PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Realia w NPPS - oprócz geograficznych.
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 65 razy
Wysłany: 2018-05-18, 15:10:43   

bans napisał/a:

Aha - w tym tomie Nienacki chyba najwięcej razy informuje nas że "z dwóch pałatek można zbudować zgrabny namiocik." :))) Ileż razy on w swoich książkach użył tego sformułowania, może ktoś policzy? ;)

Próbowaliśmy w zeszłym roku na zlocie budować namioty z pałatek, ale nie wyszły zbyt zgrabne, nie mówiąc o ich pojemności... :/

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-18, 20:15:55   

bans napisał/a:
W tym tomie brak konsekwencji Tomasza (i autora...) jest szczególnie widoczny (np. Marta pyta pana Anatola o kartę wędkarską, egzaminuje Anatola, a pod koniec książki "uczyła Franka łowić ryby.". Zapewne tylko w teorii, zaczęła od przepisów :)))

Aha - w tym tomie Nienacki chyba najwięcej razy informuje nas że "z dwóch pałatek można zbudować zgrabny namiocik." :))) Ileż razy on w swoich książkach użył tego sformułowania, może ktoś policzy? ;)

Ad. 1. Czepiasz się niekonstruktywnie. Np. jak się ktoś uczy jeździć samochodem, to przerabia nie tylko teorię, ale i jeździ samochodem - bez prawa jazdy.

Ad. 2. Chyba tylko raz, w PSiT, na Kozim Rynku. Znowu się czepiasz niekonstruktywnie. A jeśli nawet więcej razy, to co z tego?
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-05-18, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

Kustosz 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-05-18, 21:10:52   

von Dobeneck napisał/a:
Nie bardzo wierzę, że jakiś Łodziak byłby w stanie zmienić rodowitego północnego Prażanina

Północnego Prażanina może i nie, ale łosia z Ochoty widać dało radę:)

von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-19, 07:12:30   

Kustosz napisał/a:
von Dobeneck napisał/a:
Nie bardzo wierzę, że jakiś Łodziak byłby w stanie zmienić rodowitego północnego Prażanina

Północnego Prażanina może i nie, ale łosia z Ochoty widać dało radę:)

Ahaha. :D Faktycznie, Franek był z Ochoty. Zupełnie nie wiem czemu skojarzyłem go z Pragą. :564:

von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-19, 07:16:31   

bans napisał/a:
W tym tomie brak konsekwencji Tomasza (i autora...) jest szczególnie widoczny (np. Marta pyta pana Anatola o kartę wędkarską, egzaminuje Anatola, a pod koniec książki "uczyła Franka łowić ryby.". Zapewne tylko w teorii, zaczęła od przepisów :)))

Ostatnio złapałem się na tym, że coraz bardziej krytycznie podchodzę do Samochodzików. Masz coś z tym wspólnego? :D

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2018-05-19, 10:19:43   

Berta von S. napisał/a:

Próbowaliśmy w zeszłym roku na zlocie budować namioty z pałatek, ale nie wyszły zbyt zgrabne, nie mówiąc o ich pojemności... :/

Wcale tak źle nie wyszło, biorąc pod uwagę że nikt nie miał w tym praktyki, i do tego robiliśmy to na czas. Można załozyc, że trójka harcerzy i pan Tomasz mieli w tym większą wprawę i wychodzilo im to szybciej i lepiej :)

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2018-05-19, 10:22:06   

irycki napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Wcale tak źle nie wyszło, biorąc pod uwagę że nikt nie miał w tym praktyki, i do tego robiliśmy to na czas. Można załozyc, że trójka harcerzy i pan Tomasz mieli w tym większą wprawę i wychodzilo im to szybciej i lepiej :)

Ale weź pod uwagę, że oni to rozbijali w trakcie burzy i w chmarze gzów. ;-)
No i nadal nie pojmuję, jak się tam mogli pomieścić, żeby sobie miło konwersować o znakach Templariuszy.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-19, 23:43:18   

Berta von S. napisał/a:
No i nadal nie pojmuję, jak się tam mogli pomieścić, żeby sobie miło konwersować o znakach Templariuszy.

Nigdy nie miałem z tym problemu: przeważnie koczowałem w namiotach zaludnionych ponadnormatywnie. Poza tym oni tam nie rozkładali się; zapewne siedzieli z kolanami pod brodą...

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2018-05-20, 10:07:04   

Z24 napisał/a:
Poza tym oni tam nie rozkładali się; zapewne siedzieli z kolanami pod brodą...

Dokładnie tak, przecież oni tam nie zamierzali biwakowac, chodziło o przeczekanie burzy...

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2018-05-20, 11:12:57   

irycki napisał/a:
Z24 napisał/a:

Dokładnie tak, przecież oni tam nie zamierzali biwakowac, chodziło o przeczekanie burzy...

To przypomnij sobie, jak tam było ciasno + rurka po środku. TRudno nawet wejść i wyjść. Zresztą, jak ktoś chęć przetestować, to służę pałatkami, bo nadal je mam. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-20, 14:46:43   

Berta von S. napisał/a:
irycki napisał/a:
Z24 napisał/a:

To przypomnij sobie, jak tam było ciasno + rurka po środku. TRudno nawet wejść i wyjść. Zresztą, jak ktoś chęć przetestować, to służę pałatkami, bo nadal je mam. :)

Oczywiście, że było ciasno jak cholera. Ale z udziałem panny Karen P. to nawet mogło być zupełnie sympatyczne...

