PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Miejsce akcji: Jasień - czy i gdzie istnieje?
Autor Wiadomość
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-24, 13:21:11   

GrzegorzCh napisał/a:
przy południowym końcu jeziora jest na mapie znaczek 'grodzisko'

Nie wiem o co chodzi, ale przekopałam moje wszystkie książki o starych grodach, a takiego grodziska nie znalazłam...nic z tego nie rozumiem. :zdziw: Może to jest mało znane odkrycie? :065: Jedyne ślady grodziska odnalazłam w pobliżu Myśliborza, ale to na pewno nie jest to z Renic.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-26, 22:03:49   Obserwatorium i kamieniołom

W przewodniku Krzysztofa R. Mazurskiego i Janusza Czerwińskiego "Góry Izerskie", Sport i Turystyka, W-wa 1991 str. 31 w opisie wsi Pobiedna k. Czerniawy Zdrój znajdujemy wzmiankę o obserwatorium astronomicznym jaki zbudował na przełomie XVIII-XIX stuleci, właściciel Pobiednej, Adam Traugott von Gersdorf. Właściwie to odnosi się wrażenie, że były dwa obserwatoria; przy pałacu w Pobiednej i w wieży przy samej granicy; na mapach turystycznych figuruje w okolicy Pobiednej, Unięcic i Gierałtówka znak "ruiny" opisany "obserwatorium astronomiczne". Wystarczy zguglować "pobiedna obserwatorium" i można sobie obejrzeć zdjęcia, stare pocztówki i poczytać cokolwiek. Możliwe, że ZN był tu kiedyś lub znał teren z opisu i potem wykorzystał to obserwatorium, czy te obserwatoria do kreacji imaginacyjnego Jasienia na Pojezierzu Myśliborskim. Może też na to wskazywać charakterystyka Volkmara von Haubitz, budownicego obserwatorium, jako jednej ze światlejszych postaci swojego rodu. To samo piszą w przewodniku o A.T. von Gersdorfie; był on jednym ze współzałożycieli Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego (OGW). I chyba on był jednym z kluczowych świadków w rozwikłaniu zagadki pierwszeństwa w zdobyciu Mont Blanc w 1786 r., co można przeczytać w świetnej książce Bolesława Chwaścińskiego "Ku niezdobytym szczytom". Na sudecko-dolnośląską proweniencję niektórych wątków KS może wskazywać ten kamieniołom granitu na Polanie: czy na Pojezierzu Myśliborskim, na grubej warstwie utworów polodowcowych jest w ogóle jakiś kamieniołom? Niemożliwe. Co do nazwy Polana, to jest tak pospolita i niewymyślna, że spotyka się ją często w Sudetach (w Karpatach zresztą też) i chyba w ogóle na kochanych Ziemiach Wyzyskanych. Świetnie pasuje mi do Pojezierza Myśliborskiego; ja to kupuję.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2012-12-26, 22:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-26, 22:10:03   

Masz Z24 głowę wielką jak sklep, uwielbiam czytać Twoje ciekawostki, już mam ochotę jechać w Góry Izerskie i obejrzeć to co pozostało z obserwatorium. Może spotkam tam Klausa. :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-26, 22:34:28   

Iwmali napisał/a:
Masz Z24 głowę wielką jak sklep, uwielbiam czytać Twoje ciekawostki, już mam ochotę jechać w Góry Izerskie i obejrzeć to co pozostało z obserwatorium. Może spotkam tam Klausa. :D


Och, Iwmali, dziękuję. Czasem to ten łeb tylko przeszkadza. Nie wspomnę już o tym,że sklep stoi zdecydowanie wyżej hierarchii wartości ode łba. Podejrzewam, że Klausa - i to niejednego - zdecydowanie łatwiej spotkać tu w W-wie, ha, ha, ha. Ja to Tobie zazdroszczę, że mieszkasz o dwa kroki od takich ciekawych terenów jak Pojezierze Myśliborskie. Pewnie zaliczyłaś już wszystke szachownice; ja widziałem tylko dwie i to daleko od rejonu tych, że tak powiem, klasycznych; mianowicie w Gosławiu. Oglądałem je w takich okoliczościach, jak u Monty Pythona; może to kiedyś opiszę. Wiesz, jak bywałem często na Pojezierzu Myśliborskim w latach 96'-98', to bardzo przyjemnym odkryciem było to, że tamte okolice wyglądają dokładnie tak, jak wyobrażałem sobie na podstawie KS i jej oszczędnych, ale soczystych opisów.
_________________
Z 24
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-26, 22:39:14   

