To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
PanSamochodzik.net.pl
Forum poświęcone twórczości Zbigniewa Nienackiego

Hyde Park - Offroad słono kosztuje na Islandii - może i u nas?

Szara Sowa - 2018-08-27, 12:05
Temat postu: Offroad słono kosztuje na Islandii - może i u nas?
Jedziesz na Islandię? Trzymaj się drogi. Offroad słono kosztuje

Miłośnicy offroadu, czyli jazdy po nieutwardzonych drogach, na Islandii nie mają łatwego życia. Za terenowe wojaże na wyspie grożą drakońskie kary. Ostatnio na grupę turystów nałożono ponad 50 tys. zł grzywny.
Na Islandii panuje całkowity zakaz offroadu. Wszystko ze względu na wrażliwość środowiska subarktycznego. Natura, na ukrycie śladów opon, potrzebuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. "Naprawa" terenu kosztuje też mnóstwo pieniędzy.

./redir/sportowefakty.wp.pl/sportowybar/773165/jedziesz-na-islandie-trzymaj-sie-drogi-offroad-slono-kosztuje

Może by tak i u nas? Jako rowerzysta często natykam się na rozjeżdżone terenówkami drogi. Jest to moim zdaniem czysty egoizm, żeby nie rzec mocniej... :/

MarcinB - 2019-11-01, 20:18

Generalnie jest zakaz jeżdżenia po lasach pojazdami silnikowymi. Dla mnie największą plagą jest niszczenie leśnych dróg przez zulowców..
bans - 2019-11-01, 21:48

Zgadza się, mówi o tym ustawa o lasach z 1991 roku, rozdział 5, artykuł 29. Problem w tym że nie znają jej często nawet ludzie sprzeciwiający się pojazdom silnikowym w lesie...

No to od dzisiaj wiecie na co się powoływać ;)

"Art. 29. [Dozwolony ruch pojazdów]
1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.

2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

1) pracowników nadleśnictw;

2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych;

3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;

4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;

5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;

6) właścicieli lasów we własnych lasach;

7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;

8) pracowników leśnych jednostek naukowych, instytutów badawczych i doświadczalnych, w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;

9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;

10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu."

Kynokephalos - 2019-11-06, 06:02

bans napisał/a:
No to od dzisiaj wiecie na co się powoływać ;)

No właśnie nie jestem do końca pewny.

bans napisał/a:
Art. 29. (...) Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Ten opis dość dobrze pasuje do quadowców i offroadowców rozjeżdżających lasy. Więc chyba jednak im wolno...?

Pozdrawiam,
Kynokephalos



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group