PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 12:09
J.R.R. Tolkien
Autor Wiadomość
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-05-02, 10:31:24   

Kustosz napisał/a:
Nudy porównywalne chyba jedynie z rozgrywkami polskiej ligi piłkarskiej.

E nie jest tak źle :p
 
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-02, 12:25:54   

unieski napisał/a:
Kustosz napisał/a:
Nudy porównywalne chyba jedynie z rozgrywkami polskiej ligi piłkarskiej.

E nie jest tak źle :p


No nie wiem :) Parada obciachu i festiwal lameriady zwłaszcza w kontekście średniego poziomu europejskiego. Stosując metaforę motoryzacyjną, wciąż dumnie wystawiamy łokieć przez szybkę poczciwego Poldka 1500 z naklejką turbo na klapie bagażnika :)

Hm, niepostrzeżenie OT się zrobiło.
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-05-04, 12:34:00   

Sara napisał/a:
Marczak, ja zabieram się do wielu książek, do których szczerze mówiąc nie powinnam ze względu na swój wiek, ale też do takich 'poważniejszych'. :043:
Przeczytałam Wiedźmina A. Sapkowskiego, czytam teraz Czerwoną Gorączkę A. Pilipiuka, czytałam parę utworów A. Christie, Pana Tadeusza A. Mickiewicza też już mam za sobą, zamierzam się zabrać za Quo Vadis, Mistrza i Małgorzatę...


Swoją drogą polecam ekranizację Mistrza i Małgorzaty - 10 odcinkowy serial rosyjski bodajże z 2005 roku!
_________________
masterix
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-04, 12:48:10   

masterix napisał/a:
Swoją drogą polecam ekranizację Mistrza i Małgorzaty - 10 odcinkowy serial rosyjski bodajże z 2005 roku!


Polski serial z Anną Dymną i Wacławem Kowalskim w rolach tytułowych i Holoubkiem w roli Wolanda też był niezły.

./redir/www.filmweb.pl/f7...%82gorzata,1988
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-05-12, 11:17:56   

Szara Sowa napisał/a:
masterix napisał/a:
Swoją drogą polecam ekranizację Mistrza i Małgorzaty - 10 odcinkowy serial rosyjski bodajże z 2005 roku!


Polski serial z Anną Dymną i Wacławem Kowalskim w rolach tytułowych i Holoubkiem w roli Wolanda też był niezły.

./redir/www.filmweb.pl/f7...%82gorzata,1988



aaa, kurna, pamiętam coś, gość szedł autostradą!
i ten tekst:
Imię!
Moje?
Swoje znam, nie udawaj głupszego niż jesteś!

Genialne!
_________________
masterix
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-05-12, 11:19:24   

a może mówimy o czymś innym???
_________________
masterix
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-12, 11:24:01   

Chyba tak... :zdziw:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-05-12, 12:36:41   

szkoda. .... :(
tak nawiasem:

To jest właśnie ten rodzaj literatury, którego nie jestem w stanie strawić. „Władca pierścieni”, „Hobbit” , wszystkie „Diuny”, „Wiedźmin” i wiele wiele innych to jakieś kompletne nieporozumienie. Cała ta baśniowo-futurystyczna kategoria fantasy ze smokami, księżniczkami i innymi bzdetami jest dla mnie nie do przejścia.

Ale Gwiezdne Wojny są super........................................
tak przy okazji... Władca Pierscieni to dla mnie bez sensu fantasy, a GW to realne SF
_________________
masterix
Ostatnio zmieniony przez masterix 2010-05-12, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-05-12, 12:43:55   

Szara Sowa napisał/a:

Polski serial z Anną Dymną i Wacławem Kowalskim w rolach tytułowych i Holoubkiem w roli Wolanda też był niezły.

./redir/www.filmweb.pl/f7...%82gorzata,1988



Przyznaję uczciwie że nie widziałem....
_________________
masterix
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-02-01, 11:41:26   

No więc i ja przeczytałem wreszcie Władcę Pierścieni i co - film jest wg mnie lepszejszy!
W filmie mamy tak prowadzoną akcję że wyeksponowane są wszystkie elementy które mogą straszyć lub wzruszać i o to chyba w filmach chodzi. Nawet dokonane na potrzeby filmu zmiany w fabule, raczej wg mnie wyszły na dobre. Część wątków pominięto, bo wiadomo że wszystko by się nie zmieściło, cześć bardzo umiejętnie i w sumie nieznacznie zmieniono.
Jedna uwaga: na płycie dvd znalazłem informację że istnieje także rozszerzona wersja filmu, i to chyba sporo rozszerzona. Może tam są chociaż niektóre brakujące wątki?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Baphomet2 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 17 Paź 2010
Posty: 120
Wysłany: 2011-02-04, 21:23:47   

Teraz to zgrzeszyłeś Szara Sowo.
Film jest niesamowity, szczególnie w wersji full,
ale to nie to samo co książka.
Łatwiej się czyta Władcę po wcześniejszym
zapoznaniu się z Silmarillion.
Wtedy wszystko rozumiesz.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-02-06, 19:57:32   

