PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Janusz A. Zajdel
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-11, 08:11:47   Janusz A. Zajdel

Kiedyś, w latach 80-tych, przez kilka lat moim bestselerem był "Limes inferior", powieść S-F, z modnego wtedy gatunku fantastyki politycznej, autorstwa Janusza A. Zajdla. Czytałem tę książkę wielokrotnie. Niedawno, po przerwie sobie odświeżyłem i mimo że troszeczkę książka się zestarzała, to jednak trzyma wysoki poziom. Bo można odkryć nowe elementy, np. to, że tamta rzeczywistość trochę realizuje się w czasach obecnych (np. klucz jest czymś bardzo zbliżonym do obecnych kart płatniczych, bankomatów, czy też płacenia komórką). Komu się coś takiego śniło na przełomie lat 70-tych i 90-tych?
Mimo wszystko warto przeczytać, nawet osoby niezainteresowane fantastyką znajdą tam coś dla siebie. Widzę że w 2010 r. powstał nawet audiobook, co też o czymś świadczy.
"Limes inferior" to chyba najlepsza książka Zajdla (przy czym raczej nie czytałem wszystkich), szkoda że autor odszedł od nas nagle w pełni sił twórczych.
Kilka książek Zajdla posiadało adaptację w teatrze TV m.in. "Paradyzja", szkoda że o tym nie wspomina się nawet w Wikipedii ani innych życiorysach pisarza.


P.S. Znalazłem ekranizacje, ale nie wiem czy to jest pełna lista:
./redir/www.filmpolski.pl...p?osoba=1169583

Limes.jpg
Plik ściągnięto 7675 raz(y) 27,95 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2017-12-28, 21:12, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-11, 09:37:41   

Hmm... Zajdel.
Miałem kiedyś przyjemność brać udział we wręczaniu nagrody im. Janusza Zajdla (Polcon 1999), ale przyznam się że nic nie czytałem...
Mam w jakimś pudle 'książek do oddania' kilka pozycji, ale do głowy mi nie przyszło po coś sięgnąć- może dlatego że zawsze wybierałem 'Konany' zamiast 'Twardej SF'.
Nadal, jeżeli już muszę wybrać, wybiorę książkę z półnagą kobitką z mieczem półtoraręcznym na okładce zamiast 'jakiejś odjechanej wizji' jak na powyższej propozycji.

Chociaż może sięgnąć? Spróbuję! ;)
_________________
 
 
Padre 
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 05 Cze 2015
Posty: 180
Skąd: Dublin
Wysłany: 2017-07-11, 10:05:04   

hmmm... Polcon 99, stare dobre czasy pomijajac fakt uzerania sie juz w trakcie z obsluga budynku w ktorym impreza sie odbywala. MrCzui bardzo mozliwe sie tam spotkalismy, bo bylem jednym z organizatorow.
Zajdel byl absolutnym geniuszem. Limes Inferior, Wyjscie z Cienia i Paradyzja to ksiazki do ktorych wracam przynajmniej raz na dwa lata. jego opowiadania tez sa swietne. kiedys przez zupelny przypadek w malej kawiarnio antykwariace w Cetrum Wwy znalazlem tomik za 3pln. Przy nastepnej wizycie u rodzicow musze go wygrzebac ;-)
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-11, 10:16:01   Re: Janusz A. Zajdel

Szara Sowa napisał/a:
Kiedyś, w latach 80-tych, przez kilka lat moim bestselerem był "Limes inferior", powieść S-F, z modnego wtedy gatunku fantastyki politycznej, autorstwa Janusza A. Zajdla. Czytałem tę książkę wielokrotnie. Niedawno, po przerwie sobie odświeżyłem i mimo że troszeczkę książka się zestarzała, to jednak trzyma wysoki poziom. Bo można odkryć nowe elementy, np. to, że tamta rzeczywistość trochę realizuje się w czasach obecnych (np. klucz jest czymś bardzo zbliżonym do obecnych kart płatniczych, bankomatów, czy też płacenia komórką). Komu się coś takiego śniło na przełomie lat 70-tych i 90-tych?
Mimo wszystko warto przeczytać, nawet osoby niezainteresowane fantastyką znajdą tam coś dla siebie. Widzę że w 2010 r. powstał nawet audiobook, co też o czymś świadczy.
"Limes inferior" to chyba najlepsza książka Zajdla (przy czym raczej nie czytałem wszystkich), szkoda że autor odszedł od nas nagle w pełni sił twórczych.
Kilka książek Zajdla posiadało adaptację w teatrze TV m.in. "Paradyzja", szkoda że o tym nie wspomina się nawet w Wikipedii ani innych życiorysach pisarza.


