PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Andrzej Perepeczko
Autor Wiadomość
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-09-05, 09:59:59   Andrzej Perepeczko

Tak się zastanawiam czy ktoś z was pamięta przygody Dzikiej Mrówki Andrzeja Perepeczki. Ja sobie ostatnio o nich przypomniałem i zapragnąłem odświerzyć. Muszę tylko się przełamać w mojej osiedlowej bibliotece, podejść do regału opatrzonego napisem "powieści dla dzieci i młodzieży", szybkim ruchem ściągnąć wybraną pozycję a następnie ukrywając pąsy odmeldować się z książkami u pani bibliotekarki ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2018-01-10, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2011-09-07, 08:56:58   Re: Andrzej Perepeczko

Nietajenko napisał/a:
Tak się zastanawiam czy ktoś z was pamięta przygody Dzikiej Mrówki Andrzeja Perepeczki. Ja sobie ostatnio o nich przypomniałem i zapragnąłem odświerzyć. Muszę tylko się przełamać w mojej osiedlowej bibliotece, podejść do regału opatrzonego napisem "powieści dla dzieci i młodzieży", szybkim ruchem ściągnąć wybraną pozycję a następnie ukrywając pąsy odmeldować się z książkami u pani bibliotekarki ;-)


To ja może napiszę pierwszy post w tym temacie, który będzie na temat? :P

Mam w domu całą serię, czyli 4 (bo to chyba jest całość?) części
Pierwsza książka o rejscie z ojcem jest ciekawa - chociaż wszędzie zdarzają się dość infantylne wtręty, to jednak interesujace wątki przeważają), druga o przygodach żegraskich również (bardzo podobał mi się opsi wuzyty w Sztokholmie), trzecia o nurkowaniu całkiem w porządku, czwarta o wyprawie do Peru zupełnie mi się nie podobała, począwszy od pomysłu, że uczeń podstawówki, czy wczesny licealista odczytał kipu.
Moim zdaniem niestety skończyly się pomysły na nowe zainteresowania Dzikiej Mrówki i ta część znacznei obniżyła poziom.


A na marginesie - zakładam, że jest jakiś wątek o antykwariatach, a jeśli go nie ma, to może by go założyć i przenieśc tę cała dyskusję, z wyjątkiem pierwszego posta, bo z tematem nie mają one - eufemistycznie - zbyt wiele wspólnego

DODANO:
Zrobione, dzięki Piotrek.
Ostatnio zmieniony przez Czesio1 2011-09-07, 09:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-09-07, 10:12:23   

Tak po prawdzie komplecik składa się z pięciu pozycji a oto ich tytuły:
1. Dzika Mrówka i tam-tamy (1977, Gdańsk, Wydawnictwo Morskie),
2. Dzika Mrówka pod żaglami (1981, Gdańsk, Wydawnictwo Morskie),
3. Podwodny świat Dzikiej Mrówki (1983, Gdańsk, Wydawnictwo Morskie),
4. Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu (1987, Gdańsk, Wydawnictwo Morskie),
5. Dzika Mrówka i tajemnica U-2002 (1987, Gdańsk, Wydawnictwo Morskie).
Bardzo niewiele z nich pamiętam ale łatwo się czytają więc szybko sobie przypomnę. O ile oczywiście przełamię się w bibliotece... ;-)
_________________
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-07, 11:05:42   

Ja mam też tylko cztery części, o tej ostatniej nawet nie słyszałam. Mateuszowi nie bardzo się podobały, zaczął czytać i po kilkunastu stronach sobie odpuścił. A kupiłam specjalnie dla niego. :/
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-09-07, 11:29:32   

Iwmali napisał/a:
Ja mam też tylko cztery części, o tej ostatniej nawet nie słyszałam. Mateuszowi nie bardzo się podobały, zaczął czytać i po kilkunastu stronach sobie odpuścił. A kupiłam specjalnie dla niego. :/

A może to nie był czas dla Perepeczki, co? Pamiętam jak mi matka skompletowała Tomka Szklarskiego to przez kilka latek nie mogłem przetrawić by następnie pożreć go wielkimi gryzami.
p.s. Jak kupiłaś je u babki na bazarku i chcesz sprzedać po podobnej cenie to ja bardzo chętnie ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2011-09-08, 06:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-07, 12:30:03   

Te kupiłam w księgarni, mam nadzieję, że jeszcze skuszę Mateusza na Mrówkę i Tomka, bo i Szklarskiego też nie przeczytał...wydaje mi się, że ten typ powieści nie jest w jego typie. Ostatnio czyta Sapkowskiego, który z kolei nie jest w moim typie. :/
 
 
Pan Konfiturek 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 275
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-09-10, 10:31:16   

Jakiś czas temu zakupiłem nowe wydanie serii o Dzikiej Mrówce (wyd. Book House). Jest to już trzecie wydanie (ponoć poprawione, ale nie wiem, jakie są różnice w stosunku do poprzednich). Ciekawostką może być fakt, że w serii zapowiedziano kolejny tom (pierwsze wydanie) pt. "Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo". Czyżby, śladem "samochodzików", szykowały nam się kontynuacje?

