PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki o tematyce sportowej
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-02-12, 21:06:29   

GrzegorzCh napisał/a:

Nie chce mi się sprawdzać pozostałych wydań z reszty Olimpiady, ale przyjmuję, że w pozostałe dni było podobnie. A to tylko lokalny kielecki dziennik. W PS czy Sporcie musiało być tego o wiele więcej. Mit obalony. ;-)


To ja dodam, że ten lokalny, nieistniejący już dziennik "Słowo Ludu" oraz drugi najbardziej znany w regionie, czyli "Echo Dnia" miały działy rozbudowane sportowe na dość wysokim poziomie.

"Słowo Ludu" kojarzy mi się z wakacjami u babci na wsi. Kiedy wujek przyjeżdżał co piątek na wieś, przywoził kilka numerów "Słowa" lub "Echa" (nie było tam oczywiście kiosku, a w sklepie i w "klubie" nie sprzedawano gazet). Było to wówczas jedyne źródło wiadomości o rozgrywkach na niższych szczeblach, ale także sporo miejsca poświęcano na sport przez duże "S". :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-02-26, 19:44:34   

Beata Słama, Wojciech Szatkowski - "Magia nart"



Historia tatrzańskiego narciarstwa (do 2000 roku), spisana w dwóch tomach, jest pozycją dla bardzo wąskiej grupy osób. Wręcz dla koneserów. Opisy nart, wiązań i smarów stosowanych od początków turystyki górskiej mogą znużyć niejednego czytelnika. Trzeba jednak przyznać, że autorzy bardzo się przyłożyli do tego, aby zadowolić tych nielicznych fascynatów smarów z lat dwudziestych ;-) W drugim tomie jest nieco lepiej, bo otrzymujemy opis najlepszych sportowców tatrzańskich wraz z ich największymi sukcesami, a że Polska nigdy nie stała sportami zimowymi, to mamy także rozdziały o tych, którzy byli na poziomie dzisiejszego Jana Antolca czy Macieja Bydlińskiego, czyli zwyczajnych słabeuszy. Jako przeciętny kibic sportu muszę się przyznać, że lektura mnie znudziła, ale jestem pewien, że Ci którzy historię narciarstwa kochają całym serduchem będą zachwyceni :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
Ostatnio zmieniony przez Michal_bn 2017-02-26, 19:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-02-27, 02:39:42   

Dobrze, że takie techniczne i personalne szczegóły zostały gdzieś utrwalone.
Łatwo giną, a czasem poszukują ich rozmaici ludzie: historycy, fascynaci, osoby odkrywające swoje związki rozdzinne ze środowiskiem, twórcy nawiązujący do klimatu itp.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-03-23, 13:07:50   

Piotr Szarama - "Jerzy Kulej. W cieniu podium"



Rewelacyjnie napisana biografia dwukrotnego mistrza olimpijskiego w boksie. Nietajenko, jeśli twierdzisz że biografie sportowe to grafomania, to polecam Ci tę pozycję. Czyta się fenomenalnie, wręcz niczym dobrą powieść. Autor opisał najważniejsze epizody z życia wielkiego mistrza i wyłoniła nam się dość smutna historia tego znakomitego boksera. Byłem przekonany że Jerzy Kulej po zakończeniu sportowej kariery wiódł udane życie. Byłem pewien, że to jeden z nielicznych pięściarzy któremu udało się nie stoczyć na dno. Nic bardziej mylnego. Wielki mistrz był alkoholikiem, który kilka lat życia miał wręcz wycięte z życiorysu. Błąkał się po świecie, pracował na budował, ledwo wiązał koniec z końcem.

Bardzo dobra historia z mnóstwem ciekawostek. Największe wrażenie zrobiła na mnie ta z Maxem Stellmachem ;-) Mimo że wiele rzeczy można było przeczytać w wydanej w 1996 roku przez tego samego autora "Dwie strony medalu", to ta pozycja jest dużo obszerniejsza i o wiele lepsza.