P.S. Znalazłem ekranizacje, ale nie wiem czy to jest pełna lista:
./redir/www.filmpolski.pl...p?osoba=1169583


Mam gdzieś tę książkę i kiedyś dwa albo trzy razy czytałem, a skoro przeczytałem więcej niż jeden raz, to musiała być niezła, ale kompletnie nie pamiętam treści.
 
 
Vasco
Stały bywalec forum


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 246
Wysłany: 2017-07-11, 12:50:31   

Jeśli chodzi o klucz, to bodaj Maciek Parowski kiedyś mówił, że p. Zajdel był na jakiejś delegacji i musiał po prostu widzieć jak ludzie wypłacają $ "ze ściany" i stąd to w książkach się pojawiło, w sensie, że to nie było raczej proroctwo... Miałem też okazję kilka razy porozmawiać z wdową, p. Jadwigą :)

Jeśli dobrze liczę, to w ostatniej dekadzie opuściłem tylko jeden Polcon! W Lublinie też będę jakby co :)
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-11, 13:13:30   

Padre napisał/a:
MrCzui bardzo mozliwe sie tam spotkalismy, bo bylem jednym z organizatorow.


Ja też! :)

Zajmowałem się bitewniakami i rpgami :D
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-11, 13:20:53   

Vasco napisał/a:
Jeśli chodzi o klucz, to bodaj Maciek Parowski kiedyś mówił, że p. Zajdel był na jakiejś delegacji i musiał po prostu widzieć jak ludzie wypłacają $ "ze ściany" i stąd to w książkach się pojawiło, w sensie, że to nie było raczej proroctwo...



Faktycznie, za wikipedią:
Prototyp powstał w następnym roku, a opatentowany został w roku 1973. Był to pierwszy bankomat wykorzystujący karty z paskiem magnetycznym[5]. W roku 1974 powstało pierwsze urządzenia pracujące w trybie on-line. Dzięki połączeniu z systemem bankowym klient mógł wypłacać kwoty nie wyższe niż miał na rachunku bankowym.

Z tym, że klucz nie pełnił tylko roli karty bankomatowej. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Vasco
Stały bywalec forum


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 246
Wysłany: 2017-07-11, 13:47:07   

MrCzui napisał/a:
Padre napisał/a:
MrCzui bardzo mozliwe sie tam spotkalismy, bo bylem jednym z organizatorow.


Ja też! :)


- Zenek?
- Tata?

;)
 
 
Padre 
Sympatyk Samochodzika


Dołączył: 05 Cze 2015
Posty: 180
Skąd: Dublin
Wysłany: 2017-07-11, 15:10:18   

To byliscie w akademikach z tego co pamietam.
Ja organizowalem ochrone i koncert.
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-11, 15:11:08   

Tak. W tym na końcu, tym przy Żwirkach.
_________________
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-07-11, 18:21:29   Re: Janusz A. Zajdel

Szara Sowa napisał/a:
tamta rzeczywistość trochę realizuje się w czasach obecnych (np. klucz jest czymś bardzo zbliżonym do obecnych kart płatniczych, bankomatów, czy też płacenia komórką). Komu się coś takiego śniło na przełomie lat 70-tych i 90-tych?


Zajdel niewątpliwie był wizjonerem. O ile karty kredytowe i bankomaty mógł on, jak ktoś tu zauważył, wiedzieć na Zachodzie, o tyle cała reszta funkcjonalności Klucza jest przejawem jego wyjątkowej przenikliwości. Sposób, w jaki społeczeństwo można kontrolować przy pomocy Klucza, był trudny do wyobrażenia w tamtych czasach, a dosyć łatwy dzisiaj (por. na przykład sposób, w jaki na podstawie zapisu informacji o przeprowadzanych Kluczem transakcjach odpowiednie służby mogą w łatwy sposób zidentyfikować podejrzanego. Czegoś nam to nie mówi?). O ile w warunkach wolnorynkowych nie jest to może takie proste, bo istnieje multum banków, wielu producentów urządzeń, masa konkurujących ze sobą standardów i systemów, to w państwie totalitarnym byłoby to do zrealizowania. Taka np. Korea Północna, gdyby miała na to rzecz jasna pieniądze, mogła by wdrożyć "zajdlowski" system bez większego problemu. Technologią na to już świat dysponuje.

"Limes Inferior" był jedną z ulubionych książek mojej młodości, a niedawno dzięki zakupieniu w ramach BookRage'a kompletu (chyba) ebooków Zajdla, wróciłem do niej. Książka dalej mi się podoba. Największą jej słabością było i jest (moim zdaniem) niestety zakończenie. Tak jakby Zajdlowi zabrakło trochę konceptu i postanowił poratować się rozwiązaniami bajkowymi i odrealnionymi. Trochę nie przystaje to do twardego, technicznego charakteru książki.

Z powieści Zajdla szczególnię mogę polecić jeszcze "Paradyzję" - książkę w świetny sposób pokazującą społeczeństwo totalitarne. Jak określił to kiedyś jeden z członków mojej rodziny: "Paradyzja" to książka o Związku Radzieckim. Trzeba pamiętać przecież, w jakiej epoce wychodziły te powieści.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2017-07-11, 18:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-11, 19:55:17   

Padre napisał/a:
ego opowiadania tez sa swietne. kiedys przez zupelny przypadek w malej kawiarnio antykwariace w Cetrum Wwy znalazlem tomik za 3pln. Przy nastepnej wizycie u rodzicow musze go wygrzebac ;-)


"Przejście przez lustro"? Dostałem je w prezencie bodajże na 13 urodziny :) Do tej pory lubię te opowiadania.


Vasco napisał/a:
MrCzui napisał/a:
Padre napisał/a:
MrCzui bardzo mozliwe sie tam spotkalismy, bo bylem jednym z organizatorow.


Ja też! :)


- Zenek?
- Tata?
.

To cytat z H.R. Ch.z.S. :D
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-12, 07:40:06   

No proszę, ujawniło się spore grono wielbicieli nie tylko S-F ale konkretnie Janusza Zajdla. :564:

irycki napisał/a:
Z powieści Zajdla szczególnie mogę polecić jeszcze "Paradyzję" - książkę w świetny sposób pokazującą społeczeństwo totalitarne. Jak określił to kiedyś jeden z członków mojej rodziny: "Paradyzja" to książka o Związku Radzieckim. Trzeba pamiętać przecież, w jakiej epoce wychodziły te powieści.


Z 5 lat temu widziałem w "Paradyzję" w wersji teatru TV, który zrealizowano jeszcze w latach 80-tych. Też wciągała. Główne role grali młodzi jeszcze Marian Opania i Henryk Talar. A główną rolę żeńską intrygująca Monika Gabryelewicz, która potem się jakoś nie wybiła, choć zagrała m.in. w filmie Stanisława Jędryki "Przypadki Piotra S.".
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-12, 08:54:22   

Zajdel pisał ciągle tę samą książkę, tylko pod różnymi tytułami. Ciągle o tym jak władza niewoli społeczeństwo i utrzymuje je w nieświadomości tego faktu - temat dość popularny i wcześniej i później ("Matrix" to już ekstremalny przykład ;)

A taka ciekawostka: każdy zna "Seksmisję", prawda? Bardzo zajdlowski temat - społeczeństwo trzymane pod ziemią i straszone skażeniem radioaktywnym na powierzchni, gdzie tak naprawdę w luksusowych warunkach żyje sobie "władza".

