PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Ciné Télé Revue"
Autor Wiadomość
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-12-20, 13:51:59   "Ciné Télé Revue"

Zainteresowałem się tytułem, dla którego pracował Pierre Tendron.

W Wikipedii znalazłem tyle:

Otóż jest to francuskojęzyczny magazyn zajmujący się kinematografią ukazujący się od 1944 roku w Brukseli - pierwotnie pod nazwą "Théâtra Ciné Revue". Dosyć szybko szyld pisma zmieniono na "Ciné Revue" i pod taką nazwą funkcjonowało ono do 1984 roku.

Magazyn zajmował się gwiazdami amerykańskiego kina oraz rozwijającej się telewizji.

W latach 70. pismo krótko funkcjonowało pod szyldem "Ciné Revue - Télé Programme". W 1984 roku magazyn ostatecznie przyjął nazwę "Ciné Télé Revue".

Jak podaje Wikipedia, w latach 70. profil pisma przeorientowano na erotykę. Magazyn zawierał m.in. rozkładówkę!

Czy to nie ciekawe?

Z informacji wynika, że pismo funkcjonowało we Francji. Pytanie, czy pod taką samą nazwą jak w Belgii, czy może od razu jako "Ciné Télé Revue"? Być może Wikipedia nie jest w tej kwestii precyzyjna?


Wiemy, że Pierre Tendron przyjechał z Paryża i jeździł Citroenem.

Czy komuś obiło się o uszy coś na ten temat? Ktoś ma jakiś pomysł? Yvonne, z racji zainteresowań, może Ty coś wiesz na ten temat?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-12-21, 00:31, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-21, 00:07:10   

Seth_22 napisał/a:
W latach 70. pismo krótko funkcjonowało pon nazwą "Ciné Revue - Télé Programme". W 1984 roku magazyn ostatecznie przyjął nazwę "Ciné Télé Revue".


No właśnie. Powieść ukazała się w 78' :) .
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-12-21, 08:27:17   

Seth_22 napisał/a:
jest to francuskojęzyczny magazyn zajmujący się kinematografią ukazujący się od 1944 roku w Brukseli - pierwotnie pod nazwą "Théâtra Ciné Revue". Dosyć szybko szyld pisma zmieniono na "Ciné Revue" i pod taką nazwą funkcjonowało ono do 1984 roku.
[--]
W latach 70. pismo krótko funkcjonowało pod szyldem "Ciné Revue - Télé Programme". W 1984 roku magazyn ostatecznie przyjął nazwę "Ciné Télé Revue".

Artykuł w wikipedii czerpie może pod tym względem z historii pisma zamieszczonej na jego stronie internetowej (https://www.cinetelerevue.be/page/histoire), ale - jak zresztą sam podejrzewasz - nie jest precyzyjny.

Swoje wnioski opieram na analizie skanów okładek pisma, które można znaleźć w internecie.
Nigdzie nie znalazłem sytuacji, w której dwa różne tytuły funkcjonowałyby równolegle. Wnioskuję, że żaden (z pewnym wyjątkiem, o którym niżej) nie był na przykład dodatkiem do drugiego. Nie znalazłem też w jednym okresie różnych tytułów lub różnych szat graficznych pozwalających na rozróżnienie wydania belgijskiego i francuskiego. Pismo miało raczej międzynarodowy charakter, bo dość wcześnie pojawiają się na okładkach ceny numeru dla wielu (frankofońskich i innych) państw zachodniego świata.

Po kolei:

1.
Najwcześniejsza okładka "Théâtra Ciné Revue", jaką udało mi się znaleźć, pochodzi z grudnia 1944 roku. Ciekawe swoją drogą, gdzie wydrukowano je w tym gorącym dla Francuzów i Belgów okresie.



Jednak z późniejszych okładek (wydania z 1947 roku mają numerację "rok 27", te z 1948 - "rok 28") można wnioskować, że historia sięga dalej.