Z24 napisał/a:
Pewnie zaliczyłaś już wszystke szachownice; ja widziałem tylko dwie i to daleko od rejonu tych, że tak powiem, klasycznych; mianowicie w Gosławiu.

No pewnie i to ile razy! :564: Uwielbiam te tereny, Moryń, Chojna, Cedynia, Góra Czcibora to jest to co mogłabym oglądać co miesiąc, ale mój MUŁ jest uparty i nie chce jeździć ze mną tam częściej niż co 1-2 lata. :/
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-26, 22:53:23   

Iwmali napisał/a:
mój MUŁ


Aż się boję zapytać kto, czy ewentualnie co to jest. I to tak dużymi literami...

A jeszcze do tematu, to bardzo mi sie podobały Twoje zdjęcia z Chwarszczan, z wykopalisk.
No i bardzo żałuję, że nie zdążyłem nigdy solidnie zwiedzić Chojny, w szczególności tego ogromnego gotyckiego kościoła, o którym zresztą jest mowa w KS.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2012-12-26, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-26, 23:12:00   

Z24 napisał/a:
Iwmali napisał/a:
mój MUŁ


Aż się boję zapytać kto, czy ewentualnie co to jest. I to tak dużymi literami...

To mój Rysiek, małżonek. :564: :D

Z24 napisał/a:
A jeszcze do tematu, to bardzo mi sie podobały Twoje zdjęcia z Chwarszczan, z wykopalisk.

Jak trafiliśmy na te wykopaliska w kaplicy w Chwarszczanach, to powiem Ci, że nie chciałam stamtąd wyjść, niesamowicie to wyglądało i wtedy przypomniałam sobie moje marzenie z dawnych lat...być archeologiem. :D
Jeśli chodzi o kościół w Chojnie to tylko raz byłam w środku, on chyba cały czas jest w renowacji, msze tam chyba się nie odbywają, ale pewna nie jestem. :)
Ostatnio zmieniony przez Iwmali 2012-12-26, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-26, 23:35:54   

Iwmali napisał/a:

Jak trafiliśmy na te wykopaliska w kaplicy w Chwarszczanach, to powiem Ci, że nie chciałam stamtąd wyjść, niesamowicie to wyglądało i wtedy przypomniałam sobie moje marzenie z dawnych lat...być archeologiem. :D
Jeśli chodzi o kościół w Chojnie to tylko raz byłam w środku, on chyba cały czas jest w renowacji, msze tam chyba się nie odbywają, ale pewna nie jestem. :)


Ja już chyba pisałem, że zajrzałem do templariuszy do Rurki, gdzieś na wiosnę 97, ale też tylko na chwilę. Później w TV widziałem, że tam też były wykopaliska. No i kaplicę przykryto jakimś solidniejszym dachem, bo gdy ja tam byłem, to był jeszcze taki dziurawy, co pewnie pamiętał Bismarcka.
Właśnie wydawało mi się, że z tym kościołem w Chojnie były jakieś takie siupy. Chyba forsa się skończyła i projekt osiadł na mieliźnie. Wiesz, że budował go ten sam architekt, Henryk Brunsberg, który przebudowywał, chyba św. Jakuba w Szczecinie i budował ten klejnocik - kościół św. św. Piotra i Pawła? Lubił kolorową cegłę i zdaje się, że przy budowie kościoła w Chojnie użył ich masę. W Stargardzie jest koło kościoła NMP (HB też go przebudowywał) kamienica ponoć jego projektu z portalem z kolorowych cegieł. Pięknie to wygląda. No i prawie nigdzie w Polsce niczego takiego sie nie zobaczy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2012-12-26, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-26, 23:41:51   

Iwmali napisał/a:
Jeśli chodzi o kościół w Chojnie to tylko raz byłam w środku, on chyba cały czas jest w renowacji,


Tak, cały czas w odbudowie.


