PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kontynuować czy nie kontynuować? Oto jest pytanie!
Autor Wiadomość
Hektor Margolis
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 20
Wysłany: 2014-06-24, 07:32:41   Kontynuować czy nie kontynuować? Oto jest pytanie!

Drodzy forumowicze!

Od dłuższego czasu przyglądam się wszelkim dyskusjom na tym forum i dochodzę do wniosku, że w powyższej kwestii właściwie zdania są podzielone. Jedni są za kontynuacjami, świadomi, że to, co stworzył Nienacki to trochę mało. Inni zaś wypowiadają się wprost, że nawet nie czytali żadnych samochodzikowych "apokryfów".
Moim zdaniem, problem nie w tym, czy pisać po Nienackim, czy nie, tylko na jakim poziomie są owe kontynuacje. Gdyby któryś z "naśladowców" wspiął się na wyższy poziom od mistrza, a przynajmniej by mu dorównywał, lub ewentualnie pokazał coś innego, ale równie ciekawego - większość (oprócz fanatyków i fundamentalistów) chwaliłaby sobie możliwość dalszego czytania w tym klimacie.
Pewne problemy jednak, jak wynika z wypowiedzi samych pisarzy, wzięły się nie tyle z ich metod pracy, co z warunków narzuconych przez Warmię. Próbowałem ostatnio przeczytać Kindżał kogoś tam Szumskiego i sama już zmiana narracji z Tomasza na Dańca jest wstrząsająca i nie do przyjęcia. Mam wrażenie, że Warmia za bardzo chciała wyrwać jeszcze trochę kasy i rozpaczliwie szukała metody jak jeszcze zarobić, jeśli nie na Nienackim, to na jego imitacjach. Proces jednak ruszył, pomysł jakoś tam się sprawdził, ale też okazał się kontrowersyjny.
Sam Nienacki też chyba nie jest taki wcale równy, a o braku konsekwencji u niego samego też już sporo napisano. Dla mnie oprócz Uroczyska, Atanaryka, Laseczki, Pozwolenia, Niesamowitego dworu i oryginału Zabójstwa Herakliusza też już nie bardzo jest co czytać. Pozostałe książki ZN oczywiście mogą się podobać, ale już chyba nie trzymają poziomu. A to, że ktoś tam znalazł w książce to, czy owo, to już inna sprawa. Winnetou wydaje mi się być nieco infantylny, Niewidzialni - trochę propagandowy, UFO - psychiczny.... Oczywiście lubię te książki przez sentyment, ale jak pisałem, Nienacki a Nienacki to też jest różnica, bo wydaje mi się, że Nienacki słaby sam stał się kontynuatorem Nienackiego mistrza i udało mu się mniej lub bardziej.
Być może byłoby inaczej, gdyby utworzyć nie tyle ścisłą kontynuację, a cykl klimatyczny, i wtedy Niemirski stworzyłby swojego bohatera, Olszakowski swojego, byłyby podobne, ale nie takie same. Na przykład ktoś lubi kryminały retro, więc kupuje Krajewskiego, Wrońskiego, Bojarskiego, Żukowską... ale nikt nie wymaga, aby Lewandowski pisał kontynuacje o Mocku!
Zatem chciałbym dowiedzieć się czy jest jakieś ogólne i rzeczowe stanowisko na temat samego zagadnienia: kontynuować, czy nie? Pozdrawiam HM
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-06-24, 07:48:11   

Hektor Margolis napisał/a:
Zatem chciałbym dowiedzieć się czy jest jakieś ogólne i rzeczowe stanowisko na temat samego zagadnienia: kontynuować, czy nie?


