PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-14, 00:44:22   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Jest mowa o drogowskazie w lewo z napisem „NW 10km”

To nawet bardziej pasuje do mojej lokalizacji Jasienia:
./redir/www.google.com/ma...PTrsZAYss&msa=0

Niekoniecznie, bo w noweli droga jest opisywana z punktu widzenia zachodnich turystów, którzy jadą od granicy, a więc od przejścia w Świecku albo w Kołbaskowie.

Dla mnie wniosek jest zresztą raczej taki, że nie powinniśmy do tych kierunków i odległości przywiązywać nadmiernej wagi (zresztą Nienacki ciągle je plątał). Co do opisu miejsca trzeba się zastanowić. :)

Szara Sowa napisał/a:
Jak widać ponury wstęp do Księgi strachów bardziej pasowałby do tej, pewnie pierwotnej wersji w scenariuszu. W trakcie pisania powieści pewnie uległ zmianie, stąd ten dysonans.

No właśnie się zastanawiam, co było pierwsze. :065:

KS została wydana w 1967 roku. Nie wiem, w którym miesiącu oddano ją do składu. W przypadku VI wydania od przekazania KS do składu - do zakończenia druku minęło 10(!) miesięcy. Przy pierwszym wydaniu pewnie procedura była dłuższa (bo trzeba doliczyć kilka miesięcy na pracę z redaktorem). Nienacki przekazał więc prawdopodobnie KS do wydawnictwa najpóźniej pod koniec 1966 roku.

Nowelę filmową złożył w redakcji w połowie pażdziernika1966 r. Minimum ze 2 tygodnie (a pewnie dużo dłużej...) czekał na odpowiedź, czy to chcą realizować.

Nie sądzę, żeby napisał KS w 2 miesiące. A więc moim zdaniem musiał KS pisać równolegle z nowelą, jako dwa warianty historii bazującej na tym samym wątku.

Może ktoś ma 1 wydanie z Naszej Księgarni i może sprawdzić, kiedy KS oddano do skladu? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-01-14, 07:31:53   

Wiedziałem, że możemy na Tobie polegać, Berto, bardzo rzetelna, drobiazgowa analiza. :564:

Moja pierwsza reakcja jest zdziwienie, że wizje głównego miejsca akcji, jakie miał autor pisząc nowelę filmową, a krótko potem, może nawet równolegle, książkę, tak bardzo się różnią. KS, w klimacie i strukturze, wskazuje niejako w kierunku dwóch pierwszych części serii, WZ i PSiT, zaś pomysł z noweli rozwinął jak gdyby w następnej jej pozycji, ND.

Ten dworek z drewnianą galerią wydaje mi się stosunkowo nietrudny do zidentyfikowania… Muszę to wszystko jednak w spokoju przemyśleć i przeanalizować. :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-14, 08:55:44   

Wniosek ogólny ale chyba najważniejszy widzę jednak taki, że niestety nie ma jakiegoś pierwowzoru Jasienia. Sama miejscowość została stworzona głównie w wyobraźni pisarza z elementów, które akurat były mu potrzebne do sprawnego i ciekawego przeprowadzenia intrygi. Czyli był kościół i to z szachownicą, był potrzebny odległy młyn jako miejsce strachów oraz spotkań na uboczu, obserwatorium jako kolejne miejsce duchów i miejsce nocnych wypraw, pałac jako lokum dla zagraniczniaków i ośrodek wczasowy jako lokum dla krajowców. No i jeszcze kilka innych elementów: rada gminy, poczta itp.
Smutne ale prawdziwe.
:/

A Bercie kilkam "pomógł"! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-14, 11:00:29   

Szara Sowa napisał/a:
Wniosek ogólny ale chyba najważniejszy widzę jednak taki, że niestety nie ma jakiegoś pierwowzoru Jasienia. Sama miejscowość została stworzona głównie w wyobraźni pisarza z elementów, które akurat były mu potrzebne do sprawnego i ciekawego przeprowadzenia intrygi. (...) Smutne ale prawdziwe.

Prawdopodobnie. Tym niemniej poszczególne elementy układanki (jak w przypadku innych powieści Nienackiego) najprawdopodobniej gdzieś istnieją. Faktem jest, że jeździł po Pojezierzu Myśliborskim i oglądał różne miejsca. I tych inspiracji możemy poszukać. :)

No i pozostaje historia zbrodniarza, która zainspirowała Nienackiego...

John Dee napisał/a:

Moja pierwsza reakcja jest zdziwienie, że wizje głównego miejsca akcji, jakie miał autor pisząc nowelę filmową, a krótko potem, może nawet równolegle, książkę, tak bardzo się różnią. KS, w klimacie i strukturze, wskazuje niejako w kierunku dwóch pierwszych części serii, WZ i PSiT, zaś pomysł z noweli rozwinął jak gdyby w następnej jej pozycji, ND.

Mogło być też odwrotnie --> najpierw napisał KS, a potem (kiedy powieść była już w fazie prac redakcyjnych) wpadł na pomysł, żeby wykorzystać ten wątek w nieco zmienionej formie i otoczeniu w wersji filmowej dla dorosłych. :)


John Dee napisał/a:

Ten dworek z drewnianą galerią wydaje mi się stosunkowo nietrudny do zidentyfikowania… Muszę to wszystko jednak w spokoju przemyśleć i przeanalizować. :)

Szukałam wczoraj trochę i znalazłam tylko 2 pasujące do opisu budynki:
1. Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle.
2. Dwór myśliwski w Brennej (Ś), trochę mniej pasuje, bo galeryjka nie idzie dookoła.
Było jeszcze coś podobnego w Przemkowie na DŚ (rys.3), ale nie przetrwało wojny.

wisła pałacyk habsburgów.jpg
Plik ściągnięto 192 raz(y) 219,63 KB

brenna.jpg
Plik ściągnięto 171 raz(y) 186,27 KB

przemków (DŚ).jpg
Plik ściągnięto 174 raz(y) 137,79 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-01-14, 23:13:50   

Pałac Habsburgów pasuje jak ulał, tak że pytam się, czy to nie ich Nienacki miał na myśli, tworząc ród Haubitzów? :027:

O tym, że być może zniekształcił nazwisko von Haugwitz (posiadłości na Dolnym Śląsku) chyba była już gdzieś mowa? Nie umiem znaleźć gdzie…
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2016-01-14, 23:34:54   

John Dee napisał/a:
O tym, że być może zniekształcił nazwisko von Haugwitz (posiadłości na Dolnym Śląsku) chyba była już gdzieś mowa? Nie umiem znaleźć gdzie…


Proszę:

http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3391
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-15, 12:14:43   

John Dee napisał/a:
Pałac Habsburgów pasuje jak ulał, tak że pytam się, czy to nie ich Nienacki miał na myśli, tworząc ród Haubitzów? :027:

Kompletnie mi Habsburgowie nie pasują na "prototyp" Haubitzów. Ale pałacyk mógł sobie Nienacki pożyczyć. Pewnie kiedyś go widział i mu podpasował jako model pałacyku myśliwskiego (przede wszystkim podpasowała mu ta galeryjka, bo się świetnie nadaje do podsłuchiwania sąsiadów/ zakradania do ich pokoi ;-) ).


Adi napisał/a:
John Dee napisał/a:
O tym, że być może zniekształcił nazwisko von Haugwitz (posiadłości na Dolnym Śląsku) chyba była już gdzieś mowa? Nie umiem znaleźć gdzie…

Proszę:
http://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3391

Wcześniej jeszcze o różnych formach nazwiska Haubitz-Haugwitz wspominał Guzzi. A Zet znalazł powiązanie Haugwitzów ze Sławą. Sława jest w tabeli jako jedno miejsc wartych przeanalizowania. Gorąco zachęcam do pogrzebania w informacjach o tych okolicach, bo sama nie dam rady sprawdzić wszystkich opcji. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-01-15, 18:11:41   

Szara Sowa napisał/a:
Wniosek ogólny ale chyba najważniejszy widzę jednak taki, że niestety nie ma jakiegoś pierwowzoru Jasienia.

Nie neguję takiej możliwości, ale myślę, że z informacji zdobytych przez Bertę nie można wyciągnąć takiego wniosku. Widzę to tak, że pewien motyw Nienacki wykorzystał w dwóch utworach o odmiennym charakterze, więc ich akcję umieścił w odmiennej scenerii.

Na temat Jasienia z "Księgi" wiemy tyle co wcześniej. Być może doszło pytanie o ewentualny pierwowzór pałacyku z "5:0", choć tutaj odnoszę wrażenie, że otoczenie jest mniej konkretne, bardziej abstrakcyjne. Odludne domostwo, ponura okolica - to taka tradycyjna oprawa powieści kryminalnej, w której ktoś ginie a wśród pozostałych przy życiu na pewno kryje się morderca. Nazwa "Neuesdorf" też brzmi dość ogólnie, schematycznie. Akcja "Księgi" jest zbudowana inaczej i wymagała innych okoliczności, więc nie łączyłbym sprawy Jasienia ze sprawą Nowej Wsi. Jedyną wskazówką jaką tu widzę jest ta, że historia junkra-zbrodniarza nie musi wiązać się z ewentualnym pierwowzorem okolicy jeziora Jasień.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-15, 18:40:32   