2.
W 1947 roku pismo nosi tytuł "Ciné Revue" i nadal jest wydawane czarno-białą techniką.
(Maj 1947)


(Listopad 1948)


3.
Najpóźniej w 1952 roku pojawia się kolor i charakerystyczne logo, które pozostało z czasopismem, w rozmaitych wariantach, na stałe.
(Paźdiernik 1952)


4.
Ostatni numer pod tytułem "Ciné Revue" wyszedł w styczniu 1959 roku.


W lutym 1959 roku po raz pierwszy użyto nazwy "Ciné Télé Revue"


(Maj 1960)


(Październik 1965)


(Maj 1966)



5.
Tytuł "Ciné Télé Revue" był w użyciu do drugiej połowy 1966 roku lub pierwszej połowy 1967.
Wtedy zastąpiono go nazwą "Ciné Revue - Télé Programmes" (a nie: "Programme", jak błędnie podaje wikipedia), która utrzymała się dość długo, bo do 1984 roku.
(Maj 1967)


(Październik 1967)


(Maj 1968)


(Luty 1969)


(Grudzień 1982)


(Styczeń 1984)



6.
W 1984 roku nastąpił powrót do starej nazwy "Ciné Télé Revue"
(Listopad 1984)


I tyle.

Seth_22 napisał/a:
Jak podaje Wikipedia, w latach 70. profil pisma przeorientowano na erotykę. Magazyn zawierał m.in. rozkładówkę!

Chyba niezupełnie tak. Rzeczywiście od początku lat siedemdziesiątych zaczęły się na okładkach pojawiać śmielsze zdjęcia znanych aktorek, tych które i w filmach grywały podobne role. Również wewnątrz można natrafić na sesje zdjęciowe z łagodnymi aktami.
Wydaje mi się, że nie było to przeorientowanie na erotykę lecz raczej uczestnictwo w trendzie obejmującym wtedy wiele ilustrowanych czasopism zgniłego zachodu. Nigdy nie będąc pismem przeznaczonym dla elity koneserów kina, "Ciné Revue" musiało odpowiednio zadbać o swoich odbiorców, by nie odpłynęli do konkurencji pokazującej o rąbek więcej.

Natomiast erotyczny charakter miał dodatek "Ciné Revue Hors Serie". Początkowo wydawany z tajemniczym podtytułem "Dossier" a potem już bez niego. Numer "Dossier" oznaczał po prostu rok wydania, a samo pismo było - podobnie jak macierzyste "Ciné Revue" - tygodnikiem.

Dla celów badawczonaukowych zamieszczam tu dyskretniejszą okładkę "Ciné Revue Hors Serie":



Inne, dla świętego spokoju, nadają się raczej do działu 18+. Tak jak wiele okładek samego "Ciné Revue - Télé Programmes" z tego okresu - z Romy Schneider, Brigitte Bardot a także z mniej znanymi gwiazdkami.
Jednak fotografie z obu pism mieszczą się w granicach miękkiej erotyki z artystycznymi ambicjami.


Z24 napisał/a:
Powieść ukazała się w 78'

Podsumowując stronę samochodzikową tej historii: Można założyć, że Nienacki widział jakieś numery "Ciné Télé Revue" z pierwszego okresu funkcjonowania tej wersji tytułu, czyli 1959-1966. Nie sądzę, żeby użycie przez Nienackiego tego tytułu miało coś wspólnego z erotycznym dodatkiem.

Nie zarzucam redaktorom magazynu stosowania nieuczciwych czy przestępczych metod. Ale jeśli pominąć ten aspekt, mam wrażenie że charakter książkowego Pierre'a Tendrona, nastawionego przede wszystkim na sensację, na plotkę z życia pięknych i sławnych, mniej więcej odpowiadał linii pisma i oczekiwaniom jego czytelników.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2018-12-21, 10:19, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-12-21, 08:48:52   

Jak zawsze u Kyna sensowna i wyczerpująca analiza!
"Pomógł" się należy! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-12-21, 09:25:09   

Kyno, świetna robota!

