PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Miejsce akcji: Jasień - czy i gdzie istnieje?
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-03, 10:08:06   

Gregoriusmagnus napisał/a:
Co roku wakacje tak planuję urlop aby właśnie było Pojezierze. W tym roku chciałem już odmienić i pojechać na Wschód Polski i... w zeszłym tygodniu stwierdziłem, że kierunek Myślibórz jest lepszy. I jadę tam w sierpniu

A myślałam, że to ja jestem szalona. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-20, 21:02:24   

Berta von S. napisał/a:
Mauzoleum w Przelewicach, które należały do rodziny von Borsig. Byłam tam poszukując śladów pierwowzoru Konrada von Haubitz. :)


Adi napisał/a:
Teraz mniejsza o zagadkę. Co ciekawego ustaliłaś? :D

No nic niestety. Ale trop się wydawał obiecujący. :)

Rozmawialiśmy z różnymi osobami o Nienackim i pewien gość w Chojnie powiedział nam, że Nienacki wzorował postać Konrada von H. na prawdziwej postaci. Informacje o wojennym zbrodniarzu (Nienacki, nie gość) miał rzekomo od stacjonujących nieopodal czerwonoarmistów, z którymi ponoć kilka dni pił, kiedy odwiedził pojezierze Myśliborskie w poszukiwaniu domu (o tym piciu słyszałam tez w Cedyni). Zresztą facet zapewniał, że ów szubrawiec był w okolicy powszechnie znany, a miał nim być właściciel pałacu w Przelewicach.

Niezwłocznie się tam zatem udaliśmy. Ponieważ umieraliśmy z głodu, najpierw skierowaliśmy swoje kroki do lokalnej gospody i tam od progu zelektryzował nas widok tablicy z informacjami o historii P., na której widniało nazwisko Konrad von Borsig.

Wydawało się, że wszystko zaczyna się układać w sensowną całość. Z wrażenia ledwo przełknęliśmy ten obiad i pognaliśmy do pałacu, gdzie sen o zbrodniarzu zaczął się jednak powoli rozwiewać. Gościa opisywano w samych superlatywach, a w założonym przez niego parku dendrologicznym leżał nawet pamiątkowy głaz (na miejscu gdzie został pod koniec wojny zastrzelony). I w ogóle nic już nie pasowało...

Na wszelki wypadek przeprowadziliśmy jeszcze dłuższy wywiad pod sklepem. Popijając piwo z lokalnymi klientami nawiązaliśmy taki kontakt, że usłyszeliśmy o wsi niejedną historię (przynosili nam nawet z domu odbitki przedwojennych zdjęć), ale za nic się nie dało z Konrada von B. zrobić zbrodniarza. Od najstarszych mieszkańców zaraz po wojnie słyszeli, że pan był dobry, dbał o okoliczną ludność i.t.d.

Po powrocie trochę na temat tej rodziny googlałam. Pewien podejrzany element się znalazł - to byli potentaci stalowi produkujący broń (a więc również haubice ;-) ), ale wycofali się z biznesu, a akurat ten syn robił niestety (!) wyjątkowo porządne wrażenie. :027:
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-06-20, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-06-20, 21:08:36   

Każde niemal miasto w Niemczech czci nazwisko Borsig ulicą.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-20, 21:29:35   

Berta von S. napisał/a:
Rozmawialiśmy z różnymi osobami o Nienackim i pewien gość w Chojnie powiedział nam, że Nienacki wzorował postać Konrada von H. na prawdziwej postaci.


Czy to wszystko było przy okazji Zlotu w Moryniu?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-20, 21:34:14   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Rozmawialiśmy z różnymi osobami o Nienackim i pewien gość w Chojnie powiedział nam, że Nienacki wzorował postać Konrada von H. na prawdziwej postaci.

Czy to wszystko było przy okazji Zlotu w Moryniu?

