PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niszczejące zabytki i tematy pokrewne
Autor Wiadomość
johny
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-08, 08:49:19   Niszczejące zabytki i tematy pokrewne

emes napisał/a:
A mnie dołuje to, że tak wiele domów, gospodarstw, kaplic itd popada w ruinę...W kraju tak doświadczonym przez historię każdy przedwojenny budynek jest na wagę złota...

Oto Polska własnie w pełnej krasie, brak poszanowania dla tego co było, dla historii. Ja się pytam gdzie w takich przypadkach jest konserwator zabytków, za co bierze pieniądze? Nie pałam przesadną sympatią do Niemców ale krew mnie zalewa jak widzę takie obrazki, o których pisze emes. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą zwróciłem uwagę. Zwiedzając któryś z kościołów zauważyliśmy leżące pod murem krzyże wojenne żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Ja się pytam dlaczego zniszczono niemieckie cmentarze a jeśli były zniszczone już wcześniej to dlaczego przez tyle lat nikt ich nie uporządkował? Zmarłym należy się szacunek bezwzględnie na to, po której stronie barykady byli. Tak nakazuje nasza tradycja i w ogóle dobre wychowanie. A jesteśmy ponoć chrześcijanami... Smutne to...
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-10-22, 17:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-08, 09:23:28   

johny napisał/a:
Zwiedzając któryś z kościołów zauważyliśmy leżące pod murem krzyże wojenne żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Ja się pytam dlaczego zniszczono niemieckie cmentarze a jeśli były zniszczone już wcześniej to dlaczego przez tyle lat nikt ich nie uporządkował? Zmarłym należy się szacunek bezwzględnie na to, po której stronie barykady byli. Tak nakazuje nasza tradycja i w ogóle dobre wychowanie. A jesteśmy ponoć chrześcijanami... Smutne to...


Johny, ale weź pod uwagę, że nic nie trwa wiecznie, także pamięć ludzka. Na cywilnych cmentarzach groby utrzymywane są dotąd dopóki ktoś pamięta o konkretnym zmarłym, czyli obecnie najczęściej dopóki ktoś grób "opłaca". Tzw. (wg Twojej terminologii) "niszczenie" cmentarzy, czyli ich likwidacja było czymś powszechnym po ostatniej wojnie. W samym tylko Poznaniu zaraz po wojnie zlikwidowano kilka starych cmentarzy, które były w centrum miasta (pewnie były już pełne i opuszczone, może poniemieckie, nie znam szczegółów). Pamiętam że w tamtych latach masowo likwidowano też cmentarze przykościelne (wokół kościoła). Pewnie wynikało to z jakiś nowych ustaw sanitarnych (braku strefy ochronnej, odpowiedniego podłoża geologicznego itp.). Pewnie dlatego też zlikwidowano te stare niemieckie groby/cmentarze przykościelne. A w latach powojennych z pewnością nikt do tych grobów nie przyjeżdżał.
Dziwi mnie tylko że pozostawiono same nagrobki gdzieś tam złożone w kącie, jako swoistą ciekawostkę? Może chodziło o pozostawienie śladu dla krewnych, gdyby kiedyś jednak tam zawitali? Z drugiej strony także zostawia się stare tablice nagrobne wmurowane gdzieś w mur kościoła czy czy mur cmentarza. Może zrobiono to na takiej samej analogii. Z grobami wojskowymi też jest całkiem podobnie. Utrzymuje się je przez jakiś czas, trochę pewnie dłużej niż cywilne, ale w końcu i one po 100 czy 200 latach są zmniejszane do np. pojedynczej kwatery z większym krzyżem na pamiątkę, czy wręcz likwidowane.
Nie mamy przecież nigdzie cmentarzy z np. potopu szwedzkiego, czy wojen napoleońskich? Nieprawdaż?
Trzeci aspekt, który Polakom - w większości katolikom umyka to zupełnie inne podejście do zmarłych w religiach protestanckich (a tam mieszkali właśnie protestanci). Nie ma tam czegoś takiego jak kult zmarłych, świętych, nie ma modlitw za zmarłych bo nie ma czyśćca. Dlatego też m.in. cmentarze protestanckie są często bardzo skromne, nieraz dla Polaka szokująco skromne/zaniedbane.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2013-05-08, 09:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
johny
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-08, 09:38:47   

Szara Sowo, przekonują mnie twoje argumenty ale właśnie chodzi mi o to, ze w takim nieładzie leżały te krzyże. Przecież można gdzieś wygospodarować kawałek miejsca i to wszystko uporządkować tym bardziej, że te krzyże w większości nie były bezimienne.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2013-05-08, 09:55:09   

W Gdańsku - może właśnie jako próbę taktownego rozwiązania tego problemu - urządzili cmentarz starych cmentarzy.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2013-05-08, 10:01:09   

A mnie się wydaje, że być może po wojnie cmentarz został zniszczony, zachowało się kilka krzyży, które zebrano (część z nich była przecież we fragmentach, połamana) i zebrano je w jedno miejsce, aby nie niszczały rozrzucone.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2013-05-08, 10:31:30   

Człowiek to przewrotny stwór, stawia i czci takowe pomniki, jakie mu pasują w danej chwili. I czci je wówczas, gdy przynosi mu to jakoweś korzyści. Nawet korzyści u samego Pana Boga.
Np. w Pile stoi pomnik na środku placu. Taki sobie jak wszystkie obeliski z lat największej twórczości Nienackiego. Czasy się zmieniają, daty świąt i rocznic się zmieniają, napisy na pomniku także, tylko sam pomnik i ludzie, którzy pod nim wiązanki składają są ci sami. Twarze te same, ale orientacje już inne... :)
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-08, 10:55:20   

Jeśli chodzi o cmentarze i inne miejsca i pamiątki, które są świadectwem czasów minionych - myślę, że trzeba pamiętać o jeszcze jednym - po wojnie każdy objaw kultury niemieckiej był odbierany jako ślad narodu, który nas niszczył. Chodzi o mentalność ludzką. Także Rosjanie - jako "Armia wyzwalająca" bardzo często niszczyła wszystko to czego nie dało się zrabować, a co było kojarzone z Niemcami.
Dziś jest choć odrobinę lepiej - wiele rzeczy w naszej mentalności się pozmieniało, ale czasu nie cofniemy - cmentarze ewangelickie, kirkuty żydowskie - niestety nikt tego, co zniszczono już nie odtworzy - ważne, byśmy teraz o nie niszczyli, i w miarę możliwości starali się dbać o nie.
I chyba jeszcze jedno - po wojennych czasach, gdzie trudno było o cokolwiek nikt nie będzie troszczył się o groby osób, których nie znał. Tak było nie tylko z cmentarzami ewangelickimi na "Ziemiach Odzyskanych" ale i na Wschodzie groby katolików za Bugiem też uległy zniszczeniu
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-05-08, 11:09:45   

Ja też myślę, że pewne sprawy trzeba zrzucić na karb historii. Był po prostu czas gdy o pewne elementy otoczenia się nie dbało, był czas kiedy obok pięknych budynków stawiano bloki dla klasy robotniczej, był czas kiedy niszczyło się wszelkie przejawy innych nacji. Obecnie zauważam wiele pozytywnych zmian w tej kwestii. Prowadzi się akcje zbiórek środków na renowacje starych nekropolii. Renowacje miejsc historycznych bywają elementem kompleksowych programów rewitalizacyjnych miast, miasteczek i gmin. Nie trzeba patrzeć daleko, wystarczy wspomnieć moryński kirkut pod murami miasta. Niby panuje tam chaos w rozmieszczeniu nielicznych macew ale przy wejściu jest zadbana tablica opisująca nekropolię, zieleń jest pięknie utrzymana a wszechobecny bluszcz czyni miejsce magicznym. Dlatego nie demonizowałbym, wszystko jednak potrzebuje czasu i... dziengów.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2013-05-08, 11:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-08, 11:17:00   

Czym innym jest likwidacja cmentarzy ze względów sanitarno-planistycznych (choć tez do końca mnie ta wizja nie przekonuje), a czym innym zwykły wandalizm.

Nie wiem czy kojarzycie Łagów? Urocze małe miasteczko, na przesmyku między rynnowymi jeziorami, otoczone wzgórzami i bukowym lasem, nad którym góruje zamek Joanitów... Naprawdę piękne miejsce i nawet całkiem zadbane - nazywane perłą ziemi Lubuskiej.