Super biografia. Kolejny mocny cios w roku 2016!!!
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-03-29, 15:02:32   

Mark Webber - "Moja Formuła 1"



Książka zbierającą dość dobre opinie w Internecie kompletnie mnie znudziła. Podobnie jak biografia Schumachera i większości kierowców sportowych. McRae i Hołowczyc to takie dwa wyjątki od reguły...

Miało być kontrowersyjnie, ciekawie i zaskakująco, a było nudno, nijako i sennie. Autobiografie kierowców F1 są takie jak ich dyscyplina sportu. Nuda do potęgi. Podjąłem decyzję, że nie kupię więcej książki o zawodowym kierowcy wyścigowym. Oni w większości nie mają nic do powiedzenia ;-) Trochę ponarzekał na Vettela, że go wyprzedził na jednym z wyścigów i już wielka sensacja "Mojej Formuyły 1". I to największa w całej książce ;-) Jedyna wręcz...

A na niedzielnym wyścigu w Australii przytulali się do siebie jakby byli parą.

Nuda, nuda, nuda. Już wolę hokej podwodny od F1...
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-04-12, 13:11:45   

Paweł Zagumny - "Życie to mecz"



Autobiografia Pawła Zagumnego ani ziębi ani parzy. Jest strasznie bezpłciowa. Nawet o największych sukcesach siatkarz pisze takim samym tonem jak o zjedzeniu śniadania. Niby jest tam wszystko co ważne ale podane tak nudno że nie chce mi się nawet o tym pisać. Nie trawię takich biografii. Kilka dni temu Paweł Zagumny zakończył wspaniałą karierę, ale książkę po sobie zostawi słabiutką...

Bleeeeeeeee
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-04-14, 16:23:49   

Władysław Zieleśkiewicz - "95 lat polskiej piłki ręcznej"



Bardzo ciekawa historia polskiej piłki ręcznej.

Od zamierzchłych czasów i pierwszych meczów aż do czasów współczesnych. Nie zabrakło także wizerunków najważniejszych postaci w tym sporcie. Autor wykonał kawał nużącej ale wg mnie bardzo potrzebnej pracy. Nie zabrakło także rozgrywek kobiecych oraz piłki ręcznej jedenastoosobowej i plażowej piłki ręcznej :) Mamy też pełną garść statystyk tak nieodzownych przy tego typu publikacjach.

Plusik: książka jest w kolorze na porządnym papierze.

Teraz minusik: czcionka czwórka :D

Polecam fanom piłki ręcznej. Ogrom wiedzy i do tego fajnie spisany :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-04-15, 21:36:48   

Praca zbiorowa - "Slalomem przez świat"



Trochę się naciąłem... Kupiłem tę pozycje w zeszłym roku w Ustroniu za bardzo małe pieniądze, ale myślałem że to książka o sławnych alpejczykach ale okazało się że nie...

"Slalomem przez świat" to kilka odrębnych opowiadań dziennikarzy o... klubie alpejczyków w tej właśnie profesji. Znani z prasy i telewizji redaktorzy opisują swoje przygody na alpejskich stopach. Nudne to jak flaki z olejem. Taka trochę książka o niczym. Jak uczyli się jeździć, gdzie byli, kogo poznali...

0/10
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Moore 
Stały bywalec forum



Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 303
Skąd: z kątowni
Wysłany: 2017-05-09, 15:01:16   

Paczkomat mi dzisiaj dostarczył, na dzień przed premierą:

_________________
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2016 i 2017 r.
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-05-09, 16:01:53   

Ooooo, też sobie przeczytam :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-05-12, 18:12:04   

Dominik Szczepański - "Na oceanie nie ma ciszy"



Bardzo dobra książka :) Strasznie wciągające opowieści Pana Aleksandra. Po nich, wyczyny największych sportowych herosów wydają się bardzo malutkie.

To czego dokonał Aleksander Doba jest tak niewiarygodne, że nawet nie wiem jak to skomentować. Przepłynąć dwukrotnie Ocean Atlantycki kajakiem, nie bacząc na sztormy, rekiny i inne wodne zwierzęta to coś tak nieprawdopodobnego że brak słów. Smaczku dodaje fakt, iż kajakarz miał blisko 70 lat podczas drugiej wyprawy.