Kilka lat temu miałem możliwość porozmawiać z Panem Andrzejem i stwierdził on, że książki z tej serii pisał w ramach odpoczynku od literatury wojenno-morskiej, z której jest głównie znany. I chyba to luźne podejście do tematu najbardziej przyciąga czytelnika jego powieści dla młodzieży.

Ostatnio wydano także jego wspomnienia z lat służby w polskiej flocie handlowej w czasach, kiedy byliśmy skrępowani "nierozerwalnymi więzami przyjaźni polsko-radzieckiej". Książka nosi tytuł "Opowieści z mórz popołudniowych". Przyjemna, lekka i zabawna lektura.
_________________

"Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu."
Ostatnio zmieniony przez Pan Konfiturek 2011-09-10, 10:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2013-01-29, 14:16:13   Re: Andrzej Perepeczko

Zwariowane ale fajne. Trochę wiadomości historyczno-geograficzno-morskich w tle tych przygód. (Mam ebooki wszystkich 5 tomów.)
Piotreek napisał/a:

Pierwsza książka o rejscie z ojcem jest ciekawa - chociaż wszędzie zdarzają się dość infantylne wtręty, to jednak interesujace wątki przeważają), druga o przygodach żegraskich również (bardzo podobał mi się opsi wuzyty w Sztokholmie), trzecia o nurkowaniu całkiem w porządku, czwarta o wyprawie do Peru zupełnie mi się nie podobała, począwszy od pomysłu, że uczeń podstawówki, czy wczesny licealista odczytał kipu.
Moim zdaniem niestety skończyly się pomysły na nowe zainteresowania Dzikiej Mrówki i ta część znacznei obniżyła poziom.

Zgadzam się że czwarta część była nazbyt odjazdowa (choć poczytać można). Dla serii o Dzikiej Mrówce byłoby to odpowiednikiem PS i UFO. Odczytanie Kipu na podstawie tego, że początek brzmiał "uciekając coraz dalej", potem odszukanie (na podstawie tych danych!) właściwego jeziora, wreszcie zakończenie powala
"Po kilku miesiącach, które upłynęły od opisywanych przygód w wysokich dzikich Andach nad szmaragdowym Jeziorem Ostatniej Szansy, na adresy Dzikiej Mrówki, jego Brata, Uli, Balerona i Pana Wojtka nadeszły z bardzo dalekiej Limy poprzez Muzeum Narodowe w Warszawie przesyłki zawierające małe staroinkaskie figurki wraz z oficjalnym pismem z Muzeo National i z gorącymi podziękowaniami dla młodych polskich Poszukiwaczy Złotego Lodu." Inkaskie figurki, oryginały - nie jakieś tam kopie. To tak jakby dać w prezencie denar Mieszka. Ostani tom "Tajemnica U-2002" poszukiwania... Bursztynowej Komnaty.
- Bo chodzi o to, że taki jeden polski dziennikarz zajął się sprawą Bursztynowej Komnaty i doszedł do wniosku, że Niemcy wywieźli ją w ostatnich miesiącach wojny okrętem podwodnym.
- No? - tym razem Jego Brat zachęcił brata do dalszej wypowiedzi.
- No i ten okręt podwodny podobno miał płynąć do Ameryki Południowej!!!
- Tak? - Jego Brat w dalszym ciągu wykazywał zaledwie umiarkowane zainteresowanie tematem.
- Do AMERYKI POŁUDNIOWEJ!!! - powtórzył powoli i z naciskiem Dzika Mrówka. - I potem już zaginął wszelki ślad.

Czyżby pod wpływem "Wyspy Złoczyńców"?
Zakończenia nie wypada zdradzać.
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2015-01-22, 15:35:05   

Nadal zagadką pozostają słowa ze Wstępu do tomu 5 streszczającego poprzednie tomy Oczywiście odkryte skarby stały się własnością muzeum narodowego w Peru, ale do Warszawy nadeszły przesyłki, w których obok serdecznych podziękowań znalazły się też znalezione złote figurki indiańskich bożków ofiarowane przez dyrekcję muzeum dzielnym znalazcom ZŁOTEGO LODU.
Albo nie rozumiem, albo brzmi to tak jakby PS obdarował Karen skarbami Templariuszy, czy też przekonał Departament Muzeów aby to uczynić.
Pan Konfiturek napisał/a:
Ciekawostką może być fakt, że w serii zapowiedziano kolejny tom (pierwsze wydanie) pt. "Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo". Czyżby, śladem
"samochodzików", szykowały nam się kontynuacje?
Autorem nowego tomu jest Perepeczko (nie jakiś naśladowca), tom ukazał się w zeszłym roku.
Chyba pierwszy tom był najlepszy, bez nadzwyczajności.
Iwmali napisał/a:
Sapkowskiego, który z kolei nie jest w moim typie. :/
Ani w moim.
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
Ostatnio zmieniony przez Piratka 2015-01-22, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-25, 17:40:56   

Całą seria o Dzikiej Mrówce i Jego Bracie to cudna lektura. Czytałem zainspirowany tymi książeczkami literaturę marynistyczną, brałem udział w konkursie wiedzy o polskiej marynarce wojennej (na Błyskawicy w 1988 roku, który wygrałem :) ). Żeby kupić Dziką Mrówkę i Jezioro Złotego Lodu pojechałem pociągiem do Wlenia (18 km od mojego Lwówka) bo kolega mi powiedział, że widział tam na witrynie w księgarni :D
Dzięki za przypomnienie, kupię dziś synowi i córce cała serię :)

Bosz są nowe dwie części, których nie znam - z 2014 i 2015 roku!!!!!!!!!!!!!
Ha niby kupię dzieciom ;) taka jest wersja oficjalna :D
_________________

Ostatnio zmieniony przez mruf 2017-05-25, 17:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-05-26, 06:19:25   

mruf napisał/a:
Bosz są nowe dwie części, których nie znam - z 2014 i 2015 roku!!!!!!!!!!!!!
Ha niby kupię dzieciom ;) taka jest wersja oficjalna

Też tak zrobię. Co ja gadam, już to robię. Jak ktoś z rodziny czy znajomych mnie pyta co kupić mojemu Igorowi na urodziny czy pod choinkę odpowiadam "Jak to co? Dziką Mrówkę oczywiście!". Teraz są takie ładne jej wydania w twardej oprawie. Ja czytałem serię pierwotnie w paperbackach.
_________________
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 06:37:34   

Ja też, ale one mają klimat - jak u inżyniera Mamonia - bo je znamy :D

Dla chłopaka Dzika Mrówka to perła. Moja córa nie łyknęła bakcyla ale synalek będzie musiał ;)
_________________

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-05-26, 06:45:58   

mruf napisał/a:
Dla chłopaka Dzika Mrówka to perła. Moja córa nie łyknęła bakcyla ale synalek będzie musiał ;)

Mój łyknął jak najbardziej. Teraz jesteśmy na etapie Jeziora Złotego Lodu i zagadce inkaskiego kipu. :)
_________________
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 06:51:58   

Boszzzzz, jak ja uwielbiałem tę serię!!!! Zastanawiam sięczy kupić komplet w hardcoverze czy uzupełnić moją serię o dwie pozycje w nowej szacie... Ja się do wydań przywiązuję, orientujesz się czy graficznie jest tak jak było? Te wielkie litery na pół strony w stylu "POWRÓT MAMY" itd.? :D
_________________

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-26, 06:54:54   

To były świetne książki - były, bo podobnie jak seria o Tomku Szklarskiego nie bronią się po latach. Od strony literackiej to jest drewniany koszmar - polecam samemu sprawdzić i przeczytać to samemu po latach - jedynie sentyment ratuje nas przed rzuceniem tych książek w kąt... Ale dzieciom się może podobać, fakt ;)
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-26, 06:59:17   Re: Andrzej Perepeczko

Piotreek napisał/a:
począwszy od pomysłu, że uczeń podstawówki, czy wczesny licealista odczytał kipu.
Piotrek.[/color]


Odkurzając ten temat - to musiał wtedy być gorący temat, też czytałem ten "Express Reporterów" w którym opisano tego "chłopca z Elbląga" który odczytał pismo z Wyspy Wielkanocnej - co oczywiście było kaczką dziennikarską ;)
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 07:05:13   

Czas to bezwzględny morderca, bezlitosny i nieubłagany...
Dla mnie zamordował Verne'a, Niziurskiego, Maya, Loftinga...

Nie poradził z Nienackim. Jednak Pan Samochodzik to niestarzejący się nigdy wehikuł, który wszędzie i zawsze dojedzie.
_________________

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-05-26, 07:05:27   

bans napisał/a:
Od strony literackiej to jest drewniany koszmar

Nie prawda. O ile jeszcze coś takiego można powiedzieć o Szklarskim o tyle na pewno nie o Perepeczce. Trzeba pamiętać, że Perepeczko to marynista praktyk, oficer polskiej floty handlowej, a więc umysł ścisły, analityczny. Tacy używają zupełnie innego, ponadczasowego języka. Podobnie jak pozycje Karola Borchardta, powieści Perepeczki bronić się będą jeszcze przez długie lata.
_________________
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-26, 07:23:44   

Zweryfikujemy to empirycznie. Kupiłem brakujące dwa tomy, które ukazały się w 2014 i 15 (swoją drogę przeczekał mnie aż przekroczę barierę ohydnej dorosłości ;) ) i jak dotrą to przeczytam.
_________________

 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-05-26, 10:27:14   

mruf napisał/a:
Zweryfikujemy to empirycznie. Kupiłem brakujące dwa tomy, które ukazały się w 2014 i 15 (swoją drogę przeczekał mnie aż przekroczę barierę ohydnej dorosłości ;) ) i jak dotrą to przeczytam.


Jak przeczytasz, daj proszę znać czy polecasz, bo też się nad zakupem zastanawiam ... :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 14