PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Konkurs Niespodzianka - rozgrywka
Autor Wiadomość
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2016-12-13, 14:35:05   

Kustosz napisał/a:
Popatrz jak trzeba szanować każdy punkt. Gdybyśmy przychylili się do Twojej prośby i przekazali Twój 1 pkt Iwmali, w jej sytuacji nic by to nie zmieniło, a Ty spadłbyś z podium na czwarte miejsce:)

Rzeczywiście. :) Chociaż, kiedy zgłaszałem ten wniosek, to dla mnie różnica 1 punktu (a nawet całych 7) niczego nie zmieniała, natomiast Iwmali awansowałaby o jedną pozycję. No ale to było tylko podsumowanie jednego etapu, a w moim przypadku chodzi o klasyfikację generalną. W tej sytuacji nie będę już nalegał na żadne zmiany. :D Iwmali, przepraszam. ;-)

Podkonieczerwca napisał/a:
Jak to się stało, że przegapiłem ten konkurs???

Athenais też nie było.
Los pozwolił tym razem innym uczestnikom rywalizować o czołowe lokaty... :D
Ale pewnie taka sytuacja nieprędko się powtórzy.
_________________
Drużyna 3

 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2016-12-13, 14:40:58   

Zapomniałbym...

Gratulacje dla Szarej Sowy, Nietajenki i Berty! :564:
Berto, pewnie jednego pytania zabrakło, abyś miała trzeci stopień podium wyłącznie dla siebie...
_________________
Drużyna 3

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-13, 19:37:58   

Pierre Tendron napisał/a:

Berto, pewnie jednego pytania zabrakło, abyś miała trzeci stopień podium wyłącznie dla siebie...

Nie jestem taka chciwa (ani gruba). Jakoś się zmieścimy razem na tym stopniu. ;-)
Zresztą mogło być też odwrotnie i Ty byś przy kolejnym pytaniu odskoczył do przodu.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-12-14, 08:59:01   

Pozwólcie, że jako obserwator podziękuję Organizatorom i Uczestnikom za wrażenia które nie dorównywały siłą ich emocjom, ale dla mnie samego - w braku możliwości bardziej bezpośredniego udziału - były warte przeżycia.
Gratuluję Szarej Sowie, Nietajence, Bercie i Tendronowi pamięci i refleksu, Organizatorom pomysłu i realizacji, startującym wiedzy, a wszystkim wyżej wymienionym - wzorowego przebiegu przebiegu i doskonałej atmosfery konkursu.

Oprócz dreszczyku towarzyszącego zmaganiom (albo kibicowaniu), oprócz motywacji do przypomnienia sobie serialu, jest jeszcze jedna rzecz godna zapamiętania. Trwałym wkładem Kustosza i Gusi w zwyczaje forum jest, a przynajmniej może stać się, punkt 5 regulaminu.

Kustosz napisał/a:
5. W przypadku jeśli organizatorzy konkursu uznają, że w grupie pierwszych N prawidłowych odpowiedzi, wcześniejsza odpowiedź jest zbyt chaotyczna lub mniej dokładna od odpowiedzi późniejszej, mogą przyznać punkty w innej kolejności niż wynikająca z ogólnych zasad punktacji. W tej kwestii decyduje subiektywna ocena organizatorów.

Z doświadczenia wiem, że nawet przy starannie sformułowanych pytaniach u startujących pojawiają się wątpliwości: odpowiedzieć w miarę kompletnie, czy tylko hasłowo ale za to szybko? Które detale złożą się na "kompletną" odpowiedź? Wątpliwości, które trzeba rozwiązać w ułamku sekundy, jednocześnie pisząc już coś na klawiaturze. To jeszcze nie jest najgorsze. Najgorsze, moim zdaniem, jest to że oczekiwań zadającego pytanie nie sposób wiarygodnie przewidzieć, nawet w kolejnym dniu konkursu gdy się już trochę poznało jego podejście. Więc te wahania o których pisałem wyżej rozstrzyga się przez zgadywanie. Punkty zyskuje się lub traci częściowo w wyniku szczęścia lub pecha.

Zasada Kustosza i Gusi, jak sobie wyobrażam, pozwala wyzbyć się części niepewności i wyrównuje szanse tych którzy w konkretnym pytaniu zdecydowali się na "szybko" i tych stawiających na "kompletność". Oczywiście rozumiem, że tylko do pewnego stopnia. Zawsze jest jakieś nieprzekraczalne minimum. Ale jednak - tak myślę - zasada daje pewnien komfort w czasie formułowaniu odpowiedzi, pozwala uniknąć niesprawiedliwości losu wobec tych, którzy na przykład wiedzieli więcej zatem więcej czasu zajęło im napisanie tego na klawiaturze.

To podejście wydaje mi się... może nie salomonowe lecz idące w dobrym kierunku. Ale ja nie brałem udziału w konkursie. Ciekaw jestem jak widzą to inni. Zwłaszcza ci, którzy uczastniczyli, choć nie tylko o ich zdanie mi chodzi. Czy pamięć o tej zasadzie zdejmuje ze startujących część presji? Dokłada? Czy uważalibyście podobne podejście w przyszłych konkursach za nazbyt subiektywne, dające oceniającemu zbyt dużo możliwości decydowania? Zbyt dużo oddające przypadkowi? Czy jednak korzystne?

Co myślicie?

Pozdrawiam,
Kynokephalos

P.S.
Berta von S. napisał/a:
Pierre Tendron napisał/a:
Berto, pewnie jednego pytania zabrakło, abyś miała trzeci stopień podium wyłącznie dla siebie...
Mogło być też odwrotnie i Ty byś przy kolejnym pytaniu odskoczył do przodu.

Żadne z Was nie odskoczyłoby do przodu, skoro doskonała równowaga była cały czas zachowana i sprawa remisu od dawna jasna:

Berta von S. napisał/a:
Pierre Tendron napisał/a:
Berto, stosujemy inny szyk w zdaniu, ale treść jest taka sama :D
Fakt ;-)
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-12-14, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-14, 09:13:27   

Zgadzam się, że to był dobry punkt, choć wszystko odbywało się tak szybko, że nawet nie wiem czy został wykorzystany. Ale wątpliwości i dylematów i tak nigdy nie da się uniknąć. Np. na pytanie po czym został rozpoznany Bahomet, czy napisać „bransoletka”, czy też „bransoletka z czaszkami”? Albo „W jaki sposób Iwona dostała się do Malborka?” czy chodzi o to że wehikułem czy też o to, że ją zabrał Tomasz, a może o to że Tomasz wehikułem? :)

I po raz kolejny dziękuję za gratulacje!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2016-12-14, 09:21:20   

Kilka razy w czasie konkursu zawahałam się nad odpowiedzią.Tak, jak napisałeś- czy odpowiedzieć jednym słowem, czy dać pełną odpowiedź.
Dla mnie to był dodatkowy dreszczyk emocji ;-) To są sekundy, ułamki sekund na podjęcie decyzji i odpowiedź.Ale to tylko w momencie pisania odpowiedzi :-)
Punkt ten pozwala jednak na sprawiedliwą ocenę, jeśli chodzi o konkurs z serialu, natomiast jeśli chodzi o konkurs z treści książki....hmm... obawiam się, że e-booki będą górą.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2016-12-14, 09:26:11   

Szara Sowa napisał/a:
na pytanie po czym został rozpoznany Bahomet, czy napisać „bransoletka”, czy też „bransoletka z czaszkami”?


O ile pamiętam, to pytanie było o charakterystyczną rzecz, więc te czaszki od razu wydały mi się ważne ;-)


Edit: znalazłam :D
9. Jaką charakterystyczną ozdobę nosiła Iwona?
 Bransoletkę z trupimi główkami
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2016-12-14, 09:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-14, 09:49:31   

She71 napisał/a:
natomiast jeśli chodzi o konkurs z treści książki....hmm... obawiam się, że e-booki będą górą.


Chyba nie ma to zbyt wielkiego znaczenia, o ile rzecz jasna zna się od razu odpowiedź.
Bo chodzi o to czy dać odpowiedź szeroką czy wąską.
Ebook może ratować jak się w ogóle nie zna odpowiedzi. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-14, 11:08:23   

Mi się bardzo podoba to rozwiązanie, bo rzeczywiście pozwala na bardziej sprawiedliwą ocenę odpowiedzi i tworzy dodatkową atrakcję w momencie podejmowania decyzji "szybciej czy dokładniej". Akurat przy tej bransoletce przesunęło mnie do tyłu, ale uważam, że słusznie, bo czaszki były istotne.

A tego ryzyka ebooków nieco nie demonizujecie? Nigdy z nich w konkursie nie korzystałam, ale wydaje mi się, że znalezienie odpowiedniego fragmentu, zrobienie kopii i wklejenie tekstu zajmuje więcej czasu niż szybkie wpisanie treści. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2016-12-14, 15:17:34   

W konkursie szybkim oceniać też trzeba szybko, więc praktyczne zastosowanie ust. 5 wcale nie było łatwe. Ale kilka razy się przydało.

Co do ebooków rację ma chyba Berta, pod warunkiem, że pytania nie są zbyt szczegółowe.
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-12-14, 16:46:19   

Na upartego da się ściągać z ebooków, choć rzecz jasna na czołówkę sięraczej tą metodą nikt nie załapie. Ale na ogony, zwłaszcza przy siedmiu punktowanych miejscach, to owszem. Parę razy nie znając odpowiedzi przez ciekawość zerkałem do ebooka i myślę, że gdybym wtedy wkleił odpowiedź, to na ostatnie punktowane miałbym jakąś szansę.

No ale wygrać konkursu to się w ten sposób nie da :)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-12-14, 17:18:32   

irycki napisał/a:
Na upartego da się ściągać z ebooków, choć rzecz jasna na czołówkę sięraczej tą metodą nikt nie załapie. Ale na ogony, zwłaszcza przy siedmiu punktowanych miejscach, to owszem.


A ja na ostatnie miejsca załapuję się zwykle bez ebooków. Da się :p
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-14, 19:13:42   

irycki napisał/a:
Na upartego da się ściągać z ebooków, choć rzecz jasna na czołówkę sięraczej tą metodą nikt nie załapie. Ale na ogony, zwłaszcza przy siedmiu punktowanych miejscach, to owszem. Parę razy nie znając odpowiedzi przez ciekawość zerkałem do ebooka i myślę, że gdybym wtedy wkleił odpowiedź, to na ostatnie punktowane miałbym jakąś szansę.
No ale wygrać konkursu to się w ten sposób nie da :)

No właśnie, czyli ewentualnych "ebookowiczów" nie ma się co bać.
Ja bym nawet zniosła ten zakaz korzystania z ebooków. Jak ktoś chce, to niech zagląda. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-14, 20:15:52   

Berta von S. napisał/a:
Ja bym nawet zniosła ten zakaz korzystania z ebooków.


Przecież nie ma takiego zakazu! Choćby dlatego, że nie można go wyegzekwować! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2016-12-17, 20:30:48   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ja bym nawet zniosła ten zakaz korzystania z ebooków.
Przecież nie ma takiego zakazu! Choćby dlatego, że nie można go wyegzekwować! :)
:564:
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2016-12-19, 02:28:47   

Kynokephalos napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Pierre Tendron napisał/a:
Berto, pewnie jednego pytania zabrakło, abyś miała trzeci stopień podium wyłącznie dla siebie...
Mogło być też odwrotnie i Ty byś przy kolejnym pytaniu odskoczył do przodu.

Żadne z Was nie odskoczyłoby do przodu, skoro doskonała równowaga była cały czas zachowana i sprawa remisu od dawna jasna:

Berta von S. napisał/a:
Pierre Tendron napisał/a:
Berto, stosujemy inny szyk w zdaniu, ale treść jest taka sama
Fakt

:564:
Berto, spostrzeżenie Kynokephalosa chyba zamyka temat naszego finiszu. :)


Kynokephalos napisał/a:
To podejście wydaje mi się... może nie salomonowe lecz idące w dobrym kierunku. Ale ja nie brałem udziału w konkursie. Ciekaw jestem jak widzą to inni. Zwłaszcza ci, którzy uczastniczyli, choć nie tylko o ich zdanie mi chodzi. Czy pamięć o tej zasadzie zdejmuje ze startujących część presji? Dokłada? Czy uważalibyście podobne podejście w przyszłych konkursach za nazbyt subiektywne, dające oceniającemu zbyt dużo możliwości decydowania? Zbyt dużo oddające przypadkowi? Czy jednak korzystne?

Co myślicie?

Ja też pozytywnie oceniam tą nową zasadę. Wydaje mi się, że nie ma ona zbyt dużego wpływu na końcową punktację, ale skłania do pełniejszej lub bardziej starannej odpowiedzi. Teraz była nowością, o której można było czasem zapomnieć podczas odpowiadania, natomiast jeżeli będzie regularnie stosowana, może nieco spowolni szalone tempo konkursu, czy ograniczy ilość nieprecyzyjnych, trudnych w ocenie odpowiedzi.

W związku z tym nowym punktem regulaminu, kilka razy zawahałem się nad odpowiedzią.
I widzę, że nie tylko ja... :D
She71 napisał/a:
Kilka razy w czasie konkursu zawahałam się nad odpowiedzią.

Wydaje mi się, że w związku z tym zarówno zyskałem, jak i straciłem punkty (zawsze słusznie). Chyba nie sposób ocenić, czy w efekcie skorzystałem, czy straciłem w stosunku do "standardowych zasad". I nie uważam, aby to rozwiązanie dawało zbyt dużą dowolność w ocenie dla organizatora, zresztą od dawna funkcjonują przecież punkty bonusowe, które organizator przyznaje subiektywnie i nigdy nie budziło to kontrowersji.
Jeżeli ta nowa zasada przyjmie się w kolejnych konkursach, pewnie będzie można lepiej ocenić jej przydatność i wpływ na wyniki.


Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ja bym nawet zniosła ten zakaz korzystania z ebooków.


Przecież nie ma takiego zakazu!

W takim razie w następnym konkursie będę już legalnie korzystał. :okulary:
_________________
Drużyna 3

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-12-19, 08:22:21   

Pierre Tendron napisał/a:
Wydaje mi się, że w związku z tym zarówno zyskałem, jak i straciłem punkty (zawsze słusznie).

A Nietajenko raz otrzymał punkty zupełnie niesłusznie. ;-)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 10