PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Filmowe miejsca
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-27, 09:21:36   Filmowe miejsca

Filmowe miejsca - w rzeczywistości

Jednym z moich hobby jest odnajdywanie miejsc, w których powstały sceny z moich ulubionych filmów lub też pojawiły się na zdjęciach, które mnie z różnych powodów szczególne zainteresowały. Sądzę, że jego przejawem jest również ten fotoreportaż z Auvers-sur-Oise: http://pansamochodzik.net...p=308780#308780 . Dzisiaj zaspakajam tę nieco voyeurystyczną ciekawość przeważnie przy pomocy googla, google earth itp.

Dzieli ktoś moje zainteresowania? W tym temacie będzie okazja wstawienia odpowiednich zdjęć.

Coś podobnego mieliśmy zresztą już i tu, starając się ustalić, gdzie kręcono poszczególne sceny z serialu PSiT: http://pansamochodzik.net...p=228097#228097


No to zacznę z moim wczorajszym odkryciem.




Znalazłem to piękne zdjęcie pokazujące Romana Polańskiego i jego długoletniego współautora Gérarda Bracha. Kim jest pan z parasolem nie wiem. Zdjęcie powstało zapewne około roku 1966 w trakcie realizacji “Matni”, której angielski tytuł brzmi “Cul-de-sac”. Był to ich drugi wspólny film nakręcony w UK. W tym samym zresztą roku powstał tam również słynny film Antonioniego “Powiększenie”, o którym się powszechnie twierdzi, że stworzył mit o “swinging sixties”, które tak bardzo ponoć wcale nie swingowały. Tak czy inaczej, 1966 był dobrym rokiem, by być w Anglii, w Londynie, wraz z Beatlesami, Yardbirdsami, Stonsami…

Gdzie powstało zdjęcie? Łatwe, bo mamy tabliczkę: w Londynie na rogu Crescent Place i Brompton Road.



foto: google earth
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-28, 06:52:56   



Gość z parasolem to Gene Gutowski, w autobiografii Polańskiego często wspominany producent jego filmów “Wstręt”, “Matnia”, “Nieustraszeni pogromcy wampirów” oraz “Pianista”. :)


Polecam film o Gutowskim, stworzony przez jego syna Adama Bardacha “Mój Tata Gene Gutowski” (“Dancing Before the Enemy”, 2014). Następna niezwykła historia kogoś, kto wszystkich stracił, sam jednak przeżył wojnę.
http://www.filmweb.pl/fil...ki-2014-725350#
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-28, 07:22:11   

Wyszukiwanie przez google maps? Oj, ale chyba wcześniej masz jakieś uściślające poszlaki? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-28, 10:49:35   

Szara Sowa napisał/a:
Wyszukiwanie przez google maps?
Używam oczywiście najczęściej map satelitarnych googla.

A wracając raz jeszcze do zdjęcia. Nietrudno zauważyć, że Gene jest z niezwykłą elegancją ubranym dżentelmenem. Kwestię garderoby porusza również w dokumentacji “Mój Tata Gene Gutowski”. Ubieraj się tak dobrze, jak tylko cię na to stać była jedną najważniejszych reguł życiowych odziedziczonych po tacie i stryju.



Weszło mu to tak we krew, że nawet w czasie okupacji trzymał się jej, co zapewne uratowało mu nieraz życie. Jaki SS-owiec strzeli do młodego, tak dobrze ubranego chłopca, pyta?



A gdy losy wojny zaprowadziły go do Austrii, gdzie stracił swój ostatni garnitur, natychmiast udał się do najbliższego krawce, by kupić nowy. “Nie mam garniturów, nie mam płótna”, próbował ten się go pozbyć. Gene wyciągnął swój P38, i nagle znalazł się doskonale pasujący mu garnitur zamówiony przez jakiegoś austriackiego oficera.




