sierpniu, w Będzinie nieopodal zamku odbywa się największy w Europie, Festiwal Muzyki Celtyckiej:)

Masz rację, po obu stronach Brynicy wszechobecny jest lokalny patriotyzm. Na szczęście w większości przypadków kończy się się na żartach, ale faktycznie trzeba być bardzo ostrożnym jak się rozmawia z ludźmi w tym regionie :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-30, 11:14:08   

Zacząłem czytać tę książkę, jako pierwszą kontynuację po dłuższej przewie.
Wiecie pewnie dlaczego...no tak Kapituła itd. :D
I co? Na razie miło zaskoczył mnie bardzo przyjemny styl Autora. Mamy wreszcie rozbudowane, lekko czytające się zdania. Bardzo samochodzikowe refleksje i zachowania. Widzę próby wprowadzenia humoru. Oby tak dalej.

Jedno natomiast mi się nie spodobało i od razu wolę o tym napisać żeby mi nie umknęło. Nie wiem jak to wygląda w innych kontynuacjach (także A.I.), ale trochę przeszkadza mi sprawa, jakby to ująć, godzenia się Pawła z działaniami obok prawa. Chodzi w sumie o drobnostkę, czyli np. wypożyczenie tratwy na rejs po Biebrzy. Pojawia się wątek emeryta, który przyznaje się otwarcie Pawłowi, że tratwy wynajmuje nielegalnie żeby zaoszczędzić na podatkach, dlatego też jest tańszy od konkurencji, a Paweł, mimo wcześniejszych wątków dot. m.in. tego że jest urzędnikiem państwowym, w związku z czym musi zachowywać się zgodnie z prawem, nawet jeździ z prawidłową szybkością (mimo ponagleń ze strony innych kierowców), bierze tę tratwę w ciemno i jeszcze jest zadowolony że spadły mu koszty eskapady. Trochę to kontrastuje z zachowaniami Tomasza, który był legalistą, wlepiał mandaty itp. Przekraczał co prawda szybkość, ale tylko w sytuacjach usprawiedliwionych wyższą racją. A gdy widział jakieś przekręty, przeważnie je zwalczał (np. ptasznicy, kłusownicy), lub odpowiednio komentował (tłumik Zenobii). Czy nie lepiej było napisać, że "wypożyczyłem tratwę od dziarskiego emeryta, który dorabiał sobie do emerytury, a że tratwy nie były jego jedynym czy nawet głównym źródłem utrzymania, to i proponował znacznie przystepniejsze ceny, na co z radością przystałem"?
Myślę więc, że na ten element być może wypadałoby zwrócić uwagę w przyszłych powieściach.
Ciekawym co na to sam Autor? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-30, 11:28:16   

No i na lewiznę Paweł nie dostanie paragonu, nie mówiąc już o fakturze i w związku z tym nie otrzyma zwrotu kosztów (ważne, jeżeli robił to w ramach obowiązków służbowych).
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-04-30, 11:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2014-04-30, 11:31:04   

Ale Paweł to nie Tomasz :p

Dobrze, ze nie wiesz co robił u innych kontynuatorów :p :p U Airskiego jest wręcz wzorem do naśladowania :D
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-30, 11:35:06   

Z24 napisał/a:
No i na lewiznę Paweł nie dostanie paragonu, nie mówiąc już o fakturze i w związku z tym nie otrzyma zwrotu kosztów (ważne, jeżeli robił to w ramach obowiązków służbowych).


No akurat był to wyjazd prywatny. :)

Michal_bn napisał/a:
Dobrze, ze nie wiesz co robił u innych kontynuatorów :p :p


Jak najbardziej się tego domyślam! :/
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 07 Gru 2012
Posty: 208
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2014-04-30, 20:15:59   

Do Szarej Sowy. Nie wdaję się w merytoryczną ocenę moich książek, ale grzech z wynajęciem tratwy bez rachunków nie był chyba taki straszny. Pozdrawiam. Irek
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2014-04-30, 21:54:33   

Niedawno dowiedziałem się z sąsiedniego wątku, że praca to proceder a teraz, że wypożyczanie komuś swoich rzeczy jest nielegalne. I jak żyć, panie premierze?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-01, 08:08:17   

Kynokephalos napisał/a:
że wypożyczanie


Wynajmowanie...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-01, 15:00:47   

Kynokephalos napisał/a:
Niedawno dowiedziałem się z sąsiedniego wątku, że praca to proceder


Konkretnie to gdzie? ;-)

Ja tam miewałem prace, które śmiało można nazwać procederem...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-05-01, 15:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 11