PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opracowanie: Szachownice na kościołach Pomorza Zachodniego
Autor Wiadomość
Uroczysko 
Twórca
Mariusz Jaksa Czoba autor powieści samochodzikow.



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 50
Wysłany: 2012-10-29, 21:17:46   Opracowanie: Szachownice na kościołach Pomorza Zachodniego

Pozdrowienie Czytającemu!

Ciekawe opracowanie "SZACHOWNICE - tajemnicze znaki na średniowiecznych kościołach (...) Rola motywu szachownicy w średniowiecznych kościołach granitowych". Kopalnia wiedzy na temat motywu wokół którego osnuta jest akcja "Księgi strachów".


Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego


Uroczysko
 
 
Stefanek 
Uwielbia Samochodzika


Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 697
Wysłany: 2012-10-29, 21:29:03   

Ciekawe. No i "Księga Strachów" w bibliografii :)
Linki na dole strony też interesujące.
Ostatnio zmieniony przez Unieski 2012-10-29, 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-10-29, 22:09:51   

Stefanek napisał/a:
Ciekawe. No i "Księga Strachów" w bibliografii :)
Linki na dole strony też interesujące.

Przed Zlotem "Szachownicowym jak znalazł. Obowiązkowa lektura! :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-10-30, 12:06:21   

Świetny link! I przyda się niewątpliwie na zlot! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-10-30, 16:37:10   

Wspaniałe znalezisko, Uroczysko.
W związku z powyższym szukam książki : "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku", Z.Świechowski, Poznań 1950. Na Allegro nie ma, w antykwariatach internetowych znalazłem tylko jedną, niestety sprzedaną.
A przy okazji, wiem jakie miejsce sobie sfotografujemy na zlocie w Moryniu - XV-wieczny fresk w kościele, na którym przedstawiono "dwa diabły siedzące przy szachownicy z postacią trzeciego grającego na flecie oraz czwartego, wpychającego do beczki dwie niewiasty". :D
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-10-30, 20:09:44   

TomaszK napisał/a:
Wspaniałe znalezisko, Uroczysko.
W związku z powyższym szukam książki : "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku", Z.Świechowski, Poznań 1950. Na Allegro nie ma, w antykwariatach internetowych znalazłem tylko jedną, niestety sprzedaną.
A przy okazji, wiem jakie miejsce sobie sfotografujemy na zlocie w Moryniu - XV-wieczny fresk w kościele, na którym przedstawiono "dwa diabły siedzące przy szachownicy z postacią trzeciego grającego na flecie oraz czwartego, wpychającego do beczki dwie niewiasty". :D

Możemy nie tylko sfotografować, ale i odegrać w/w scenkę. Mamy ku temu wszelakie warunki... :)
Oj, będzie się działo, Tomaszuk Kochany, oj będzie... :)
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-10-30, 21:24:21   

Iwmali ma na swoim blogu zdjęcia z tego kościoła, ale wzmiankowanego fresku niestety nie zamieściła, zapewne aby uniknąć złośliwych komentarzy :D
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-10-31, 08:44:33   

Jak ja byłem też był niedostępny. Akurat jakiś wielki remont był robiony, chyba na wieży. :/
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-08, 23:10:53   

Udało mi się zdobyć opracowanie "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku" z 1950 roku, pierwszą publikację w języku polskim traktująca o tajemniczych szachownicach i jedyną na ten temat którą Nienacki mógł przeczytać przed napisaniem swojej książki. Jest w niej kilka ciekawych tropów wiążących się z "Księgą strachów" i myślę że będzie o czym podyskutować na zlocie w Moryniu.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-08, 23:16:55   

TomaszK napisał/a:
będzie o czym podyskutować na zlocie w Moryniu.


A mnie tam nie będzie ... :/
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-11-09, 07:29:34   

TomaszK napisał/a:
Udało mi się zdobyć opracowanie "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku" z 1950 roku, pierwszą publikację w języku polskim traktująca o tajemniczych szachownicach i jedyną na ten temat którą Nienacki mógł przeczytać przed napisaniem swojej książki. Jest w niej kilka ciekawych tropów wiążących się z "Księgą strachów" i myślę że będzie o czym podyskutować na zlocie w Moryniu.

