PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Gdzie jest Diabla Góra???
Autor Wiadomość
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-08-28, 13:57:56   

w tekście autor używa określenia Diabelska Góra a nie Diabla Góra - ale każdy z nas to rozumie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-28, 20:02:19   

"Gród Bogdany położony jest trzy kilometry od Fromborka. Niegdyś było to wczesnośredniowieczne grodzisko zamieszkałe przez Prusów. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom."

Z tekstu wynika że gród (i wykopaliska) był na Górze Zamkowej, a Diabla Góra to miejsce kultu. Chociaż to dziwne że nazwa Góra Zamkowa nie pada...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Bielski 
Czytał Samochodzika


Wiek: 30
Dołączył: 14 Lip 2012
Posty: 86
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2012-07-17, 00:02:35   

Diabelska Góra jest zaznaczona na tej niemieckiej mapie z 1939r.: ./redir/www.mapywig.org/k...(West)_1937.jpg
(Teufelsberg)- to jest to grodzisko które Iwmali sfotografowała z porośnietymi krzakami.

Grodzisko Bogdany jest zaznaczone na mapie z linku podanego przez Iwmali: ./redir/maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=545299.5310359589,719526.7931292809,547976.0935359589,721028.3556292809&variant=RASTER
Na lewo od Starego Dworu (Stary Dwór koło g. Bogdany) w lesie na mapie jest znak topograficzny oznaczający: wał. W tym miejscu właśnie jest grodzisko Bogdany, a ten wał to całkiem dobrze zachowane umocnienia ziemne grodziska.
Droga która pokazujecie na zdjęciach (miejsce spotkania z Asem) prowadzi właśnie tam.

edycja:
Wzgórze oznaczone na współczesnej mapie topograficznej w skali 1:10000 jako Diabla Góra to ewidentny błąd, prawdopodobnie w druku.
_________________
Zdania nie zmieniłem, ale komentować już mi się nie chce :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Bielski 2012-07-20, 22:26, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-07-21, 11:36:04   

Wydaje mi się Bielski, że trafiłeś w sedno. Po prostu wystarczyło zajrzeć do starej niemieckiej mapy!
Nas po prostu myliła uwaga Nienackiego o moście na Baudzie. Tymczasem owa góra jest przed a nie za mostem i wszystko staje się jasne.
Brawo Bielski! :564:

I brawo Iwmali!
Iwmali napisał/a:
Ja jak poszukiwałam Diablej Góry pojechałam do byłego PGR-u w Bogdanach,zapytałam się mieszkańca o grodzisko gdzie w latach 60 były prace archeologiczne,to on mi kazał wrócić na drogę,skręcić w lewo,dojechać do pierwszego mostu na Baudzie,postawić tam samochód i pójść szosą w stronę Fromborka za drugim mostkiem po prawej stronie! Czyli tam gdzie opisał Nienacki! I właśnie to wzgórze miało być przy drodze i to jest na moich zdjęciach!

Teraz także to się zgadza!

No i na koniec: ta uwaga także by się zgadzała:
alcotronic napisał/a:
Nienacki dla potrzeb książki musiał połączyć wykopaliska na grodzisku z nazwą Diabla Góra, stąd dwa różne rzeczywiste miejsca w książce stały się jednym.


A wykopaliska były na niewiele oddalonej górze Zamkowej w lesie z grodziskiem:

stalker napisał/a:
Przeanalizowałem mapy topograficzne i wydaje mi się, że znalazłem grodzisko. Na mapie nazywa się to Góra Zamkowa (link do mapy - jeśli nie widać nazw, to trzeba zrobić przybliżenie; u mnie "właściwa" mapa pojawia się dopiero od skali 1:13000)


No i chyba to także jest prawdą:
Bielski napisał/a:
Wzgórze oznaczone na współczesnej mapie topograficznej w skali 1:10000 jako Diabla Góra to ewidentny błąd, prawdopodobnie w druku.


Wydaje mi się że są to cenne informacje w kontekście zbliżającego się zlotu we Fromborku! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2012-07-21, 11:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Bielski 
Czytał Samochodzika


Wiek: 30
Dołączył: 14 Lip 2012
Posty: 86
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2012-07-22, 08:40:31   

Szara Sowa napisał/a:
zbliżającego się zlotu we Fromborku!


