PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 22:35
Kolegiata
Autor Wiadomość
Davidoff N. 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2009-07-21, 21:06:11   Kolegiata

Mam nadzieję, że forumowicze wybaczą mi ten może zbytnio indywidualny temat. Ale po prostu muszę się z kimś podzielić moim szczęściem;-)
Po przeczytaniu "Uroczyska/Relikwiarzu" (a było to w okolicach 2-3 klasy gimnazjum) zakochałem się w książce i zarazem w niesamowicie cudownie opisanej przez Nienackiego najstarszej w Polsce romańskiej kolegiacie. TUM stał się obiektem nieziszczonego celu mojej wakacyjnej podroży. Bezsilnie namawiałem rodziców na podróż, zachęcając, że przy okazji można odwiedzić Piątek, Łęczycę, Łódz. Później obiecałem sobie ze po maturze już "na pewno" TUM zdobędę. I dopiero teraz, gdy jestem na 3 roku studiów, zapakowaliśmy się z rodzinką i wyruszyliśmy;-) Kolegiata jest cudowna! Ogromna potężna. W dodatku, jak w książce, otaczają ją pola. Stoli z dala od wszelkich ruchliwych tras. W takich miejscach po prostu czuje się historię! Opaczność i szczęście czuwały bo, gdy zajechaliśmy pod kolegiatę oprócz zachwytu jej ogromem i pięknem zewnętrznym marzyło się zwiedzić ją od wewnątrz. Niestety żelazna krata trwale skrywała tajemnice kolegiaty. Obeszliśmy budowlę dookoła. W pobliżu przysiadła jakaś rowerowa wycieczka młodzieży na czele z siostrą zakonną. Młodą i bardzo obrotną. Siostrzyczka po wypytaniu sąsiadów poleciała do proboszcza i zostaliśmy wpuszczeni do kolegiaty;-). Wnętrze kolegiaty zachwycało romańską surowością. Boczne nawy wyglądały troche niepasująco - przebudowane na styl gotycki. Znalazłem i kamienną tablicę. Kanonik w birecie i strasznie zatarty napis... Człowiek czuł się cudownie, gdy na własnym ciele czuł to co Tomasz ;-)

Kolegiata...
zdjęcie zaginęło

Tablica Kanonika Leonarda...
zdjęcie zaginęło

Ślady diabła Kuwasy...
zdjęcie zaginęło
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2015-10-21, 13:34, w całości zmieniany 3 razy  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2009-07-22, 11:41:39   

oj, kiedys może i ja tam zawitam, bo nie powiem, zachęciłeś mnie!

Karen 
Moderator

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-07-22, 13:12:05   

Rzeczywiście robi wrażenie :)

michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2009-07-22, 16:03:53   

Też byłem w Tumie, dwukrotnie. Działa kolegiata na wyobraźnię, chciałbym znaleźć się pod kolegiatą w deszczową noc.

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2009-07-22, 16:33:04   

teraz to chyba nie jest trudno, nawet masz szansę w czasie burzy :D

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-22, 18:29:11   

Super zdjęcia Davidoff! :) Ja też byłam zachwycona Kolegiatą,moje zdjęcia są na blogu,jak chcesz kliknij i zobacz: ./redir/iwmali.bloog.pl/id,4667216,title,Tum-kolo-Leczycy-przepiekna-romanska-Kolegiata-z-XII-wieku,index.html

Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2009-07-30, 01:52:00   

Cytat:
Mam nadzieję, że forumowicze wybaczą mi ten może zbytnio indywidualny temat.

Wolne żarty - wybaczą powinieneś zamienić na podziękują za :]
A kolegiata rzeczywiście robi wrażenie - świetne miejsce na nocleg pod namiotem przy okazji jakiejś pieszej wycieczki...

szwagier 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2009-08-02, 00:45:55   

Akurat zajmuję się tym tematem i mieszkam niedaleko. Czytając książki, natrafiam na opisy znanych mi osobiście miejsc i często nie muszę wyobrażać sobie ich, tylko mam je przed oczami takimi, jakimi widziałem na żywo. Podobnie sprawa się miała z kolegiatą, którą często odwiedzam od wielu lat. Zapraszam przy okazji na opis budowli na mojej stronie tutaj.

