PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydawnictwo Warmia - ebooki
Autor Wiadomość
Oskar 
Twórca
Amos Oskar Ajchel -autor powieści samochodzikowych



Dołączył: 24 Gru 2014
Posty: 107
Wysłany: 2017-05-13, 18:50:45   

Na płytach gramofonowych z lat 70. - miałem ich sporą kolekcję - wydawanych na przykład przez Columbia Records widniał taki ciekawy znaczek: Home taping is killing music. Wtedy panowało przekonanie, że przegrywanie płyt analogowych na kasety niszczy przemysł muzyczny. Dzisiaj niektórzy czytelnicy są poirytowani faktem, że często cena e-booka jest taka sama, jak książki drukowanej, bo wydawałoby się, że koszty produkcji i dystrybucji książki elektronicznej są żadne. Pomijam już fakt, że czasem jedna zakupiona książka, oczywiście w dłuższym przedziale czasowym, jako pożyczana trafia do więcej niż jednego odbiorcy. W przypadku e-książki proces udostępniania (bezzwrotnego) jest zwielokrotniony i może nastąpić w tym samym czasie. Przy sprzedaży jednego pliku możnaby oszacować do ilu osób dodatkowo trafi książka. Tym bardziej, że w kraju piractwo zawsze miało się dobrze (tzw. "chomiki" itp). Stąd tak naprawdę bierze się owa "kuriozalna" zdawałoby się cena za e-book. Ja osobiście nie zdecydowałbym się (jako wydawca) na e-booki z tego właśnie powodu. Rozumiem więc opory innych.
_________________
Oskar
--------------------------------------------------------
QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR
 
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-14, 15:34:11   

Oskar napisał/a:
W przypadku e-książki proces udostępniania (bezzwrotnego) jest zwielokrotniony i może nastąpić w tym samym czasie… Stąd tak naprawdę bierze się owa "kuriozalna" zdawałoby się cena za e-book.
Czyli kupując jednego ebooka płacimy w rzeczywistości za dwa lub trzy? Osobiście nie mam z tym problemu, bo i tak w międzyczasie wolę wersje elektroniczne od papierowych, ale dla innych czytelników taka argumentacja może być ciężko strawna, szczególnie, jeśli książka ich rozczaruje…

misiek napisał/a:
Czy ktoś próbował się dowiedzieć dlaczego Wydawnictwo Warmia nie sprzedaje książek w formie ebook-ów.
Jakby było, gdybyś Ty, miśku, skontaktował Warmię i zapytał, jak to jest z tymi ebookami? ;-)
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-05-14, 16:38:06   

John Dee napisał/a:

Jakby było, gdybyś Ty, miśku, skontaktował Warmię i zapytał, jak to jest z tymi ebookami? ;-)


Warmia nie odpowiada na maile. Chyba, że w ostatnim czasie coś się zmieniło...
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Oskar 
Twórca
Amos Oskar Ajchel -autor powieści samochodzikowych



Dołączył: 24 Gru 2014
Posty: 107
Wysłany: 2017-05-14, 17:00:09   

Nie daję głowy, że Warmia akurat tak myśli. Podałem tylko przykład jakby własnej kalkulacji. Wydałem już kiedyś dwa e-booki i raz nawet go dostałem od kogoś 'w prezencie'.
_________________
Oskar
--------------------------------------------------------
QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR
 
 
 
misiek 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 15
Wysłany: 2017-05-15, 19:58:07   

John Dee napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
Myślę, że rachunek a priori zysków i strat bazowałby na mocno niepewnych założeniach

Biorąc pod uwagę, jak łatwo produkty cyfrowe dają się powielać, rzekłbym, że rezygnując z ebooków mała Warmia postępuje bardzo rozważnie.
(Jan Szyszko i przemysł papierniczy w Polsce na pewno przyznają mi rację. ;-) )


To chyba nie jest tak jak piszesz. Kupuję trochę ebook-ów i zawsze są chronione znakiem wodnym. Są w nich moje dane: imię, nazwisko, email. Nawet strach pożyczyć niezaufanej osobie bo może rozejść się po sieci :) Nie za fajnie było by znaleźć w sieci ebooka ze swoim adresem email :)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-15, 20:14:22   

Wieloletnia obserwacja rynku nauczyła mnie, że takie zabezpieczenia nigdy nie funkcjonują, piraci zawsze będą górą. Ale kto wie, może tym razem będzie inaczej? :)
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-15, 20:15:58   

misiek napisał/a:
To chyba nie jest tak jak piszesz.