Berta von S. napisał/a:
Wcześniej jeszcze o różnych formach nazwiska Haubitz-Haugwitz wspominał Guzzi. A Zet znalazł powiązanie Haugwitzów ze Sławą. Sława jest w tabeli jako jedno miejsc wartych przeanalizowania. Gorąco zachęcam do pogrzebania w informacjach o tych okolicach, bo sama nie dam rady sprawdzić wszystkich opcji. :)


Jeszcze wcześniej o Haubitzach/Haugwitzach pisał Jacekxt w kontekście należącego do nich Rogowa Opolskiego i Krapkowic. Nie pamiętam, czy pisał o tych ostatnich, ale wydaje mi się, że gdzieś o nich czytałem, być może poza forum.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-01-15, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-15, 23:24:18   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Wcześniej jeszcze o różnych formach nazwiska Haubitz-Haugwitz wspominał Guzzi. A Zet znalazł powiązanie Haugwitzów ze Sławą. Sława jest w tabeli jako jedno miejsc wartych przeanalizowania. Gorąco zachęcam do pogrzebania w informacjach o tych okolicach, bo sama nie dam rady sprawdzić wszystkich opcji. :)


Jeszcze wcześniej o Haubitzach/Haugwitzach pisał Jacekxt w kontekście należącego do nich Rogowa Opolskiego i Krapkowic. Nie pamiętam, czy pisał o tych ostatnich, ale wydaje mi się, że gdzieś o nich czytałem, być może poza forum.

Fakt, Jacek był wcześniej. :)

Kynokephalos napisał/a:
Widzę to tak, że pewien motyw Nienacki wykorzystał w dwóch utworach o odmiennym charakterze, więc ich akcję umieścił w odmiennej scenerii.

Na temat Jasienia z "Księgi" wiemy tyle co wcześniej. Być może doszło pytanie o ewentualny pierwowzór pałacyku z "5:0", choć tutaj odnoszę wrażenie, że otoczenie jest mniej konkretne, bardziej abstrakcyjne. Odludne domostwo, ponura okolica - to taka tradycyjna oprawa powieści kryminalnej, w której ktoś ginie a wśród pozostałych przy życiu na pewno kryje się morderca.

Też mi się wydaje, że otoczenie w noweli nie nawiązywało do realnej okolicy, tylko do jakiegoś archetypu ponurego, odciętego od świata miejsca, gdzie toczy się rozgrywka z mordercą. Cały czas miałam zresztą wrażenie, że jest ono bardziej sztuczne niż Jasień. A nawet trochę niewiarygodne - niewielki zagubiony w bagnach pałacyk myśliwski słabo nadaje się na główną siedzibę hrabiowskiej rodziny (a tak wynika z treści).

Przestrzeń przedstawiona w Jasieniu jest dużo bardziej namacalna i realna – ma się poczucie, że autor rzeczywiście te miejsca widział, nawet jeśli poszczególne elementy wtórnie ze sobą zestawił. :)

Kynokephalos napisał/a:
Jedyną wskazówką jaką tu widzę jest ta, że historia junkra-zbrodniarza nie musi wiązać się z ewentualnym pierwowzorem okolicy jeziora Jasień.

Nie musi. Ale podejrzany wydaje mi się fakt, że mimo różnego opisu miejsca w trzech badanych źródłach (KS, TDF i noweli) jeden element pozostaje niezmienny – historia dzieje się na Pojezierzu Myśliborskim. Ja to odczytuję jako informację, że impulsem do wszystkich trzech wizji była jakaś historia związana tamtą okolicą.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-01-16, 07:28:58   

Berta von S. napisał/a:
Przestrzeń przedstawiona w Jasieniu jest dużo bardziej namacalna i realna – ma się poczucie, że autor rzeczywiście te miejsca widział, nawet jeśli poszczególne elementy wtórnie ze sobą zestawił.

Mam identyczne wrażenie.

Berta von S. napisał/a:
podejrzany wydaje mi się fakt, że mimo różnego opisu miejsca w trzech badanych źródłach (KS, TDF i noweli) jeden element pozostaje niezmienny – historia dzieje się na Pojezierzu Myśliborskim.

Rzeczywiście. Nie wyłapałem, że odludny dwór też został przez autora umieszczony w tym rejonie. W takim razie masz rację. To jest pewna poszlaka za tym, że przynajmniej niektóre elementy układanki pochodzą właśnie stamtąd.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-01-16, 09:14:52   

W tym kontekście ciekawe wydaje mi się pytanie, kiedy to dokładnie Nienacki objeżdżał te tereny - przed czy już w trakcie pracy nad tym projektem? Gdyż jeśli celem tej podróży było zaznajomienie się z okolicą, by wiarygodnie przetworzyć nowelę filmową w książkę młodzieżową, to informacja, jakoby pomysł z lokalnym arystokratą/zbrodniarzem wojennym podsunęli mu krasnoarmiści jest zapewne błędna.
Mógł oczywiście odwiedzić te strony zbierając materiały do noweli, jednak byłby to niezły overkill, biorąc pod uwagę, że istnieje w zasadzie tylko jedno miejsce akcji.

Pozostaje trzecia możliwość: pojechał tam planując i nowelę, i książkę. A raczej: w pierwszym rzędzie książkę, a następnie nowelę. Ale fakty zaprzeczają chyba takiej kolejności?
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2016-01-16, 10:25:05   

Ktoś kiedyś powiedział/napisał, że Nienacki odwiedził ten rejon w poszukiwaniu miejsca do zamieszkania.
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-16, 11:08:14   

M_ajk napisał/a:
Ktoś kiedyś powiedział/napisał, że Nienacki odwiedził ten rejon w poszukiwaniu miejsca do zamieszkania.


Dokładnie. Nawet o tym gdzieś sam wspomniał To wspomnienie jest na pewno w jakimś tekście na ZNHP!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-16, 11:56:43   

Szara Sowa napisał/a:
M_ajk napisał/a:
Ktoś kiedyś powiedział/napisał, że Nienacki odwiedził ten rejon w poszukiwaniu miejsca do zamieszkania.

Dokładnie. Nawet o tym gdzieś sam wspomniał To wspomnienie jest na pewno w jakimś tekście na ZNHP!

Podejrzewam, że jest usunięte, ale Piotreek je cytował też u nas na forum:
...Wreszcie zebrało się około trzydziestu ofert z najróżniejszych stron kraju. Wsiadłem do swego, już trochę nadwątlonego przez czas samochodu i wyruszyłem tropem listów. Pojechałem do Szwajcarii Kaszubskiej, nad Jeziora Myśliborskie, na Ziemię Lubuską, na Suwalszczyznę i Białostocczyznę, nad Zalew w Bieszczady, ba, gdzież ja wtedy nie dotarłem, żeby zobaczyć domy… (wywiad z Płomyka, nr 16, 1980 r)
Dom kupił w roku 1967. A więc poszukiwania zapewne prowadził w 1966. Co nie wyklucza, że mógł tam być już wcześniej. Nienacki wydaje się dobrze znać okolicę, przy czym w książce są informacje, których raczej nie znalazł w przewodnikach (np. szczegóły dotyczące wejścia na wieżę w Dolsku), co wskazywałoby na dłuższy pobyt. Ten (nie wiadomo, czy mówiący prawdę ;-) ) dyrektor muzeum w Cedyni wspominał o kilku dniach jeżdżenia z Nienackim po okolicy.

John Dee napisał/a:

Pozostaje trzecia możliwość: pojechał tam planując i nowelę, i książkę. A raczej: w pierwszym rzędzie książkę, a następnie nowelę. Ale fakty zaprzeczają chyba takiej kolejności?

Dlaczego? Moim zdaniem fakty raczej wskazują na to, że książkę pisał wcześniej (ostatecznie obydwie rzeczy jednocześnie). Mało prawdopodobne, żeby zdążyłby napisać książkę wydaną w 1967 już po zgłoszeniu (październik 1966), a tym bardziej odrzuceniu noweli. Szkoda (!), że nikt nie ma tego I wydania, żeby sprawdzić, kiedy tekst zlożono w wydawnictwie (może by można puścić administracyjnego maila z zapytaniem, czy ktoś z rzadziej zaglądających na forum fanów nie posiada tej książki?).
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-16, 12:05:28   

Berta von S. napisał/a:
(może by można puścić administracyjnego maila z zapytaniem, czy ktoś z rzadziej zaglądających na forum fanów nie posiada tej książki?)


Dobry pomysł!!! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-16, 13:33:45   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
(może by można puścić administracyjnego maila z zapytaniem, czy ktoś z rzadziej zaglądających na forum fanów nie posiada tej książki?)

Dobry pomysł!!!

No wysłałam. Chyba, mam nadzieję, że dojdzie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2016-01-16, 16:26:25   

Berta von S. napisał/a:
Chyba, mam nadzieję, że dojdzie.


Doszło.

Ja mam kilka egzemplarzy KS, ale pierwszego wydania raczej nie posiadam. Nie jestem w stanie teraz sprawdzić.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-16, 16:32:54   

W razie czego można poprosić kogoś z allegro. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-16, 16:56:18   

Berto, być może w tym antykwariacie KDK na dole w BUWie mają egemplarz I wydania. W każdym razie jak byłem tam ostatnio - dość dawno temu - to jeszcze tam był. W razie czego mogę spróbować sprawdzić w BN, ale nie w przyszłym tygodniu, tylko trochę później.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,71 sekundy. Zapytań do SQL: 14