PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nad Pilicą śladami Nienackiego
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 00:31:53   

Z24 napisał/a:

Prima facie, stołówka wygląda na lata 70-te lub nawet 80-te. Okna, boazerie... takie tam szczególiki.

Bo stołówka, kuchnia i salonik z tapetami są w tych nowych pawilonach. W necie można znaleźć enigmatyczną informację, że ośrodek był rozbudowywany w okresie od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych. Na moje oko te pawilony powstały najwcześniej w 70.

Z24 napisał/a:

Domy natomiast - nie wiem czy były zbudowane w istocie przed wojną, jednak wyglądają tak, jakby były budowane od razu z przeznaczeniem na tani pensjonat lub dom wczasowy: wygląda na to, że mieszczą w sobie tylko niezbyt duże pokoje.

Tak, przeważają małe klitki. Większych pokoi jest zaledwie kilka - zapewne pełniły rolę stołówki/salonu, zanim dobudowano te nowe pawilony.

Moim zdaniem te starsze budynki są przedwojenne - świadczyłaby o tym zachowana w dużym stopniu stolarka drzwiowa i okienna + podłogi z belek + kształt dachu i.t.p.

Dorzucam jeszcze plan ośrodka, na którym zaznaczyłam rozlokowanie wszystkich obiektów. :)

OW Wytwórni Filmów Fabularnych.jpg
Plik ściągnięto 180 raz(y) 237,14 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-08-06, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2018-08-06, 01:36:56   

Ośrodek widmo. Mocna rzecz. Podaj współrzędne GPS tego skarbu Berto. Jak tylko będę miał trochę wolnego czasu (czyli za jakieś pół roku) to się wybiorę.

Inspirująca relacja :564:

Czuję że "pomogłaś" :)
_________________
Drużyna 5

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2018-08-06, 06:46:52   

Niesamowicie wygląda ten ośrodek, jakby opuszczony w pośpiechu.
Skojarzyło mi się z Prypecią (tak się odmienia?)
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2018-08-06, 06:57:25   

Fajny ten ośrodek. Aż żal, że przez przekształcenia własnościowe takie miejsca stoją puste.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-06, 07:38:19   

Dobra robota, forowicze i forowiczówny! Ten ośrodek topuje teraz listę kandydatów, mniemałbym? :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-06, 08:29:24   

A ja jestem w szoku, że tyle tam nadal zdatnego mienia (naczynia, armatura, fotele, krzesła, łóżko piętrowe) i nie zostało rozkradzione, mimo że tego nikt nie pilnuje. Wiadomo, że u nas to się nawet płytki oderwane ze ścian przydają...
Faktycznie środek wbrew pozorom wygląda na opuszczony od dość niedawna. Ciekawa dlaczego tak zacna firma (chyba państwowa?) zupełnie go porzuciła?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 09:35:52   

John Dee napisał/a:
Ten ośrodek topuje teraz listę kandydatów, mniemałbym? :)

Dopóki ktoś mi nie pokaże lepszej kandydatury, to dla mnie topuje. Ale do Teofilowa i tak trzeba zajrzeć i sprawdzić.

Kpt Petersen napisał/a:
Ośrodek widmo. Mocna rzecz. Podaj współrzędne GPS tego skarbu Berto. Jak tylko będę miał trochę wolnego czasu (czyli za jakieś pół roku) to się wybiorę.

Inspirująca relacja :564:

Czuję że "pomogłaś" :)

Dzięki! :)

To jest tu: ./redir/www.google.pl/map...20.210914?hl=pl
Tylko uważajcie w tych nowych pawilonach, bo nie chciałabym mieć kogoś na sumieniu...

PawelK napisał/a:
Aż żal, że przez przekształcenia własnościowe takie miejsca stoją puste.

Szara Sowa napisał/a:

Faktycznie środek wbrew pozorom wygląda na opuszczony od dość niedawna. Ciekawa dlaczego tak zacna firma (chyba państwowa?) zupełnie go porzuciła?

Bo wytwórnia w latach 90. zaliczyła kryzys i upadła. To znaczy dycha jeszcze jakaś resztka WFF przekształcona w Łódzkie Centrum Filmowe, ale dużą część mienia ponoć stopniowo rozprzedawano.