Może "zbliżający się zlot" opracuje niekomercyjną prace zbiorową pod przykładowym tytułem: "Frombork i okolice oczyma Pana Samochodzika" :) ot, taki nietypowy przewodnik turystyczny dla miłośników PS. :)
_________________
Zdania nie zmieniłem, ale komentować już mi się nie chce :)
Pozdrawiam
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-07-22, 21:34:01   

Bielski napisał/a:
"Frombork i okolice oczyma Pana Samochodzika" :) ot, taki nietypowy przewodnik turystyczny dla miłośników PS. :)

A może oczami Iwmali, tak jak mój blog. :D
 
 
Bielski 
Czytał Samochodzika


Wiek: 30
Dołączył: 14 Lip 2012
Posty: 86
Skąd: Pogezania
Wysłany: 2012-07-23, 22:19:20   

Iwmali napisał/a:
A może oczami Iwmali

Nie da rady. Z Twojego wieku wynika, że podczas akcji powieści miałaś 8-9 lat. To co Twoje oczy mogły wtedy widzieć? Lody bambino, calipso z drewnianych skrzynek na plaży, saturator koło katedry. Po prostu za młoda Iwmali jesteś. :p
_________________
Zdania nie zmieniłem, ale komentować już mi się nie chce :)
Pozdrawiam
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2014-07-24, 14:02:57   

Hej! Właśnie sobie odświeżam "Zagadki" przed planowanym wyjazdem do Fromborka i tak właśnie czytam ten temat i się zastanawiam - jak to połączenie Diablej Góry z grodziskiem? Przecież w książce jest jasno napisane, że to były dwa różne miejsca - na grodzisku prowadzili pracę archeologowie, a na Diablej Górze prawdopodobnie była jakaś pogańska świątynia, ale nie było pieniędzy na jej rozkopanie. Choć Nienacki też oczywiście jest niekonsekwentny, bo na początku rzeczywiście mamy przypuszczenie, że na Diablej Górze było grodzisko:

Cytat:
— Pan magister Pietruszka — powiedziała do mnie Babie Lato — tak się zapędził w swoich poszukiwaniach skarbów Koeniga, że chciał wynająć robotników i przekopać to wzgórze. Niestety, jako archeolog, musiałam położyć kres tym zamierzeniom. Tutaj prawdopodobnie było jakieś stare grodzisko, prace na takim miejscu muszą się odbywać kompleksowo i prowadzić je mogą wyłącznie fachowcy.


Ale zaraz potem Babie Lato objaśnia:

Cytat:
W pobliżu Diablej Góry, w tysiąc dziewięćset jedenastym roku, odkryto słynny w polskiej archeologii i numizmatyce skarb, składający się kilkudziesięciu monet srebrnych i złotych oraz biżuterii z brązu, ukryty tutaj przez odlewcę-złotnika w szóstym wieku naszej ery. Legenda mówi, że grodzisko po drugiej stronie Baudy, tam gdzie to wzgórze porośnięte drzewami, było siedzibą naczelników pruskiego plemienia Narcenów. [...]
Wzgórek zaś zwany Diablą Górą zajmuje też swoje miejsce w tej legendzie. Tu prawdopodobnie istniała pogańska świątynia starych Prusów.


i jeszcze dalej:

Cytat:
Na wzgórzu Bogdany dokonano kilku wykopów, przede wszystkim na dziedzińcu dawnego grodziska.
[...]
Są wspaniale zachowane wały, fosy, ślady po dawnych bramach. Trzeba też w przyszłości zbadać związki między tym grodziskiem i Diablą Górą. Dlatego też sam rozumiesz, czemu tu nie wolno kopać „na dziko”.


