PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 21:34
Ałbazin czyli Pozwolenie na przywóz lwa
Autor Wiadomość
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-05-14, 08:16:59   

Cytat:
A ja myślę, że do tej powieści trzeba mieć pewien rodzaj wrażliwości by ją dobrze przyjąć. Dla niektórych tęsknota za przygodą, żądza czynów, Ałbazin stanowią kwintesencję życia a dla innych są jedynie jego elementem czasem w ogóle niezauważalnym.

Ale pięknie to Nietajenko ująłeś :564:
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-14, 09:17:58   

Wyznaję, że mnie zaskoczyliście!

Przy pierwszej osobie pomyślałam - różne są gusta.
Przy drugiej - szaleńców jest więcej.
Przy trzeciej - chyba żartują...
Ale widzę, że grono zwolenników Ałbazina, którego dotąd uważałam, za ciągnące się bez końca nudziarstwo (zapewne cechuje mnie ów wspomniany brak wrażliwości), jest całkiem liczne.

A tak na serio: Muszę chyba jeszcze raz wziąć się za tę książkę i sprawdzić, czy coś mi faktycznie umknęło. Dotychczas miałam dwa podejścia: w dzieciństwie (Pozwolenie) + kilka lat później (A) i przyznaję ze skruchą, że w obydwu przypadkach po kilkudziesięciu stronach się poddałam.
_________________
Drużyna 5

 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-14, 09:27:24   

Tych szaleńców jest więcej :D
Kilka dni temu napisałem, że Księga Strachów jest dla mnie najlepsza to się nasłuchałem. Pozwolenie na przywóz lwa - jest pozycją dobrą i nic więcej - miejscami opisy za długie - ale po przeczytaniu rzeczywiście potrafią narobić ochoty na wyjazd. Jednakże Pozwolenie posiada swoje grono fanów...
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-14, 09:47:21   

Berta von S. napisał/a:
A tak na serio: Muszę chyba jeszcze raz wziąć się za tę książkę i sprawdzić, czy coś mi faktycznie umknęło. Dotychczas miałam dwa podejścia: w dzieciństwie (Pozwolenie) + kilka lat później (A) i przyznaję ze skruchą, że w obydwu przypadkach po kilkudziesięciu stronach się poddałam.


Wydaje mi się, że im więcej ma się latek, tym Ałbazin bardziej trafia do czytelnika.
Po drugie tej książki nie można czytać na wyścigi, tzn. byle szybciej skończyć. Najlepiej czytać niespiesznie i często robić przerwy. :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-05-14, 09:49:28   

Berta von S. napisał/a:
zapewne cechuje mnie ów wspomniany brak wrażliwości

Berto moja droga, tu chodziło o pewien rodzaj wrażliwości a nie o brak wrażliwości w ogóle. Poznałem cię i wiem, że wrażliwości ci nie brakuje ale być może nie jest to ta wrażliwość niesiona nieukojoną i nieukajalną tęsknotą za przygodą. A może spróbuj jeszcze raz podejść do lektury ino niech cię ręka boska broni przed Warmijską przeróbką. :D
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-14, 10:26:43   

Nietajenko napisał/a:
ale być może nie jest to ta wrażliwość niesiona nieukojoną i nieukajalną tęsknotą za przygodą. A może spróbuj jeszcze raz podejść do lektury ino niech cię ręka boska broni przed Warmijską przeróbką. :D


Zdawało mi się, że właśnie TEJ mam niewyczerpane pokłady!
Spoko, spoko, Nietajenko, nie czuję się bynajmniej urażona, ino zaskoczona taką rozbieżnością w odbiorze dzieła.

Mam oryginał, więc wrócę do źródeł ;)

P.S. Co to znaczy, Szara Sowo, "robić przerwy"? Jak mnie wciągnie jakaś książka, to nie chcę robić żadnych przerw!
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2013-05-14, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-14, 12:30:01   

Cytat:
P.S. Co to znaczy, Szara Sowo, "robić przerwy"? Jak mnie wciągnie jakaś książka, to nie chcę robić żadnych przerw!


No choćby po to żeby lepiej wczuć się w kilkudniowa podróż koleją transsyberyjską... :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-05-14, 13:20:02   

Znalazłem bardzo ciekawy artykuł, poczytajcie: ./redir/kresy24.pl/14093/zapomniane-polskie-panstwo-miedzy-rosja-i-chinami/
Jest w nim trochę niezgodności z informacjami przedstawionymi w powieści ale może autor opierał się na nowszych danych (brak bibliografii). Najbardziej podoba mi się tytułowanie Czernichowskiego "Mądrym Chanem". :D
_________________
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2013-05-14, 13:35:26   

Ciekawe. Matka Boska Ałbazińska jest dla mnie nowością, chociaż dość dokładnie przeszukiwałem rosyjskie strony nt. Ałbazino.
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-14, 16:12:51   

Też przeczytałem sobie. Tu jest właśnie zaprezentowane takie widzenie problemu, które Mistrza wkurzało u Mariana Dubieckiego (rozdziały 10,11,12, i 15), z którego zapewne, choć może nie bezpośrednio, zaczerpnął autor artykułu.
No i te zadęcia: Efemeryczne w istocie można z naddatkiem powiedzieć, państewko, a tu na mapce ma obszar obejmujący całe dorzecze Amuru :D . Supermocarstwo, jednym słowem.
Nie wierzę też absolutnie, żeby Chińczycy nazywali go w pismach "mądrym chanem". Mądry z urzędu to był Syn Nieba, cesarz chiński, reszta to byli podlegli mu z urzędu tępi barbarzyńcy. Którzy mogli, co najwyżej, być uniżonymi wasalami. I tak właśnie zresztą protokół i etykieta chińskie traktowały wszystkich posłów z obcych krajów. Uprzejmości i uznanie dla obcych były wykluczone.
Opat - czyli, w nomenklaturze prawosławnej, ihumen - Hermogenes zabrał ze sobą na ucieczkę cudowny obraz Zbawiciela.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-05-14, 16:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-14, 17:18:13   

Czy nie za ostro oceniasz ten tekst?
Znalazłem tam kilka szczegółów o których wcześniej się nie
doczytałem, np. o liczbie i płci dzieci Nicefora. Nie wiem skąd są te informacje, ale czy na pewno nie są prawdziwe?


Z24 napisał/a:
Efemeryczne w istocie można z naddatkiem powiedzieć, państewko, a tu na mapce ma obszar obejmujący całe dorzecze Amuru :D . Supermocarstwo, jednym słowem.


Drogi Zecie 24, w tym wypadku to się niestety nie doczytałeś podpisu pod mapą. :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-15, 06:19:54   

Atanaryk jest fajny :p i czyta się lepiej niż Pozwolenie... czy Ufo
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-15, 06:30:23   

dobra, dobra :D A Uroczysko - właśnie sobie po wielu latach odświeżam więc wypowiem się niebawem - faktem jest, że teraz dobrze mi się czyta
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-05-15, 06:31:36   

A ja uważam, że kolega airski posilił się na strasznie karkołomne porównanie Pozwolenia i Ufo. Ta pierwsza to zupełnie inna kategoria. Jeśli miałbym jakiś worek tworzyć to tam gdzie Pozwolenie znalazły by się jeszcze Atanaryk, Uroczysko, Laseczka i Wyspa. Ufo (pomimo sugestywnych opisów Sierra Nevada de Santa Marta) to zdecydowanie klasa niżej.
P.S. Nabrałem ochoty na zapoznanie się z pozycjami pióra airskiego. :D
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-15, 14:46:59   

Cytat:
Z24 napisał/a:
Efemeryczne w istocie można z naddatkiem powiedzieć, państewko, a tu na mapce ma obszar obejmujący całe dorzecze Amuru . Supermocarstwo, jednym słowem.


Drogi Zecie 24, w tym wypadku to się niestety nie doczytałeś podpisu pod mapą.


No właśnie podpis pod mapą jest dwuznaczny, co w połączeniu z wyeksponowaniem dorzecza Amuru innym kolorem, może doprowadzić do takich wniosków.
Poza tym istnienie "księgi praw" w osadzie ałabazińskej jest czymś zupełnie nie do pomyślenia. Co to w ogóle znaczy księga praw w XVII-wiecznych stosunkach wschodnioeuropejskich? Pytanie oczywiście retoryczne.
No i ta unickość Hermogenesa; bez żartów Panowie. Unici raczej nie mogli liczyć w świecie prawosławnym na etat ihumena...

Nietajenko napisał/a:
ja uważam, że kolega airski posilił się na strasznie karkołomne porównanie Pozwolenia i Ufo. Ta pierwsza to zupełnie inna kategoria. Jeśli miałbym jakiś worek tworzyć to tam gdzie Pozwolenie znalazły by się jeszcze Atanaryk, Uroczysko, Laseczka i Wyspa. Ufo (pomimo sugestywnych opisów Sierra Nevada de Santa Marta) to zdecydowanie klasa niżej.
P.S. Nabrałem ochoty na zapoznanie się z pozycjami pióra airskiego.


:564: :564: :564:
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-05-15, 14:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-15, 15:57:50   

Nietajenko napisał/a:
P.S. Nabrałem ochoty na zapoznanie się z pozycjami pióra airskiego. :D


Zabrzmiało jak pogróżka ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2013-05-15, 21:25:27   

Nietajenko napisał/a:
Jeśli miałbym jakiś worek tworzyć to tam gdzie Pozwolenie znalazły by się jeszcze Atanaryk, Uroczysko, Laseczka i Wyspa.

Załamałeś mnie Nietajenko. Jak mogłeś umieścić takie arcydzieło jak Wyspa obok tak przeciętnych książek?? :(
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-15, 22:26:14   

Przeciętnych książek? :zdziw:
 
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
  Wysłany: 2013-05-16, 07:12:02   

Unieski napisał/a:
Przeciętnych książek? :zdziw:

Tak Uniesiu, żadna z trzech wymienionych przez Nietajenkę książek nie sięga do pięt Wyspie :p
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-16, 07:51:16   

Czesio1 napisał/a:
Unieski napisał/a:
Przeciętnych książek? :zdziw:

Tak Uniesiu, żadna z trzech wymienionych przez Nietajenkę książek nie sięga do pięt Wyspie :p

No Uroczysko nie sięga do pięt Wyspie, bo przerasta ją o głowę :027:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 11