Ten ośrodek był podobno dzierżawiony i działał jeszcze do 2005 roku (wtedy w całkiem dobrym stanie). Ale potem go sprzedano, za 360 tysięcy. W atmosferze jakichś przekrętów, bo unieważniono pierwszy przetarg, w którym wygrał dotychczasowy dzierżawca i zrobiono drugi. Nowy właściciel siedzi ponoć za granicą i nic z tym nie robi. Gdzieś była wzmianka, że próbuje sprzedać, ale kto to teraz kupi. :/
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-08-06, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 09:42:08   

Berta von S. napisał/a:
ohn Dee napisał/a:
Ten ośrodek topuje teraz listę kandydatów, mniemałbym? :)

Dopóki, ktoś mi nie pokaże lepszej kandydatury, to dla mnie topuje. Ale do Teofilowa i tak trzeba zajrzeć sprawdzić.


Tak jest. I do Spały i w jeszcze inne miejsca - choćby do NM n/P. Marzę też żeby dokładnie spenetrować okolice Janówki, Przygłowa i Łęczna i w ogóle nad Luciążą, bo one grają rolę się z WM i ZHP.

Berta von S. napisał/a:
Ten ośrodek był podobno dzierżawiony i działał jeszcze do 2005 roku (wtedy w całkiem dobrym stanie). Ale potem go sprzedano, za 360 tysięcy. W atmosferze jakichś przekrętów, bo unieważniono pierwszy przetarg, w którym wygrał dotychczasowy dzierżawca i zrobiono drugi. Nowy właściciel siedzi ponoć za granicą i nic z tym nie robi. Gdzieś była wzmianka, że próbuje sprzedać, ale kto to teraz kupi. :/


Normalka. Ciekaw jestem tylko jak wygląda hipoteka... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-08-06, 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kapitan Śledzik 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Jawor
Wysłany: 2018-08-06, 14:39:54   

A czy to w tym ośrodku ekipa Urbex History kręciła odcinek?

P.S. W drugiej części poniższego filmu jest przedstawiony omawiany Ośrodek Wypoczynkowy! (Sz.S.)

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-08-08, 12:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-08-06, 14:53:55   

A rzeczywiście. To ten drugi.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 15:03:02   

Kapitan Śledzik napisał/a:
A czy to w tym ośrodku ekipa Urbex History kręciła odcinek?
https://www.youtube.com/watch?v=O9vHeuGaOkE


Chyba nie :D . Ale ja w 95, po równo 20 latach widziałem ośrodek, w którym byłem na koloniach. Już wtedy rosła tam całkiem niezła puszcza. Ciekawe jak to wygląda teraz, po jeszcze 23 latach.

Powyżej napisałem o NM n/P. rzuciełem okiem na mapę i zwróciłem uwagę na miejscowość Łegonice zaraz koło Nowego miasta. Z opisu na mapie wynikało, że jest tam jakiś dwór. Odpaliłem komputer i przyjemnie się poczułem, że nie tylko ja pomyślałem o tej miejscowości:

http://www.nienacki.art.p...60568_2004.html

I niedaleko jest jeszcze Gostomia z pałacem...
_________________
Z 24
 
 
Kapitan Śledzik 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 44
Skąd: Jawor
Wysłany: 2018-08-06, 15:23:59   

Jak to nie ten, jak ten;) Nawet pierwsze ujęcie chłopaków z Urbex History jest takie same jak jedna z fotek Berty;))) I porównajcie zdjęcie z ich drona;)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-06, 15:36:24   

Kapitan Śledzik napisał/a:
Jak to nie ten, jak ten;) Nawet pierwsze ujęcie chłopaków z Urbex History jest takie same jak jedna z fotek Berty;))) I porównajcie zdjęcie z ich drona;)


Możliwe. Mnie tam nie było :D .
_________________
Z 24
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-08-06, 23:31:34   

Znalazłem jeszcze takie coś:
./redir/www.fakt.pl/wydar...edhhvf#slajd-24

Z24 napisał/a:

Tak jest. I do Spały i w jeszcze inne miejsca - choćby do NM n/P. Marzę też żeby dokładnie spenetrować okolice Janówki, Przygłowa i Łęczna i w ogóle nad Luciążą, bo one grają rolę się z WM i ZHP.