No cóż, pozostaniemy przy swoich zdaniach! :okulary2:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2011-02-07, 08:35:11   

Wasza dyskusja przypomina mi trochę odwieczny dylemat o wyższości Świąt Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Książka a ekranizacja to zawsze dwie różne sprawy, wg. Tarkowskiego np. ekranizacja nie może być prostym odwzorowaniem książki, bo nie byłaby potrzebna a kino powinno być samodzielną gałęzią sztuki a nie protezą dla nie umiejących czytać. Ocenianie książki Tolkiena pod kątem wartkości fabuły jest moim zdaniem działalnością możliwą ale mającą cechy strzelania kulą w płot (zupełnie nie liczącą się z intencjami autora i charakterem dzieła).
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2011-02-07, 08:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Niewidzialny 
Czytał Samochodzika



Wiek: 36
Dołączył: 16 Lut 2011
Posty: 55
Wysłany: 2011-02-16, 23:35:12   

Cóż, "Władce Pierścieni" przeczytałem dwukrotnie a film obejrzałem kilka razy. Powiem tak: Książka jest wybitna jeśli chodzi o książki fantasy a film jest niedościgniony jeśli chodzi o filmy fantasy. Nie porównuję tych dwóch rzeczy bo według mnie w swoich kategoriach to mistrzowie. Książka zapewne jest bardziej rozbudowana i szczegółowa, dowiemy się z niej znacznie więcej ale o dziwo nie przedstawia wg mnie takiej powagi sytuacji jaka była ukazana w filmie. Tego straszliwego zła jakim był Sauron i tych morderczych bitew. Czytając książkę odniosłem wrażenie, że tam jest inaczej - że to zło nie jest wcale takie potężne i niezwyciężone.

Pozostała twórczość Tolkiena także nie jest mi obca. Trzy razy przeczytałem "Silmarilliona" - biblię Tolkienowskiego świata i nie uważam, że fantasy jest bez sensu. Ten człowiek był geniuszem mając tak bogate wyobrażenia. On stworzył od podstaw drugi świat i opisał jego kilkutysięczną historię. Zrobił to z takim rozmachem, że po prostu zapiera dech w piersiach. Świat przepiękny, baśniowy, pełny wspaniałych postaci i jeszcze ciekawszych miejsc.

"Hobitta" także przeczytałem dwa razy. Potem niedawno ukazane "Dzieci Hurina" oraz "Niedokończone Opowieści".

Szczerze polecam tym którzy kochają takie klimaty. :)

P.S. Science Fiction i tych całych Star Wars nie lubię. :)
Ostatnio zmieniony przez Niewidzialny 2011-02-16, 23:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-02-17, 09:35:40   

Może w końcu skończą kręcić Hobbita? Bardzo chciałbym już zobaczyć ten film. Ciekawie wygląda też komiks "Hobbit", ale miałem okazję przeczytać tylko kilka stron.
./redir/the-hobbit-movie.com/
_________________
Ostatnio zmieniony przez Pan Tragacik 2011-02-17, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2011-02-17, 12:53:01   

Hmmm... Fantasy. Tolkien nie znał takiego pojęcia. Silmarillion to współczesnie napisany mit, Władca Pierścieni powstał jako świat, w którym da się zastosować wymyslony przez Tolkiena język. Tolkien był naukowcem, erudytą, stąd może nieprzystawanie Wladcy do wymagań współczesnego czytelnika, który woli łykać papkę w rodzaju sto pięćdziesiątej kontynuacji Conana. A propos polecam parodię fantasy napisaną przez Oramusa, można się ześmiać ze śmiechu. Bohater nazywa się Psihuj (mówią do niego "szlachetny Psihuju") i zaopatrzony jest w artefakt o nazwie magiczne kalesony (skoro może być magiczny miecz, to dlaczego nie). Opowiadanie znajduje się w tomie "rewolucja z dostawą na miejsce")
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-02-17, 12:59:34   

Można też polubić Pratchettowego Cohena Barbarzyńcę :)
_________________
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2011-02-17, 13:28:27   

Znam, znam! I lubię.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-03, 12:23:26   

W międzyczasie (od ostatniego wpisu) pojawiła się seria kolejnych 3 filmów nawiązujących do "Włady pierścieni", a w tym temacie cicho. Mi się te części niestety podobały o wiele mniej od tych trzech pierwszych - kanonicznych. Zauważalana była wyraźnie ich wtórność: te same tricki czy humor. Jednak nawet gdyby tej wtórnosci nie było, to fabuła wydaje mi się o wiele słabsza.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
RdK
[Usunięty]

Wysłany: 2017-02-03, 12:29:18   

O tego wątku nie widziałem :D W skrócie powiem, że poza PS, WP wywarło na mnie największe wrażenie i wpłynęło na dalsze losy :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 11