Nie, to dwa lata wcześniej było. Podróżowałam z Aleksem i kumplem z podstawówki. Na zlocie nie byłoby czasu na takie pogłębione wywiady. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2015-06-20, 21:37:10   

Berta von S. napisał/a:
Popijając piwo z lokalnymi klientami nawiązaliśmy taki kontakt, że usłyszeliśmy o wsi niejedną historię


Czasem trzeba się mocno poświęcić :) :p

W Przelewicach byłem dokładnie tydzień temu, aby zwiedzić Arboretum. Jednak całkowicie nie przygotowałem się do tego wyjazdu :) Dopiero na miejscu dowiedziałem się o mauzoleum i oczywiście skojarzenie miałem identyczne...

Jeśli to nie tajemnica to, gdzie jeszcze buszowaliście w poszukiwaniu podobnych obiektów? ;-)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-20, 21:49:21   

Adi napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Popijając piwo z lokalnymi klientami nawiązaliśmy taki kontakt, że usłyszeliśmy o wsi niejedną historię


Czasem trzeba się mocno poświęcić :) :p

W Przelewicach byłem dokładnie tydzień temu, aby zwiedzić Arboretum. Jednak całkowicie nie przygotowałem się do tego wyjazdu :) Dopiero na miejscu dowiedziałem się o mauzoleum i oczywiście skojarzenie miałem identyczne...

Jeśli to nie tajemnica to, gdzie jeszcze buszowaliście w poszukiwaniu podobnych obiektów? ;-)

Głównie sprawdzaliśmy wtedy pałace (no i oczywiście kościoły). Ogólnie jeździliśmy przez tydzień po całej okolicy, więc tych miejsc było dużo. Miałam całą listę miejscowości które częściowo pasowały, ale żadna nie wydawała się TYM. Nie tylko na samym Pojezierzu Myśliborskim. Pamiętam, że podejrzany wydał nam się też Danków. Dziwne ruiny mauzoleum są nad jeziorem są też koło Małego Mętna.

Później w drodze ze zlotu odwiedziłam jeszcze Dolsk (nie Dolsko), też niedaleko i jest pałac prawie nad jeziorem(koniec jeziora się zabagnił) nawet trochę pasował, ale z kolei brakowało odpowiedniego kościoła... :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-08-28, 02:34:23   

Z24 napisał/a:
Na sudecko-dolnośląską proweniencję niektórych wątków KS może wskazywać ten kamieniołom granitu na Polanie: czy na Pojezierzu Myśliborskim, na grubej warstwie utworów polodowcowych jest w ogóle jakiś kamieniołom? Niemożliwe. Co do nazwy Polana, to jest tak pospolita i niewymyślna, że spotyka się ją często w Sudetach (w Karpatach zresztą też) i chyba w ogóle na kochanych Ziemiach Wyzyskanych. Świetnie pasuje mi do Pojezierza Myśliborskiego; ja to kupuję.

TomaszK napisał/a:
Ja też szukałem śladów kamieniołomów na Pojezierzu Myśliborskim i doszedłem do tych samych wniosków co Z24. Tam nie ma skał, więc nie może też być kamieniołomów, najbliższe utwory skalne na powierzchni lub płytko pod ziemią, są na Przedgórzu Sudeckim. Cały Niż, to utwory osadowe i polodowcowe i trzeba byłoby kopać na kilkaset metrów w głąb, żeby dotrzeć do jakiejś skały. Granitowe kościółki zbudowane są z kamienia tego samego pochodzenia, co kolegiata w Tumie, czyli głazów naniesionych przez lodowiec.

Z24 napisał/a:
Około 10 km na północ od Barlinka, koło wsi Równo jest rezerwat geologiczny "Jar Libberta". Jest to jedyna na Pomorzu Zachodnim wychodnia skał podłoża, jak piszą "zlepieńców wapienno-piaskowych".