Gdybyście te wycieczki planowali na okres późnojesienno - zimowy, też próbowałbym się podłączyć. Niestety, w typowo działkowym okresie jestem wykluczony, co jeszcze potęguje co jakiś czas weekendowa praca.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 00:30:34   

michaŁ napisał/a:

Gdybyście te wycieczki planowali na okres późnojesienno - zimowy, też próbowałbym się podłączyć. Niestety, w typowo działkowym okresie jestem wykluczony, co jeszcze potęguje co jakiś czas weekendowa praca.

A w październikowo-wrześniowy by nie dało rady? Później już bywa nieco zimno. :)

Kapitan Śledzik napisał/a:
Jak to nie ten, jak ten;) Nawet pierwsze ujęcie chłopaków z Urbex History jest takie same jak jedna z fotek Berty;))) I porównajcie zdjęcie z ich drona;)

Na bank ten. A kadry z drona super. Zrobiłam sobie zrzut ekranu. :)

Ośrodek WFF z drona.jpg
Plik ściągnięto 185 raz(y) 403,53 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-08-07, 09:57:41   

Berta von S. napisał/a:

Wstępny risercz potwierdził, że obiekt należał do Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Generalnie pełnił funkcję ośrodka kolonijnego dla dzieci, ale był tez wykorzystywany w innych celach, np. jako baza noclegowa dla ekip podczas kręconych w okolicy filmów.
:564:
A w Inowłodzu i jego okolicach wiele kręcono, między innymi wspomniane już przez Zeta w kontekście inspiracji do ND „Popioły” Andrzeja Wajdy, przy których produkcji współpracowała Helena Nowicka. Wszystko wskazuje więc na to, że żona Nienackiego tu mieszkała.
Ze względu na te filmowe konotacje + typ zabudowy ośrodek filmowców w Gąsku mógł być moim zdaniem inspiracją do „OW Postęp”, a przynajmniej jest jego doskonałym archetypem. :)

Kapitalna relacja i super zdjęcia. Moim zdaniem zagadka OW Postęp została rozwiązana :D
Gratuluję uczestnikom wyprawy.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 10:14:31   

Kozak napisał/a:

Moim zdaniem zagadka OW Postęp została rozwiązana :D

Udowodnić się pewnie tego nie da, ale jeśli opisując "Postęp" ZN miał w głowie jakieś faktycznie istniejące miejsce, to moim zdaniem są mocne przesłanki, że był to ośrodek OW WFF w Gasku/Gąsku. W każdym razie obiekt w dużym stopniu pasuje do opisu i wydaje mi się pewne, że był Nienackiemu znany - jeśli nie z własnej wizyty, to z relacji żony. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-08-08, 12:09:32   

Kozak napisał/a:
Gratuluję uczestnikom wyprawy.

Dziękuję, cieszę się że miałem okazję tam być.
Swój głos o identyfikacji pierwowzoru ośrodka w Janówce dodałem do dyskusji w innym wątku:
http://pansamochodzik.net...t=3922&start=63

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-08, 12:49:52   

Cytat:
A czy to w tym ośrodku ekipa Urbex History kręciła odcinek?


Za filmik daję "pomógł"!

Kozak napisał/a:
Kapitalna relacja i super zdjęcia. Moim zdaniem zagadka OW Postęp została rozwiązana :D
Gratuluję uczestnikom wyprawy.


Mnie najbardziej przekonuje filmowy rodowód tego ośrodka. Nienacki miał go pod ręką i na pewno tam zawitał. A jak wiemy bardzo chętnie przenosił na karty swojej twórczości właśnie to co sam właśnie zaobserwował czy przeczytał. Wielkie brawa dla naszych wspaniałych Odkrywców! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-20, 10:46:26   

Muszę wnieść poprawkę do pierwszej części mojej relacji. Wspomniałem tam książkę pana Ryszarda Wójcika. Otóż nosi ona tytuł "Potwory wychodzą z ukrycia", a nie "Łowcy potworów", jak napisałem. Potem powstała kolejna część pt. "Potwory atakują", ale o tym dowiedziałem się dopiero teraz :D .
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,56 sekundy. Zapytań do SQL: 14