PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki naukowe i nie tylko na temat Templariuszy
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2014-06-06, 10:09:11   

Książka "Templariusze - fenomenem z mroków średniowiecza", uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej 2013 r.

./redir/templariusze.com.pl/

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-06, 10:47:10   

Szara Sowa napisał/a:
Książka "Templariusze - fenomenem z mroków średniowiecza", uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej 2013 r.

./redir/templariusze.com.pl/

Sam jestem ciekaw, co o procesie templariuszy może napisać współczesny prokurator. Może to być dobre, ale może być i sporo ubawu... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-06-06, 19:48, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-07-21, 21:13:01   

Jak wspominałem, wziąłem się za lekturę pierwszej polskiej książki o templariuszach i w środę, 16 lipca ją skończyłem. Chodzi tu o pracę Aleksandra Jurkowskiego "Historya zakonu rycerskiego templaryuszów" wydana w Wilnie, w 1845 r., o której istnieniu dowiedziałem się z ksążki Roberta Charroux "Księga skarbów..", o czym już wspominałem w jednym z sąsiednich tematów. Korzystałem w reprintu wydanego w bodajże 1994 r. przez wydawnictwo Kurpisz. Reprint został zaopatrzony w szczupły, ale świetny materiał ilustracyjny, po większej części z epoki wydania oryginalnego - różne XIX-sztychy o tematyce templariuszowskiej.
Praca stanowi oparty na pracach hisotryków obcych, głównie albo i wyłącznie francuskich, zbiór podstawowych wiadomości nt. templariuszy, ze szczegónych uwzględnieniem tragicznego końca jak ich spotkał, to jest oskarżenia, procesu i ostatecznego upadku.
Przypuszczam, że ZN znał tę pracę pisząc PSiT, choć dowiedzenie tego z zupełną pewnością byłoby raczej trudne. Na ile można się zorientować, nigdzie nie cytuje tej pracy dosłownie. Więcej szczegółów wkrótce.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-07-21, 21:20, w całości zmieniany 2 razy  

omszały głaz 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2014-07-23, 08:39:59   

Mi w ręce wpadła książka Lynn Picknett i Clive Prince "Templariusze - tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa"
Fajnie się czytało ale nie potrafię zweryfikować na ile jest rzetelna.
Ostatnio zmieniony przez omszały głaz 2014-07-23, 08:42, w całości zmieniany 1 raz  

Kris 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2014-07-24, 18:09:31   

Jeśli podobała Ci się książka Lynn Picknett to polecam starsze dzieło, od którego zaczęła się cała historia ze skarbem templariuszy, zakonem syjonu itp., czyli "Święty graal, święta krew" autorstwa Baigent, Lincoln, Leigh. Tą książką inspirował się również Dan Brown pisząc Kod da Vinci.

Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-08-11, 22:35:29   

Kris napisał/a:
Jeśli podobała Ci się książka Lynn Picknett to polecam starsze dzieło, od którego zaczęła się cała historia ze skarbem templariuszy, zakonem syjonu itp., czyli "Święty graal, święta krew" autorstwa Baigent, Lincoln, Leigh. Tą książką inspirował się również Dan Brown pisząc Kod da Vinci.

szczerze mówiąc to tego nie da się czytać ...

tzn. Fragmenty są interesujace, ale spiętrzenie hipotez: " gdyby założyć, że A, to wtedy wystarczyłoby przyjąć że B, i wtedy byłoby do pomyślenia, że C, a skoro tak, to możliwe jest D. Wtedy E jest niemal pewne, a skoro tak, to F jest możliwe." sumaryczne prawdopodobieństwo chyba jedna milionowa promila... Ale z tego wyciąga się kolejne wnioski, które są podawane jako jako niemal pewniki...

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-08-11, 23:03:37   

Piotreek napisał/a:
Kris napisał/a:

szczerze mówiąc to tego nie da się czytać ...

tzn. Fragmenty są interesujace, ale spiętrzenie hipotez: " gdyby założyć, że A, to wtedy wystarczyłoby przyjąć że B, i wtedy byłoby do pomyślenia, że C, a skoro tak, to możliwe jest D. Wtedy E jest niemal pewne, a skoro tak, to F jest możliwe." sumaryczne prawdopodobieństwo chyba jedna milionowa promila... Ale z tego wyciąga się kolejne wnioski, które są podawane jako jako niemal pewniki...

:564: :564: :564:

Przyłączam się i podpisuję się pod tym obiema rękami.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-08-12, 14:26:16   

No i wreszcie udało mi się napisać kilka słów o wspomnianej przeze mnie parę postów wyżej książce Aleksandra Jurkowskiego „Historya zakonu Templariuszów...”
Wydaje się, że ZN znał tę pozycję. Trudno co prawda znaleźć jakiś dosłowny cytat z niej w PSiT, ale prawdopodobnie z tej pozycji Mistrz zaczerpnął materiał do wykładu o templariuszach jaki robi harcerzom w rozdziale II powieści.
W szczególności na pochodzenie z tego właśnie źródła wskazują, m. zd., takie elementy "wykładu" jak wyliczenie cech jakimi miał się charakteryzować kandydat do zakonu: być ze stanu rycerskiego, urodzonym w legalnym małżeństwie, być nieżonatym i oznaczać się sprawnością fizyczną (u A. Jurkowskiego na str. 14).
Dalej wątek o porozumieniu na zgubę templariuszy zawartym pomiędzy Filipem Pięknym a papieżem Klemensem V (str. 63-66).
O nagromadzeniu przez zakon skarbów do XIII w. (str. 149) – co wydaje się być sparafrazowane przez ZN w taki oto sposób: „W XIII wieku templariusze nagromadzili ogromne bogactwa,...” (str. 23 w I wydaniu).
Wzmianka na str. 153 o losach dóbr potemplariuszowskich w Niemczech, tj. o przekazaniu ich Krzyżakom (co chyba zresztą nie miało miejsca) mogła być inspiracją do pomysłu o depozycie de Molaya u Krzyżaków.
Prócz tego u Jurkowskiego (str 123 i n.) znajdziemy postać Piotra z Bolonii a właściwie z Boulogne. Wzmianka o nim dotyczy jedynie roli, jaką odegrał w procesie templariuszy.
Na str. 149-151 znajdziemy relację o skarbach templariuszy, które zdaniem A. Jurkowskiego, wpadły w ręce Filipa IV. Jurkowski zwraca też uwagę, że król był bardzo mocno zadłużony u templariuszy i znalazłszy w paryskim Temple swoje skrypty dłużne, oczywiście ”sam się z nich skwitował” ;-) .
Od Jurkowskiego ZN mógł przejąć również całą zasadniczą tezę, że oskarżenie templariuszy o herezję i rozmaite tego typu praktyki nie miało absolutnie żadnych podstaw faktycznych i było wyłącznie produktem imaginacji Filipa i jego doradców-legistów oraz kilku prowokatorów. A od aresztowanych templariuszy zostały one oczywiście wybite przez perswazjonistów królewskich.

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2015-05-18, 22:11:19   

Zieliński Andrzej "Tajemnice polskich templariuszy" - znalazłem, nie czytałem.

Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2015-05-19, 19:37:58   

Bardzo fajnie napisana jest książka "Rosslyn a Święty Graal" Marka Oxbrowa i Iana Robertsona, gdzie przytaczają oni wyniki różnych badań naukowych, starając się obalić mity o Templariuszach i świętym Graalu w Szkocji. Twierdzą nawet, że masoni wcale nie pochodzą od Templariuszy, a tylko stworzyli taką legendę o swoich początkach. W książce znalazły się też legendy arturiańskie, wspomnienia o procesie Templariuszy w Szkocji, mity celtyckie, symbolika średniowieczna, masoni, historia samej kaplicy w Rosslyn - bardzo ciekawa mieszanka. W kilku miejscach powtarzają się te same informacje, jakby autorzy chcieli, żeby wryły się czytelnikowi w pamięć, albo, co bardziej prawdopodobne, jakby książka była kompilacją kilku wcześniejszych artykułów. Niemniej jednak polecam, bo dobrze się czyta.

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2015-06-08, 17:01:17   

Dziś o 22.00 na kanale Planete+ będzie można obejrzeć francuski film z 2014 r. "Archeolodzy na tropach templariuszy".

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2015-06-09, 21:03:15   

Nikt tego nie oglądał?
Zaskoczyła mnie informacja że komandorie templariuszy nie miały charakteru obronnego lecz były po prostu takimi folwarkami rolniczymi z kaplicą/kościółkiem. Wyjątkiem były obszary zagrożone, czyli pogranicze z Maurami w Hiszpanii czy też Ziemia Święta.
Zawsze jakoś komandoria kojarzyła mi się z mniejszą lub większą twierdzą.
To pewnie przez krzyżaków... (komtur i te sprawy...).
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2015-06-09, 21:03, w całości zmieniany 1 raz  

Rólka 
Maniak Samochodzika
Szef forumowej sekcji rowerowej

Wysłany: 2015-06-09, 22:16:20   

Nie mam tego kanału... :(

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2015-06-12, 21:36:35   

Javier Sierra "Bramy templariuszy"

"Powieść sensacyjna z wątkiem historycznym w stylu "Kodu Leonarda da Vinci" znanego hiszpańskiego pisarza, przyrównywanego do Arturo Perez-Reverte." - nie czytałem i nie przeczytam, nie moje klimaty.

Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2015-06-13, 08:25:26   

Szara Sowa napisał/a:
Nikt tego nie oglądał?

Ja oglądałam i to dzięki Tobie, Szara Sowo.
Dziękuję za informację :)

Film, dzięki temu, że przedstawiony w punktu widzenia archeologów, bardzo mnie zainteresował. Teraz zupełnie inaczej będę patrzyła na pewne miejsca będąc w Paryżu ;-)

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2015-06-13, 08:26, w całości zmieniany 1 raz  

MrCzui 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2015-09-08, 07:38:38   

Marion Melville - Dzieje Templariuszy. Świetna książka, chociaż to bardziej praca naukowa, ale da się czytać. ;-)
Ostatnio zmieniony przez MrCzui 2015-09-08, 07:38, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-09-08, 21:25:31   

MrCzui napisał/a:
Marion Melville - Dzieje Templariuszy. Świetna książka, chociaż to bardziej praca naukowa, ale da się czytać. ;-)

:564: :564: :564:

Bardzo dobra rzecz. Gorąco polecam. Nie zrażać się naukowym charakterem; rzecz jest napisana najzupełniej przystępnie.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-10-30, 16:56:45   

Wśród prac popularnonaukowych o templariuszach trzeba wymienić pracę francuskiej historyczki Regine Pernoud "Templariusze" Wydawnictwa Marabut, Gdańsk 1995, przekład Iwony Badowskiej. Oryginalny tytuł "Les Templiers" oryginalne wydanie w 1972 r. Trzeba też pochwalić szczupły ale znakomity materiał ilustracyjny. Jest tam mnóstwo ciekawych wiadomości, m in. o Międzynarodowej Grupie Badań nad Templariuszami z centralą w Coulommiers. Świetne są fragmenty ksiażki poświęcone architekturze templariuszy i stosunkom finansowym templariuszy w Filipem IV. Jak większość historyków Regine Pernoud jest sceptycznie nastawiona co do istnienia skarbu templariuszy. Jej zdaniem, prawie jednak pewnym jest, że w ręce Filipa Pięknego wpadło niewiele gotówki i innych drogocenności: w styczniu 1308 r. (w więc trzy miesiące po aresztowaniu templariuszy) Filip ponownie obniżył wartość pieniądza poprzez pogorszenie stopy menniczej, to jest obniżenie udziału srebra w stopie, z którego wybijano monety (str 117).
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-11-19, 19:17, w całości zmieniany 2 razy  

andris 
Słyszał o Samochodziku
edward kelley

Wysłany: 2016-01-30, 12:00:44   

czy wiadomo gdzie mozna znalezc te pozycje?

[quote="Z24"]No i wreszcie udało mi się napisać kilka słów o wspomnianej przeze mnie parę postów wyżej książce Aleksandra Jurkowskiego „Historya zakonu Templariuszów...”
Wydaje się, że ZN znał tę pozycję. Trudno co prawda znaleźć jakiś dosłowny cytat z niej w PSiT, ale prawdopodobnie z tej pozycji Mistrz zaczerpnął materiał do wykładu o templariuszach jaki robi harcerzom w rozdziale II powieści.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-01-30, 15:43:04   

andris napisał/a:
czy wiadomo gdzie mozna znalezc te pozycje?

Myślę, że na pewno łatwiej znaleźć reprint niż wydanie oryginalne, ale tak czy owak oba raczej już w obrocie antykwarycznym. Podejrzewam, że oryginał nie byłby tani.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-01-30, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu