PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nienacki o historii, historykach i archeologach
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-01, 22:24:41   

JASTIN napisał/a:
Z24 napisał/a:
Dla mnie najwspanialsze są takie chwile, kiedy po skonstruowaniu - oczywiście na podstawie jakichś tam przesłanek poszlak i dowodów pośrednich - adekwatnej hipotezy, znajduję dokument, który mi ją literalnie potwierdza

Witam w klubie! N :564: atomiast gdy źródła przeczą hipotezom muszę się z tym pogodzić a nie dokonywać selekcji źródeł by potwierdzały daną hipotezę, jak to niestety robią dziś ci, którzy zastąpili Zakład Historii Partii przy KC PZPR :)


John Dee napisał/a:
Normalne, skoro, jak już Churchill na to wskazał, “historia jest pisana przez zwycięzców”. :p


:D Aczkolwiek grzebanie własnej hipotezy to zabieg wielce nieprzyjemny i czasem dojmująco bolesny... ;-)

Na przykład kiedyś dla sportu postanowiłem zbadać co się stało z pieniędzmi Królestwa Polskiego w 1831 r. Wszyscy bowiem historycy i pisarze zajmujący się tą sprawą twierdzą zgodnie, że Powstanie Listopadowe było najlepiej zabezpieczone materialnie z wszystkich tego typu przedsięwzięć - dzięki gospodarce księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego oczywiście. Pieniędzy nie zabrakło do końca. Niektóre opracowania podawały nawet kwoty jakie Rząd, Sejm i wojsko zabrali ze sobą po kapitulacji i ewakuacji Warszawy we wrześniu 1831 r. Ale co do ostatecznych losów tych pieniędzy panowało dziwne milczenie. Miałem więc cichą nadzieję, że schowali trochę na lepsze czasy gdzieś po drodze. Nawet studiowałem wnikliwie mapy rejonu między Rypinem a Brodnicą, bo tak na rozum to musiało zostać ukryte gdzieś tam :D . Wziąłem się do literatury źródłowej, to jest do lektury wspomnień uczestników wydarzeń. No i doszedłem... Nawet tego nie rozkradli zgodnie z tradycją, jak przypuszczałem... Wszystko wpadło w ręce Moskali i to w okolicznościach wyjątkowo wprost obrzydliwych :513: :513: :513: .
Zagadką - przynajmniej dla mnie - pozostało, czy Mikołaj I Pałkin łaskawie zezwolił na wliczenie tych sum do kontrybucji, którą zapłaciło Królestwo, czy też potraktował to jako zarobek ekstra :D
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-08-01, 22:38, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 11