PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KONKURSOWNIK - programik ułatwiający udział w konk. szybkich
Autor Wiadomość
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-10-29, 12:22:14   KONKURSOWNIK - programik ułatwiający udział w konk. szybkich

Przedstawiam program „Konkursownik” będący efektem wczorajszych kilku godzin pracy i dzisiejszej godzinki na doszlifowanie.

Przeznaczeniem programu jest ułatwienie udziału w konkursach szybkich przez eliminację konieczności ciągłego odświeżania strony w przeglądarce, co ułatwia skupienie się na meritum ;-) .

Program, niestety, nie odpowie za nas na pytania. :053:

Screen z wyglądem programu podczas wczorajszej sesji w załącznikach na dole.

Program napisany jest w JAVA, co oznacza, że działać powinien na Win, OS X i Linux, pod warunkiem zainstalowania JAVA (patrz dalej).


1. WAŻNE ZASTRZEŻENIA
Program jest wersją wstępną, przetestowana podczas zaledwie jednej sesji konkursowej. Czyli tyle co nic. U mnie działa, a przynajmniej działał wczoraj ;-) . Nie ma żadnej gwarancji, że nie wywali się w dowolnym momencie. Proszę być przygotowanym w każdej chwili do przełączenia się na przeglądarkę!!! You have been warned!

Program działa u mnie na OS X, przetestowałem go też troszke na Win10. Zasadniczo powinien działać prawidłowo na wszystkich platformach wspierających JAVĘ, czyli na Win, Linux i OS X.

2. LICENCJA
Program jest rozpowszechniany na podstawie GNU General Public Licence. Osoby zainteresowane kodem źródłowym niech piszą do mnie na priv.

3. POBIERANIE
Z tego linka na dropbox:
Kod:

https://www.dropbox.com/sh/ens6lj9zr4onot2/AADcjZqbqvAzm4mpQTVhudZqa?dl=0


Plik nazywa się konkursownik.jar

4. INSTALACJA
Program wymaga zainstalowanego środowiska JAVA (nie mylić z javascript w przeglądarce, to nie jedno z drugim nie ma nic wspólnego).
Środowisko JAVA można pobrać z tego linka:
Kod:

https://www.java.com/pl/download/

i należy to zrobić wcześniej, bo trochę to trwa.
Sam program nie wymaga żadnej instalacji, należy go pobrać i uruchomić.

5. URUCHOMIENIE
Jeśli JAVA jest zainstalowana, to w systemach Windows i OS X powinno wystarczyć dwukrotne kliknięcie w pobrany plik jar. Na Linuksie niekoniecznie (zależy od środowiska), ale linuksowcy sobie poradzą (java –jar konkusownik.jar).

UWAGA Program łaczy się z siecią, z naszym Forum. Może być konieczność umożliwienia mu tego na firewall itp., może też być konieczność zmiany jakichś ustawień w antywirach itp. Nie używam Windows więc nie wiem, co i jak.

WAŻNE
Instalacje i pierwsze uruchomienie proszę przeprowadzić na tyle wcześniej, żeby w razie problemów nie szarpać się na początku konkursu i nie mieć do mnie potem pretensji ;-)

JESZCZE WAŻNIEJSZE!
Program działa jeśli wybrany jest styl forum "forumix". Na innych nie sprawdzałem, ale prawie na pewno nie będzie działał (inna struktura strony zwracanej przez forum). Więc jak ktoś ma inny styl, to na czas konkursu musi sobie zmienić (przeglądarką) na "forumix" i dopiero wtedy próbować się łączyć!


6. OBSŁUGA

Przygotowanie do pracy

Po uruchomieniu, w pola login i hasło proszę wpisać swój login i hasło do Forum, i wcisnąć przycisk „Się podłącz”. Jeśli wszystko pójdzie OK, pokaże się stosowny komunikat, a jeśli nie, to też :)

Teraz następuje moment krytyczny ;-) - w pole „wątek konkursowy” należy programowi podać link do wątku na forum, skopiowany z pola adresu przeglądarki. ALE UWAGA! – forum generuje linki w różnej postaci. Tylko jedna jest właściwa dla programu! Jest to link o takim formacie (przykład):

Kod:
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3832&postdays=0&postorder=asc&start=2480


Ten link otrzymujemy, jeśli klikniemy w wybór strony wątku, będąc już w wątku. Natomiast linki które powstają po kliknięciu po prostu w wejście do wątku, albo przez Nieprzeczytane, są w innej postaci, np.:
Kod:
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3832&sid=4e042e247aa62f37006885bdef1ad16f


Taki link się nie nadaje.

Trzeba więc najpierw wejść w wątek w dowolny sposób, i w prawym górnym rogu kliknąć w wybór strony wątku (patrz na rys 1. w załączniku). Najlepiej kliknąć w przedostatnią stronę, żeby sprawdzić, czy program prawidłowo załaduje posty.

Teraz mając otwartą przedostatnią stronę w wątku, kopiujemy adres z paska adresu forum (rys. 2) i wklejamy go w pole „wątek konkursowy” programu i wciskamy, będąc w tym polu, ENTER.

W tym momencie powinno nastąpić pobranie postów od początku strony, do której link skopiowaliśmy, aż do bieżącego (ostatniego). Posty powinny pojawić się z lewej strony na liście postów. Od tego momentu program cały czas sprawdza czy na w wątku nie pojawił się nowy post i jeśli tak, natychmiast pojawia się on na liście.

Od tego momentu niczego nie trzeba już samemu robić, niczego odświeżać itp.!!!

Przed pobraniem postów można jeszcze wpisać login zadającego pytania w pole „Login zadającego”. Wtedy posty od niego będą na liście zaznaczone czerwonym kolorem w loginie. Mozna to zrobić w dowolnym momencie, już po pobraniu, ale wtedy kolor zmieni się dopiero jak pojawi się nowy post.

Dodatkowo, jeśli zaznaczymy checkbox „straszydło”, to przyjście postu od zadającego (oczywiście jeśli podaliśmy jego login, jak to zostało opisane wcześniej), zostanie zasygnalizowane niezwykle przyjemnym dźwiękiem ;-) .

Udział w konkursie

Jeśli w wątku konkursowym pojawi się nowy post, natychmiast pojawia się na liście z lewej strony. Post od prowadzącego może być wyróżniony na czerwono i ew. wtedy odezwie się sygnał.

Program sprawdza nowe posty z interwałem około pół sekundy, czyli dosyć szybko. Oczywiście trzeba doliczyć czas na samo ściągnięcie wątku, co razem daje circa test co sekundę. Jest to prędkość którą trudno osiągnąć odświeżając ręcznie, ale nie twierdzę, że to niemożliwe ;-) .

Monitorowanie
Po prawej stronie są trzy pola:
„Odświeżone” - określa o której godzinie nastąpiła ostatnia próba odświeżenia wątku. To się powinno zmieniać cyklicznie co około sekundę (przy w miarę normalnym łączu). Jeśli przestało na dłużej, to coś jest nie tak i proszę zamknąć program i ew. uruchomić go ponownie.
„Zapytanie trwało” - czas w milisekundach, ile program czekał na odpowiedź serwera.
„Status” - tu powinien być zielony prostokąt. Jeśli pojawia się czerwony, to znaczy że wystąpił błąd. Najczęściej oznacza to, że zamuliło forum i wystąpił timeout w programie. Wtedy po paru sekundach powinien pojawić się z powrotem kolor zielony.

Wysyłanie postów
Wpisujemy tekst w pole po prawej stronie na dole. Wysyłamy klawiszem SHIFT+ENTER. Na wypadek gdyby u kogoś nie działała ta kombinacja, na dole pod polem jest jeszcze przycisk do wysyłania.

Bardzo proszę sprawdzić wysyłanie przed konkursem, np. w czasie „rozgrzewki”!!!

Program nie ma w tej chwili żadnej kontroli, czy udało się wysłać czy nie. Jeśli się udało, to po kilku sekundach wysłany post powinien się pojawić na liście. A jeśli nie, to się nie pojawi :zdziw:

UWAGA!. Nie ma żadnego „cytowania” ani innych bajerów. Ten program służy do szybkiego strzelania odpowiedziami i do niczego więcej!

6. OGRANICZENIA

Program nie jest przeglądarką internetową! Jego funkcjonalność bardziej zbliżona jest do czytnika RSS. W szczególności:

- posty przedstawiane są w bardzo uproszczony sposób;
- NIE MA OBRAZKÓW! - co za tym idzie uśmieszków też (to być może da się zrobić w przyszłości, ale nie obiecuję);
- Bardzo ograniczone możliwości edycji postów.


POWODZENIA!

wyglad-programu.png
wygląd programu
Plik ściągnięto 165 raz(y) 71,88 KB

rys1.png
rys.1
Plik ściągnięto 147 raz(y) 69,75 KB

rys2.png
rys. 2
Plik ściągnięto 125 raz(y) 65,76 KB

_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2016-10-29, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-10-29, 13:44:20   

Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o etyczną stronę korzystania z tego udogodnienia.
_________________
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-10-29, 14:27:14   

A na czym polega problem etyczny? A kupno lepszej myszki, innej klawiatury czy zatrudnienie członka rodziny do wciskania F5 jest etyczne?
A obłożenie się ebookami i kopy-paste odpowiedzi z ebooków? Bo nie wierzę, że dłuższe frazy z polskimi literami i interpunkcją są bez żadnych błędów w dosłownym brzmieniu przepisywane z książki :/

Moj program w zaden sposób nie wpływa na merytoryczną stronę konkursu - jak nie wiesz to nie wygrasz. . Pozwala tylko uwolnić się od konieczności ciągłego odświeżania forum.

Miałem do tej pory wrażenie, że w konkursach chodzi o wiedzę merytoryczna. Być może się myliłem i chodzi o umiejętność sprawnego posługiwania się klawiszem F5? A może to test, kto ma szybksza przglądarke? W związkku z tym, jakie środki techniczne są dopuszczalne? Szybszy komputer? Szybsza przeglądarka (muszę sprawdzić swoją drogą, jak forum działa z Lynxem :/ ). Położenie ciężarka na klawiszu F5?

Swoje rozwiązanie uczciwie udostępniam wszystkim i każdy może z niego skorzystać. Nie wiem, co tu mialoby nie być etycznego?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2016-10-29, 14:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2016-10-29, 14:53:10   

Nie uważam żeby było coś nie tak z tym udogodnieniem. Nie mniej osobiście nie skorzystam.
Nie pozbawię się przyjemności cytowania i komentowania innych odpowiedzi, oraz używania emotikonów.
Swoją drogą niezły numer.
_________________
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-10-29, 15:49:00   

Ależ kolego irycki. Wcale nie miałem zamiaru zarzucać ci czegokolwiek. Po prostu miałem wątpliwości. Jednak Twoje argumenty "za" są na tyle trafne ze mnie przekonują. Podobnie jak Mysikrolik chyba jednak nie skorzystam. Gratuluję pomysłu.
_________________
 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2016-10-29, 18:20:04   

W mojej ocenie pomysł kolegi Iryckiego jest bardzo dobry, bo prowadzi przede wszystkim do wyrównania szans wszystkich startujących w konkursie. Gdyby, tylko hipotetycznie, używali go wszyscy startujący, mniejszą rolę odgrywa wtedy przypadek, klawiatura, czy używana przeglądarka (wiadomo, że w konkursach Opera działa lepiej, niż np.Firefox), a priorytetem staje się wiedza startujących :)

Ze swojej strony mogę sobie nawet wyobrazić, że całkiem niedługo, takiego programu używają obowiązkowo wszyscy startujący w konkursie. Po drobnych poprawkach można jeszcze bardziej wyrównać szansę startujących poprzez np. wykluczenie możliwości wklejania tekstu (w tej chwili zablokowany jest prawy przycisk myszy, ale działa kombinacja Ctrl+V) ... itp. Problemem pewnie nie będzie też dodanie dodatkowych funkcjonalności w postaci emotikonów, czy cytowania wypowiedzi ...

Osobiście na pewno wypróbuję działanie programu w akcji, bo i dlaczego by nie ?
Jednocześnie myślę, że administracja forum powinna się jednak nad tym pomysłem kolegi Iryckiego pochylić, a nie odrzucać go już na początku ... :)
_________________
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-29, 19:02:25   

Gratuluję determinacji. Przyznam, że chodziło coś takiego mi po głowie, ale lenistwo zwyciężyło... Ja posunąłem się tylko do wyłączenia wyświetlania obrazków (ale to było kilka tygodni temu)

Ciekawe, czy to serwer wytrzyma ;-)
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-29, 21:53:13   

No i jak się Wam wynalazek iryckiego sprawdził?
Trudno go zabronić, bo chyba nie sposób sprawdzić czy ktoś go używa?
To tak samo jak z ebookami. :)
Z drugiej strony bardzo miło że irycki się z nami tą innowacją podzielił.
Chwała mu za to! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2016-10-29, 22:12:57   

Cytat:
Z drugiej strony bardzo miło że irycki się z nami tą innowacją podzielił.
Chwała mu za to! :564:


No to jest największym argumentem za uznaniem wynalazku za jak najbardziej fair. Irycki podał go już w fazie niemalże testowej.
Powiedziałbym, że jest nawet bardziej w porządku niż PS. Tomasz nie zdradzał swoim wrogom, że samochód pływa ;-) .
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-30, 00:44:20   

Mysikrólik napisał/a:
Cytat:
Z drugiej strony bardzo miło że irycki się z nami tą innowacją podzielił.
Chwała mu za to! :564:


No to jest największym argumentem za uznaniem wynalazku za jak najbardziej fair. Irycki podał go już w fazie niemalże testowej.
Powiedziałbym, że jest nawet bardziej w porządku niż PS. Tomasz nie zdradzał swoim wrogom, że samochód pływa ;-) .

To jest zdecydowanie pozytywne.
:564:

Poza tym widzę niestety raczej negatywy. Takie programy pogłębiają jedynie „wykluczenie cyfrowe” osób mniej zaawansowanych technicznie, które nie będą korzystać z tego typu tricków.

Szara Sowa napisał/a:
Trudno go zabronić, bo chyba nie sposób sprawdzić czy ktoś go używa?

W tym sęk. Długość kroku w narciarskich spodniach daje się przynajmniej zmierzyć. :/
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-10-30, 10:06:33   

Są też osoby, które czy z wynalazkiem czy bez, zdobędą tyle samo punktów. Niemniej, choć nie będę go używał, uważam wynalazek za bardzo fajny :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-10-30, 12:01:09   

Szara Sowa napisał/a:
chyba nie sposób sprawdzić czy ktoś go używa?


Konkursownik łącząc się z forum podaje jako User-Agent po prostu "konkursownik". Ponieważ forum pokazuje z jakiego systemu i przeglądarki łączy się użlytkownik, posty wysłane konkursownikiem mają w prawym dolnym rogu dwa znaki zapytania zamiast ikony systemu operacyjnego i przeglądarki. :)

Co do "wykluczenia cyfrowego" - obsługa programu jest łatwa jak koncepcja cepa, a będzie jeszcze łatwiejsza. W planach (choć pewniie przed koncem tego konkursu już nie zdąże) możliwość podawania dowolnego linka do tematu (bez takiego kombinowania jak teraz) i instalator do Windows który sam dociągnie Jave jeśli ktoś nie ma zainstalowanej.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-30, 12:16:28   

irycki napisał/a:
Konkursownik łącząc się z forum podaje jako User-Agent po prostu "konkursownik". Ponieważ forum pokazuje z jakiego systemu i przeglądarki łączy się użlytkownik, posty wysłane konkursownikiem mają w prawym dolnym rogu dwa znaki zapytania zamiast ikony systemu operacyjnego i przeglądarki. :)


Czyli jednak da się to namierzyć...
Rozumiem, że po testach możesz stwierdzić, że ten programik faktycznie w praktyce pomaga?

irycki napisał/a:
Co do "wykluczenia cyfrowego" - obsługa programu jest łatwa jak koncepcja cepa, a będzie jeszcze łatwiejsza. W planach (choć pewniie przed koncem tego konkursu już nie zdąże) możliwość podawania dowolnego linka do tematu (bez takiego kombinowania jak teraz) i instalator do Windows który sam dociągnie Jave jeśli ktoś nie ma zainstalowanej.


Czuję, że będzie jeszcze dyskusja na ten temat. Zresztą byłaby pożądana. Nie wiem, może na samym końcu przydałaby się jakaś ankieta?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-30, 16:56:33   

irycki napisał/a:

Co do "wykluczenia cyfrowego" - obsługa programu jest łatwa jak koncepcja cepa, a będzie jeszcze łatwiejsza. W planach (choć pewniie przed koncem tego konkursu już nie zdąże) możliwość podawania dowolnego linka do tematu (bez takiego kombinowania jak teraz) i instalator do Windows który sam dociągnie Jave jeśli ktoś nie ma zainstalowanej.

Syty głodnego nie zrozumie. :) Nie wszystko jest łatwe, co się lepiej znającym temat wydaje łatwe. Ja jako osoba a-techniczna nie mam pojęcia, czym jest java, javascript, firewall i ustawienia na antywirach, a z załączonej instrukcji jestem w stanie przeczytać ze zrozumieniem maksymalnie jedną czwartą. Nie mówiąc o późniejszym ogarnięciu programu i umiejętności jego instalacji…

Przy czym ja bym mogła poprosić np. Pawła, żeby wracając z pracy mi to zainstalował i pokazał, jak działa. Ale jeśli w konkursie zapragnie wystartować ktoś równie nierozgarnięty internetowo/informatycznie jak ja, kto akurat nie ma kogo poprosić, to kicha. W tym sensie zostanie wykluczony, bo grając z osobami posługującymi się przyspieszającym programem będzie bez szans.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-10-30, 17:04:33   

irycki napisał/a:
Konkursownik łącząc się z forum podaje jako User-Agent po prostu "konkursownik". Ponieważ forum pokazuje z jakiego systemu i przeglądarki łączy się użlytkownik, posty wysłane konkursownikiem mają w prawym dolnym rogu dwa znaki zapytania zamiast ikony systemu operacyjnego i przeglądarki. :)

Przy WSZYSTKICH Twoich odpowiedziach i komentarzach w sesji piątkowej (28.X) widzę to:


Wyjątkiem jest tylko TA JEDNA wypowiedź, w której na końcu piszesz, że programik się sprawdził:
2016-10-28, 20:49
http://pansamochodzik.net...3832&start=2480
Ona ma znaki zapytania.


Czy nie jest tak, że programik podaje to co programista kazał mu podawać?
Jeżeli się nie mylę, to (skoro użyczasz kod źródłowy) nie widzę gwarancji "namierzenia" o której mówi Szara Sowa.

A w ramach ogólnej dyskusji:

1. Z tego samego powodu nie przekonują mnie argumenty Roberta, że programik mógłby ewentualnie ograniczać postępowanie którego umówilibyśmy się nie stosować - na przykład wklejanie tekstu. Przy dostępie do kodu źródłowego łatwo byłoby zdjąć ograniczenia, a nawet dodatkowo dozbroić programik w jakieś shortcuty czy inne pomoce.
I nawet niezależnie od tego - myśl o obowiązku stosowania "konkursownika" uważam za absurdalną.

2. Kluczowym elementem w konkursach szybkich jest obecnie prędkość działania połączeń internetowych. Wybór przeglądarki ma zdecydowanie niższe znaczenie. Zaletę programiku widzę w tym, że nieco ułatwia start wyróżniając posty organizatora albo lepiej reagując w sytuacji, gdy post z konkursowym pytaniem wypada w takim miejscu, że otwiera nową stronę.
Natomiast nie twierdziłbym, że programik wyrównuje szanse.

3. Może to marginalny problem, ale zdarza się że ktoś korzysta ze służbowego komputera, na którym nie ma może instalować aplikacji, choćby javy. Nie mówię o sobie, ale widzę taką możliwość.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-10-30, 18:34:54   

Berta von S. napisał/a:
Ja jako osoba a-techniczna nie mam pojęcia, czym jest java, javascript, firewall i ustawienia na antywirach, a z załączonej instrukcji jestem w stanie przeczytać ze zrozumieniem maksymalnie jedną czwartą. Nie mówiąc o późniejszym ogarnięciu programu i umiejętności jego instalacji…

Na razie to jest jedynie trochę ogarnięty prototyp. Zawsze można pomyśleć o instalatorach i tym podobnych ułatwieniach. Posługując się analogiami motoryzacyjnymi, to na razie goła rama z silnikiem uruchamianym przez zetknięcie dwóch kabelków.

Cytat:
Ale jeśli w konkursie zapragnie wystartować ktoś równie nierozgarnięty internetowo/informatycznie jak ja, kto akurat nie ma kogo poprosić, to kicha. W tym sensie zostanie wykluczony, bo grając z osobami posługującymi się przyspieszającym programem będzie bez szans.


Nie chcę Cię martwić, ale osoba mniej rozgarnięta technicznie zawsze ma w plecy. Ja na przykład, nie żeby się chwalić, ale jestem w stanie tak sobie skonfigurować przeglądarkę, i pozakładkowywać tak spreparowane linki do forum, że i tak będzie mi się odświeżać kilkukrotnie szybciej niż większości z Was. Sorry taki lajf. To jest mój zawód. Przy czym te rozwiązania są, niedostępne dla osób nietechnicznych, które nawet nie wpadną zeby coś takiego zrobić - w odróżnieniu od programu który jest podany na tacy i wystarczy zainstalować. Nawet jeśli to nie najłatwiesze, robi się to raz.

Kynokephalos napisał/a:
PostWysłany: Dzisiaj 17:04 Temat postu:
irycki napisał/a:
Konkursownik łącząc się z forum podaje jako User-Agent po prostu "konkursownik". Ponieważ forum pokazuje z jakiego systemu i przeglądarki łączy się użlytkownik, posty wysłane konkursownikiem mają w prawym dolnym rogu dwa znaki zapytania zamiast ikony systemu operacyjnego i przeglądarki. :)

Przy WSZYSTKICH Twoich odpowiedziach i komentarzach w sesji piątkowej (28.X) widzę to:


Wyjątkiem jest tylko TA JEDNA wypowiedź, w której na końcu piszesz, że programik się sprawdził:
2016-10-28, 20:49
http://pansamochodzik.net...3832&start=2480
Ona ma znaki zapytania.


:) Bo moja ostatnia "poprawka" przed piątkową sesją niestety rozpieprzyła mi wysyłanie. :( Lepsze jest wrogiem dobrego. Zorientowałem się za późno żeby poprawić. Był to drobiazg do poprawienia na bieżąco, ale jednak wyłączyłby mnie na 5-10 minut z konkursu. Więc wysyłkę robiłem z Chroma, a po zakończeniu właściwego konkursu poprawiłem bład. Ten post był tak naprawdę wtedy głównie po to, żeby się przekonać czy wysyłka już działa, no ale wypadało coś z sensem napisać ;). Generalnie więc miałem więcej zabawy niż zwykle, ale zależało mi na testach.
Wczoraj też zresztą nie było całkiem OK, w pewnym momencie wysyłka mi padła (z innych powodów) i musiałem zrestartować program. Chyba nawet wiem dlaczego, ale nie miałem dośćczasu żeby poprawić.

Cytat:
Czy nie jest tak, że programik podaje to co programista kazał mu podawać?

No oczywiście że tak, a niby jak inaczej? Ale nie popadajmy w paranoję, bo chyba nie chodzi o "namierzanie"? A jak chcesz namierzać potencjalnych konkursowiczów zrzynających z ebooków czy zatrudniających do odpowiedzi rodzinę?
Żeby zmienić podawany przez program tekst i do (ten program) potem zrekompilować to jednak jest potrzebna wiedza programistyczna. Programista sobie i tak poradzi, nawet bez mojego programu. Albo sam napisze lepszy ;)

Cytat:
myśl o obowiązku stosowania "konkursownika" uważam za absurdalną.

Ja też! Absolutnie nie o to chodziło!

Cytat:
Kluczowym elementem w konkursach szybkich jest obecnie prędkość działania połączeń internetowych. Wybór przeglądarki ma zdecydowanie niższe znaczenie.

Niestety, ale nie. Zakładając, że ktoś ma w miare "normalne" łącze (a nie komórkę na granicy utraty zasięgu), jego szybkość ma znaczenie marginalne. Ilość danych transmitowanych przy odświeżeniu strony forumowej jest - względem dzisiejszych standardów - śmiesznie mała. Kluczowe znaczenie ma szybkość zwracania danych przez serwer - na co nie mamy wpływu bezpośredniego (ale mamy pośredni - ja na przykład potrafię sobie "z palca" tak napisać link do forum, żeby zwracał mi tylko ostatni post i ew. następne, a nie całą stronę - co trwa dużo szybciej - zresztą na końcu tego postu się podzielę tę wiedzą). Drugim elementem jest szybkość renderowania strony (czyli przygotowania jej widzialnej formy i wyświetlenie) przez przeglądarkę. I tu odpowiednimi zmianami w ustawieniach można urwać lekko licząc połowę.

Taka mała podpowiedź dla konkursowiczów - jeśli odświeżacie stronę, i "muli" dłużej niż kilka sekund - walić w krzyżyk anulujący żądanie i odświeżać jeszcze raz! Nie czekać aż się w końcu załaduje, bo się załaduje jutro albo wcale.

Cytat:
Natomiast nie twierdziłbym, że programik wyrównuje szanse.

Program przede wszystkim zmniejsza poziom frustracji. Można spokojnie czekać na pytania bez walczenia z przeglądarką. Mnie głównie o to chodziło. Co do szans - w piątkowej sesji osiągnąłem rewelacyjny wynik, mimo że tak naprawdę obsługiwałem na raz dwa programy (swój i chrome). Dlaczego? Bo trafiłly mi się praktycznie wszystkie pytania na które znałem odpowiedź! Wczoraj działałem tylko na swoim, juz poprawnionym programie i uzyskałem 18p., czyli mniej więcej tyle, co w pierwszych sesjach, kiedy grałem "po bożemu".


Obiecana podpowiedź:
Link do strony w wątku na na przykład taką postać:
Kod:
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=349&postdays=0&postorder=asc&start=227

Kluczowa jest cyferka po słowie start - to po prostu numer posta w wątku! Nie jest on nigdzie wyświetlany, więc przydaje się umiejętność szybkiego liczenia na palcach, ale modyfikując ręcznie tę wartość w polu adresu przeglądarki możemy zaciągać jedynie ostatni post, albo kilka. Strona z 3 postami laduje się nieporównywalnie krócej niż strona z 10-cioma czy 18-toma.

Więc jeśli przykładowo start wynosi 220 a na stronie są cztery posty, to dodając 3 wyświetlamy tylko te onstatni. Jak przybędzie postów - modyfikujemy. Oczywiście nie ma sensu zmieniać tego przy każdym poście, ale jak przyrośnie powiedzmly do 5-ciu, zwiększamy sobie. W ten sposób mamy zawsze do załadowania stronę z małą liczba postów. Oczywiście ma to znaczenie głównie gdy czekamy na kolejne pytanie. Czyli jak już padną odpowiedzi, reklamacje i spodziewamy się że za chwilę misia :) zada nowe pytanie, tak sobie modyfikujemy adres w pasku przeglądarki, żeby wyświetlać tylko ostatni post, i strona ładuje się błyskawicznie. Odpadają dwa problemy związane z długą stroną - czas ładowania i ryzyko, że post trafi na kolejną stronę i będzie trzeba przeładować jeszcze raz.

Powodzenia :)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2016-10-30, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2016-10-30, 19:58:10   

No tak, niby jestem komputerowa, ale nie wiem czy spróbuję, będę się bać, czy wyjdzie, a jak nie, to wszystko pójdzie się kąpać g;) I przez to chyba, że jak wszyscy spróbują / będą korzystać, to całość wraca do punktu wyjścia, czyli wszyscy mają taką samą szansę i tysięczne sekundy będą decydować, kto wcześniej wyśle g;)

Czy ten programik jest w jakimś stopniu przydatny też dla organizatora? g;)
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-10-30, 20:04:15   

Trudno mi powiedzieć, nie byłem organizatorem :D - ale odpalając go gdzieś z boczku będziesz mogła (zakładając że się nic nie poczochra, bo to jednak jest prototyp) obserwować na bieżąco przychodzące odpowiedzi bez konieczności odświeżania strony. Wysyłac w tym przypadku chyba jednak lepiej przez przeglądarkę, bo większe możliwości formatowania tekstu, a czas wysyłki w przypadku organizatora nie jest kluczowy.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-10-30, 20:22:03   

irycki napisał/a:
No oczywiście że tak, a niby jak inaczej? Ale nie popadajmy w paranoję, bo chyba nie chodzi o "namierzanie"? A jak chcesz namierzać potencjalnych konkursowiczów zrzynających z ebooków czy zatrudniających do odpowiedzi rodzinę?

Staram się nie popadać w paranoję, i nikogo nie chcę namierzać.
Odniosłem się tylko do wymiany zdań:
SzS> chyba nie sposób sprawdzić czy ktoś go używa?
irycki> posty wysłane konkursownikiem mają w prawym dolnym rogu dwa znaki zapytania zamiast ikony systemu operacyjnego i przeglądarki.
SzS> Czyli jednak da się to namierzyć...

irycki napisał/a:
Żeby zmienić podawany przez program tekst i do (ten program) potem zrekompilować to jednak jest potrzebna wiedza programistyczna. Programista sobie i tak poradzi, nawet bez mojego programu. Albo sam napisze lepszy;

Tu wchodzimy w centralny temat tej dyskusji. Temat, co do którego nie mam do tej pory wyrobionego zdania natomiast sporo wątpliwości. Dlatego proszę o potraktowanie tego co niżej właśnie jako podzielenie się z Wami moimi wątpliwościami.

Powiedzmy że (piszę to warunkowo, nie widząc go ale wyobrażając sobie) dałbym radę zmodyfikować Twój programik tak żeby usunąć "niepotrzebne mi" ograniczenia a wyposażyć w dodatkowe skróty czy narzędzia. Myślę, że wiele innych obecnych tu osób także, chociaż nie wszystkie. Powiedzmy że dałbym radę - ale do tej pory nie przyszło mi to do głowy. Natomiast publikując "konkursownik" po pierwsze podpowiadamy drogę; po drugie dajemy do ręki narzędzie gotowe do ewentualnych przeróbek, co bywa łatwiejsze i bardziej zachęcające niż rozpoczynanie od nowa; a po trzecie (chyba najważniejsze) dajemy moralne zezwolenie na takie postępowanie.

Czyli rozpoczynamy swojego rodzaju wyścig zbrojeń. I chociaż teoretycznie masz rację, że "programista sobie poradzi", to mam wrażenie że do tej pory żaden sobie w ten sposób nie radził lecz grał na równi z innymi.

irycki napisał/a:
Niestety, ale nie. Zakładając, że ktoś ma w miare "normalne" łącze (a nie komórkę na granicy utraty zasięgu), jego szybkość ma znaczenie marginalne.

Racja, i nie chodziło mi o wyrażoną w bitach na sekundę przepustowość. Przez nieprecyzyjny termin "prędkość działania połączeń internetowych" miałem na myśli całą - nie wiem jak to określić - responsywność systemu, czyli to czy z punktu widzenia użytkownika "internet muli" czy "śmiga". Włączając w to sprawność obsługi danych przez serwery, routery i cokolwiek na drodze. Otóż moje zdanie jest takie (popraw mnie jeszcze raz jeśli się znowu mylę) że jednym często "muli" a innym "śmiga", z przyczyn zależnych nie od forowicza, a od dostawcy usług i innych technicznych uwarunkowań po drodze. I konkursownik tych różnic nie zniweluje. Co do wyboru przeglądarki to istotnie, szybkość renderowania może mieć większy udział niż sądziłem, mam zbyt mało doświadczenia by się wypowiedzieć.

irycki napisał/a:
Program przede wszystkim zmniejsza poziom frustracji. Można spokojnie czekać na pytania bez walczenia z przeglądarką. Mnie głównie o to chodziło.

Tak, z tym się zgadzam. Mnie, jak pisałem, szczególnie frustruje konieczność uważania na rozpoczęcie nowej strony.

irycki napisał/a:
Kluczowa jest cyferka po słowie start - to po prostu numer posta w wątku!

Oczywiście wiemy to i stosujemy tworząc odnośniki do postów z innych wątków.
Nie pomyślałem o użyciu tego mechanizmu w trakcie konkursów - a byłby on radą właśnie na płynne przechodzenie do nowej dwudziestopostowej strony. Podejrzewam, że większość innych startujących też nie pomyślała, może nawet nikt.

Tylko znowu - mam wątpliwości, czy nie otwieramy niepożądanego kierunku. Spodziewam się, że odtąd pomysły będą sypały się jeden za drugim. Konkursy szybkie, zwłaszcza z tak elementarnymi pytaniami, już zmierzają w ślepą uliczkę. A otwarcie takiej rewii pomysłów sprawi że staną się raczej konkursami sprawności i wiedzy o renderowaniu stron internetowych.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2016-10-30, 20:48:54   

Kynokephalos napisał/a:

Tylko znowu - mam wątpliwości, czy nie otwieramy niepożądanego kierunku. Spodziewam się, że odtąd pomysły będą sypały się jeden za drugim. Konkursy szybkie, zwłaszcza z tak elementarnymi pytaniami, już zmierzają w ślepą uliczkę. A otwarcie takiej rewii pomysłów sprawi że staną się raczej konkursami sprawności i wiedzy o renderowaniu stron internetowych.


Może właśnie dlatego, stworzenie i stosowanie jednego uniwersalnego programu, niekoniecznie tego od kolegi Iryckiego, ograniczy lub wykluczy kombinowanie w konkursach szybkich i wyrówna szanse w nich startujących ... :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,62 sekundy. Zapytań do SQL: 15