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2018-05-21, 00:12:01   

Z24 napisał/a:

Ad. 2. Chyba tylko raz, w PSiT, na Kozim Rynku.

NPPS:
Przydała się także wojskowa peleryna, tak zwana pałatka; z dwóch takich pałatek można zbudować zgrabny namiocik. Franek, wykorzystując pałatkę i płachtę brezentową, którą na dłuższych postojach okrywałem wehikuł, zbudował dla siebie wygodne domostwo.
oraz:
Namiocik (Kaznodziei) był maleńki, trójkątny, złożony z dwóch peleryn wojskowych, tak zwanych pałatek.

Widocznie Nienackiego fascynowało to tak jak mnie ;-) Ja o tym też od zawsze słyszałam, ale w praktyce nie widziałam i będąc w składnicy harcerskiej musiałam się dopytać. ;-)

za Wikipedią:
Połączenie dwóch pałatek ich guzikami i oparcie na kiju lub maszcie z rurek aluminiowych (w zestawie) daje namiot o średnicy podstawy około 180 cm.

Czyli aż tak ciasno tam nie jest ;-)
Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2018-05-21, 00:14, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-21, 00:22:20   

Teresa van Hagen napisał/a:
PPS:
Przydała się także wojskowa peleryna, tak zwana pałatka; z dwóch takich pałatek można zbudować zgrabny namiocik. Franek, wykorzystując pałatkę i płachtę brezentową, którą na dłuższych postojach okrywałem wehikuł, zbudował dla siebie wygodne domostwo.
oraz:
Namiocik (Kaznodziei) był maleńki, trójkątny, złożony z dwóch peleryn wojskowych, tak zwanych pałatek.

No to w tym tomie dwukrotnie wspomina o namiotach z pałatek i raz, jak wspomniałem, w PSiT. To ma być dowód czegokolwiek?
Czekam, kiedy kolega bans uraczy nas uwagą, że PS miał hysia na tle węglowodorów aromatycznych, bo w prawie każdym tomie jest mowa o stacjach benzynowych, tankowaniu itp. a w niektórych nawet kilkakrotnie.

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2018-05-21, 00:29:49   

Raczej miał hysia na punkcie detali, które miały uwiarygodnić jego doświadczanie jako "Włóczęgi" ;-) Co, wg mnie, mu się udało :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-21, 00:45:55   

Raczej miał hysia na punkcie detali, które miały uwiarygodnić jego doświadczanie jako "Włóczęgi" ;-) Co, wg mnie, mu się udało :D

Tak jest. Jak np. dokładnie opisany jest w WZ namiot weekendowy Tomasza W. Widzę go.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2018-05-21, 01:02:34   

Z24 napisał/a:

Oczywiście, że było ciasno jak cholera. Ale z udziałem panny Karen P. to nawet mogło być zupełnie sympatyczne...

No tak, w tym kontekście to nawet może być zaleta. :)

Widocznie Nienackiego fascynowało to tak jak mnie ;-) Ja o tym też od zawsze słyszałam, ale w praktyce nie widziałam i będąc w składnicy harcerskiej musiałam się dopytać. ;-)

za Wikipedią:
Połączenie dwóch pałatek ich guzikami i oparcie na kiju lub maszcie z rurek aluminiowych (w zestawie) daje namiot o średnicy podstawy około 180 cm.

Czyli aż tak ciasno tam nie jest ;-)

W życiu tam nie było takiej średnicy! Jak następnym razem przyjedziesz, to je rozbijemy. Zaprosimy jeszcze Zeta i jakiegoś czwartego ochotnika, to sami zobaczycie, jakie to pojemne. ;-)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-05-21, 01:03, w całości zmieniany 1 raz  

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2018-05-21, 07:29:32   

Zachodzi jeszcze możliwośc, że Nienacki miał na myśli jakiś inny rodzaj pałatek. Mogły byc rozmaite wzory, z których częśc jest obecnie niedostępna.

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-05-21, 07:30:10   

“Połączenie dwóch pałatek… daje namiot o średnicy podstawy około 180 cm.”
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82atka

von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-21, 08:24:56   

Berta von S. napisał/a:
Zaprosimy jeszcze Zeta i jakiegoś czwartego ochotnika, to sami zobaczycie, jakie to pojemne. ;-)

Może zaproście mnie, zrewidujemy te poglądy. :D

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2018-05-21, 21:53:10   

Mnie intryguje jedno, jak kupowałam pałatkę to nikt mnie nie pytał czy z masztem i śledziami czy bez :D

Berta von S. napisał/a:
W życiu tam nie było takiej średnicy! Jak następnym razem przyjedziesz, to je rozbijemy. Zaprosimy jeszcze Zeta i jakiegoś czwartego ochotnika, to sami zobaczycie, jakie to pojemne. ;-)

Bardzo chętnie bym to przetestowała!!! :D

Z czasów namiotowych pamiętam, że namioty jako takie mają nieograniczoną pojemność ;-) , a zawłaszcza te stare :D Dotyczy to również von Dobków ;-)

Odpowiedz do tematu