A ogólnie cały wątek był dla mnie bardzo pomocny, nie omieszkam odwiedzić Diablej Góry i wąwozu straszliwego Asa...
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
Ostatnio zmieniony przez Athenais 2014-07-24, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2014-07-28, 09:40:03   

Atenko, przy Wieży Wodnej stoi nasza tablica z mapą miejsc samochodzikowych. Sprokurował ją już nieco zasuszony miłośnik Czesio1. Oczywiście że grodzisko i teufelsberg to nie to samo. Diabla Góra to płaskie wzgórze zaraz przy szosie, obecnie zarośnięte krzaczorami i jeżynami (smacznego). Grodzisko jest po drugiej stronie rzeki Bałdy. Łatwo tam dojechać. Jak miniesz most na rzece to trzeba skręcić w pierwszą lub drugą drogę w lewo (raczej pierwszą). To będzie właśnie wąwóz straszliwego Asa. Po parudziesięciu metrach trzeba się zatrzymać i kierować w prawo pod górkę w stronę rzeki. Tam znajdziesz pozostałości grodziska (a raczej pozostałości po wykopaliskach archeo). Na Diablej Górze ponoć mieszkańcy grodziska odprawiali obrzędy i wznosili modły do swoich bożków.
_________________
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2014-07-28, 19:32:43   

Dzięki, Nietajenko :) Właśnie oglądałam mapę Czesia (którą można ściągnąć ze strony Fromborka w pdfie), ale jest mało dokładna i jeżeli ktoś nie wie, gdzie się kierować, to ta mapa za bardzo mu tego nie wskaże (np. trzeba wiedzieć, która to odnoga w lewo ;-) )

A tak w ogóle, to przyjedziesz w ten weekend do Fromborka? Czy ktoś w ogóle się wybiera? Bo się okazuje, że wszystkie spotkania wakacyjne się odbyły beze mnie, buuuu ;(
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2014-07-29, 13:01:57   

Grodzisko Bogdany, zwane też Diablą Górą. Miejsce z bardzo starymi tradycjami osadniczymi, znane z książki Z. Nienackiego "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". Położone jest ok. 1,5 km od Fromborka. Należy kierować się na drogę nr 505 na Pasłęk i zaraz skręcić w lewo na Biedkowo.

Przed pierwszym mostem na Baudzie po lewej stronie drogi widać mocno zarośnięty owalny pagórek.

?ródło: ./redir/zamki.res.pl/frombork.htm

I faktycznie, wyjeżdżając z Fromborka drogą nr 505 (ul. Młynarska) za skrzyżowaniem z ulicą Kwiatową będzie rozwidlenie, na którym należy kierować się w lewo (kierunek Bogdany). Po przejechaniu ok. 1,6 km od rozwidlenia po lewej ręce będziesz mieć Diablą Górę. Kawałek dalej zejście do Wąwozu Asa. Tak mi się przynajmniej wydaje....
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-24, 13:37:59   

Ożywimy niedługo ten temat. Tylko, że rozwiązując jedną zagadkę trafiłem na drugą... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-25, 21:53:09   

Aby przypomnieć zagadki Diablej Góry należy przypomnieć fragmenty powieści bezpośrednio się do niej odnoszące. Cytuję z rozdziału VIII, w moim II wydaniu, Nasza Księgarnia, Warszawa 1976, cytaty wybrane są z tekstu od str. 99 do str. 104. W nawiasach kwadratowych zamieściłem własne uwagi.