Wspomniany w książce jest również drugi kościół obok kolegiaty, w którym odbywały się nabożeństwa. Oto i on:

Bonus. Diabeł Kuwasa, czyli tak naprawdę Boruta na którym był wzorowany:

Samo uroczysko początkowo skojarzyło mi się z położonym obok kolegiaty grodziskiem:

I na koniec nasza główna bohaterka:

Ostatnio zmieniony przez szwagier 2009-08-02, 00:48, w całości zmieniany 1 raz  

TomaszNN 
Ojciec Założyciel

Wysłany: 2009-08-02, 09:48:43   

Osobiście nie miałem okazji odwiedzić tych miejsc, dzięki takim zdjęciom mogę zobaczyć jak wyglądają miejsca w których umiejscowiona jest akcja książek, świetna sprawa. Mam nadzieję że uraczysz nas większą ilością zdjęć :)

szwagier 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2009-08-02, 10:00:12   

Napewno. Zdjęć z regionu i Polski mam obecnie około 10 tysięcy i dochodzą nowe. Dziś dojdą nowe :)

johny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-04, 14:31:40   

Widzę, że nawet zdjęcia w tych samych miejscach robiliśmy! :564:

Ornitolog 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2009-08-04, 20:52:38   

Byłem tam baaardzo dawno temu - w czasach, gdy nie mialem aparatu fotograficznego ;)
a co do diabłów polskich - byłem kiedyś w muzeum, gdzie było ich pełno - pamiętam, że to gdzieś w okolicach Zielonej Góry (Żary, Żagań?)

Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2009-08-05, 10:59:40   

Ten Kuwasa bardziej "uroczyskowy"...

./redir/www.muzeum-miedzi...olski&Itemid=62

GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych

Wysłany: 2010-04-11, 18:23:38   

We wczorajeszej Wyborczej - dodatek Turystyka jest spory artykuł o kolegiacie w Tumie. Co prawda nie w kontekście PS, ale warto wiedzieć. Pewnie niedługo się pojawi gdzieś na www gazety.

krystyna 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2010-04-11, 21:37:28   

rewelacja, sama zapewne nieprędko tam pojadę, wiec cieszę, się, że mogę poczuć ten klimat choć z Waszych zdjeć i opowiadań:)
Ostatnio zmieniony przez krystyna 2010-04-11, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  

johny
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-14, 13:47:14   

krystyna napisał/a:
rewelacja, sama zapewne nieprędko tam pojadę, wiec cieszę, się, że mogę poczuć ten klimat choć z Waszych zdjeć i opowiadań:)

Przecież Kraków nie jest wcale tak daleko, 3 h jazdy i jesteś, oprócz Tumu przy okazji można zwiedzić zamek w Łęczycy. W ubiegłym roku na zamku w Łęczycy swój obóz rozbiła jedna z chorągwi podążających na pola Grunwaldu. Widok naprawdę był niesamowity.

krystyna 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2010-04-14, 17:09:39   

johny napisał/a:
krystyna napisał/a:

Przecież Kraków nie jest wcale tak daleko, 3 h jazdy i jesteś, oprócz Tumu przy okazji można zwiedzić zamek w Łęczycy. W ubiegłym roku na zamku w Łęczycy swój obóz rozbiła jedna z chorągwi podążających na pola Grunwaldu. Widok naprawdę był niesamowity.

w tym roku póki co wyczerpałam swój limit wyjazdowy :( byłam między innymi w Gdańsku, Malborku i Toruniu. Może za kilka miesięcy, jak rodzina i finanse pozwolą :)
dlatego napisałam "nieprędko", najchętniej już bym, wsiadła w pociąg, czy autobus i pojechała w siną dal...
co roku podczas rękawki jest rekonstrukcja wioski średniowiecznej i bitew rycerskich, w tym roku co prawda nie byłam, ale w zeszłym roku i poprzednim i owszem:)
mogę sobie więc wyobrazić widok całej chorągwi, człowiek przenosi się w inny świat...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2010-04-14, 18:54:36   

No nie przesadzajcie z tą "całą chorągwią"! Przecież to nie te zastępy co wtedy... :)

krystyna 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2010-04-14, 19:13:20   

Szara Sowa napisał/a:
No nie przesadzajcie z tą "całą chorągwią"! Przecież to nie te zastępy co wtedy... :)

powiem Ci, że nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile osób zakłada na siebie rycerskie zbroje :) ta pasja jest coraz popularniejsza :)

Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-14, 20:28:59   

A nawet znam takiego Mateusza co przebierał się za Templariusza!!!
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2015-10-21, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu