PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pan Samochodzik - wznowienia bez zmian w treści
Autor Wiadomość
Kuba 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Maj 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-25, 16:47:39   Pan Samochodzik - wznowienia bez zmian w treści

Planuję zakupić podstawowe tomy Pana Samochodzika (1-12). Miałem tzw kolorową serię i bardzo chętnie ponownie zobaczyłbym ją u siebie na półce w stanie nowym lub nieznacznie dotkniętym znakiem czasu - no ale dziś to nie możliwe... Myślałem więc o zakupie wznowień, ale wikipedia podaje że wersje PS wydane po kolorowej serii zawierają nieznaczne zmiany w treści - próby unowocześnienia / dostosowania do dzisiejszych realiów (zamiast milicja - policja, etc etc). Chciałbym mieć tomy z oryginalną treścią - taką, jak w kolorowej serii.

Czy któreś z wydań po kolorowej serii, posiada taką treść?
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-25, 17:35:30   

Kup biała, jest na allegro kilka kompletów. Cena spora (około 300), ale warto moim zdaniem.
_________________

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-25, 19:24:38   

Kuba napisał/a:
Czy któreś z wydań po kolorowej serii, posiada taką treść?


Na pewno seria z wydawnictwa Edipresse (w tej serii są dodatkowo 3 praktycznie niezmienione prequele). Z Siedmiorogu też są ok. :)
Te większe zmiany dotyczą głównie wydawnictwa Warmia.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-05-25, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kuba 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Maj 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-26, 06:09:35   

Dzięki za informacje! :)
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-05-26, 15:27:06   

Kuba napisał/a:

Planuję zakupić podstawowe tomy Pana Samochodzika (1-12). Miałem tzw kolorową serię i bardzo chętnie ponownie zobaczyłbym ją u siebie na półce w stanie nowym lub nieznacznie dotkniętym znakiem czasu - no ale dziś to nie możliwe...


Może nie od razu, ale da się "upolować" całą kolorową serię. Popatrz na Olx, Allegro itp.
Pierwsze tomy- bardzo dużo ich i nieraz bardzo tanio, końcowe różnie to bywa, ale nie jest niemożliwe.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2017-05-26, 15:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-16, 18:29:19   

Witam,
od 2016 roku wydawnictwo "Literatura" z Łodzi wznowiło (bez numeracji !!!) książki z serii PS (na razie wyszło 9 tomów, w serii "Klub Łowców Przygód) - patrz:
Spis książek ZN wyd. Literatura

Mam pytanie co sądzicie o dochowaniu wierności oryginałowi książek z tej serii !!!
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-16, 18:48:45   

chkaplan napisał/a:
od 2016 roku wydawnictwo "Literatura" z Łodzi wznowiło (bez numeracji !!!) książki z serii PS (na razie wyszło 9 tomów, w serii "Klub Łowców Przygód) - patrz:


Lepiej patrz:
http://pansamochodzik.net...p=296969#296969

:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-16, 19:05:30   

Dzięki :564: już tam przechodzę - co nie znaczy, że pytanie nie pozostaje - jak mają się do oryginałów/wersji pierwotnych, a poza tym dlaczego nie mają numerów i co najważniejsze, czy będzie kontynuacja ???
Ok. zamykam wątek :oops: i idę do linku
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-18, 07:06:52   

Irytujące jest to zmienianie tytułów i dodawanie wszędzie "Pan Samochodzik i..." ("PS i Uroczysko" to już totalna bzdura)

Zauważcie że oryginalnie pierwszym takim tytułem byli "PS i Templariusze", potem spokój aż do 6 części. Dopiero wtedy, od "PS i Fantomas" sam Nienacki wpadł w tę manierę...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 21:57:04   

bans napisał/a:
Irytujące jest to zmienianie tytułów i dodawanie wszędzie "Pan Samochodzik i..." ("PS i Uroczysko" to już totalna bzdura)

Zauważcie że oryginalnie pierwszym takim tytułem byli "PS i Templariusze", potem spokój aż do 6 części. Dopiero wtedy, od "PS i Fantomas" sam Nienacki wpadł w tę manierę...

Wyczuł koniunkturę. A pewnie raczej wydawcy wyczuli i go namówili. Te pierwotne Pany Samochodziki mi tak nie przeszkadzają. Ale późniejsze zmiany to fatalny pomysł. O ileż więcej wyrazu ma "Księga Strachów" niż "Pan Samochodzik i dziwne szachownice"...
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-18, 23:26:19   

bans napisał/a:
Irytujące jest to zmienianie tytułów i dodawanie wszędzie "Pan Samochodzik i..." ("PS i Uroczysko" to już totalna bzdura)

Zauważcie że oryginalnie pierwszym takim tytułem byli "PS i Templariusze", potem spokój aż do 6 części. Dopiero wtedy, od "PS i Fantomas" sam Nienacki wpadł w tę manierę...


Właściwie to od PSiZF, ale generalnie Twoje spostrzeżenie jest trafne. M. zd. to właśnie wtedy ZN zaczął z pełną premedytacją tworzyć serię. Wcześniej to sięgał do PS od przypadku do przypadku, w razie potrzeby.
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-10-19, 06:50:30   

Berta von S. napisał/a:
Ale późniejsze zmiany to fatalny pomysł. O ileż więcej wyrazu ma "Księga Strachów" niż "Pan Samochodzik i dziwne szachownice"...


Jest dla mnie niepojęte rozumem, dlaczego nie zmieniono tego tytułu po prostu na "Pan Samochodzik i Księga Strachów", skoro już "trzeba" było zmieniać.

A co do wyczucia koniunktury, to chyba zaczęło się na "Nowych przygodach Pana Samochodzika". Niby jeszcze nie według sztancy "PS i...", ale wyraźne nawiązanie do serii i - tadam! - Pan Samochodzik comes back!!!

Może uznał, że bez "PS" w treści mu się książki za słabo sprzedają?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-10-19, 08:56:59   

irycki napisał/a:
Jest dla mnie niepojęte rozumem, dlaczego nie zmieniono tego tytułu po prostu na "Pan Samochodzik i Księga Strachów", skoro już "trzeba" było zmieniać.

Niektórzy podejrzewają, że chodziło o sprzedanie niezorientowanym powtórnie tego samego towaru w innym opakowaniu. W każdym razie byli tacy, którzy się nabrali.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-19, 09:17:51   

bans napisał/a:
Irytujące jest to zmienianie tytułów i dodawanie wszędzie "Pan Samochodzik i..." Zauważcie że oryginalnie pierwszym takim tytułem byli "PS i Templariusze",
Nie całkiem, bansie, bo właśnie z PSiT mania ta, jak to zwiesz, została zapoczątkowana: ;-)

http://pansamochodzik.net...p=250285#250285
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 09:48:34   

John Dee napisał/a:
bans napisał/a:
Irytujące jest to zmienianie tytułów i dodawanie wszędzie "Pan Samochodzik i..." Zauważcie że oryginalnie pierwszym takim tytułem byli "PS i Templariusze",
Nie całkiem, bansie, bo właśnie z PSiT mania ta, jak to zwiesz, została zapoczątkowana: ;-)
http://pansamochodzik.net...p=250285#250285

No to właśnie przecież bans napisał. :)

Kynokephalos napisał/a:
irycki napisał/a:
Jest dla mnie niepojęte rozumem, dlaczego nie zmieniono tego tytułu po prostu na "Pan Samochodzik i Księga Strachów", skoro już "trzeba" było zmieniać.

Niektórzy podejrzewają, że chodziło o sprzedanie niezorientowanym powtórnie tego samego towaru w innym opakowaniu. W każdym razie byli tacy, którzy się nabrali.

Niewykluczone, sama się dwa razy nabrałam na inaczej tłumaczony tytuł powieści (zobaczyłam książkę ulubionej pisarki i nawet nie zaglądając do środka kupiłam, a w domu rozczarowanie... :027: ).

Ale gdyby chodziło o zmylenie czytelnika, to pewnie i inne tytuły zostałyby całkiem zmienione, a to ma miejsce tylko przy KS i NP i UFO (nie mówię o włączonych niesamochodzikach), przy czym w NP to ma jeszcze jakiś sens, bo wcześniej tytuł nie mówił nic o treści. Dlatego sądzę, że zamiana "księgi strachów" na "dziwne szachownice" miała jakiś inny cel. Może to miało być przesunięcie punktu ciężkości z elementu mrocznego na letnią przygodę?
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2017-10-19, 09:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 16:25:47   

irycki napisał/a:
A co do wyczucia koniunktury, to chyba zaczęło się na "Nowych przygodach Pana Samochodzika". Niby jeszcze nie według sztancy "PS i...", ale wyraźne nawiązanie do serii i - tadam! - Pan Samochodzik comes back!!!


Tak, oczywiście; chyba nawet sam o tym pisałem. Ale już całkowite wejście w schemat nastąpiło w PSiZF, kiedy tytuły ostatecznie uległy pewnej standaryzacji.
I - teraz to pomyślałem - ZN podjął jak gdyby pierwszą próbę inkorporacji do cyklu powieści poprzedzających, a przynajmniej "Uroczyska", poprzez sprowadzenie Babiego Lata na wykopaliska do Fromborka :) .
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-10-19, 17:47:41   

Z24 napisał/a:
I - teraz to pomyślałem - ZN podjął jak gdyby pierwszą próbę inkorporacji do cyklu powieści poprzedzających, a przynajmniej "Uroczyska", poprzez sprowadzenie Babiego Lata na wykopaliska do Fromborka :) .


Czy podjął, czy nie, to go diabli wiedzą :D . Już się o to po sąsiedzku kłóciłem. Niby obecność Babiego Lata by na to wskazywała, ale Babie Lato jest przecież też w "Zabójstwie Herakliusza Pronobisa", a to nigdy nie miał być "samochodzik" (że Szumski z tego zrobił "samochodzika", zresztą całkowicie beznadziejnie, to insza inszość).
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-10-20, 03:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 22:36:07   

irycki napisał/a:
Z24 napisał/a:
I - teraz to pomyślałem - ZN podjął jak gdyby pierwszą próbę inkorporacji do cyklu powieści poprzedzających, a przynajmniej "Uroczyska", poprzez sprowadzenie Babiego Lata na wykopaliska do Fromborka :) .


Czy podjął, czy nie, to go diabli wiedzą :D . Już się o to po sąsiedzku kłóciłem. Niby obecność Babiego Lata by na to wskazywała, ale Babie Lato jest przecież też w "Zabójstwie Herakliusza Pronobisa", a to nigdy nie miał być "samochodzik" (że Szumski z tego zrobił "samochodzika", zresztą całkowicie beznadziejnie, to insza inszość).


Co do Babiego Lata, to odnoszę wrażenie, że w ZHP Mistrz wprowadził tam tę postać tylko po to, żeby się nad nią pastwić. Trochę podobnie jak w "Skarbie Atanaryka", oczywiście uwzględniając specyfikę ZHP. Zupełnie jakby nie mógł sobie z tą postacią dać rady.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2017-10-20, 03:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-10-20, 06:55:14   

Też mam takie wrażenie i zastanawiam się, czy nie jest to odbiciem jakiegoś epizodu z życia Nienackiego.

W przypadku "ZF" minęło jużtyle lat, że ewenutalne uczucia/urazy rozwiały się jak sen złoty. Zauważyliście, że opisy Babiego Lata w "ZF" są takie zupełnie beznamiętne?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-30, 09:31:58   

Kynokephalos napisał/a:
irycki napisał/a:
Jest dla mnie niepojęte rozumem, dlaczego nie zmieniono tego tytułu po prostu na "Pan Samochodzik i Księga Strachów", skoro już "trzeba" było zmieniać.

Niektórzy podejrzewają, że chodziło o sprzedanie niezorientowanym powtórnie tego samego towaru w innym opakowaniu. W każdym razie byli tacy, którzy się nabrali.

Pozdrawiam,
Kynokephalos



Nie ukrywam,
że także się nabrałem, ale zacząłem zbierać wszystkie wersje PS więc w końcu z tym się pogodziłem i był to pierwszy egzemplarz wersji "alternatywnych" - już teraz kolejne wersje zajmują kilka półek bibliotecznych i nie ukrywam, że patrzę na nie z dumą !!!
Więc ostatecznie to nie było takie złe, bo może skończyły by się lektury na jednym egzemplarzu, a tak zacząłem "smakować" kolejne wersje - jak kiper złociste trunki ... :564:
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,47 sekundy. Zapytań do SQL: 13