Taa...

./redir/wirtualnywydawca.pl/2016/04/piractwo-najwieksza-plaga-rynku-ebookow/
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
misiek 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 15
Wysłany: 2017-05-15, 20:17:36   

Z24 napisał/a:
misiek napisał/a:
Jaki jest wtedy cel forum.


To proste: szeroko pojęta rozrywka.

misiek napisał/a:
Kto z was kupiłby książki w takiej formie?


To mi zalatuje jakimś badaniem rynku.

misiek napisał/a:
Co ono daje


A to ogólnie merkantylnym podejściem.

A mnie wpienia jak ktoś usiłuje na forum robić biznesiki. I to jeszcze nieudolnie, bo będąc nieuprzejmym wobec potencjalnych klientów.


Jak najbardziej rozrywka ale także forum powinno nieść jakąśpomoc. Może tak rozrywka związana z tematem :)

Jakie badanie rynku?
Jedyny cel jaki mam to to że chciałbym mieć możliwość zakupu ksiązek z serii Pan samochodzik w formie ebook
 
 
Oskar 
Twórca
Amos Oskar Ajchel -autor powieści samochodzikowych



Dołączył: 24 Gru 2014
Posty: 107
Wysłany: 2017-05-16, 05:40:05   

Udostępnianie ebooków innym osobom jest zgodne z prawem, oczywiście pod pewnymi warunkami. Niektórzy wydawcy piszą o tym wprost na "okładce". Na przykład jeden z wydawców pisze: (...) Jej [książki] zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym (...). W pewnych granicach więc - na przykład w gronie forumowiczów :D - nie byłoby to sprzeczne z prawem. Chyba że inny wydawca postanowi inaczej.
_________________
Oskar
--------------------------------------------------------
QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR
 
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-05-16, 06:13:40   

Oskar napisał/a:
Chyba że inny wydawca postanowi inaczej.

Wydawca nie może chyba ograniczać praw wynikających z ustawy. A to, o czym napisałeś wyżej, wynika z ustawy. Umowa cywilna to co innego.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Oskar 
Twórca
Amos Oskar Ajchel -autor powieści samochodzikowych



Dołączył: 24 Gru 2014
Posty: 107
Wysłany: 2017-05-16, 07:07:41   

Możliwe. Być może nie każdy wydawca o tym powiadamia na ebooku. W każdym razie - jak dla mnie - pozwala to zrozumieć obawy wydawców nieco niszowych, których książki kupują dość określeni klienci.
_________________
Oskar
--------------------------------------------------------
QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR
 
 
 
misiek 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 15
Wysłany: 2017-05-16, 20:23:54   

Oskar napisał/a:
Możliwe. Być może nie każdy wydawca o tym powiadamia na ebooku. W każdym razie - jak dla mnie - pozwala to zrozumieć obawy wydawców nieco niszowych, których książki kupują dość określeni klienci.


Ehhh. Przecież jak ktoś chce to znajdzie ebooka w sieci. Jeżeli ktoś jest uczciwy to kupi a jeżeli nie to czy jest wersja elektroniczna czy nie to i tak ją zdobędzie :) Ja na razie niestety z kontynuacji przeczytałem bardzo niewiele (tylko to co jest w bibliotece). Gdyby Warmia sprzedawała ebooki pewnie w ciągu roku (najdalej dwóch) kupił bym całą kolekcję :) Raczej nie planuje zakupu książek w formie papierowej. Jak już napisałem nie podobają mi się. Wydanie nie jest śliczne, czcionki małe. Jeżeli nawet wygląd to kwestia gustu to małe czcionki przeszkadzają w czytaniu. Na czytniku mógłbym czcionkę dowolnie powiększyć :) Dla porównania dałbym Pana Samochodzika wydawnictwa Siedmioróg. Nie ma się do czego przyczepić :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 22:16:14   