Ale msze chyba tam się już odbywają.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-10-11, 17:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-12-27, 08:54:28   

Przychylam się, do zdania Iwmali, że Z24 ma wielką głowę ! I cenną ! Pobiedna znajduje się 15km od Szklarskiej Poręby, a w Szklarskiej Porębie szanowni fani Nienackiego to co było ? Opis obserwatorium zawarty w "Księdze Strachów", może być starszy o dwadzieścia lat od reszty książki, a świeże ślady obtłukiwania płytek na kominku, to ślady powojennego szabrowania.
Ja też szukałem śladów kamieniołomów na Pojezierzu Myśliborskim i doszedłem do tych samych wniosków co Z24. Tam nie ma skał, więc nie może też być kamieniołomów, najbliższe utwory skalne na powierzchni lub płytko pod ziemią, są na Przedgórzu Sudeckim. Cały Niż, to utwory osadowe i polodowcowe i trzeba byłoby kopać na kilkaset metrów w głąb, żeby dotrzeć do jakiejś skały. Granitowe kościółki zbudowane są z kamienia tego samego pochodzenia, co kolegiata w Tumie, czyli głazów naniesionych przez lodowiec.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-27, 15:46:15   

TomaszK napisał/a:
Przychylam się, do zdania Iwmali, że Z24 ma wielką głowę ! I cenną ! Pobiedna znajduje się 15km od Szklarskiej Poręby, a w Szklarskiej Porębie szanowni fani Nienackiego to co było ? Opis obserwatorium zawarty w "Księdze Strachów", może być starszy o dwadzieścia lat od reszty książki, a świeże ślady obtłukiwania płytek na kominku, to ślady powojennego szabrowania.


To wygląda całkiem rozsądnie!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-27, 16:26:52   

TomaszK napisał/a:
Przychylam się, do zdania Iwmali, że Z24 ma wielką głowę ! I cenną ! Pobiedna znajduje się 15km od Szklarskiej Poręby, a w Szklarskiej Porębie szanowni fani Nienackiego to co było ? Opis obserwatorium zawarty w "Księdze Strachów", może być starszy o dwadzieścia lat od reszty książki, a świeże ślady obtłukiwania płytek na kominku, to ślady powojennego szabrowania.
Ja też szukałem śladów kamieniołomów na Pojezierzu Myśliborskim i doszedłem do tych samych wniosków co Z24. Tam nie ma skał, więc nie może też być kamieniołomów, najbliższe utwory skalne na powierzchni lub płytko pod ziemią, są na Przedgórzu Sudeckim. Cały Niż, to utwory osadowe i polodowcowe i trzeba byłoby kopać na kilkaset metrów w głąb, żeby dotrzeć do jakiejś skały. Granitowe kościółki zbudowane są z kamienia tego samego pochodzenia, co kolegiata w Tumie, czyli głazów naniesionych przez lodowiec.


Dzięki za dobre słowo. Moja głowa cenna? Powiedzcie to moim pryncypałom, bo od 2006 r. jadę na tej samej stawce, ha, ha, ha. W każdym razie bardzo mi przyjemnie.
W Szklarskiej Porębie, to o ile pamiętam, PS w drodze do Pragi w TT ledwo nie został zubożony o aparat fotograficzny, który jakiś młodzian chciał mu wyjumać z wehikułu, korzystając z zepsutego zamka. Protazy uratował aparat.
Niekoniecznie ZN musiał oglądać obserwatorium zaraz po wojnie; ja pamiętam z pewnego miasta na "Dzikim Zachodzie", że ruiny wojenne zdarzały się tam jeszcze w czasach późnego Wiesława, kiedy tam rezydowałem. No i pamiętam wykop dla położenia jakiejś instalacji na placu między pocztą a ruinami klasztoru (po odbudowie umieszczono tam hotel turystyczny). Wykop przecinał gotycko sklepione lochy; ich czarne czeluście emanowały Tajemnicą. Pewnie dlatego PS tak mnie kręci...
TomaszK ma całkowitą słuszność, że granitowe kościoły w Tumie oraz na Pomorzu, Zachodnim, dawnych Nowej Marchii i Marchii Wkrzańskiej po tamtej stronie Odry zostały wzniesione z granitu narzutowego czyli eratycznego (nie "eretycznego", jak pisał ZN w "Uroczysku"). Około 10 km na północ od Barlinka, koło wsi Równo jest rezerwat geologiczny "Jar Libberta". Jest to jedyna na Pomorzu Zachodnim wychodnia skał podłoża, jak piszą "zlepieńców wapienno-piaskowych". Nie byłem tam.
Barlinek jest również związany z szachownicami. Urodził się tam Emmanuel Lasker, jeden z arcymistrzów szachowych końca XIX i pierwszej połowy XX w., jeden z największych szachistów wszechczasów. Teraz tam jest (lub był) rozgrywany turniej szachowy jego imienia.
_________________
Z 24
 