Jedynym dysonansem jest poniemiecki cmentarz na wzgórzu. Takiej ilości śmieci na cmentarzu nie widziałam nigdy (było tam wszystko od opakowań po jedzeniu, poprzez butelki, do prezerwatyw i zużytych pieluch...). Ponieważ wkurzył nas ten widok (a mieliśmy trochę czasu), kupiliśmy w sklepie foliowe worki i oczyściliśmy teren (wyszło chyba z 8 naprawdę wielkich).

Ale kiedy za dwa dni poszliśmy tam na spacer, na cmentarzu zebrało się właśnie liczne grono miejscowej młodzieży, na głównej alejce płonęło ognisko, w kamiennym grobie niemowlaka chłodził się browarek, na ziemi odrastała nowa warstwa śmieci, a nad cmentarzem skocznie przygrywało radyjko....

Do swoich zębów jestem dość przywiązana, wiec nie wchodziliśmy z uczestnikami tej miłej zabawy w dyskusję. Ale rozmawialiśmy później z kilkoma osobami (odpowiedzi w stylu: nikt nic nie poradzi, policji mało, sami się boją...) i napisaliśmy do parafii, ale nikt nie raczył odpowiedzieć (w każdym razie wtedy, bo po 2 latach podczas nowej wizyty i próby się odezwali).
_________________
Drużyna 5

 
 
Barttez 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 44
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 130
Skąd: Kletno
Wysłany: 2013-05-08, 11:20:22   

Bracie Nietajenko moim zdanie jak tak dalej nasz kraj zajdzie to nikt nie będzie pamiętał o swoich korzeniach i miejscach pamieci , musimy kultywować i przekazywać to naszym spadkobiercom bo nasz rząd swoimi reformami doprowadzi do zatarcia naszej tożsamości narodowej i pamięci miejsc spoczynku '' nieważne jakiego był wyznania , narodowości czy po której stronie walczył "
_________________
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris
 
 
Aldona
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-08, 15:51:59   

Jacekxt napisał/a:
Np. w Pile stoi pomnik na środku placu.


O rany!!! Gdzie??? Bo nie zauważyłam......
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-08, 17:47:32   

Aldona napisał/a:
Jacekxt napisał/a:
Np. w Pile stoi pomnik na środku placu.


O rany!!! Gdzie??? Bo nie zauważyłam......

Czyli, że kesza tam nie było :027:
 
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2013-05-08, 18:53:35   

Aldona napisał/a:
Jacekxt napisał/a:
Np. w Pile stoi pomnik na środku placu.


O rany!!! Gdzie??? Bo nie zauważyłam......

Nie lękaj się Niewiasto Moja Przeurocza, jak niebawem nas odwiedzisz, to poprawisz wszystkie zaniedbane kesze pilskie! :)
 
 
Aldona
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-08, 19:10:04   

Ale do schronu na lotnisku pójdziemy jeszcze raz? :)
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2013-05-08, 19:16:54   

Aldona napisał/a:
Ale do schronu na lotnisku pójdziemy jeszcze raz? :)

Z płaskimi latarkami! :)
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-08, 20:31:25   

Jacekxt napisał/a:
Aldona napisał/a:
Ale do schronu na lotnisku pójdziemy jeszcze raz? :)

Z płaskimi latarkami! :)

Może lepiej nie, wszak one ledwo co świecą :027:
 
 
 
Aldona
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-09, 05:54:13   

Unieski napisał/a:
Jacekxt napisał/a:
Aldona napisał/a:
Ale do schronu na lotnisku pójdziemy jeszcze raz? :)

Z płaskimi latarkami! :)

Może lepiej nie, wszak one ledwo co świecą :027:


Wystarczą :)
 
 
Emes
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 822
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-09, 07:19:21   

Akurat w kwestii łagowskiego cmentarza to coś sie jednak dzieje, w zeszłym roku napisałem emaila na adres biura promocji miasteczka czy czegoś w tym rodzaj i o dziwo odpisali mi, że się tą kwestią właśnie zajęli...
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-09, 08:06:53   

Łagów jest na tyle pięknym miejscem, że można by tam zrobić zlot dla samego Łagowa (zamek Joannitów, prześliczne, czyściutkie jeziora, położone wzdłuż stromych, zlesionych wzgórz, niedaleko MRU).
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-09, 08:42:22   

Ech jest tyle miejsc na Zloty... Jeden rocznie to stanowczo za mało :/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 11