PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Halina Popławska
Autor Wiadomość
Babie_Lato2 
Stały bywalec forum



Wiek: 45
Dołączyła: 13 Cze 2009
Posty: 247
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2009-06-17, 15:10:10   Halina Popławska

Przesiąknięta pragnieniem znalezienia na kartach książki przygody, historii i ciekawych poszukiwań wyszukuję powieści w tym nurcie. Najchętniej polskich autorów. Te lubię najbardziej. Czytałam ich wiele, ale są tytuły, które mogłyby i Was zainteresować.
I tak , z mniej znanych, polecam "Renesansową przygodę" H. Popławskiej. Główny bohater pracuje w w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Pewnego dnia otrzymuje propozycję wyjazdu do Włoch, aby pomóc uporządkować bibliotekę pewnej markizy...

I chociaż Popławskiej nie można porównywać do samego Nienackiego, to klimat biblioteki, poszukiwań i rozwoju akcji sam nasuwa skojarzenia z Panem Samochodzikiem :)
Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2018-07-02, 14:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-06-17, 15:29:15   

Dzięki za sugestię - chyba się zainteresuję tą pozycją:]
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2009-06-17, 15:34:40   Re: Halina Popławska

Babie_Lato napisał/a:
Przesiąknięta pragnieniem znalezienia na kartach książki przygody, historii i ciekawych poszukiwań wyszukuję powieści w tym nurcie. Najchętniej polskich autorów. Te lubię najbardziej. Czytałam ich wiele, ale są tytuły, które mogłyby i Was zainteresować.
I tak , z mniej znanych, polecam "Renesansową przygodę" H. Popławskiej. Główny bohater pracuje w w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Pewnego dnia otrzymuje propozycję wyjazdu do Włoch, aby pomóc uporządkować bibliotekę pewnej markizy...

I chociaż Popławskiej nie można porównywać do samego Nienackiego, to klimat biblioteki, poszukiwań i rozwoju akcji sam nasuwa skojarzenia z Panem Samochodzikiem :)


Czyżby to mecenasowa Popławska z Niewidzialnych?? :)
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-21, 22:34:31   

Sądząc na podstawie zainteresowania tym wątkiem, „Renesansowa przygoda” Haliny Popławskiej, wśród fanów Samochodzika, furory nie zrobiła. Niesłusznie. To bez wątpienia najbardziej samochodzikowa lektura, jaką miałem okazję przeczytać. Kontynuacje odpadają w przedbiegach.

Jest tu wszystko to co urzekło mnie w samochodzikach. Pasjonująca zagadka historyczna związana z losem rodu Sforza i królowej Bony, zapach starych druków i książek, tajne przejścia, skrytki, podziemne korytarze, pułapki, łacińskie sentencje znaczące drogę do skarbu. Malownicze ruiny starego zamczyska i wspaniały klimat barokowej willi, gdzie nocną ciszę wypełnia harmonia dźwięków starego domostwa a chłód zabytkowych murów i pełna niespodzianek biblioteka kryją nie jedną tajemnicę. A wszystko to skąpane w słońcu włoskiej prowincji.

Autorka, bez wątpienia, czerpie inspiracje z serii Nienackiego. Główny bohater przypomina nieco młodego Tomasza z „Uroczyska” a każdy fan samochodzika bez trudu odnajdzie pomysły podpatrzone u Nienackiego. Można byłoby uczynić z tego zarzut ale ja tego nie zrobię. Książka Haliny Popławskiej napisana jest z taką pasją i wdziękiem, że wolałem rozsmakować się w tej powieści bawiąc się odkrywaniem jawnych nawiązań do przygód pana Tomasza. Przeczytałem ją wylegując się w hamaku w ogrodzie i na ten czas świat przestał dla mnie istnieć. Pycha.


Teraz wessał mnie „Cień dłuższego ramienia”, inna książka Haliny Popławskiej, w której występuje ten sam bohater. Cóż … jak dotąd jest tak samo dobrze, jest świetnie!
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2011-05-21, 23:03:08   

Mam obydwie książki Popławskiej w biblioteczce, pamiętam, że fajnie się czytało, ale za to niewiele pamiętam z treści :okulary2:
 
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-22, 21:42:29   

„Cień dłuższego ramienia” to powieść, która w 95% procentach rozgrywa się w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie, przede wszystkim w starym magazynie XIX wiecznych zbiorów. Potrzeba naprawdę sporo talentu literackiego by przy użyciu bardzo skromnych środków stworzyć fascynującą atmosferę tajemnicy i krok po kroku, wolumin za woluminem sięgać po rozwiązanie zagadki sprzed lat. Jestem pewien, że po tej lekturze można zakochać się zawodzie bibliotekarza. Tym niemniej jednak zbyt naciągany finał rozgrywki nieco mnie rozczarował. Zapachniało trochę stylem kontynuacji.
 
 
Eveline 
Słyszał o Samochodziku


Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 6
Wysłany: 2011-12-14, 16:33:15   

Dawno temu czytałam Renesansową Przygodę , Jak na Starym Gobelinie, Talerz z Napoleonem, pamietam ze bardzo mi sie podobały , chyba będę musiała do nich powrócić i sprawdzić jak odbiorę je teraz.
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-08-14, 11:53:04   

Ostatnio miałam okazję przeczytać dwie książki Haliny Popławskiej: "Cień dłuższego ramienia" i "Renesansową przygodę".
Przez pierwszą z nich z ledwością przebrnęłam. Niby ciekawy pomysł na fabułę, ale wszystko jakieś takie nijakie i naciągane. Akcja wlecze się niemiłosiernie, główny bohater bez wyrazu i nawet zakończenie może rozczarować. g:\
Po negatywnych wrażeniach związanych z w/w lekturą, nie za bardzo miałam ochotę sięgać po następną. No ale skoro dostałam do przeczytania, to nie mogłam się od tego wykręcić g;)
I tu mile się zaskoczyłam. Główny bohater jakby zmężniał, akcja nabrała tempa, wszystkie postacie bardzo barwne i ciekawe, no i zagadka, którą przyszło im rozwiązywać w niesamowicie klimatycznych miejscach. Tę książkę mogę z czystym sumieniem polecić. Na prawdę warto! :)
_________________
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-18, 20:41:29   

Hej! Halo! Odświeżam wątek! "Cień dłuższego ramienia" i "Renesansowa przygoda" to świetne i najbardziej samochodzikowe książki nie będące samochodzikami, jakie czytałem. Moje opinie są wyżej więc nie będę się powtarzał. Nie mogę się nadziwić, że te powieści zupełnie nie cieszą się popularnością. Czytał to jeszcze ktoś? Potwierdźcie, że fajne:)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-05-18, 21:13:18   

Skoro tak zachwalasz, to muszę po nie sięgnąć!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-18, 21:24:24   

Z tego wszystkiego chyba sam po nie sięgnę ponownie:)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-18, 23:03:00   

Kustosz napisał/a:
Hej! Halo! Odświeżam wątek! "Cień dłuższego ramienia" i "Renesansowa przygoda" to świetne i najbardziej samochodzikowe książki nie będące samochodzikami, jakie czytałem. Moje opinie są wyżej więc nie będę się powtarzał. Nie mogę się nadziwić, że te powieści zupełnie nie cieszą się popularnością. Czytał to jeszcze ktoś? Potwierdźcie, że fajne:)

Ja je czytałam. Zdecydowanie fajne i zdecydowanie samochodzikowe (wydaje mi się, że już o tym pisałam, tylko może w innym wątku).

Z tym że o dziwo wolę "Cień dłuższego ramienia", choć bohater prawie nie rusza się z budynku biblioteki niż "Renesansową przygodę" z włoskimi zabytkami i krajobrazami. W każdym razie kiedyś tak miałam, bo kilka lat minęło od ostatniego czytania.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-05-19, 05:06:08   

Berta von S. napisał/a:
wydaje mi się, że już o tym pisałam, tylko może w innym wątku

Chyba tutaj: http://pansamochodzik.net...t=632&start=177

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2018-07-03, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-19, 09:13:08   

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
wydaje mi się, że już o tym pisałam, tylko może w innym wątku

Chyba tutaj: http://pansamochodzik.net...t=632&start=177

A faktycznie, dzięki! :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-11, 14:03:58   

„Renesansowa przygoda” Haliny Popławskiej, to książka dość często wspominana w tym temacie jako książka samochodzikowa. I z taką nadzieją wziąłem ją do ręki w te upalne już letnie dni. No i niestety jestem dość rozczarowany. Na początek nie bardzo wiemy w jakich czasach dzieje się akcja, która jest taka dość uniwersalna, mogłaby się z grubsza dziać kiedykolwiek w miarę współcześnie (a dzieje się generalnie we Włoszech). Język pisarki, dialogi najbardziej pasowały mi do lat 30-tych (kto dziś kogokolwiek – a w tym wypadku dorosłego faceta nazywa „Broniś”?), jednak ku mojemu zdziwieniu po iluś tam stronach pojawia się telewizor oraz informacje, z których wynika że chodzi o wczesne lata 70-te. Bardzo mnie to zdziwiło, bo zachowania głównych bohaterów wskazywały na coś zupełnie innego. Nie ma też ani słowa, że między miejscem akcji a Polską jest żelazna kurtyna (tzn. że mogą być jakieś problemy komunikacyjne), różnice dewizowe itp.
Ale najbardziej zawiodła mnie sama akcja, ciągnie się powolutku, opisywana jest w jakiś taki dość niejasny sposób, tak że trudno dokładnie ocenić w którym miejscu bohater dokonuje aktualnie swoich eksploracji. Cała akcja oparta jest na ciągłych szperaniach w podziemnych korytarzach, długich, krzyżujących się i skomplikowanych. No cóż jak się nie chce iść w jakość to się idzie w ilość… Poza tym ów bohater to straszna ślamazara, nie kojarzy łatwych spraw (zapala mu się para oczu w nocy na ścianie i słyszy za ścianą chrobot, ale za Chiny nie wpadnie na to, że to tajny korytarz z podglądem). Zachowania psychologiczne bohaterów też są jakieś takie sztuczne.
Książkę broni jedynie sam pomysł, związany z królową Boną. Można się dowiedzieć co nieco o tajemnicach związanych z jej testamentem, sumami neapolitańskimi itp. Poprzez te tajne korytarze mamy jakieś tam nawiązanie do Niesamowitego dworu czy templariuszy, ale to jednak zupełnie inna klasa.
I mimo wszystko to za mało aby tę książkę specjalnie wyróżniać.

Renesansowa przygoda.jpg
Plik ściągnięto 109 raz(y) 82,07 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-06-28, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-06-11, 15:38:42   

Z trudem przebrnąłem stosunkowo niedawno przez pierwszą połowę powieści, po czym ją odłożyłem, znudzony z tych samych powodów, które podaje Szara Sowa. Autorka znalazła wprawdzie interesującą kulisę i zarysowała stosunkowo ciekawe charaktery, ale akcję rozwija tak nieudolnie, że wszystko to na nic. Zabrakło mi cierpliwości, by dokończyć tę książkę.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2018-06-11, 17:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-11, 17:26:45   

Strasznie zjechaliście panowie książkę, która bardzo mi się podobała. Oczywiście nie jako wybitne dzieło literackie, ale fajna, klimatyczna przygodówka z historią w tle. Hmm... muszę chyba jeszcze raz to przeczytać, bo różnica w ocenach drastyczna.
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-06-11, 22:18:27   

Kustoszu, a czytałeś książkę "Klawikord i róża"?
Wczoraj wypożyczyłam.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-11, 22:30:43   

Yvonne napisał/a:
Kustoszu, a czytałeś książkę "Klawikord i róża"?

Nie. Czytałem tylko "Renesansową przygodę", "Cień dłuższego ramienia" i "Talerz z napoleonem". Po lekturze tej ostatniej zniechęciłem się do dalszych tytułów tej autorki. Kłopot w tym, że akcja pozostałych jej książek (tak mi się przynajmniej wydaje) rozgrywa się w XIX wieku i ten klimat retro zupełnie mnie nie kręci.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-06-11, 22:41:31   

Mnie "Cień dłuższego ramienia" się podobał. Mam jeszcze nie przeczytane "Jak na starym gobelinie" oraz "Talerz z Napoleonem" i czekam na przesyłkę, w której będzie m.in. "Szpada na wachlarzu": ./redir/lubimyczytac.pl/ksiazka/76396/szpada-na-wachlarzu

Zwróćcie uwagę, że Halina Popławska:
- pierwszą powieść wydała w 1968 r., a więc w wieku 50 lat,
- zmarła w ubiegłym roku, w wieku niemal stu lat, a ostatnią powieść "Złamany wachlarz" wydała nie tak dawno, bo w 2010 r. Miała wówczas 92 lata.

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Halina_Pop%C5%82awska
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 14