 
guzzi 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2013-02-12, 19:32:27   

TomaszK napisał/a:
...Ja też szukałem śladów kamieniołomów na Pojezierzu Myśliborskim i doszedłem do tych samych wniosków co Z24. Tam nie ma skał, więc nie może też być kamieniołomów, najbliższe utwory skalne na powierzchni lub płytko pod ziemią, są na Przedgórzu Sudeckim...

Otóż drogi TomaszuK są i kamieniołomy i mauzoleum, jest i kościółek z XIII w. w środku wsi o tej samej nazwie co jezioro. Dzięki Z24 i jego obserwatorium astronomicznemu doszedłem do wniosku, że zainteresowania Nienackiego w Księdze Strachów mogły dotyczyć zupełnie czegoś innego - otóż poszukiwaniu śladów zamachowców na Hitlera.
Odsyłam do lektury:
Chełm Dolny
wywiad z grafem von Tresckow
./redir/en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Christoph_Freiherr_von_Gersdorff
życzę miłej lektury i uważnego łączenia faktów.
_________________
"Czytanie wzmaga marzenia i pcha człowieka do nowych podróży i odkryć. Wyobraźnia buduje marzenia, a marzenia kształtują całe cywilizacje"
Ostatnio zmieniony przez guzzi 2013-02-12, 19:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-12, 21:08:51   

Kolejny ciekawy ślad! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2013-02-12, 21:15:05   

Ciekawa teoria, warta sprawdzenia w czasie tegorocznego zlotu w Moryniu. Chełm Dolny pojawia się w książce "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku" Zygmunta Świechowskiego, która chyba była dla Nienackiego jednym ze źródeł. Kościółek jest stary i granitowy, jest mauzoleum i jest coś w rodzaju kamieniołomu. Co prawda to tylko kopalnia piasku, ale za to ogromna, rzeczywiście mogąca sprawiać wrażenie kamieniołomu. Mauzoleum pojawiło się na naszym forum już dwukrotnie, za sprawą Szarej Sowy, która sfotografowała je w czasie zeszłorocznych wakacji ("Wyprawa śladem Związku Tajemniczej Szachownicy 2012" w dziale "Relacje z naszych wypraw"). Drugi raz Szara Sowa umieściła fotografie w dyskusji o mauzoleum (chociaż bez nazwy miejscowości bo chyba zapomniał gdzie zrobił :) ) Jak już ustaliliśmy, Nienacki budował miejsca akcji, składając każde z kilku miejsc rzeczywistych. Przychylam się do Twojej teorii guzzi, że z Chełma mógł wziąć mauzoleum i kamieniołom. Opis obserwatorium, tak jak przypuszcza Z24 może pochodzić z Pobiednej kolo Szklarskiej Poręby, w której Nienacki był tuż po wojnie, pracując w Domu Dziecka. Co do jeziora, teorii jest już chyba cztery.
Ale ten ostatni link dałeś chyba przez pomyłkę, bo dotyczy osoby, która w żaden sposób nie była związana z Chełmem Dolnym. To znaczy jak zacząłem czytać, to aż podskoczyłem, bo cytowany Rudolph-Christoph Freiherr von Gersdorff, oprócz udziału w zamachu na Hitlera wsławił się odkryciem grobów katyńskich w 1943 roku. A polskie UB a potem SB, ścigało uczestników niemieckich badań w Katyniu, aż do połowy lat 60-tych, pomyślałem że może częścią śledztwa było poszukiwanie czegoś w tamtym mauzoleum. Ale niestety, jak czytamy w pozostałych dwóch linkach, w mauzoleum był pochowany (chwilowo) inny uczestnik zamachu na Hitlera, generał Henning von Tresckow.
Ostatnio zmieniony przez TomaszK 2013-02-12, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-12, 21:45:09   