Kupiłeś? Wypożyczyłeś?
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-11-09, 07:31:03   

Jacekxt napisał/a:
TomaszK napisał/a:
Udało mi się zdobyć opracowanie "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku" z 1950 roku, pierwszą publikację w języku polskim traktująca o tajemniczych szachownicach i jedyną na ten temat którą Nienacki mógł przeczytać przed napisaniem swojej książki. Jest w niej kilka ciekawych tropów wiążących się z "Księgą strachów" i myślę że będzie o czym podyskutować na zlocie w Moryniu.

Kupiłeś? Wypożyczyłeś?

Zakosiłeś? :027:
 
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-09, 07:51:09   

Zakosiłem na Allegro. A wczoraj dokupiłem jeszcze "Z dziejów ziemi chojeńskiej". Też mają tam być wzmianki o szachownicach, ale niestety Nienacki już z niej nie korzystał, bo została wydana w 1969 roku.
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-11-09, 08:03:16   

To miałeś szczęście :) Jest trochę pozycji Świechowskiego na Allegro, ale akurat tej aktualnie nie ma. Może się coś pojawi. Spróbuję przekopać moją bibliotekę :)
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-11-09, 18:09:16   

I to mi się strasznie podoba, spotkamy się na Szachownicowym przygotowani:)
Mamy całą długą zimę na to, by zgłębić tajniki tego regionu.
Ja zaś uwielbiam porównywać prace napisane w okresie socjalizmu z pracami upublicznionymi w czasach ostatnich.
Takie wspaniałe doświadczenia miałem czytając nowe publikacje na temat Zakonu N.M.P.
Dlatego bardzo chętnie zapoznałbym się z książką, którą wspomniał TomaszK.

A tak poza tym, to TomaszuK, nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wielkim inspiratorem jesteś... :)
Jakby ktoś wpadł na coś nowego (starego też :) ) na temat tego regionu, to koniecznie proszę da nam znać o tym fakcie.
Myślę, że im więcej będziemy wiedzieli, tym silniejsze będą doznania podczas Zlotu. :)
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-10, 12:24:15   

Jacekxt napisał/a:
Jest trochę pozycji Świechowskiego na Allegro, ale akurat tej aktualnie nie ma.

Zaciekawiłeś mnie tym, sprawdziłem co to za pozycje i okazuje się, że jedną z nich kupiłem niedawno zgłębiając temat kolegiaty w Tumie : "Architektura romańska w Polsce". Okazuje się, że Zygmunta Świechowskiego (ktokolwiek to był) interesowały te same tematy co Nienackiego :) .
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-11-10, 12:28:40   

TomaszK napisał/a:
Zygmunta Świechowskiego (ktokolwiek to był) interesowały te same tematy co Nienackiego :) .

Hmmm... podejrzana sprawa. Może to kumple. A ciekawe swoją drogą, czy kobiety też go tak interesowały :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
TomaszK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 62
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 1478
Wysłany: 2012-11-10, 20:59:17   

Przeczytałem studium "Architektura granitowa Pomorza Zachodniego w XIII wieku" cytowane w artykule od którego zaczyna się niniejszy temat i nabrałem przekonania, że Nienacki musiał je znać. Mógł znaleźć to opracowanie przy okazji zgłębiania do poprzedniej książki tematu Templariuszy w Polsce (w pracy są m.in. omówione kaplice Templariuszy w Chwarszczanach, Rurce i jeszcze kilku innych miejscowościach) i przypadkiem natknął się na tajemnicze szachownice. Na temat szachownic jest tu co prawda niewiele, bo tylko dwie strony, ale za to na końcu znajduje się „mapka rozmieszczenia budowli z portalami na których występuje znak szachownicy”. W rejonie Ziemi Lubuskiej zaznaczona są tylko dwie miejscowości - Dolsko i Lubiechów, a właśnie w "Księdze Strachów", kiedy Związek Tajemniczej Szachownicy wyrusza na poszukiwania szachownic, pada informacja, że ten tajemniczy rysunek umieszczono na kościołach tylko w dwóch miejscach - właśnie w Dolsku i Lubiechowie. Tymczasem wiadomo, że szachownic jest dużo więcej, zresztą bohaterowie książki Nienackiego też znajdują ich dużo więcej.
A kiedy już zagłębiłem się w ten temat, nabrałem podejrzeń, że książka Nienackiego pierwotnie miała wyglądać zupełnie inaczej. Tajemnicze znaki na murach, Templariusze, romańskie kościółki - przecież to aż się prosi o poszukiwania jakiegoś średniowiecznego skarbu, a tymczasem szachownice zostają spłycone do rangi znaków granicznych, a przedmiotem poszukiwań jest pamiętnik sprzed 20 lat.
No więc moja teoria spiskowa jest taka: Nienacki zbierał materiał do nowej książki, która miała być napisana w duchu "Uroczyska" i "Templariuszy", ale otrzymał propozycję nie do odrzucenia - napisania książki możliwej do propagandowego wykorzystania. Wywiązał się z tego rezygnując z pierwotnych założeń i pisząc o poszukiwaniach pamiętnika zbrodniarza hitlerowskiego. W nagrodę za zmianę tematu, nowopowstała książka została przetłumaczona na kilkanaście języków ówczesnych demoludów. I wbrew temu co twierdzą niektórzy, nie można jej zarzucić treści służących komunistycznej indoktrynacji, zresztą jest to jedna z lepszych pozycji w kanonie samochodzikowym
Co wy na to ? Nie chodzi mi o pochwały, ale o podjęcie dyskusji (chociażby po to by uniknąć zarzutów, że forum staje się coraz mniej merytoryczne :) ). Czy w fabule książki, jej układzie, ewentualnie niekonsekwencjach w treści, można dopatrzyć się potwierdzenia (albo odrzucenia) teorii, że rozpoczynając ją, autor miał jakieś odmienne plany co do treści. Ja znalazłem na razie taką sugestię, że może zmiana tytułu w późniejszych wydaniach, dokonana jeszcze przez Nienackiego („Pan Samochodzik i dziwne szachownice”), była w istocie powrotem do tytułu pierwotnego, tak jak było z "Uroczyskiem" i "Świętym relikwiarzem". Ponadto zabawa w skakanie ruchem konika szachowego przed kościołem w Dolsku, chociaż wstępnie wygląda jakby miała prowadzić do jakiegoś odkrycia, okazuje się tylko zabawą, w tej sytuacji bezsensowną. Może ta scena w pierwotnej wersji rozwijała się inaczej ?
O związku szachownic i Templariuszy pisał niedawno Stefanek, a wcześniej Szara Sowa.
W dyskusji dopuszczalne jest zboczenie z tematu na długość co najwyżej pięciu postów, w tym jeden foch :027:
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2012-11-10, 21:26:30   

Myślę, że Twój wywód może być słuszny, ale jednocześnie uważam, że PS i KS mogła powstać zupełnie normalnym torem, czyli bez insynuacji władz g;) Ja mam za małą wiedzę, żeby tutaj dyskutować, ale chętnie się przyjrzę temu to inni będą pisać g;)
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-10, 21:58:42   

Ciekawe rozważania Tomaszu, przyznam się szczerze, że nigdy o tej części tak nie pomyślałam...może dlatego, że dużo, a nawet b. dużo pamiętam z czasów komuny?
KS jest moją ulubioną książką, zaraz po Templariuszach, myślę, że z powodu bliskości Morynia i okolic z Księgi.
Pamiętam jaką frajdę sprawiało mi szukanie książkowego Jasienia, mauzoleum, obserwatorium...ile dni spędziłam na wertowaniu stron w internecie na szukaniu wzmianek o szachownicach.
Za to, że te tematy się nie starzeją dziękuję Nienackiemu. A przed wszystkim cieszę się, że tu na forum poznałam tyle wspaniale zakręconych osób, takich jak Ty Tomaszu i wiele, wiele innych. :564: :D
Na pewno znowu czytając KS pomyślę nad tym co napisałeś. ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 11