PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Edmund Niziurski
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-08, 06:55:10   

Protoavis napisał/a:
Dodam jeszcze przy okazji znaleziony wywiad z wnuczką Edmunda Niziurskiego:

./redir/www.facebook.com/...4715702096707:0


Bardzo sympatyczny wywiad. Ja niestety Niziurskiego czytałem niewiele i jakoś mi to w pamięć nie zapadło.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-09-08, 19:15:47   

Protoavis napisał/a:
A jak oceniacie książki dla młodzieży napisane przez Niziurskiego po 1990 r.? Przyznam, że ja nic z tego okresu nie pamiętam (poza "Żaba, pozbieraj się!") i chyba nic nie czytałem. W tym czasie skończyłem już podstawówkę i zacząłem zagladać na półki z nieco inną literaturą...


Tych późnych jego publikacji już nie poznałem, ale chyba to jeszcze nadrobię. “Gwiazdę Barnarda” zdaje się czytałem jako ostatnią - ale już nie w podstawówce… ;-)

Protoavis napisał/a:
Dodam jeszcze przy okazji znaleziony wywiad z wnuczką Edmunda Niziurskiego:
./redir/www.facebook.com/...4715702096707:0


Widzimy, że Niziurski także prywatnie był miłym, familijnym człowiekiem. To nie koniecznie zasada - wielu słynnych pisarzy, jeśli wierzyć ich dzieciom, było zarazem nędznymi rodzicami (A. A. Milne, Erich Kästner, Thomas Mann).
Czytamy również, że Niziurski chętnie podróżował - jak niemal każdy mi znany pisarz. Wyjątek: Nienacki. Nigdy nie wyścibił nosa z tego swojego Jerzwałdu. Niziurski zaś - proszę: od kempingu do kempingu, po całej Europie, i przeżywał przygody! Tak się to robi, panie Nienacki! :p
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-09, 14:12:24   

No, i trzeba powiedzieć, że jak zwykle u EN jest w "Księdze Urwisów" mnóstwo przedniego humoru adekwatnego do tzw. ducha epoki.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem na Marszałkowskiej u bukinisty-menela "Węgiel" Aleksandra Ścibora-Rylskiego parsknąłem śmiechem: od razu przypomniały mi się komentarze i rysunki czytelników. Nabyłem oczywiście...
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-09-20, 20:46:43   

Edmund Niziurski: “Księga urwisów” - moje wrażenia.



“Księga urwisów” jest bardzo nietypowym dziełem Edmunda Niziurskiego, a jednak moim zdaniem jednym z jego najlepszych. Nie posiada jeszcze owego czysto rozrywkowego, eskapistycznego charakteru cechującego późniejsze jego książki. Nie oznacza to, że książka nie jest wesoła - humor jest, jest go pod dostatkiem! Jednak książka zawiera także, a nawet przede wszystkim inne, dość nieoczekiwane elementy: realizm, dramat, do pewnego stopnia nawet tragika. Autor poświęca też więcej niż zwykle uwagi osobom dorosłym i ich problemom, porusza zagadnienia polityczne.
Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę czas, w którym książka powstała - początek lat pięćdziesiątych. Panował jeszcze socrealizm w czystej postaci, nie rozwodniony jeszcze poprzez nadciągającą odwilż. To oznaczało, że początkujący autor pewne tematy poruszyć musiał obowiązkowo, tematy jak walka o pegeery, o drużynę harcerską, zagrożenie ze strony obcokrajowych szpiegów i dywersantów, spadający Polakom spadochronami na głowy, itp. Majstrując przy tego rodzaju tematach łatwo popełnić artystyczne samobójstwo (jak się to na przykład Eugeniuszowi Paukszcie w “Zatoce żarłocznego Szczupaka” moim zdaniem niemal udało). Gdyby tego jednak nie uczynił, lojalni ówczesnemu systemowi krytycy na pewno zmiażdżyli by młodego autora, rozszarpując jego książkę za jej nieistotność na strzępy i kończąc tym samym jego karierę pisarską.

Niziurski wywiązał się z tego dylematu zaskakująco zręcznie. Z obligatoryjnych elementów stworzył szkielet wcale niezłej i wciągającej akcji sensacyjnej, w oparciu o ten szkielet zaś opisał szeroko, szczegółowo i zaskakująco ciekawie rzeczywistość biednej wsi powojennej - Wilczkowa -, sportretował niezliczoną niemal ilość jej mieszkańców, młodych i starych, darząc ich wielką sympatią i wyrozumieniem, wplótł parę ciekawych wątków pobocznych, a wszystko to obsypał złotym pyłem swojego legendarnego humoru. Tak powstała książka niesamowicie udana, dla mnie jedna z najbardziej strawnych z socrealistycznej fazy, i zapewne jedna z najgrubszych w dorobku pisarza (zależnie od wydania 350 do 450 stron!)