Ja właśnie słyszałem o kamieniołomie na terenach polodowcowych - słynne kolumny ze Strzelna wykonane są z miejscowego piaskowca. Na wyspie Wolin jest przyniesiony przez lodowiec porwak kredowy; na Rugii jest tego jeszcze chyba więcej (słynne malownicze klify kredowe). Na Pomorzu Gdańskim jest nawet jaskinia w piaskowcu (nie wiem, czy w wychodni, czy w porwaku, ale chyba ma charakter krasowy, nie szczelinowy): http://www.kaszuby.info.pl/jaskinia-w-mechowie/. Ale to są wszystko skały osadowe - granity to inne sprawa; one z natury znajdują się głębiej i wydaje się bardzo wątpliwe, żeby na terenie pokrytym w całości skałami osadowymi mogły wychodzić na powierzchnię. Granit to skała głębinowa; on wychodzi na powierzchnię wskutek wypiętrzeń. Zaś całe Pojezierze Myśliborskie stanowi wprawdzie obszar fałdowań paleozoicznych - tyle że sfałdowane skały znajdują się pod grubą na ponad 2 km warstwą skał osadowych :D .

Z24 napisał/a:
Natomiast - jeśli chodzi o wrażenia ogólne - to zwłaszcza pejzaże i klimaty Pojezierza Myśliborskiego i Suwalszczyzny wydały mi się dokładnie takie, jakie je sobie wyobraziłem na podstawie wiadomych powieści :) .

Ja pamiętam swoje zdumienie, jak okazało się, że okolice Góry Czcibora wyglądają dokładnie jak u Nienackiego - tylko bardziej zarośnięte (czemu nie należy się dziwić - w "wolnej Polsce" rolnictwo przestało być "trendy" :/ ). Natomiast trochę inaczej wyobrażałem sobie miejsce biwaku w Moryniu (nigdzie w KS nie ma mowy, że góra zamkowa znajduje się na wyspie czy obecnie półwyspie!) i nad Jez. Żabim (ponieważ Nienacki opisuje tam "stromy brzeg", choć w rzeczywistości brzegi jeziora Ostrów są płaskie).

Gregoriusmagnus napisał/a:
Dlatego jak bywam od kilku lat praktycznie co wakacje na Pojezierzu Myśliborskim to jadę do Myśliborza już najedzonym :) Podczas ostatniej tylko wizyty zapomniałem. Ale zawsze można na stacji zjeść hot-dogi :)

Mnie trochę dziwi, dlaczego ludzie uważają, że w podróży nie da się obejść bez lokali gastronomicznych. Ja sobie radzę doskonale, a z lokali korzystam tylko dla towarzystwa.

Z24 napisał/a:
Chodzi mi raczej o charakter Sławy jako miejscowości wypoczynkowej położonej nad jeziorem wśród lasów, z tradycjami junkierskimi :D (właściwe lub bardzo podobne nazwisko rodowe byłych właścicieli), na tyle "rozkręconej" turystycznie, że zjawiali się tam cudzoziemcy.

Sława nie bardzo pasuje na Jasień - to jest zbyt wielki ośrodek turystyczny, w porównaniu z dość kameralnym jednak Jasieniem. Jezioro też jest zbyt duże. Jedyny plus - to wyjątkowo dobrze pasująca do klimatów panasamochodzikowych historia z przechowywaniem w miejscowym pałacu archiwum Himmlera dotyczącego procesów czarownic :D . Ale w okolicy - kto wie... Na tym jedynym śląskim pojezierzu jezior jest znacznie więcej. Traperska Wytwórnia Filmowa zrealizowała film o Sławie i jej okolicach: https://www.youtube.com/watch?v=ZV4KHc_xZRY.

Na całym Pojezierzu Myśliborskim jedynym chyba jeziorem w kształcie litery S (odbitej) jest Jez. Renickie z wsią Renice. Jest też położone blisko Myśliborza. Problem w tym, że leży na płaskim, prawie bezleśnym terenie. Nad brzegami Jez. Karskiego też raczej nie ma lasów :/ .
Ostatnio zmieniony przez Duch 2015-08-30, 01:39, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
Janusz Czech 
Słyszał o Samochodziku
czechu


Wiek: 61
Dołączył: 06 Wrz 2015
Posty: 1
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-09-08, 13:07:32   Tajemniczy Jasień

Tajemniczy Jasień to wieś Chełm Dolny w województwie zachodniopomorskim w pobliży Trzcińska Zdrój. Link do tej miejscowości :
./redir/www.trzcinsko-zdr.../13_chelm_dolny
miejscowość ta należała do rodziny von Treskow. Tutaj urodził się i wychował generał Henning von Treskow - podczas II wojny światowej trochę sobie pobrudził rąk , ale w historii zapisał jako ten dobry Niemiec, inicjator wszystkich zamachów na Hitlera wraz z tym najważniejszym w Wilczym Szańcu. Historia została opowiedziana w amerykańsko-niemieckim filmie fabularnym "WALKIRA" Treskowa grał Kenneth Branagh. Nienacki trochę go przerobił na całkiem złego Niemca, takie były czasy....
_________________
Pozdrawiam
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-08, 13:14:40   

Post został przeniesiony do właściwego tematu!

Zapraszamy Cię Januszu do Przywitalni!

http://pansamochodzik.net.pl/viewforum.php?f=39

A nasza stara dyskusja o Chełmie Dolnym rozpoczyna się tu:
http://pansamochodzik.net...p=148621#148621
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-09-08, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-09-10, 00:04:52   Re: Tajemniczy Jasień

Janusz Czech napisał/a:
Tajemniczy Jasień to wieś Chełm Dolny w województwie zachodniopomorskim w pobliży Trzcińska Zdrój. Link do tej miejscowości :
./redir/www.trzcinsko-zdr.../13_chelm_dolny

Bardzo wiele okoliczności istotnie tu pasuje. Jest odpowiednie ogólne położenie miejscowości, kościół z XIII w., pałac czy też dwór. Jezioro otaczają też istotnie lasy. Na drugim jego końcu jest chyba maleńka struga, łącząca je z sąsiednim jeziorem, choć nie nazwałbym jej "rzeczką" (Nienacki lubił wyolbrzymiać). Tylko jezioro ma kształt cyfry 8, nie litery S, trudno powiedzieć, żeby otaczały je wzgórza. Ma może 300 m szerokości i wątpię, żeby dało się o nim powiedzieć, że ma "szeroko rozlaną toń". Na drugi brzeg dokoła jeziora na pewno nie ma dokoła 3 km, nawet przez wieś. Przede wszystkim zaś, nie ma nad jeziorem ośrodka wypoczynkowego.

Cytat:
miejscowość ta należała do rodziny von Treskow. Tutaj urodził się i wychował generał Henning von Treskow - podczas II wojny światowej trochę sobie pobrudził rąk , ale w historii zapisał jako ten dobry Niemiec, inicjator wszystkich zamachów na Hitlera wraz z tym najważniejszym w Wilczym Szańcu. Historia została opowiedziana w amerykańsko-niemieckim filmie fabularnym "WALKIRA" Treskowa grał Kenneth Branagh. Nienacki trochę go przerobił na całkiem złego Niemca, takie były czasy....

Przecież u Nienackiego byli też dobrzy Niemcy i źli Polacy. Pan Samochodzik miał przeciw sobie Kuryłłę i Klausa, a po swojej stronie Hildę. Niestety, to Nienacki oceniał Niemców realnie - natomiast dziś się ich idealizuje. Natomiast Haubitzów przeniósł z innej części Polski, z Dolnego Śląska, jak to już pisałem.
Ostatnio zmieniony przez Duch 2015-09-10, 00:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-12, 17:13:09   

Już nie pamiętam czy ktoś poruszył ten szczegół, ale w poszukiwaniach Jasienia należałoby brać pod uwagę pewien szczegół, mianowicie romański kościół z barokowym hełmem, który do niego nie pasował:

Nad portalem i głównym wejściem wznosiła się wieża kościelna, obronna, w późniejszych wiekach przykryta barokowym hełmem, który raził w zestawieniu z surowością i prostotą romańskiego kształtu kościoła.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-12, 21:13:10   

Szara Sowa napisał/a:
Nad portalem i głównym wejściem wznosiła się wieża kościelna, obronna, w późniejszych wiekach przykryta barokowym hełmem, który raził w zestawieniu z surowością i prostotą romańskiego kształtu kościoła.


To jest bardzo częste zarówno w przypadku tych XIII-wiecznych jednonawowych kościołów romańskich, czy romańsko-gotyckich w tamtych stronach jak i w ogóle w przypadku budowli romańskich w Polsce. Dobrym przykładem jest nasza ulubiona kolegiata w Tumie, której barkowe hełmy zostały zniszczone w 39' roku. I nasi konserwatorzy przywrócili ich romański wygląd niejako z czystym sumieniem :D .
A innym znakomitym przykładem, który każdy może sobie zobaczyć jest kościół św. Andrzeja w Krakowie:

./redir/www.google.pl/sea...iw=1280&bih=670
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-09-12, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-09-12, 22:30:35   

Z24 napisał/a:
To jest bardzo częste zarówno w przypadku tych XIII-wiecznych jednonawowych kościołów romańskich, czy romańsko-gotyckich w tamtych stronach jak i w ogóle w przypadku budowli romańskich w Polsce. Dobrym przykładem jest nasza ulubiona kolegiata w Tumie, której barkowe hełmy zostały zniszczone w 39' roku. I nasi konserwatorzy przywrócili ich romański wygląd niejako z czystym sumieniem

Szara Sowa napisał/a:
Nad portalem i głównym wejściem wznosiła się wieża kościelna, obronna, w późniejszych wiekach przykryta barokowym hełmem, który raził w zestawieniu z surowością i prostotą romańskiego kształtu kościoła.


Wiemy zatem mniej więcej, czego szukać. ;-)



 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-13, 09:17:23   

W tym Tumie jak widać sporo przerobiono. Co do kościołów na Poj. Myśliborskim, to szukając w pamięci, przypominam sobie że np. kościół w Dolsku nie ma barokowej kopuły.


W Myśliborzu zresztą też:


oraz w Chełmie Dolnym:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-10-11, 18:15, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-13, 16:31:19   

Pisząc mój poprzedni post nie miałem na myśli żadnego konkretnego kościoła. Merda mi się, że widziałem takie z barokowymi zadaszeniami na zdjęciach, poprzeglądam moje zasoby literatury... Te kościoły są w masie dość podobne do siebie. Znany historyk, Benedykt Zientara, przypuszczał nawet, że te w niektórych częściach Nowej Marchii były budowane według szablonu.
Nic w tym dziwnego. Dach, ze względu na drewnianą więźbę były najbardziej podatną na pożary częścią budowli. No i naturalnie oddziaływania naszej aury...
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-13, 17:09:29   

No to Cię pocieszę, że w Lubiechowie Górnym jest... :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-13, 22:08:21   

Szara Sowa napisał/a:
No to Cię pocieszę, że w Lubiechowie Górnym jest... :D


Uuuffffff!!! No to nie będę nerwowo szukał po nocy.... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-18, 13:30:36   

Zgłaszam kolejnego kandydata do roli pierwowzoru powieściowego Jasienia.
Jest to miejscowość Cieszyno nad jeziorem Siecino, kilka kilometrów na północ od Złocieńca, w powiecie Drawsko Pomorskie. Znajduje się tam pałac o dwóch wieżach, który był ośrodkiem wypoczynowym, park pałacowy z m. in. grabami, oraz kościół szachulcowy z XVIII w. Nieopodal, w wiosce Głęboczek, znajduje się zrujnowany młyn wodny, który mógłby być pierwowzorem młyna Topielec.
Na ten trop natrafiłem wertując stary przewodnik autorstwa PP. Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza "Pojezierze Drawskie" wydany przez Wydawnictwo Poznańskie, w Poznaniu, w 1986 r. Potem zajrzałem do sieci...
Takie poszukiwania prefiguracji powieściowego Jasienia - w miejscowościach odleglejsze od Pojezierza Myśliborskiego, jak Sława Śląska czy Cieszyno - wydają się mieć sens, jeżeli będziemy pamiętać o tym, że ZN jeździł po różnych zakamarkach kraju szukając swojego miejsca na ziemi, które nie powinno być zbyt daleko od wody...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-10-18, 13:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-10-18, 13:47:52   

No i jezioro jest tam jakby lekko powyginane. :)
Ciekawe czy tam jest/była poczta? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,67 sekundy. Zapytań do SQL: 16