Czy oprócz mnie zastanawiał się ktoś kiedyś skąd się wzięło bardzo dziwne (zbyt dziwne jak na przypadek...) nazwisko jednego z głównych bohaterów - Paradyz? ;)
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-12, 11:02:54   

Maksiu był Paradys, ale miałem podobne rozkminy.
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-07-14, 06:52:06   

bans napisał/a:
Zajdel pisał ciągle tę samą książkę, tylko pod różnymi tytułami. Ciągle o tym jak władza niewoli społeczeństwo i utrzymuje je w nieświadomości tego faktu

Akcja każdej (z tych które trochę pamiętam) dzieje się, przynajmniej częściowo, w totalitarnym systemie. Ale to za mało, by wydawać tak mocny sąd.

--

"Paradyzja" - rzeczywiście, o klice zdobywającej i utrzymującej despotyczne rządy pod pretekstem rzekomego zagrożenia z zewnątrz. Rewizje, przydziały, gułagi, zakazy - wszystko bez żadnej racjonalnej podstawy oprócz pragnienia władzy. Ale społeczeństwo niekoniecznie jest nieświadome swojej sytuacji, istotną część książki zajmują opisy sposobów porozumiewania się pomimo wszechobecnej inwigilacji. Właśnie jak w krajach rozwiniętego socjalizmu w XX wieku.

"Limes inferior" - tu władza jest absolutna w sensie dążenia do centralizacji wszystkiego, jednak problemy z którymi się boryka są rzeczywiste. Dużo jest w tej książce o ekonomii, w tym o zagadnieniach z którymi spotykamy się w XXI wieku albo możemy spotkać się w niedalekiej przyszłości. Widzę tu przede wszystkim studium jakiegoś postindustrialnego świata czasu robotyzacji, w którym znaczna część społeczeństwa jest zbędna z punktu widzenia gospodarki i utrzymywana z środków państwowych. Utrzymywana na podstawowym poziomie, co oczywiście rodzi frustracje. Wszechobecna regulacja przyczynia się do patologii pozoranctwa, szarego i czarnego rynku, którym z kolei władza próbuje zaradzić wprowadzaniem kolejnych przepisów - często nieskutecznie, ale jednak w dobrych intencjach.

"Cylinder van Troffa" - Pesymistyczna wizja rozwoju społeczeństwa w jeszcze dalszej przyszłości w której dochodzi do fizycznego przeludnienia. Z punktu widzenia sprawowania władzy - spotykamy się nie tylko z rządami absolutnymi, które (jak w "Limes inferior") niezręcznie, i nie umiejąc przewidzieć konsekwencji, próbują ratować sytuację. Także z ich przeciwieństwem - zupełną anarchią, jak również z próbami lokalnej quasidemokratycznej samoorganizacji. Pesymizm polega na tym, że żadne z rozwiązań nie zdoła powstrzymać degeneracji.
Jeśli mówić o podobieństwach, to nie o autoplagiacie - raczej o tym, że da się tu rozpoznać wariacjie motywów i sytuacji zaczerpniętych od innych pisarzy fantastyki naukowej.

--

Nie czytałem albo nie pamiętam innych książek Zajdla, więc nie wiem w jakim stopniu Twoje twierdzenie sprawdza się w przypadku pozostałej jego twórczości.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-14, 07:14:49   

Przeczytaj jeszcze "Cała prawdę o planecie Ksi" - to jest niemal kopia "Paradyzji".
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-07-14, 07:40:03   

Chętnie, a ze swojej strony mam nadzieję że przekonałem, iż Zajdel pisał różne książki, a nie ciągle tę samą.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-14, 09:27:58   

Z tytułów to pamiętam jeszcze "Ogon diabła" ale nie czytałem. Czytałem natomiast jeszcze w podstawówce powieść "Prawo do powrotu", solidna fantastyka z wplecionymi w treść własnymi niezależnymi opowiadaniami, które znałem z "Młodego Technika". Potem, już w ogólcu, czytałem "Lalande 21185", ale prawie nic nie pamiętam. To już były czasy, gdy fantastyka przestawała mnie kręcić.
_________________
Z 24
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-14, 13:58:17   

Kynokephalos napisał/a:
Chętnie, a ze swojej strony mam nadzieję że przekonałem, iż Zajdel pisał różne książki, a nie ciągle tę samą.



Oj, podobnie robili Sienkiewicz, Dumas czy Waltari - to chyba dobre towarzystwo? A na serio - chodziło mi o dużą powtarzalność wątków i postaci.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 15