W skrócie - nie ma!
Jedni mają alergię na kontynuacje, inni czasami poczytują, a jeszcze inni zaliczają wszytkie. Każdy czyta co lubi. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2014-06-24, 08:43:22   

Niczego nie osiągniemy roztrząsając to zagadnienie kompleksowo. Kontynuacje i tak będą niezależnie od naszej, nawet wytężonej woli. Poza tym jak czytałem recki tu na forum to niektóre z nich są naprawdę bajeczne. Po co sobie odmawiać?
Lepiej się skupić na rankingu i porównywaniu do mistrza, rozpatrując indywidualne pozycje.
_________________

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-24, 12:23:09   

Hektorze,
:564: :564: :564:
Chapeau bas!
Znakomite zagajenie (czy może podsumowanie? ;-) ) tematu.
Oczywiście, co do oceny poszczególnych pozycji można się różnić... ;-)
Widzę, że wybrałeś te pozycje, w których mocniejsze są aspekty czystego kryminału, a nie sensacyjnej powieści dla młodzieży :) .
Ja sam zastanawiałem się nad klasyfikacją, czy inaczej - periodyzacją - twórczości "samochodzikowej" ZN i mam trochę podobne pomysły i opinie jak Twoje; chodzi o to pisanie przez ZN własnych kontynuacji :) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-06-24, 12:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
BajLa 
Stały bywalec forum



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Maj 2013
Posty: 274
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-06-24, 13:00:52   

Jasne że kontynuować :) Dla tych którzy lubią przygodę, tajemnicę itp. Gdyby nie kontynuacje nigdy nie trafiłabym na tyle przygodowych książek. To właśnie dzięki kontynuacjom można przeżywać przygody.
Cóż zrobić że takie lubię najbardziej. Na moje pytania w bibliotece, księgarni o przygodowe wciskano mi takie ze z przygodą miały niewiele wspólnego. Kontynuacje czytam jako przygodowe i tak je traktuję. Przeczytałam wszystkie. Do Dańca już się przyzwyczaiłam i nawet Go polubiłam ;-)
Może nie wszystkie kontynuacje są takie dobre, ale to co mi się nie podoba może podobać się innym. Wybór zostawmy czytelnikom.
I cieszę się, że w poszukiwaniu nowej przygody nie muszę przekopywać internetu, wystarczy że wejdę na Warmię...
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2014-06-24, 13:10:26   

BajLa napisał/a:
Gdyby nie kontynuacje nigdy nie trafiłabym na tyle przygodowych książek.


Spójrz na to z innej strony i pomyśl, na ile książek nie trafiłaś czytając kontynuacje :)

Większość z nas czyta tytuły "sztandarowych" pisarzy młodzieżowych nie zadając sobie trudu sięgnięcia na po pozycje szerzej nieznanych autorów. Książek przygodowych, które mogą nas zainteresować z okresu przedwojennego i PRL-u (takich głównie szukam) są setki. W cenie jednego tomu kontynuacji można kupić kilkanaście świetnych powieści.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Hektor Margolis
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 20 Mar 2014
Posty: 20
Wysłany: 2014-06-24, 14:06:29   

Bardzo dziękuję tym, którzy się wypowiedzieli nie zajmując arbitralnego stanowiska. Wszak chodziło o przedyskutowanie sprawy a nie wyrok. Myślę, że gdybym trafił na dobrą, naprawdę dobrą "kontynuację" a ta okazałaby się żyłą złota, to po latach mógłbym nawet nie bardzo pamiętać, kto to wszystko zaczął. Pozdrawiam: HM-s :okulary2:
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-06-24, 15:08:55   

Szczerze...Nigdy nie czytałem żadnej kontynuacji i prawdę mówiąc kompletnie mnie do nich nie ciągnie. Wychodzę z założenia, że daną postać literacką prowadzi wyłącznie twórca. Skoro Nienacki zmarł, to równocześnie kończy się przygoda z Panem Tomaszem. Nie znam postaci Dańca, nie wiem w jaki sposób powiązany jest z Tomaszem. Ale mam wrażenie, że kolejni pisarze "chamsko" korzystają z fundamentu, który pozostawił Nienacki. Nie miałbym nic przeciwko gdyby przykładowo Niemirski, Olszakowski stworzyli własną postać nie nawiązując w żaden sposób do "Pana Samochodzika". Niech się wzorują na tej serii, ale nic więcej. Wtedy z chęcią bym sięgnął po taką książkę, aby zaspokoić swoją ciekawość i przeżyć przygodę. Ogólnie jestem przeciwnikiem kontynuacji. Ba...dla mnie to nawet podbiega już pod profanację. :|
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2014-06-24, 15:30:15   

Adi90 napisał/a:
Nie miałbym nic przeciwko gdyby przykładowo Niemirski, Olszakowski stworzyli własną postać nie nawiązując w żaden sposób do "Pana Samochodzika".


Bo to jedną stworzyli :D ?

Całą masę :)

Adi90 napisał/a:
Niech się wzorują na tej serii, ale nic więcej. Wtedy z chęcią bym sięgnął po taką książkę, aby zaspokoić swoją ciekawość i przeżyć przygodę.


Chyba Ci nie wierzę. Przecież autorzy, których wymieniłeś maja masę książek spoza serii i żadnej nie przeczytałeś...


Adi90 napisał/a:
Ogólnie jestem przeciwnikiem kontynuacji. Ba...dla mnie to nawet podbiega już pod profanację. :|


Bez przesady :D
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2014-06-24, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-06-24, 15:38:04   

Michal_bn napisał/a:
Chyba Ci nie wierzę. Przecież autorzy, których wymieniłeś maja masę książek spoza serii i żadnej nie przeczytałeś...


Dlatego proszę o jakąś rekomendację :D Jeśli chodzi o Pilipiuka to zaczytuję się w przygodach Jakuba W. i faktycznie seria stoi na wysokim poziomie.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
Ostatnio zmieniony przez Unieski 2014-06-24, 17:47, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2014-06-24, 16:09:07   

Cytat:
Ogólnie jestem przeciwnikiem kontynuacji. Ba...dla mnie to nawet podbiega już pod profanację.

A pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą. Kontynuacje Conana autorstwa Sprague'a de Campa czy Cartera nierzadko dorównują oryginalnym opowiadaniom. Są bardzo dobre. Nie wiem jak to jest z Samochodzikami ale nie sądzę by tu akurat było zupełnie inaczej. Póki co nie czytałem nic ale już do mnie lecą jakieś 2 czy 3 części Niemirskiego. Zobaczymy.
Cytat:
Jeśli chodzi o Pilipiuka to zaczytuję się w przygodach Jakuba W. i faktycznie seria stoi na wysokim poziomie.

Były :) Na początku, w pierwszym tomie. Potem to już równia pochyła, nie potrafił nawiązać jakością do pierwszych.
_________________

 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-06-24, 16:11:56   

Cytat:
Szczerze...Nigdy nie czytałem żadnej kontynuacji i prawdę mówiąc kompletnie mnie do nich nie ciągnie. Wychodzę z założenia, że daną postać literacką prowadzi wyłącznie twórca. Skoro Nienacki zmarł, to równocześnie kończy się przygoda z Panem Tomaszem. Nie znam postaci Dańca, nie wiem w jaki sposób powiązany jest z Tomaszem. Ale mam wrażenie, że kolejni pisarze "chamsko" korzystają z fundamentu, który pozostawił Nienacki. Nie miałbym nic przeciwko gdyby przykładowo Niemirski, Olszakowski stworzyli własną postać nie nawiązując w żaden sposób do "Pana Samochodzika". Niech się wzorują na tej serii, ale nic więcej. Wtedy z chęcią bym sięgnął po taką książkę, aby zaspokoić swoją ciekawość i przeżyć przygodę. Ogólnie jestem przeciwnikiem kontynuacji. Ba...dla mnie to nawet podbiega już pod profanację.