Krótko potem Amerykanie przygarnęli miłego, świetnie władającego angielskim jak i niemieckim młodzieńca, czyniąc go szybko agentem kontrwywiadu z przywilejami oficera!


Jak cię widzą, tak cię piszą, jak to się mówi.

I tak zdjęcie zrobione na rogu Crescent Place i Brompton Road wyjawiło nieoczekiwanie niezwykle ciekawą historię nadzwyczaj interesującego człowieka. :)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2017-08-28, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-28, 15:58:45   

Taaa.... jakieś baśnie dla grzecznych Amerykanów. W 45 dobrze wyglądali w Europie tylko naziści, ich wspólnicy i inni bandyci czy złodzieje. Kogo było na to stać? A jeszcze dobrze wyglądający Żyd?
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-28, 19:52:39   

Wybacz, Zecie, ale są to dość niesmaczne insynuacje wobec kogoś, kto stracił całą swoją rodzinę, w tym matkę (w Bełżcu) i 13-letniego brata, który popełnił samobójstwo. Zrobił, co trzeba było, by przeżyć i zasługuje moim zdaniem na szacunek, a nie wyniosłe sądy.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-28, 23:28:26   Re: Filmowe miejsca

John Dee napisał/a:
Filmowe miejsca - w rzeczywistości

Jednym z moich hobby jest odnajdywanie miejsc, w których powstały sceny z moich ulubionych filmów lub też pojawiły się na zdjęciach, które mnie z różnych powodów szczególne zainteresowały. (...)

Dzieli ktoś moje zainteresowania? W tym temacie będzie okazja wstawienia odpowiednich zdjęć.

Coś podobnego mieliśmy zresztą już i tu, starając się ustalić, gdzie kręcono poszczególne sceny z serialu PSiT: http://pansamochodzik.net...p=228097#228097

W zeszłym roku lataliśmy z Pawlem po Klodzku próbując namierzyć plenery ze Stawki. :)
Wielbicielem tropienia filmowych plenerów był tez kiedyś Aleks.
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-29, 07:31:47   

W Kłodzku to kręcono Czterech pancernych...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-29, 08:49:06   

Berta von S. napisał/a:
W zeszłym roku lataliśmy z Pawlem po Klodzku próbując namierzyć plenery ze Stawki. :)
I? Udało wam się?


Doszedłem do wniosku, że zdjęcie mogło powstać nawet wcześniej niż w 1966, bo scenariusz “Matni” był już wtedy gotowy od kilku lat. Przypuszczam, że powstało w 1965 roku w trakcie pracy nad “Wstrętem”. Dlaczego? Bo wiele scen tego filmu zostało nakręconych tuż obok. Np. scena, w której Carol siedzi na ławce gapiąc się w rys w chodniku...



powstała na rogu Thurloe Place i Exhibition Road (1).




Z mapy widać, że do Crescent Place, gdzie zrobiono zdjęcie (2), to tylko kilka kroków.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-29, 23:11:41   

Szara Sowa napisał/a:
W Kłodzku to kręcono Czterech pancernych...

A faktycznie, poplątało mi się. :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-29, 23:17:16   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
W zeszłym roku lataliśmy z Pawlem po Klodzku próbując namierzyć plenery ze Stawki. :)
I? Udało wam się?

KIlka miejsc znaleźliśmy, ale szczerze mowiąc nie pamiętam dokladnie, bo to Paweł koordynował cała akcję (miał przygotowane kadry z filmu i robil porównawcze fotografie). Ja tylko pomagałam porównywać miejscówki ze zdjęć z otoczeniem i ustalać kąt ustawienia kamery.
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-30, 08:03:44   

“Matnię”, czyli swój następny film, Polański kręcił na wyspie w pobliżu szkockiej granicy, niedaleko Edinburgha, zwącej się The Holy Island of Lindisfarne.