TomaszK napisał/a:
Mauzoleum pojawiło się na naszym forum już dwukrotnie, za sprawą Szarej Sowy, która sfotografowała je w czasie zeszłorocznych wakacji ("Wyprawa śladem Związku Tajemniczej Szachownicy 2012" w dziale "Relacje z naszych wypraw"). Drugi raz Szara Sowa umieściła fotografie w dyskusji o mauzoleum (chociaż bez nazwy miejscowości bo chyba zapomniał gdzie zrobił :) )


No fakt, zapomniał, ale to raczej był taki większy grobowiec, może nawet kostnica (?) na wiejskim cmentarzu przykościelnym, niż typowe odludne mauzoleum...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2013-02-12, 22:11:19   

Może dasz tutaj to zdjęcie ? Wtedy wszyscy mogliby ocenić czy pasuje do opisu w "Księdze Strachów". Przyznaję, że jak zobaczyłem je w dyskusji o mauzoleum, to mi nie pasowało, ale jak się teraz dowiedziałem, że obok jest coś w rodzaju kamieniołomu, to wieżyczki od razu wydały mi się pseudogotyckie, jak u Nienackiego.
Zdjęcia mauzoleum i kopalni kruszywa są też tutaj ./redir/www.polskaniezwyk...ry,1,26048.html kopalnia lepiej wygląda na zdjęciach satelitarnych, chociaż 50 lat temu musiała być mniejsza. A może wtedy nie była eksploatowana, tylko zarastała chaszczami od wojny i wyglądała jak nieczynny kamieniołom ?
 
 
guzzi 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2013-02-13, 10:21:55   

TomaszK napisał/a:
Ale ten ostatni link dałeś chyba przez pomyłkę, bo dotyczy osoby, która w żaden sposób nie była związana z Chełmem Dolnym... .

Bezpośrednio z Chełmem Dolnym nie, ale...z generałem Henning von Tresckow - tak "...after becoming close friends with leading Army Group Center conspirator Colonel Henning von Tresckow, von Gersdorff agreed to join the conspiracy to kill Hitler...".
Ponadto, był związany z Adolfem Traugott von Gersdorff (praprzodek) - tego od obserwatorium i przy okazji z mejscowością Gersdorf (Gierałtówek/Pobiedna):
Pobiedna

Na przedwojennych, niemieckich mapach Chełma Dolnego/Wartenberg istnieją kamieniołomy :) .

Co do jeziora z Księgi Strachów, obawiam się, że jest to Jezioro Moryńskie/Morzycko:
Materiały na zlot w Moryniu

Życzę miłej lektury.
_________________
"Czytanie wzmaga marzenia i pcha człowieka do nowych podróży i odkryć. Wyobraźnia buduje marzenia, a marzenia kształtują całe cywilizacje"
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-02-13, 10:40:25   

guzzi napisał/a:
Materiały na zlot w Moryniu

Życzę miłej lektury.

Póki co pobieżnie przejrzałem ale już mogę stwierdzić, że to świetny materiał. Dzięki. :564:
_________________
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2013-02-13, 11:04:55   

Nietajenko napisał/a:
guzzi napisał/a:
Materiały na zlot w Moryniu

Życzę miłej lektury.

Póki co pobieżnie przejrzałem ale już mogę stwierdzić, że to świetny materiał. Dzięki. :564:

Ciekawe, bardzo ciekawe! Już czuję ten klimat! :)
Dziś wieczorem sobie dokładnie przejrzę ten materiał.
Dzięki guzzi! :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 11