Polecam wszystkim miłośnikom przygody przez duże P. Kładzie na łopatki ;-)

Fotka po dopłynięciu do USA :)

_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-12, 19:23:36   

Słyszałem, że właśnie wypłynął po raz kolejny!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-05-12, 20:31:39   

Szara Sowa napisał/a:
Słyszałem, że właśnie wypłynął po raz kolejny!



I ma spore problemy.


Na razie wstrzymał wyprawę.
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 07:46:10   

To też czytam, zwłaszcza ostatnio kiedy zacząłem kalisteniczny trening.

"Skazany na trening" Paul'a Wade'a. Siła sprawność kalistenika- Ashley Kalym.
Kilka tomów zgromadziłem poświęconych treningowi kalistenicznemu, czyli z wykorzystaniem masy ciała, bez sztang i obciążeń dodatkowych. Jedyne sprzęty to poręcze i drążek. 44 lata to dobry moment by się opamiętać ;)
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Kalistenika

a do treningu zachęcam
_________________

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-08-07, 11:32:46   

Adam Bielecki, Dominik Szczepański - "Spod zamarzniętych powiek"



To druga książka autorstwa Dominika Szczepańskiego po jaką sięgnąłem. Po przeczytaniu "Na oceanie nie ma ciszy" wiele sobie obiecywałem ale niestety przyszło spore rozczarowanie. Dla mnie biografia, która nic nie mówi o człowieku o którym jest, nie ma większej wartości. Rozumiem, że prywatność to coś ważnego ale bez przesady... Po lekturze tyle wiem o głównym bohaterze co o przydrożnym kamieniu. Wiem gdzie ten kamień był, skąd spadł, kto ten kamień kopnął ale nie mam pojęcia co ten kamień czuje. Przeczytałem książkę o Adamie Bieleckim a niczego się z niej o nim nie dowiedziałem. Przykro mi to stwierdzić, ale wg mnie jedyny cel tej książki to zarobienie na kolejną wyprawę. Ten człowiek wcale nie chce się dzielić z ludźmi swoim życiem, tylko musi to robić aby znowu jechać w góry. Książka napisana na siłę i chyba z konieczności... Szkoda wielka, bo nie tego oczekuję po biografiach... :(
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
asia27 
Słyszał o Samochodziku


Dołączyła: 11 Sie 2017
Posty: 8
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-08-17, 09:56:11   

A mnie ostatnio wpadła w ręce książka "Jak zacząć biegać" - Sary Kirkham, z wydawnictwa Buk Rower. Od razu jak przypomniałam sobie o moich próbach biegania i o tym, że odpuszczałam po dwóch - trzech dniach, postanowiłam dać książce i sobie szansę i ją przeczytać :) To książka, która na pewno spodoba się przyszłym i obecnym biegaczom, to taki przydatny, napisany lekkim i fajnym językiem poradnik dla początkujących. Można w nim przeczytać nie tylko o zaletach biegania, ale też o technikach, rozciąganiu, diecie biegacza, kontuzjach, czy wyborze odpowiednich butów. A i kolejna fajna rzecz - w książce znajdziemy sporo ciekawostek na temat biegania, przyznaję że nie spodziewałam się, że aż tak się wkręcę w jej czytanie ;)

Ostatnio zmieniony przez asia27 2017-08-27, 08:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-08-21, 09:46:06   

Łukasz Chmielewski, Rafał Jackiewicz, Artur Łukaszewski - "Życie na ostrzu noża"



Bandycka książka. Jestem zażenowany poziomem tej publikacji. Nie tego szukam w biografiach. Najbardziej mnie dziwi, że nad tym badziewiem rozpływają się internauci i wychwalają niczym dzieło Mickiewicza. Jakie są moje wrażenia? Jackiewicz przedstawił siebie jako zwykłego bandytę (on mówi rozrabiaka), który okrada, bije, niszczy cudze mienie i generalnie ma wszystko gdzieś. W książce wielokrotnie podkreśla jak pobił tego czy tamtego, jak niszczył słupki drogowe, kradł rowery (w sumie to kradł wszystko co popadnie), oszukiwał. Nie wiem ile w tym wszystkim jest prawdy, ale jeśli 100% to miejsce tego człowieka jest w więzieniu a nie na bokserskim ringu. Istnieje też możliwość, że to wszystko bujda, fikcja stworzona po to by zarobić.

Dopiero od połowy książki pojawia się kariera sportów walki. Jest ona opisana dość dobrze, ale tylko od czasów zawodowstwa. Brakuje mi szerszych opisów walk amatorskich w kickboxingu i karate. Ale z pewnością poziom publikacji poszedł lekko w górę gdy tylko zamiast czytać biografię kryminalisty zacząłem czytać biografię zawodnika. Gdyby nie to, prawdopodobnie bym się poddał. Z drugiej strony Ci, którzy lubią przygody pana Masy pewnie i w biografii Jackiewicza się zakochają... Ja niestety czuję straszny niesmak... :(
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-09-18, 19:39:07   

Joanna Jędrzejczyk, Przemysław Osiak - "Wojowniczka. Jak stałam się niezwyciężona"



Ciekawa książka :) Jedna z niewielu pozycji biograficznych, z których można się wiele dowiedzieć:) Joanna opisuje swoją karierę od samego początku, szczegółowo omawia drogę na szczyt. Podobało mi się że w przeciwieństwie do Jackiewicza nie traktuje amatorskiej kariery po macoszemu, tylko bardzo ciekawie opisuje swoje walki w boksie tajskim. Kobieta ma w sobie mnóstwo samozaparcia. Ledwo wiążąc koniec z końcem nie poddała się i nie przerwała treningów. To cecha wielkich mistrzów, którzy wierzą w siebie i w sukces. Kibicuję Joannie, trzymam za nią kciuki. To znakomita zawodniczka :)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-10-03, 10:16:03   

Lou Duva, Tim Smith - "Moje siedem dekad w boksie"



Niewielu ludzi na świecie mogłoby się poszczycić tak ogromną wiedzą na temat historii boksu zawodowego jak Lou Duva. Sam spędził blisko 70 lat w tym interesie. Najpierw jako bokser, a później jako trener i promotor. Jego książkę czyta się niezwykle przyjemnie, a ilość informacji jest podana w bardzo przystępny sposób. Swoją bokserską opowieść z pięściarzami z którymi współpracował Lou zaczyna od Joe Louisa i brnie przez Rockiego Marciano, Evandera Holyfielda, Andrzeja Gołotę, aż do współczesnych pięściarzy.

Fajnie się to czyta, ale nie wiem ile w tym wszystkim prawdy, bo w rozdziale o Andrzeju Gołocie jest wiele informacji niezgodnych z prawdą. Tłumacz musiał prostować te dziwaczne wiadomości. Stawia to pod dużym znakiem zapytania prawdziwość "faktów" zamieszczonych w autobiografii. Fani Gołoty będą w szoku, bo Duva przedstawił go jako upośledzonego, mocno niedorozwiniętego umysłowo olbrzyma, który płakał przed walkami i brał sterydy. Ponoć po jego treningach zostałay strzykawki...

Książka na plus, ale fani Gołoty powinni jej unikać, bo tylko ciśnienie im się podniesie ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2017-10-08, 20:04:32   

Wiesław Firek, Katarzyna Płoszaj, Donat Przybylski - "Rozmowy w blasku olimpijskiego znicza"



Książka powstała na podstawie audycji radiowych, które zostały wyemitowane na antenie Radia Opole podczas IO w Rio. Rozmowy przeprowadzono z Józefem Lipcem, Jerzym Nowocieniem, Krzysztofem Zuchorą, Otylią Jędrzejczak oraz Adamem Krzesińskim. Dotyczyły one olimpizmu, zasad fair play, rywalizacji, itp. Trzech pierwszych rozmówców strasznie nudziło, ale wypowiedzi Otylii i Adama uratowały książkę. Całość zamyka opis startów opolskich sportowców na IO.

Można przeczytać, ale raczej niczego to nie wniesie do naszego życia ;-)
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 11