PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Miejsce akcji: Jasień - czy i gdzie istnieje?
Autor Wiadomość
Robin 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 2674
Skąd: Mazury
Wysłany: 2009-10-21, 16:06:07   

Szara Sowa napisał/a:

No i nie przesadzajmy z ta pradawnością Słowian. Pojawili się oni na naszych terenach najwcześniej w VI-VII w. A jakby kto nie wiedział to wcześniej były tu ludy germańskie...


No dokladnie, a jeszcze wczesniej byly tu dinozaury :D

A tak na powaznie, to kwestia ludow przedslowianskich na naszych ziemiach jest nadal przedmiotem sporow. Wenedow na przyklad identyfikowano ze slowianami zachodnimi. A kultura pomorska? A ludy baltyckie?...

Ojej, strasznie odbieglismy od tematu, choc tak naprawde przeciez nikt Twojego zdania Szara Sowo nie kwestionowal. Chodzilo o to, aby na pewne sprawy patrzec z roznych punktow widzenia, po drodze ocierajac sie moze nawet o obiektywizm... :p
_________________
Ostatnio zmieniony przez Robin 2009-10-21, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-10-21, 20:39:03   

robin napisał/a:
Chodzilo o to, aby na pewne sprawy patrzec z roznych punktow widzenia, po drodze ocierajac sie o moze nawet o obiektywizm... :p


Ładnie powiedziane, pozdrawiam! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-03-29, 07:30:31   

Byłem w Dankowie kilkakrotnie. To mauzoleum oglądałem już kilkakrotnie. Miejscowi opowiadają, że tak zdewastowane zostało kilkanaście lat temu może troszke więcej. Częśc ludzki, którzy mieszkają tu pamiętają ten obiekt bardzo dobrze.
Danków to już kraniec Pojezierza Mysliborskiego. Ale naprawdę fajny teren. Warto poczyta o Dankowie tu:
./redir/www.ziemialubuska.pl/1239,1206,,.html
 
 
Kapitan Nemo 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 378
Skąd: UK St.Ives
Wysłany: 2011-04-04, 08:49:35   

Myślę ze dosyć ciekawe forum na temat szachownic ./redir/www.gryfino.info/viewtopic.php?t=2912
_________________


Kapitan Nemo
 
 
Kapitan Nemo 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 378
Skąd: UK St.Ives
Wysłany: 2011-04-04, 08:54:32   

To mnie naprawdę zainteresowało!!!!


W ogóle miałem w niedzielę fajną przygodę bo zupełnie przypadkowo w cedyńskim muzeum poznałem człowieka, który oprowadzał Nienackiego po ziemii cedyńsko-moryńskiej jak ten przymierzał się do pisania trzeciej części Pana Samochodzika
_________________


Kapitan Nemo
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-04-04, 09:43:59   

Cytat:
W ogóle miałem w niedzielę fajną przygodę bo zupełnie przypadkowo w cedyńskim muzeum poznałem człowieka, który oprowadzał Nienackiego po ziemii cedyńsko-moryńskiej jak ten przymierzał się do pisania trzeciej części Pana Samochodzika


Poważnie? I pamięta to do dzisiaj? Wtedy trudno było zaliczyć Nienackiego do znanych pisarzy...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kapitan Nemo 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 378
Skąd: UK St.Ives
Wysłany: 2011-04-04, 10:01:00   

No sam nie mogę w to uwierzyć???,zwłaszcza ze takie wydarzenie!!!!!!gdzieś się zapodziało????? dla miłośników Samochodzika
Wręcz za obowiązek uważałem podzielić się ta wiadomością na forum ;-)
_________________


Kapitan Nemo
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-04, 12:47:10   

Cytat:
W ogóle miałem w niedzielę fajną przygodę bo zupełnie przypadkowo w cedyńskim muzeum poznałem człowieka, który oprowadzał Nienackiego po ziemii cedyńsko-moryńskiej jak ten przymierzał się do pisania trzeciej części Pana Samochodzika

A masz może na niego namiary? Od razu wsiadam w autko i jadę! :)
 
 
Kapitan Nemo 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 378
Skąd: UK St.Ives
Wysłany: 2011-04-04, 16:07:38   

Przykro mi ale nie mam :( już do niego napisałem ,wiem ze masz w sumie niedaleko ;-) bo ja mam przynajmniej 1200 km :(
_________________


Kapitan Nemo
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-06-28, 11:44:39   

./redir/www.niedziela.pl/...c=nd201029&nr=9
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-06-28, 11:57:12   

Fajny tekst, ale z Chwarszczanami ponoć występującymi w Księdze Strachów to już facet przesadził :p
Ciekawe na ile wiarygodne są inne informacje. :)
Oj ciągnie mnie tam na wypad, ciągnie...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2011-06-28, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-06-29, 08:00:11   

Cytat:
Na Pojezierzu Myśliborskim jest tak ciekawie, że Zbigniew Nienacki umieścił tu akcję poczytnej niegdyś książki „Księga strachów”. Szukając wśród tutejszych budowli skarbu templariuszy, bohaterzy trafiają do Chwarszczan.


Nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że w "Księdze Strachów" bohaterowie szukają skarbu templariuszy? Chyba, że chodziło o Kuryłłę :)
_________________
 
 
uranik 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 35
Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 32
Wysłany: 2011-07-11, 10:17:05   

W sierpniu wyląduję na Pojezierzu Myśliborskim i ruszę tropem Samochodzika może coś znajdę :065:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-01, 10:57:59   

Wracając do sedna tematu czyli poszukiwania Jasienia, to o ile nie ma takiej miejscowości na Pojezierzu Myśliborskim, to z przebiegu powieści można z grubsza określić miejsce gdzie taka miejscowość mogłaby leżeć. I może Was zaskoczę ale więcej przesłanek kieruje to miejsce w okolice na północ od Dębna Lubuskiego. Choćby scena pościgu Tomasza i motocyklistów za Klausem, gdy samochody poruszają się po dolinie spływającej do Odry.

"Ze wzgórza roztoczyła się szeroka panorama wielkiej równiny nad Odrą."

Tak samo rozdzielenie się ekipy poszukiwawczej nad jez. Żabim na 2 samochody, z których jeden jechał mniej więcej do Myśliborza a drugi do Jasienia, też wskazuje że Jasień leżał gdzieś na południe a nie na wschód.
Mylące jest tylko rozpoczęcie całej eskapady poszukiwawczej od zwiedzania Myśliborza. Myślę że tu Nienacki (podobnie jak w wielu innych przypadkach), pisząc jednocześnie kilka książek, zapomniał gdzie dokładnie ten Jasień sobie wymyślił, a chciał poprowadzić czytelnika po całym pojezierzu. Poza tym w tekście pojawia się też inne wytłumaczenie:

"Wkrótce przyjechaliśmy do Myśliborza, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki czas. Domyślałem się, że doktor pragnął przy okazji wycieczki pokazać chłopcom, a także Hildzie i Fryderykowi, jak bardzo te ziemie związane były z Polską."

Reasumując: Jasień powinien leżeć raczej na południe od Morynia a na północ od Dębna. Ale jakoś nie mogę tam wypatrzeć jeziora w kształcie litery S. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2012-06-01, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-01, 16:07:39   

Kiedyś Szara Sowo prześledziłam całą trasę na mapach i jednak chyba to było wymyślone miejsce, bo i mauzoleum i pałac, a do tego szachownica na kościele. :/
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-01, 19:51:42   

Iwmali napisał/a:
Kiedyś Szara Sowo prześledziłam całą trasę na mapach i jednak chyba to było wymyślone miejsce, bo i mauzoleum i pałac, a do tego szachownica na kościele. :/


Oczywiście ze wymyślone! Mi chodziło o znalezienie hipotetycznego miejsca gdzie ów Jasień zgodnie z wyrywkowymi informacjami z książki możnaby mniej więcej ulokować na mapie.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Stefanek 
Uwielbia Samochodzika


Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 697
Wysłany: 2012-06-22, 13:03:13   

Szara Sowa napisał/a:
Właśnie przed chwilą przeczytałem w artykule krajoznawczym w Gazecie Wyborczej (ukazał się kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz wpadł mi w ręce) że szachownice w tych okolicach są informacją że kościół należał kiedyś do zakonu Joannitów. Z tego względu na Pomorzu Zachodnim jest ich bardzo dużo.
Byłoby to dość logiczne, gdyż w tym rejonie było wiele dóbr zakonnych, m.in. nieopodal jest słynny kościół niemniej słynnych templariuszy w Chwarszczanach (jakby ktoś nie wiedział istnieją hipotezy że tam właśnie być może został ukryty skarb templariuszy).
Pozdrawiam
P.S. Dla zainteresowanych podam namiary na artykuł, który dotyczy starych malowideł (ponoć najstarszych w Polsce) w kościółku w Czachowie niedaleko Cedyni, na którym tez owe szachownice są (co prawda tylko namalowane): G.Wyborcza 12-13 IV 2008, dodatek turystyczny str. 10, autor Michał Rembas


Czarno biała szachownica znajdowała się na fladze templariuszy. Joannici faktycznie przejeli część należących do templariuszy obiektów. I znów się mieszają "Templariusze" z "Księgą Strachów" :D
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-10, 14:46:49   

Szukając miejscowości o nazwie podobnej do Jasienia, znalazłem Jesionkowo. Co ciekawe miejscowość ta leży nad jeziorem w kształcie litery "S" (co prawda odwrócone "S"), niestety o nazwie Jezioro Orchowe, ale za to na tymże jeziorem mieścił się w latach 70-tych ośrodek wypoczynkowy dla VIP-ów, w którym kilkakrotnie przebywał Edward Gierek. Szara Sowo to Twoje strony, co Ty na to ?
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-10, 15:33:18   

TomaszK napisał/a:
Szara Sowo to Twoje strony, co Ty na to ?

Co Szara Sowa na Gierka? Pewnie niezbyt - w końcu przez niego taki ładny stadion w Poznaniu spietruszyli :027:
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-10, 16:26:33   

TomaszK napisał/a:
Szukając miejscowości o nazwie podobnej do Jasienia, znalazłem Jesionkowo. Co ciekawe miejscowość ta leży nad jeziorem w kształcie litery "S" (co prawda odwrócone "S"), niestety o nazwie Jezioro Orchowe, ale za to na tymże jeziorem mieścił się w latach 70-tych ośrodek wypoczynkowy dla VIP-ów, w którym kilkakrotnie przebywał Edward Gierek. Szara Sowo to Twoje strony, co Ty na to ?
Dziwna sprawa, ja nie znalazłam takiej miejscowości Jesionkowo.... a to jezioro o którym piszesz to jest raczej w okolicach Czesława naszego...
Jezioro Orchowe - rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim :galy: :zdziw:
Albo ja szukać nie potrafię... :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 11