Krótko potem szczęście uśmiechnęło się do autora. Przerabiając książkę na scenariusz filmowy dostał szansę pozbycia się daniny złożonej uprzednio w książce socrealizmowi.



I tak w “Tajemnicy dzikiego szybu” wszelkiego rodzaju mąciwody, dywersanci i szpiedzy - nocne zmory przyprawiające Stalina o bezsenność, wylecieli na zbity pysk. Powstały tak film jest niemal całkowicie apolityczny, zamiast agitacji - szkoła…



i przygoda…




zamiast syrenich śpiewów kuszących młodych na skały socjalistycznego dogmatyzmu, “Wędrowali szewcy przez zielony las”. Film urzeka poprzez swoją szczerość i pogodny ton, a jego największym atutem jest brak jakiegokolwiek profesjonalizmu ze strony młodych aktorów.



Kino w swojej najniewinniejszej formie. :)
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13286
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2015-09-20, 23:59:36   

Pięknie to ująłeś Johnie!!! Nic dodać, nic ująć!
:564:
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-09-21, 07:48:01   

Pięknie, ale "Zatoka" też jest bardzo fajna ;-)

:564:
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2015-09-21, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-21, 08:05:54   

A filmu jeszcze nie widziałem... :oops:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-11-08, 22:03:15   

Szara Sowa napisał/a:
"Klub Włóczykijów": Komedia familijna na motywach powieści Edmunda Niziurskiego w kinach zagości już 18 września.


No i jak? Czy ktoś już film obejrzał? :027:
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2015-11-08, 23:17:31   

Zabawne, że na portalu filmweb.pl film ma tylko 328 głosów. Zdecydowanie brakuje komentarzy widzów...czyżby młodzieżowe kino przygodowe nie miało racji bytu?
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7313
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-11-09, 07:33:37   

John Dee napisał/a:
No i jak? Czy ktoś już film obejrzał?


Mój starszy syn był na tym filmie z klasą.
Dziewczyny zaprosiły chlóopaków z okazji Dnia Chłopaka :)

Podobał mu się, ale szczegółów nie znam.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2015-11-09, 07:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-11-09, 20:21:09   

Yvonne napisał/a:
Podobał mu się, ale szczegółów nie znam.


No to może namówisz go na jakąś krótką recenzję? Forowicze - przeważnie w wieku 20+, chętnie by się chyba dowiedzieli z pierwszej ręki, jak przedstawiciele grupy docelowej - w wieku 16- (?) film odebrali. ;-)
 
 
Vasco
Stały bywalec forum


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 246
Wysłany: 2015-11-11, 02:19:15   

Ja widziałem. Moim zdaniem film jest udany. Jest mnóstwo skrótów wzgl. książki, całkowicie inne zakończenie (nawet ciutkę samochodzikowe), ale całość trzyma poziom. Jest też sporo humoru (Mecwaldowski!), chociaż nieco innego niż u Niziurskiego. W książce było mnóstwo żartów słownych, w filmie raczej humor sytuacyjny. Wyszedłem z kina zadowolony, mimo, że przeczytana (po latach) kilka dni wcześniej książka bawiła mnie bardziej.
 
 
polaris32 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 24 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-08-24, 18:38:41   

Witam. Szukam powieści Niziurskiego "Gorączka w VIII A" która była drukowana w "Płomyku". Były to numery od 14 z 1982 roku do 12 z 1983 roku.
Ma ktoś to?
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-08-24, 20:16:17   

W bibliografii E. Niziurskiego z 2005 r. tytuł brzmi "Gorączka w VII A". Utwór był drukowany w numerach 1982: 14-24 i 1983: 1-12. Do 2005 r. nie było wydania książkowego.

Przy okazji ciekawostka. W "Świecie Młodych" z 1973 r. (nr 56-64) wydrukowano utwór p. Edmunda "Gorączka w ósmej B".
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
polaris32 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 24 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-08-24, 23:15:48   

Protoavis napisał/a:
W bibliografii E. Niziurskiego z 2005 r. tytuł brzmi "Gorączka w VII A". Utwór był drukowany w numerach 1982: 14-24 i 1983: 1-12. Do 2005 r. nie było wydania książkowego.

Przy okazji ciekawostka. W "Świecie Młodych" z 1973 r. (nr 56-64) wydrukowano utwór p. Edmunda "Gorączka w ósmej B".


Pomyliłem się przy pisaniu :)
Ale właśnie o to opowiadanie mi chodzi.
Mógłby jakiś dobry człowiek wrzucić skany
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-11-26, 18:43:49   

Jak wszyscy doskonale wiemy Edmund Niziurski potrafił wymyślać niezwykłe imiona i nazwiska bądź pseudonimy bohaterów swoich powieści. Do niedawna myślałem, że mógł inspirować się m.in. dziełami Wiecha (Teofil Piecyk, Walery Wątróbka, Apolonia Karaluch). Okazuje się, że i przed wojną (1932 r.) ukazała się książka (właśnie ją czytam), której bohaterowie mieli równie oryginalne nazwiska. To powieść erotyczno-kryminalna "Szajka Biedronki" Marka Romańskiego i Mirko Borkowicza.

Występują w niej m.in.:

- obleśny arystokrata - Janusz Płaza-Wierchoński
- niskiego wzrostu detektyw - Zachariasz Żaba
- właściciel składu trumien - Alojzy Piszczel
- pracownik tego składu - Dezyderiusz Kwacz
- kat - Melchior Słodyczka
- wywiadowca - Hipolit Filong
- właściciel meliny - Abram Kastaniet
- handlarz żywym towarem - Josek Palisander
- właścicielka domu rozpusty - Julia Bochen
- szynkarz - Hersz Grzegrzółka
- wierny sługa hrabiego - Jan Kanty Kapeć
- dozorcy w szpitalu wariatów - Felicjan Skwarek i Bencjan Ziarenko.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-26, 22:41:32   

Poniekąd to było bezpieczniejsze dla pisarza, gdyż - jak to u nas w Polsce - zaraz znajdywało się mnóstwo obrażonych :D .
Akurat na dniach przypomniałem sobie "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, gdzie detektyw Hippollit Kwass wyjaśniał jak doszło do podwojenia aż trzech liter jego imienia i nazwiska...
Pamiętacie z powieści "I ty zostaniesz Indianinem" Wiktora Woroszylskiego: "Eligiusz Pichciel, syn Kaliksta i Praksedy..."
No a jeśli już przed wojną to Witkacuś: Dyapanazy Nibek, Konstanty kniaź Bublikow-Tmutarakański, Jęzory Pasiukowski...
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-11-27, 11:12:19   

Protoavis napisał/a:
- dozorcy w szpitalu wariatów - Felicjan Skwarek i Bencjan Ziarenko.

"Skwarek" - czyli i do Nienackiego da się nawiązać, chociaż odosobnione przykłady brzmią mniej humorystycznie niż ich nagromadzenie.
Ze współczesnych i tematycznie związanych autorów tę modę kontynuuje Amos Ajchel.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-27, 20:24:07   

Protoavis napisał/a:
Jak wszyscy doskonale wiemy Edmund Niziurski potrafił wymyślać niezwykłe imiona i nazwiska bądź pseudonimy bohaterów swoich powieści. Do niedawna myślałem, że mógł inspirować się m.in. dziełami Wiecha (Teofil Piecyk, Walery Wątróbka, Apolonia Karaluch). Okazuje się, że i przed wojną (1932 r.) ukazała się książka (właśnie ją czytam), której bohaterowie mieli równie oryginalne nazwiska. To powieść erotyczno-kryminalna "Szajka Biedronki" Marka Romańskiego i Mirko Borkowicza..

Nazwiska w podobnym klimacie nadawał też swoim bohaterom Tyrmand. W "Złym" mamy całą plejadę takich postaci. :)

Michał Dziarski - porucznik MO
Fryderyk Kompot - cukiernik
Jonasz Drobniak - buchalter
Jerzy Meteor - hochstapler
Izydor Tkaczyk - krawiec
Zofia Chwała - sędzia
Roma Leopard - kociak
Doktor Dzidziaszewski - ginekolog
Juliusz Kalodont - kioskarz
Eugeniusz Śmigło - szofer
Robert Kruszyna - były bokser

Zastanawiałam się niedawno, który pierwszy wpadł na ten pomysł. Ale skoro znalazłeś przedwojenny precedens podobnego nazewnictwa, to pewnie obydwaj się nim inspirowali.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2016-11-27, 22:45:09   

Berta von S. napisał/a:
Zastanawiałam się niedawno, który pierwszy wpadł na ten pomysł. Ale skoro znalazłeś przedwojenny precedens podobnego nazewnictwa, to pewnie obydwaj się nim inspirowali.

Hola, hola! Zapominacie państwo o Witkacym, prekursorze dwudziestowiecznej awangardy. W jego "Szewcach" mamy np:

Prokuratora Roberta Scurvy
Gnębona Puczymordę
Sajetana Tempe
Księżną Irinę Wsiewołodną Zbereźnicką-Podberezką
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 12