 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-08-30, 08:50:06   

W wolnej chwili wrzucę parę kadrów z "olsztyńskiej Stawki".
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-30, 12:23:08   

To może by tak od razu i “Kochajmy syrenki”? Co nieco kręcono przecież w Olsztynie…
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2017-08-30, 22:01:01   Re: Filmowe miejsca

John Dee napisał/a:
Filmowe miejsca - w rzeczywistości

Jednym z moich hobby jest odnajdywanie miejsc, w których powstały sceny z moich ulubionych filmów lub też pojawiły się na zdjęciach, które mnie z różnych powodów szczególne zainteresowały.

Też tak mam :)
Jakiś czas temu mając długie zwolnienie lekarskie = dużo czasu, m.in. "wałkowałem" temat kultowego (przynajmniej dla mnie) filmu "Pociąg". Na dawnym forum KinoPolska udało się zespołowo rozszyfrować właściwie wszystkie plenery z tego filmu.
A tak na marginesie: ciekawe jak łatwo zacierają się w pamięci twórców miejsca, w których tworzyli swoje dzieła...
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-30, 22:20:23   

M_ajk napisał/a:
"wałkowałem" temat kultowego... filmu "Pociąg". Na dawnym forum KinoPolska udało się zespołowo rozszyfrować właściwie wszystkie plenery z tego filmu.
Brzmi ciekawie. Masz linka? I czuj się wolny wklejać tu swoje odkrycia. :)
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2017-08-30, 22:43:57   

Forum KinoPolska.
Część zdjęć m.in. wrzucanych przeze mnie zniknęła. Na szybko znalazłem kilka z nich dotyczących sceny pochwycenia mordercy na wiejskim cmentarzyku.

DSCN0865.JPG
nasyp widoczny z cmentarzyka
Plik ściągnięto 149 raz(y) 2,55 MB

1-F-375-418-800x800[1].jpg
Plik ściągnięto 164 raz(y) 112,68 KB

DSCN0864.jpg
przypadkiem uchwycony słupek z charakterystycznym odłupaniem (z kadru powyżej)
Plik ściągnięto 184 raz(y) 535,52 KB

DSCN0852.jpg
Plik ściągnięto 161 raz(y) 98,43 KB

_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
Ostatnio zmieniony przez M_ajk 2017-08-30, 23:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-31, 16:54:28   

W terenie jak tym, M_ajk, Google Earth oczywiście tępym byłby narzędziem pracy, szansa na odnalezienie artefaktów jak ów wspaniały słupek byłaby w tym wypadku równa 0.000. Googlowanie oczywiście nie zastąpi całkowicie ekspedycji z kamerą w ręku, ale takie wyprawy, szczególnie jeżeli prowadzą za granicę, są drogie i skomplikowane. Jedno uzupełnia drugie i tak właśnie jest najlepiej.

Czy poza “Pociągiem” były tam u Was jeszcze jakieś inne projekty tego typu?
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2017-08-31, 19:13:24   

Na forum, w ogólnym wątku "Jakie filmy kręcono w Twoim mieście, okolicy?" wrzucane są najczęściej plenery z miejsc zamieszkania/pobytu, raczej nikt nie traktował konkretnego filmu całościowo.

Z racji sentymentu do szeroko pojętych okolic Jeleniej Góry najbardziej wciągały mnie filmy kręcone w Sudetach.
Przy tym miałem jeszcze trochę czasu:
GAZDA Z DIABELNEJ
FORUM

Tu zdaje się że wszystkie plenery odkryte, tylko gdzieś przepadły notatki:
RAJ NA ZIEMI

Jeszcze kiedyś śledziłem poniższe, ale później wkręciłem się do organizacji imprez w łódzkim PTTK i od tego momentu na nic nie mam czasu...

SZKLANA GÓRA
DROGA NA ZACHÓD
MISJA
WAKACJE
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-09-01, 07:05:03   

Szkoda tylko, że forum “Kino Polska” to już historia… Niech będzie to przestrogą dla naszych administratorów! :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 13