Okładki palce lizać ;) Zapewne tak było, że Nienacki widział pismo w okresie, o którym piszesz. Być może, gdybyśmy zerknęli do Odgłosów, to byśmy znaleźli ślady korzystania z "Ciné Télé Revue". Później postaram się to sprawdzić.

Jeśli chodzi o Pierre'a Tendrona, to zdecydowanie szuka sensacji. Zupełnie, jakby pracował w brukowcu. Świadczy o tym m.in. to, jak zareagował na wehikuł. Nie mówiąc już o tym, z jakim zacięciem fotografuje przykładowo bijatykę.

Reasumując, odnoszę wrażenie, że Nienacki wykpił zarówno Tendrona, jak i magazyn, dla którego pracował. Kolejna dawka "szydery" w "Złotej rękawicy".
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-12-21, 09:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przemek Lipski 
Słyszał o Samochodziku
docent :)



Wiek: 52
Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 29
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-09-15, 21:15:48   

Kynokephalos napisał/a:
Najwcześniejsza okładka "Théâtra Ciné Revue", jaką udało mi się znaleźć, pochodzi z grudnia 1944 roku. Ciekawe swoją drogą, gdzie wydrukowano je w tym gorącym dla Francuzów i Belgów okresie.


Druk chyba nie był wówczas problemem. W grudniu Francja była już wolna od kilku miesięcy, a wojna obeszła się z nimi łaskawiej niż Polską. Ja mam Przekrój z maja 1945 roku z reportażem ze zdobytego Berlina. Skoro u nas się dało tuż po wojnie prasę wydawać, to tam tym bardziej :)
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-15, 22:39:05   

Przemek Lipski napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
Najwcześniejsza okładka "Théâtra Ciné Revue", jaką udało mi się znaleźć, pochodzi z grudnia 1944 roku. Ciekawe swoją drogą, gdzie wydrukowano je w tym gorącym dla Francuzów i Belgów okresie.


Druk chyba nie był wówczas problemem. W grudniu Francja była już wolna od kilku miesięcy, a wojna obeszła się z nimi łaskawiej niż Polską. Ja mam Przekrój z maja 1945 roku z reportażem ze zdobytego Berlina. Skoro u nas się dało tuż po wojnie prasę wydawać, to tam tym bardziej :)


:564:

Niewykluczone, że pismo ukazywało się również i pod okupacją. Niemcy pozwalali im robić filmy, to dlaczego nie miałoby ukazywać się pismo poświęcone tym zagadnieniom?
Ten gość co z ramienia Goebbelsa nadzorował francuską kinematografię nazywał się bodajże Groewen czy Grewen. Niedawno widziałem jakiś kawałek filmu dokumentalnego o tych sprawach.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-09-15, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przemek Lipski 
Słyszał o Samochodziku
docent :)



Wiek: 52
Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 29
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2019-09-15, 23:08:27   

No w zasadzie to w czasie wojny istniało Państwo Francuskie, czyli Francja Vichy z rządem kolaborującym z Niemcami i większosć rzeczy działała normalnie w pewnym sensie.
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-16, 10:45:04   

Przemek Lipski napisał/a:
No w zasadzie to w czasie wojny istniało Państwo Francuskie, czyli Francja Vichy z rządem kolaborującym z Niemcami i większosć rzeczy działała normalnie w pewnym sensie.


Pamiętam jakim doświadczeniem było dla mnie odkrycie, że w czasie okupacji w Holandii okupanci aż do 43 r. nie wprowadzili cenzury prewencyjnej. Dzięki temu dużo zrozumiałem wtedy w temacie wolności mediów, demokracji itp. I potem nie zaszło nic takiego, żebym jakoś specjalnie musiał zmieniać zdanie w tych przedmiotach.... Wprost przeciwnie... :D ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-09-16, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 14