„Diabla Góra jest na lewym brzegu Baudy – wyjaśniła [Ala] mi po drodze. [...] A więc wczoraj przejeżdżałem z Cagliostrem
obok Diablej Góry. [...]
Zjechałem wehikułem z fromborskiego wzgórza i wpadłem na drogę prowadzącą w stronę PGR Bogdany. [...]
Lecz oto ukazał się przed nami most na Baudzie, rwącej w tym miejscu głębokim korytem. Po lewej ręce panna Ala pokazała nam dość wysoki i płaski jak patelnia pagórek, wznoszący się wśród nadrzecznych łąk, krzaków i mokradeł. Regularny kształt wzgórka oraz jego płaska powierzchnia wyraźnie wskazywały, że wzniesienie to powstało w sposób sztuczny, stworzyła je ręka człowieka. [...]
Na szczycie pagórka siedziały na trawie trzy osoby: magister Pietruszka i dwie panie. Jedną z nich dobrze znałem – była to Babie Lato. [...]
Nasza gromadka opuściła samochód i przez łąkę skierowała się na pagórek zwany Diablą Górą. [...]
Okolica wydawała się bezludna i dzika. Rzeka Bauda spływała tędy do morza odnogami, wszędzie krzewiły się chaszcze, ziemia była podmokła i zdradliwa. Na prawym brzegu Baudy wznosiła się potężna góra, zarośnięta drzewami – tam właśnie w głębokim wąwozie spotkaliśmy wczoraj Asa. [...]
[Mówi Pietruszka] Tu [tj. na Diablej Górze] pełno jakichś dziur, resztek starych cegieł i dachówek. [...]
[Mówi Babie Lato] Tutaj [na Diablej Górze] prawdopodobnie było jakieś stare grodzisko... [...].
Pagórek porastały krzaki i trawa, wszędzie widziało się jakieś dziury i wykroty. [...]
– Cała ta okolica, Tomaszu – odrzekła [Babie Lato] – to jeden wielki rezerwat archeologiczny. W pobliżu Diablej Góry w tysiąc dziewięćset jedenastym roku odkryto słynny w polskiej archeologii i numizmatyce skarb, składający się z kilkudziesięciu monet srebrnych i złotych oraz biżuterii z brązu, ukryty tutaj przez odlewcę-złotnika w szóstym wieku naszej ery. Legenda mówi, że grodzisko po drugiej stronie Baudy, tam gdzie to wzgórze porośnięte drzewami, było siedzibą naczelników pruskiego plemienia Narcenów. [...] Wzgórek zaś zwany Diablą Górą zajmuje też swoje miejsce w tej legendzie. Tu prawdopodobnie istniała pogańska świątynia starych Prusów. [...]
[w dalszym ciągu mówi Babie Lato]. Na wzgórzu Bogdany dokonano kilku wykopów, przede wszystkim na dziedzińcu dawnego grodziska. [...] Odkryto wiele ciekawych przedmiotów. Między innymi bardzo stary grób. Wszystko to dało podstawy do stwierdzenia, że grodzisko prawdopodobnie istniało w okresie poprzedzającym przybycie Krzyżaków i miała charakter militarny, znaleziono ostrogę. Ale również odbywała się tu produkcja rzemieślnicza, znaleziono bowiem półfabrykat bursztynu [...] Są wspaniale zachowane wały, fosy, ślady po dawnych bramach.”

Interesowało mnie nie tyle usytuowanie Krainy Straszliwego Asa, co źródło wiadomości o skarbie, o zabytkach archeologicznych, a także legendy o Gertrudzie, którą omawialiśmy w innym miejscu. W przeglądanych przewodnikach nie znaleźliśmy tych informacji.
Przedwczoraj przypomniało mi się – zresztą w związku z zupełnie innymi zagadnieniami – że na półce z książkami akurat nad monitorem komputera, na którym piszę te słowa, rozpiera się od ca dwudziestu lat pewna książka. Mianowicie:
Marek Franciszek Jagodziński „Archeologiczne ślady osadnictwa między Wisłą a Pasłęką. Katalog stanowisk. Naukowa Oficyna Wydawnicza Scientia, Warszawa 1997.
Praca wydana w serii „Adalbertus” jako tom III, pod auspicjami Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Nie będę dokładnie przepisywał pozycji z katalogu, zamieszczę tylko niektóre istotne m. zd. dla naszych badań informacje:

Nr 40. Frombork (Frauenburg), Diabla Góra (Teufelsberg) Skarb znaleziony w 1911 r. przy budowie szosy, w czasie wydobywania żwiru, na południe od Diablej Góry. Podjęte bezpośrednio po odkryciu badania wykopaliskowe nie przyniosły dalszych odkryć. Skarb określono jako własność rzemieślnika – odlewcy, druga połowa V w. Dalej jest opis skarbu, ale ponieważ go w powieści nie ma, mogę go chyba pominąć...

Nr 41. Frombork (Frauenburg) Diabla Góra (Teufelsberg) Obiekt Kultowy? Nasyp budowlany? Niewielki pagórek wśród nisko położonych łąk, wygląda jak sztucznie usypany, położony naprzeciw grodziska w Bogdanach, na lewym brzegi rozwidlającej się wcześniej Baudy. Miejsce to utożsamiano i pogańskim punktem ofiarnym dawnych Prusów. Pagórek i jego okolica zwane są w legendach Diablą Górą. Zarówno foremny kształt płaskiego pagórka, jak również odkrywane na jego powierzchni fragmenty cegieł, wskazują raczej na jego nowożytne pochodzenie. Był to prawdopodobnie nasyp wykonany w płaskim, podmokłym terenie, na którym wzniesiono budynek. Żadnych wykopalisk tam nie przeprowadzano, tylko badania powierzchniowe.

Nr 36. Bogdany (Sonnenberg). Lokalna nazwa obiektu: Schlossberg (Góra Zamkowa), Heidenschanze (Pogański Szaniec). Grodzisko położone jest na prawym brzegu Baudy, na wysokim, stromo opadającym w kierunku rzeki wzniesieniu morenowym. Od strony północnej i zachodniej dostępu do grodziska doskonale broniły strome stoki wzniesienia doch0dzące do 30 m głębokości. Od strony wschodniej i południowej, czyli od strony wysoczyzny, broniły grodu trzy linie fos i wałów, które zachowały się do wysokości około 6 m. Majdan wewnętrzny posiada owalny kształt o dłuższym boku dochodzącym do 70 m długości. Drugi majdan zlokalizowany między wałem pierwszym a drugim licząc od wnętrza grodu posiada ok. 40 m. szerokości i ok. 110 m długości. Badania sondażowe były prowadzone w 1958 przez J.Antoniewicza, wykopaliskowe prowadził R. Odoj w latach 1967-1972.

Nr 37. Bogdany (Sonnenberg) Osada. Prowadzono badania powierzchniowe. Znaleziono m. in. bursztyn.

Jak wynika z charakterystyki geomorfologicznej stanowisk 36 i 37 oraz mapy, te stanowiska położone są obok siebie. To znaczy osada znajdowała się na wysoczyźnie, zaraz obok wałów grodziska.
W katalogu nie ma wzmianek ani o ostrodze ani o starym grobie znalezionych w grodzisku względnie na terenie osady.

Uwzględniając podaną przy poszczególnych pozycjach katalogu literaturę przedmiotu oraz, że – jak podaje na str. 88 swojej książki Piotr Łopuszański – powieść oddano do składu 30.10.1971 r. podpisano do druku w marcu 1972, a druk ukończono w maju, należy przypuszczać, że źródłem, z którego ZN zaczerpnął informacje o omawianych stanowiskach archeologicznych jest artykuł:
R. Odoj „Problemy badawcze grodziska Bogdany koło Fromborka”, zamieszczony w: „Komentarze fromborskie”, z. II, Olsztyn 1968, str. 87-101.
Nie znam tego wydawnictwa, postaram się do niego dotrzeć.
Najśmieszniejsze, że przed wielu laty, czytając ten katalog, porobiłem znaczki przy niektórych obiektach... :D
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-11-26, 10:23, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-25, 22:03:58   

Z24 napisał/a:
Nie znam tego wydawnictwa, postaram się do niego dotrzeć.


No to trzymam kciuki! :564:

Czyli Diabla Góra to raczej fundamenty jakiegoś w miarę współczesnego domu...
Szkoda...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-25, 22:10:56   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie znam tego wydawnictwa, postaram się do niego dotrzeć.


No to trzymam kciuki! :564:


Może nie jutro i nie pojutrze, bo jestem trochę zarobiony... Jeśli ktoś to zrobi przede mną, przecież nie obrażę się.

Szara Sowa napisał/a:
Czyli Diabla Góra to raczej fundamenty jakiegoś w miarę współczesnego domu...
Szkoda...


No, mogła to być przecież budowla z czasów krzyżackich. Lub może "pavimentum" mistrza Mikołaja... ;-)
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-26, 10:02:24   

Z24 napisał/a:
Interesowało mnie nie tyle usytuowanie Krainy Straszliwego Asa
Bo jeśli jej usytuowanie by Cię interesowało, to mógłbym Ci tylko współczuć, gdybyś zapragnął poinformować się o tym u nas, w tym temacie, noszącym dumny tytuł “Gdzie jest Diabla Góra???” Ja miałbym inne pytania: gdzie są mapy terenu, gdzie są zdjęcia, dlaczego linki się nie otwierają??? Bardzo frustrująca lektura. :/

