PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2021-05-15, 21:58
Komiksy - głównie polskie
Autor Wiadomość
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-11, 10:38:56   

Skradziony skarb, czyli Tom Selleck vs Lee Marvin...
Mam jakby co :D .
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-11, 17:00:39   

Właśnie w zaprzyjaźnionym antykwariacie mówili mi, że egzemplarze (w dobrym stanie) niektórych tytułów pierwszych wydań "Kapitana Żbika" chodzą nawet po około trzech stów. Powaliło mnie :D .
_________________
Z 24
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 169
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2016-10-11, 19:27:36   

Jakiś czas temu na Allegro widziałem pierwszy numer Janosika który poszedł za ponad stówę.
 
 
 
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-12, 05:39:53   

Z24 napisał/a:
Właśnie w zaprzyjaźnionym antykwariacie mówili mi, że egzemplarze (w dobrym stanie) niektórych tytułów pierwszych wydań "Kapitana Żbika" chodzą nawet po około trzech stów. Powaliło mnie :D .


./redir/www.telegraph.co....ld.html?image=6
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-10-31, 14:30:46   

Mieczysław Wiśniewski o serii komiksowej „Kapitan Kloss”

Obszerny fragment rozmowy z Mieczysławem Wiśniewskim, którą przeprowadził Bartosz Kurc, historyk sztuki, recenzent i publicysta. Tekst prawdopodobnie jedynego wywiadu udzielonego przez grafika, zatytułowanego „Rysownikowi wystarczy tylko dobry scenariusz”, ukazał się w książce „Trzask prask. Wywiady z Mistrzami polskiego (i nie tylko) komiksu” (wydawnictwo Bajka, Koluszki 2004).

./redir/www.stawkologia.p...-kloss,d90.html
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-25, 17:53:45   

Kajko i Kokosz, Tytusy, Thorgal (mam całą najnowszą serię koło 50 części), Przygody Jonki, Jonka i Kleksa, cała seria Baranowskiego - Na co dybie..., Skąd się bierze woda sodowa, Przygody Antresolka, nawet Asteriksy...
Czytywałem i czytam- choć obecnie tylko Thorgala, reszta znalazła miłościwe miejsce w CHLUBNEJ historii.
_________________

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-05-25, 19:30:19   

./redir/archeologia.pl/en/the-settlement-ruins-in-sopot/news/492-otwarcie-wystawy-czasowej-historia-polski-wedlug-komiksu
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-10-14, 20:47:51   

Powszechnie wiadomo, że Kopernik była kobietą. A ja dziś dopiero zorientowałem się, że Szarlota Pawel, twórca słynnych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa (drukowanych m.in. w "Świecie Młodych") także do grona niewiast się zalicza. Całe życie byłem przekonany, że to po prostu Paweł Szarlota... :okulary:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Szarlota_Pawel

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2017-10-14, 20:56:47   

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że w ŚM były jej zdjęcia.
Ja wiedziałam,że to kobieta.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-15, 00:17:37   

She napisał/a:
Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że w ŚM były jej zdjęcia.


Tak jest, pamiętam.
_________________
Z 24
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-10-15, 17:32:04   

Adam Święcicki - "Gaia"



"Ziemia choruje. Stała się trudnym miejscem do życia. Nieliczni ludzie, rozsiani na niegościnnych terenach, walczą codziennie o godne życie. Pewnego dnia do gospodarstwa przybywa dziwne dziecko. Znajduje opiekę i staje się częścią rodziny, której życie odtąd się zmienia. Zmienia się też Ziemia. A wydarzenia nabierają tempa, dążąc do nieprzewidywalnego finału. Komiks opiera się na czterech głównych filarach, którymi są: rodzina, tolerancja, mesjanizm i ekologia. Bohaterami są mieszkańcy Ziemi oraz sama planeta."

Ciekawa, wciągająca historia. Nieco smutna i zmuszająca do refleksji, ale jak już się zacznie to trzeba skończyć, bo człowiek jest ciekawy co będzie dalej :)

Polecam. Rzadko czytam komiksy, ale ten jest z wysokiej półki :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2017-10-15, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-15, 18:21:06   

Michal_bn napisał/a:
Polecam. Rzadko czytam komiksy, ale ten jest z wysokiej półki :)
Tyczy się to również jego stylu kreślarskiego? Bo w moich oczach jest on, jakby to powiedzieć… unikalny. ;-)
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-10-15, 18:59:03   

Do kreski się szybko przyzwyczaiłem ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-15, 22:31:47   

Protoavis napisał/a:
Powszechnie wiadomo, że Kopernik była kobietą. A ja dziś dopiero zorientowałem się, że Szarlota Pawel, twórca słynnych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa (drukowanych m.in. w "Świecie Młodych") także do grona niewiast się zalicza. Całe życie byłem przekonany, że to po prostu Paweł Szarlota... :okulary:

Naprawdę nie wiedziałeś? Może Twoja szowinistyczna podświadomość wypierała tę informację? ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-16, 08:41:48   

mruf napisał/a:
Przygody Antresolka


Bluźnisz pisząc coś takiego, co to za przekręcanie tytułów i nazwisk? ;)
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-16, 08:42:51   

Protoavis napisał/a:
Powszechnie wiadomo, że Kopernik była kobietą. A ja dziś dopiero zorientowałem się, że Szarlota Pawel, twórca słynnych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa (drukowanych m.in. w "Świecie Młodych") także do grona niewiast się zalicza. Całe życie byłem przekonany, że to po prostu Paweł Szarlota... :okulary:


Obudził się :)))
Cała ta seria zresztą była bardzo "kobieca".
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-10-16, 09:59:17   

bans napisał/a:
Protoavis napisał/a:
Powszechnie wiadomo, że Kopernik była kobietą. A ja dziś dopiero zorientowałem się, że Szarlota Pawel, twórca słynnych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa (drukowanych m.in. w "Świecie Młodych") także do grona niewiast się zalicza. Całe życie byłem przekonany, że to po prostu Paweł Szarlota... :okulary:


Obudził się :)))
Cała ta seria zresztą była bardzo "kobieca".


A na dodatek myślałem, że autor pochodził z Czechosłowacji. Nie zwróciłem uwagi, lub nie zakodowałem sobie, że w "Ś. M." był portret autora/ki. W formie zeszytowej czytałem chyba tylko "Pióro contra flamaster". :okulary:
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-16, 19:32:09   

Protoavis napisał/a:
A na dodatek myślałem, że autor pochodził z Czechosłowacji.


Miej więcej w tych czasach był znany takie pisarz czeski Ota Pavel. Coś tam jego przeczytałem w "Literaturze na świecie", którą kupował i czytywał mój brat. Klimaty jajcarskie i skiroławkowskie - you know what I mean ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-10-20, 20:53:28   Tintin

Kto był dzieckiem w PRL miał małe szanse poznać „Tintina” („Relax” go nie drukował). "Tintin"był ikoną popkultury w zachodniej Europie, szczyt popularności przypada na lata 40,50,60 XX wieku. U nas nie mógł się ukazać bo autor Herge i komiks „Tintin” zawsze stali, dla władzy ludowej w Polsce, po niewłaściwej stronie.
Komiksy przedwojenne, to bardziej katolicka propaganda, wyśmiewały komunizm - „Tintin w kraju Sovietów”1929, popierały kolonializm i katolickich misjonarzy - „Tintin w Kongo”1930
Komiksy z okresu II wojny, najlepsze z całej serii, ukazywały się w belgijskim „Le Soir” gazecie wtedy faszystowskiej - „Skarb Szkarłatnego Rakhama” „Krab o złotych szczypcach” „Tajemnica Jednorożca”. Te właśnie komiksy z lat 1940 – 44 stały się podstawą filmu Spielberga i Jacksona „Tintin”, też poleccam.
Od mniej więcej roku mamy możliwość zapoznać się po raz pierwszy po polsku ze wszystkimi 24 komiksami. Dla dorosłych są trochę dziecinne, ale to raczej nie będzie przeszkodą dla Forumowiczów „Pana Samochodzika” :) .
Ostatecznie można mieć dziecko i pod pretekstem kupowania i czytania jemu samemu się zapoznać, to już jak kto woli ;-)

Dla mało dziecinnych dorosłych na zachętę jest drugie dno. Trzeba najpierw obejrzeć ten film


Tintin.jpg
Plik ściągnięto 115 raz(y) 148,6 KB

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-10-25, 10:02:44   

Kpt Petersen napisał/a:
Komiksy przedwojenne, to bardziej katolicka propaganda, wyśmiewały komunizm
Nie tylko wyśmiewały, Hergé i Vingtième Siècle, gazeta, dla której pracował, demonizowali go wręcz, jak i Związek Radziecki, i to w sposób tak przesadny i bądźmy szczerzy, prymitywny, że po „Tintinie w kraju Sowietów” o jakiejkolwiek późniejszej współpracy z wydawnictwami wschodnimi nie mogło chyba być już mowy. Ale kto mógłby też wtedy przewidzieć, że historyjka obrazkowa, którą początkujący komiksiarz belgijski zaczął tworzyć dla dodatku dla dzieci, stanie się kiedyś światowym fenomenem? I wielkim biznesem. ;-)


foto: ./redir/image.noelshack.com/fichiers/2016/13/1459161191-figurines.jpg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 14