Adi - dziękuję Ci bardzo za wyrażenie tego, co również ja myślę.
Nie potrafiłabym ująć tego lepiej.

Zgadzam się z Tobą w 100% :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-06-24, 16:17:41   

Wszystko jest kwestią gustu :) Po prostu nie uznaję dalszych części, jeśli twórca nie macza w tym palców... :)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-06-24, 16:18:10   

Yvonne napisał/a:
Cytat:
Szczerze...Nigdy nie czytałem żadnej kontynuacji i prawdę mówiąc kompletnie mnie do nich nie ciągnie. Wychodzę z założenia, że daną postać literacką prowadzi wyłącznie twórca. Skoro Nienacki zmarł, to równocześnie kończy się przygoda z Panem Tomaszem. Nie znam postaci Dańca, nie wiem w jaki sposób powiązany jest z Tomaszem. Ale mam wrażenie, że kolejni pisarze "chamsko" korzystają z fundamentu, który pozostawił Nienacki. Nie miałbym nic przeciwko gdyby przykładowo Niemirski, Olszakowski stworzyli własną postać nie nawiązując w żaden sposób do "Pana Samochodzika". Niech się wzorują na tej serii, ale nic więcej. Wtedy z chęcią bym sięgnął po taką książkę, aby zaspokoić swoją ciekawość i przeżyć przygodę. Ogólnie jestem przeciwnikiem kontynuacji. Ba...dla mnie to nawet podbiega już pod profanację.


Adi - dziękuję Ci bardzo za wyrażenie tego, co również ja myślę.
Nie potrafiłabym ująć tego lepiej.

Zgadzam się z Tobą w 100% :)



Ufff....chociaż ktoś ^^
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2014-06-24, 17:51:25   

Adi90 napisał/a:
Dlatego proszę o jakąś rekomendację :D

Chociażby Pojedynek detektywów czy Testament bibliofila :p No chyba, że chcesz zacząć z grubej rury to Waldemar Obrotny :D
 
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2014-06-24, 18:02:00   

Unieski napisał/a:
Adi90 napisał/a:
Dlatego proszę o jakąś rekomendację :D

Chociażby Pojedynek detektywów czy Testament bibliofila :p No chyba, że chcesz zacząć z grubej rury to Waldemar Obrotny :D


O tak :D Waldka trudno czymś przebić :D
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2014-06-24, 18:07:05   

Michal_bn napisał/a:
Unieski napisał/a:
Adi90 napisał/a:
Dlatego proszę o jakąś rekomendację :D

Chociażby Pojedynek detektywów czy Testament bibliofila :p No chyba, że chcesz zacząć z grubej rury to Waldemar Obrotny :D


O tak :D Waldka trudno czymś przebić :D

Kozacka książka :D
 
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-06-24, 18:09:06   

No dobrze ;-) W miarę możliwości czasowych sięgnę po jakiś tytuł i sprawdzę talent Niemirskiego.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Iwmali2 
Maniak Samochodzika
Były administrator



Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 14 Lip 2013
Posty: 7447
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-06-24, 18:13:31   

Cytat:
Chociażby Pojedynek detektywów czy Testament bibliofila :p No chyba, że chcesz zacząć z grubej rury to Waldemar Obrotny :D

Obie są rewelacyjne, napisane z polotem, a Obrotnego nie czytałam, nie ma u mnie w bibliotece, chociaż dawno nie sprawdzałam, może już zakupili. :D
Ja bym do tego dodała Tajemnicę Starych Dunajczysk oraz Perłę Będzina. :)
_________________
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2014-06-24, 18:15:28   

Iwmali2 napisał/a:
Obrotnego nie czytałam, nie ma u mnie w bibliotece, chociaż dawno nie sprawdzałam, może już zakupili. :D

Polecam kupić na własną rekę i przeczytać :D :D :D
Ostatnio zmieniony przez Unieski 2014-06-24, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 12