Poza tym mogą być różne trudności prawne w wydawaniu e-booków - jeśli popatrzeć na takie przedsięwzięcie jak - że tak zbiorczo nazwę - "kontynuacje". Jest to seria dzieł różnych autorów wydawana na przestrzeni już ponad dwudziestu lat. Zważywszy na czas powstania pierwszych, w swoich umowach wydawniczych - jak one wtedy wyglądały coś wiem o tym - prawie na pewno nie było klauzul o wydawaniu w/w dzieł w formie e-booków. Wydawnictwo chcąc wypuścić takie wydania musiałoby renegocjować wiele umów, a więc ktoś musiałby to zrobić, a to kosztuje. Już nie mówię, że trzeba by autorom hm... ewentualnie ;-) zapłacić lub też narazić się na odmowę przez autora zgody (z różnych względów) na takie wydanie. W praktyce więc takie przedsięwzięcie jak wydanie całej serii w postaci e-booków z różnych względów jest obciążone ryzykiem i wymagałoby kosztów i czasu. A - umówmy się - nie ma tam tak wiele dzieł o charakterze evergreenów, które zawsze mogą liczyć na czytelników.
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-05-18, 06:42:23   

misiek napisał/a:
Ehhh. Przecież jak ktoś chce to znajdzie ebooka w sieci. Jeżeli ktoś jest uczciwy to kupi a jeżeli nie to czy jest wersja elektroniczna czy nie to i tak ją zdobędzie :)

Zdobędzie coś czego nie ma? Może i tak, ale to wiąze się z kosztami i zabiegami.

Myślę, że książki wydane jako ebooki z dużo większym prawdopodobieństwem lądują "w sieci" niż te wyłącznie papierowe. Znaki wodne, o których wspominasz, są łatwe do usunięcia. Rozpowszechnienie kopii - publiczne lub wśród wielkiego kręgu ludzi - nie wiąże się z żadnym prawie wysiłkiem. W przeciwieństwie do własnoręcznego skanowania (którego skutki nie są doskonałe) albo, powiedzmy, pirackiego włamywania się do zasobów redakcji lub jej współpracowników.

misiek napisał/a:
Gdyby Warmia sprzedawała ebooki pewnie w ciągu roku (najdalej dwóch) kupił bym całą kolekcję :) Raczej nie planuje zakupu książek w formie papierowej.

Rozumiem Twoje argumenty i zgadzam się, że Warmia nie wydając ebooków rezygnuje z części potencjalnego rynku. Jednak z drugiej strony ratuje się przed utratą części istniejącego rynku. Kwestia na pewno nie jest oczywista.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-18, 11:13:51   

Z24 napisał/a:
nie ma tam tak wiele dzieł o charakterze evergreenów, które zawsze mogą liczyć na czytelników

:564:
:564: :564: :564: :564:
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-19, 07:43:31   

Może miśku, jako miłośnik e-booków zajrzysz do tego tematu?

http://pansamochodzik.net...p?p=73867#73867
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-05-19, 07:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
misiek 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 15
Wysłany: 2017-05-24, 17:30:39   

Szara Sowa napisał/a:
Może miśku, jako miłośnik e-booków zajrzysz do tego tematu?

http://pansamochodzik.net...p?p=73867#73867


Dzięki.

Lubię czytać ebooki ale kupuję także książki papierowe w 3 przypadkach
- są tańsze od ebooków
- bardzo ładnie wydane (Warmia nie spełnia tego wymagania)
- są mi potrzebne a nie ma ich w formie elektronicznej

A to czy Warmia na braku ebook-ów w ofercie zyskuje czy traci trudno powiedzieć. Plusem ebookó-w było by to, że można kupić jedną książkę bez przejmowania się o koszty wysyłki. Warto się zastanowić ile osób kupowało by systematycznie po książce albo po kilka książek. Minusem oczywiście łatwość rozpowszechniania. Chyba dyskusja na ten temat jest bezcelowa :) I tak nie będzie ebook-ów Pana Samochodzika.
Ostatnio zmieniony przez misiek 2017-05-24, 17:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 11