Jeśli to dobrze zrozumiałem, Zecie, główną intencją Twojego tekstu jest skierowanie naszej uwagi na Romualda Odoja i jego artykuł w “Komentarzach fromborskich” z 1968 roku? To może zainteresuje Cię również ten jego artykuł z roku 1970, który jest dostępny online:
./redir/bazhum.muzhp.pl/media//files/Komunikaty_Mazursko_Warminskie/Komunikaty_Mazursko_Warminskie-r1970-t-n4/Komunikaty_Mazursko_Warminskie-r1970-t-n4-s659-666/Komunikaty_Mazursko_Warminskie-r1970-t-n4-s659-666.pdf
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-26, 10:36:01   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Interesowało mnie nie tyle usytuowanie Krainy Straszliwego Asa
Bo jeśli jej usytuowanie by Cię interesowało, to mógłbym Ci tylko współczuć, gdybyś zapragnął poinformować się o tym u nas, w tym temacie, noszącym dumny tytuł “Gdzie jest Diabla Góra???” Ja miałbym inne pytania: gdzie są mapy terenu, gdzie są zdjęcia, dlaczego linki się nie otwierają??? Bardzo frustrująca lektura. :/


:564:

M. in. dlatego nie chciałem już wnikać. Szczególnie, że mnie tam nigdy nie było.

John Dee napisał/a:
eśli to dobrze zrozumiałem, Zecie, główną intencją Twojego tekstu jest skierowanie naszej uwagi na Romualda Odoja i jego artykuł w “Komentarzach fromborskich” z 1968 roku? To może zainteresuje Cię również ten jego artykuł z roku 1970, który jest dostępny online:
./redir/bazhum.muzhp.pl/me...n4-s659-666.pdf


Wielkie dzięki! Oczywiście, że interesuje mnie. Ten artykuł też wymieniony w katalogu w literaturze. W ogóle w katalogu wymieniono sporo pozycji tak niemieckich jak i polskich. Wybrałem akurat tę, którą wybrałem, bo ze względów czasowych jak i tematycznych najbardziej mi podchodzi jako źródło informacji, szczególnie tych, które podaje Babie Lato. Nie wykluczam - prawie jestem pewien - że w tych "Komentarzach fromborskich" znajdziemy więcej prac z których czerpał ZN przy pisaniu ZF.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-11-26, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-26, 10:58:15   

Z24 napisał/a:
Nie wykluczam - prawie jestem pewien - że w tych "Komentarzach fromborskich" znajdziemy więcej prac z których czerpał ZN przy pisaniu ZF.
Na allegro jest akurat jeden egzemplarz “Komentarzy” z roku 68 dostępny. Myślisz, że to to?
./redir/allegro.pl/komentarze-fromborskie-pr-zbiorowa-i5079765452.html?reco_id=6f2b3b70-d28f-11e7-929c-246e9677f638&ars_rule_id=201
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-26, 14:42:23   

John Dee napisał/a:
Bo jeśli jej usytuowanie by Cię interesowało, to mógłbym Ci tylko współczuć, gdybyś zapragnął poinformować się o tym u nas, w tym temacie, noszącym dumny tytuł “Gdzie jest Diabla Góra???” Ja miałbym inne pytania: gdzie są mapy terenu, gdzie są zdjęcia, dlaczego linki się nie otwierają??? Bardzo frustrująca lektura. :/


Johnie, jeżeli napotkasz coś takiego, to pozostaje tyko wysłanie p.w. czy maila do właściciela posta z prośbą o aktualizację wpisu!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-26, 15:44:09   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie wykluczam - prawie jestem pewien - że w tych "Komentarzach fromborskich" znajdziemy więcej prac z których czerpał ZN przy pisaniu ZF.
Na allegro jest akurat jeden egzemplarz “Komentarzy” z roku 68 dostępny. Myślisz, że to to?
./redir/allegro.pl/komentarze-fromborskie-pr-zbiorowa-i5079765452.html?reco_id=6f2b3b70-d28f-11e7-929c-246e9677f638&ars_rule_id=201


Chyba tak, choć nie widać tu nigdzie numeru zeszytu. Przypuszczam, że był to rocznik i ukazywał się w latach 1967-1972.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,47 sekundy. Zapytań do SQL: 13