PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 12:10
Juliusz Verne
Autor Wiadomość
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2010-01-16, 01:19:52   

Paweł Daniec napisał/a:
Winnetou napisał/a:


Ciekawe, że JV się nie starzeje w porównaniu do naszych XIX wiecznych pisarzy.

Bo nasi XIX wieczny pisarze mieli na głowie inne problemy twórcze niż wymyślanie łodzi podwodnych i tuneli w rejonie nieistniejącego wówczas Kanału Sueskiego.


Ooo, przepraszam, a Władysław Umiński nazywany Polskim Juliuszem Verne? A Erazm Majewski ze swoim "Doktorem Muchołapskim"?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
wlodi 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 02 Lip 2011
Posty: 19
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-07-18, 13:57:16   

Robinoux napisał/a:

Ooo, przepraszam, a Władysław Umiński nazywany Polskim Juliuszem Verne? A Erazm Majewski ze swoim "Doktorem Muchołapskim"?


Zaciekawiliście mnie tym Polskim Juliuszem. Pierwsze ksiązki juz lecą. Przekonamy się jak wyglądała fantastyka 100 lat temu ;]
 
 
Pan Tragacik 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 11 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3610
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-18, 15:08:23   

Też zakupiłem dwie pozycje: "W podobłocznych krainach" i "Filibustierowie". Ciekawym co tam znajdę :)
A "Doktor Muchołapski" coś drogi chwilowo :)
_________________
 
 
MobyDick 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 38
Dołączył: 23 Cze 2011
Posty: 34
Skąd: Drawsko Pomorskie
Wysłany: 2011-09-02, 16:18:54   

Przeglądając jako nowy forum, prosto z wątku o książkach Cusslera, trafiłem tutaj. Dla fanów 20000 mil polecam właśnie książkę Cusslera "Cerber", która w dosyć ciekawy sposób rozwija wątek Nautilusa oraz samego Verne'a.
 
 
Nemo 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 37
Dołączył: 26 Sie 2011
Posty: 151
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-10-19, 08:31:30   

to był pierwszy pisarz przygodowy po którego sięgnąłem gdzieś koło 3-4 klasy podstawówki ... i królował do jej końca po czym wziąłem się za samochodziki

Pamietam, że pierwszą Tajemniczą Wyspę przeczytałem :okulary2:
Najlepsze warte polecenia :Pięć tygodni w balonie, Dzieci kapitana Granta, Podróż do wnętrza Ziemi, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, W osiemdziesiąt dni dookoła świata, Michał Strogow, Piętnastoletni kapitan... i wiele innych co niewspomne z powodu sklerozy :D
_________________
Gdy znalazłem na podłodze kartkę z pierwszą wieścią o Ałbazinie, zostałem opętany myślą rozwiązania zagadki, dotarcia aż nad Amur, myślałem, że doznam rozczarowania i zostanę uwolniony z opętania. Nie przeżyłem jednak nic takiego. Powróciłem z tą samą chorobą, która mnie stąd wygnała. Sądziłem, że tutaj czeka mnie uwolnienie. I znowu nic. Choroba ma jest nieuleczalna. Gdyby mi znowu przyszło powtórzyć tę podróż bez przyczyny i bez rezultatu, zrobiłbym to bez wahania. Czy nie ma dla mnie ratunku?
 
 
pentium 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 43
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 16
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-12-12, 19:49:04   

A ja właśnie czytam min. " 2 lata wakacji " : :) bardzo ciekawa
 
 
jacko277 
Czytał Samochodzika
Jacek



Wiek: 40
Dołączył: 06 Lip 2012
Posty: 89
Skąd: PT
Wysłany: 2012-07-08, 17:15:17   

Moim zdaniem absolutnie każda książka JV jest warta uwagi. Z tych nie mainstreamowych polecam "Strasznego Wynalazcę", "Łowców Meteorów", "Pilota Dunajskich Statków".
Tak w ogóle nie wiem jak Wy ale każdą książkę Verne'a trzeba było dociągnąć tak powiedzmy do 30 strony bo dopiero wtedy zaczynała się rozkręcać.
A ekranizacje - cóż, większość była znacząco zmieniana, np. jakieś giga-robale w Tajemniczej Wyspie nie mówiąc już o ostatnim "Podróż na tajemniczą wyspę" gdzie bohaterowie złożyli mapę z 3 książek różnych autorów - bzdeta totalna :p
 
 
 
Stefanek 
Uwielbia Samochodzika


Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 697
Wysłany: 2012-07-08, 17:44:18   

Polecam link do wirtualnej biblioteki Julesa Verne'a (niestety nie wszystko jest w wersji polskiej):
./redir/jv.gilead.org.il/works.html#CC

Z ekranizacji to kapitalna jest czechosłowacka "Tajemnica zamku w Karpatach" z 1981 roku z Miloszem Kopeckim i Rudolfem Hruszyńskim (niezapomnianym Szwejkiem).
A moje ulubione powieści, do których regularnie wracam, to: "Tajemnicza wyspa", "Pięć tygodni w balonie", "Wokół Księżyca", "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi", "Podróż do wnętrza Ziemi". Jak widać, nie jestem oryginalny :D Co tu dużo gadać - mistrz powieści przygodowo - fantastycznej!
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-25, 18:15:10   

Wyprawa do wnętrza ziemi - 10x czytana? Wokół księżyca? 10 lub więcej. 5 tygodni w balonie, Tajemnicza wyspa, Dzieci kapitana Granta... Same tuzy literatury awanturniczo-popnaukowej. Czytałem go ze 20 lat. Od kilku lat pauza bo nasyciłem się nim, ale mój syn i córa będą to czytać - chcą czy nie.
_________________

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-25, 21:06:43   

Mruf - polecam "Bibliotekę Andrzeja" w której wydaje się powieści Verne'a nigdy nie wydawane w Polsce, lub wydane baaaardzo dawno temu jak "Lodowy Sfinks" czy "Przygody kapitana Hatterasa" - mogę dać maila do kolegi z PTJV, ktory jest wydawcą. "Biblioteka Andrzeja" to także klasyka innych opowieści przygodowych. Można też nawiązać kontakt przez Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2017-05-26, 10:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 06:38:55   

Ciekawe.
Czytałeś coś spoza standardu? Wiesz, mi już teraz łatwo się nie czyta Verne'a... Ostatni raz czytałem z 5-6 lat temu Wokół księżyca.
_________________

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-26, 08:19:50   

Tak: "Lodowego Sfinksa", "Cesara Cascabela", "Dramat w Inflantach", "Czarne Indie", "Bez góry i dołu" (trzecia część trylogii po: "Z Ziemi na Księżyc" i "Wokół Księżyca") "Niezwykłe przygody kapitana Antifera" "Przygody kapitana Hatterasa"i jeszcze parę innych. Polecam zwłaszcza "Sfinksa" (który jest nawiązaniem do wątków z "Opowieści Artura Gordona Pyma" Poego) i "Hatterasa" Poza tym trzeba pamiętać, że wiele książek w serii "Biblioteka Andrzeja" to ksiązki po raz pierwszy wydane w formie PEŁNEJ, gdyż niestety prawie sto procent Verne'a wydawano u nas w formie okrojonej przez polskiego wydawcę. To ma miejsce równiez dzisiaj, jakiś czas temu ukazała się kolekcja Hachette, która jest zgodnie z praktyką tego wydawnictwa wydawaniem marnych tłumaczeń międzywojennych (bo nie trzeba płacić tłumaczom za prawa do wykorzystania tłumaczenia) Wiele książek z serii BA Andrzej tłumaczył sam, mialem przyjemność pracować z nim kiedyś przy tłumaczeniu i korekcie "Z Ziemi na Księżyc". Skracanie przez polskiego wydawcę dotyczyło głównie informacji stricte naukowych zawartych w książkach (wydawca uznał, że spowalniają akcję i czytelnik będzie się nudził) - tak naprawdę jest to masakra dla tych książek, które przez Verne'a zostały zamierzone jako nowy gatunek - ROMANS NAUKOWY - informacje te Verne gromadził i weryfikował. Bardzo oburzał się, kiedy jego książki porównywano do Wellsa i nazywano fantastyką. On nie pisał fantastyki - wszystkie jego koncepcje mają podstawy naukowe.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 08:35:23   

W mordeczkę! Zachęciłeś mnie! Z ziemi na księżyc? Nie znam tej pozycji, to chronologicznie przed Wokół księżyca? Robinoux, przez kolegę będę musiał się zakredytować :D

Boszzzz tego są miliardy z Biblioteki Andrzeja... Muszę na próbę kupić Podróż do wnętrza ziemi. Sprawdzimy.

Czy w twardooprawowej limitce są te grafiki (57 sztuk) z XIX wydania francuskiego? Chodzi o Podróż do wnętrza ziemi. W miękkiej są jak widzę na allegro ( w miękkiej a Biblioteki Andrzeja) a w twardej??? Robinoux?
_________________

Ostatnio zmieniony przez mruf 2017-05-26, 09:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-26, 09:03:39   

mruf napisał/a:
W mordeczkę! Zachęciłeś mnie! Z ziemi na księżyc? Nie znam tej pozycji, to chronologicznie przed Wokół księżyca? Robinoux, przez kolegę będę musiał się zakredytować :D

Boszzzz tego są miliardy z Biblioteki Andrzeja... Muszę na próbę kupić Podróż do wnętrza ziemi. Sprawdzimy.


Jako człowiek z PTJV czuję się z obowiązku apostołem Julka :D "Z Ziemi na Księżyc" i "Wokół Księżyca" były u nas wydane łącznie pod tytułem "Wokół Księżyca" zatem pierwszą część trylogii na pewno znasz, ale na pewno nie znasz trzeciej "Bez góry i dołu" - w której bohaterowie wpadają na fantastyczny pomysł palnięcia z armaty żeby... przestawić oś ziemską :D Jak to się skończyło?.. Polecam!

PS. Teraz można kupić nowe wydanie "Dzieci kapitana Granta" (pełne!)
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2017-05-26, 09:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-26, 09:24:16   







Jestem bardzo złym człowiekiem mruf :D Będziesz zrujnowany :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 10:01:52   

Wasza Okrutność!!!! Oj będę :D
_________________

 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-30, 08:20:53   

Okrutny posępny Robinouxie! Dostałem Podróż do wnętrza ziemi, piękne to straszliwie. Boję, się, że będę chciał mieć wszystkie :(

Dzięki za info :)
_________________

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2017-05-30, 09:00:26   

Dobrze ci tak :D - o tak, ci dobrze!
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-30, 09:09:39   

Chrum chrum, znuffff będę rył w Vernach jak dzik za truflami ;)
_________________

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-30, 16:20:55   

Właśnie, Robinouxie, gdzie można dostać tego Sfinksa Lodowego"? :)
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 15