PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Złota Rękawica - miejsca akcji
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-04-28, 06:54:52   

Berta von S. napisał/a:
To jak najbardziej pasuje do osiedla domków, które analizujemy. Ale akurat osiedle wydaje się pewne. Sęk w tym, który domek? Bo choć są ich tam dziesiątki, to do opisu żaden niestety w pełni nie pasuje.
A mnie w międzyczasie już nie aż tak bardzo. Czy pod koniec lat 70-tych stały tam naprawdę tylko dwa domy? Bo nie więcej miało ich tam być.

Poza tym ten odcinek brzegu wcale nie znajduje się naprzeciw Wyspy Łąkowej, tak jak to w książce dokładnie jest sprecyzowane.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2018-04-28, 07:16:11   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

"Wyjechałem na szosę i skierowałem się przez Siemiany w stronę skrzyżowania koło leśniczówki Bukownica."

Bo to ta sama leśniczówka. Ona jest w miejscu, gdzie droga z Siemian dochodzi do szosy Susz-Zalewo. Na jej tyłach (tak jak w książce) biegnie kanał.

Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi w dyskusji. Czyli to osiedle domków znajdowało się przed Siemianami, patrząc w stronę Jerzwałdu?

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-04-28, 08:12:43   

irycki napisał/a:
"Wyjechałem na szosę i skierowałem się przez Siemiany w stronę skrzyżowania koło leśniczówki Bukownica."
Rzeczywiście, jeśli wyjechał na szosę i przez Siemiany ruszył w kierunki leśniczówki, oznacza to, że dom Lejwody stał gdzieś na południowym krańcu Siemian, a nie północnym. Trzecia wskazówka zatem, że szukamy w niewłaściwym miejscu.

Wowax 
Maniak Samochodzika
paraDyscyplinator forumowy

Wysłany: 2018-04-28, 08:43:08   

John Dee napisał/a:
Poza tym ten odcinek brzegu wcale nie znajduje się naprzeciw Wyspy Łąkowej, tak jak to w książce dokładnie jest sprecyzowane.

W książce to jest dokładnie sprecyzowane, że ,,Między leśnictwem Rożek i Siemianami, nad niewielką zatoczką Jezioraka - rozciągało się pole namiotowe oraz kolonia domków kempingowych z białej cegły.,,
więc już chyba jaśniej nie trzeba podawać lokalizacji.

Podane jak na tacy, po cóż zatem wydziwiać?
John Dee napisał/a:
Czy pod koniec lat 70-tych stały tam naprawdę tylko dwa domy?

Należałoby zróżnicować sobie czym jest dom, czym domek, a czym willa.
Twoja wypowiedź sugeruje niesłusznie, że były tam TYLKO dwa domy, a nie, że te dwa były znacznie większe od pozostałych.
Ostatnio zmieniony przez Wowax 2018-04-28, 08:44, w całości zmieniany 1 raz  

Wowax 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-04-28, 08:49:06   

John Dee napisał/a:
Rzeczywiście, jeśli wyjechał na szosę i przez Siemiany ruszył w kierunki leśniczówki, oznacza to, że dom Lejwody stał gdzieś na południowym krańcu Siemian, a nie północnym. Trzecia wskazówka zatem, że szukamy w niewłaściwym miejscu.

:galy: :galy: :galy:
To spójrz na mapę (dla ułatwienia - południe, to to u dołu)

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 78 razy
Wysłany: 2018-04-28, 09:52:04   

John Dee napisał/a:
oznacza to, że dom Lejwody stał gdzieś na południowym krańcu Siemian, a nie północnym. Trzecia wskazówka zatem, że szukamy w niewłaściwym miejscu.

We właściwym szukamy. Przecież to "nasz" osiedle jest właśnie na południowym jej krańcu. :)

Wowax napisał/a:

W książce to jest dokładnie sprecyzowane, że ,,Między leśnictwem Rożek i Siemianami, nad niewielką zatoczką Jezioraka - rozciągało się pole namiotowe oraz kolonia domków kempingowych z białej cegły.,,

Otóż to - wszystko się cały czas zgadza. :)

Wowax napisał/a:

więc już chyba jaśniej nie trzeba podawać lokalizacji.

Podane jak na tacy, po cóż zatem wydziwiać?
John Dee napisał/a:
Czy pod koniec lat 70-tych stały tam naprawdę tylko dwa domy?

Należałoby zróżnicować sobie czym jest dom, czym domek, a czym willa.
Twoja wypowiedź sugeruje niesłusznie, że były tam TYLKO dwa domy, a nie, że te dwa były znacznie większe od pozostałych.

Właśnie. W powieści było przecież napisane, że jest tam osiedle domków, a w nim dwa większe domy. Teraz tych większych jest, co prawda więcej, ale kilka lat minęło. Więc to również się zgadza. :)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-04-28, 09:52, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-04-28, 10:03:18   

Z tego można ostrożnie wyprowadzić wniosek, że skoro ZN tak precyzyjnie opisał miejsce akcji i nie lapnął się względem orientacji w terenie w innych miejscach,musiało być to bardzo dobrze mu znane i ważne miejsce. Być może mieszkał tam - sezonowo lub na stałe - ktoś ważny dla ZN.
Ten dachowiec - nie przesądzając czy dokładnie takie sam stał w tym osiedlu - przypomina trochę dom Porwasza z RwRwS, o czym już gdzieś wspominałem.
I - o ile dobrze pamiętam - w takim osiedlu domków z białej cegły znajdował się domek Krostka z PSiN. Muszę zajrzeć do tej pozycji, czy są tam bliższe szczegóły topograficzne.
Berto, rozumiem, że ta leśniczówka Bukownica, o której wspomniano w ZR jest topograficznie i onomastycznie tą samą, gdzie mieszkał leśniczy Cicha Stopa z żoną Anną i okazyjnie PS i Sosnowa Milady?
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-04-28, 10:03, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2018-04-28, 11:19:47   

Z24 napisał/a:

Ten dachowiec - nie przesądzając czy dokładnie takie sam stał w tym osiedlu - przypomina trochę dom Porwasza z RwRwS, o czym już gdzieś wspominałem.

Pamiętam, że dyskutowaliśmy o tych dachowcach, ale teraz nie znajdę.

Z24 napisał/a:

I - o ile dobrze pamiętam - w takim osiedlu domków z białej cegły znajdował się domek Krostka z PSiN. Muszę zajrzeć do tej pozycji, czy są tam bliższe szczegóły topograficzne.

Tak, to to samo osiedle. :)

Z24 napisał/a:
Z tego można ostrożnie wyprowadzić wniosek, że skoro ZN tak precyzyjnie opisał miejsce akcji i nie lapnął się względem orientacji w terenie w innych miejscach,musiało być to bardzo dobrze mu znane i ważne miejsce. Być może mieszkał tam - sezonowo lub na stałe - ktoś ważny dla ZN.

Dlatego trzeba nadal pytać. Jak tam byłam po sezonie, nie było kogo. Ale w lecie się rozejrzymy i popytamy mieszkańców, kto tam miał domki.

Z24 napisał/a:

Berto, rozumiem, że ta leśniczówka Bukownica, o której wspomniano w ZR jest topograficznie i onomastycznie tą samą, gdzie mieszkał leśniczy Cicha Stopa z żoną Anną i okazyjnie PS i Sosnowa Milady?

Uznaliśmy jakiś czas temu, że tak. Moim zdaniem to na 90% pewne, skoro zgadza się i położenie i nazwa. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-04-28, 14:34:24   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Pamiętam, że dyskutowaliśmy o tych dachowcach, ale teraz nie znajdę.

M. in. tutaj:

http://pansamochodzik.net...p=332227#332227

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Tak, to to samo osiedle. :)

Zajrzałem do PSiN. W rozdziale XVI PS jedzie do Siemian z obozowiska nad jeziorem Płaskim, (I wyd, str. 288):

"Po siedmiu kilometrach jazdy z lewej strony otworzyła się przede mną połać Jezioraka, szosa skręciła gwałtownie i wjechałem w zabudowania wsi, rozciągające się po obu stronach drogi. Minąłem wieś i ujrzałem rozległą kolonię domków letnich, przeważnie zbudowanych z białej cegły i krytych eternitem."

Tak jest to ewidentnie ta sama osada: jadąc z kierunków północnych PS musiał najpierw przejechać przez wieś. Odwrotnie niż w PSiZR.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-04-28, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  

Wowax 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-04-28, 20:05:51   

Z24 napisał/a:
Tak jest to ewidentnie ta sama osada: jadąc z kierunków północnych PS musiał najpierw przejechać przez wieś. Odwrotnie niż w PSiZR.

Dokładnie tak.

Lolek 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2018-04-30, 22:12:22   

Szara Sowa napisał/a:
Gdzieś ten mój plan zaginął, więc go może przypomnę.
:)

Coś takiego pojawiło się w słowackim Internecie w zeszłym roku:

(faktycznie to było w czeskim Internecie, ale w języku słowackim :) )
Ostatnio zmieniony przez Lolek 2018-04-30, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  

Wowax 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2018-05-01, 00:05:28   

No i właśnie to jest z grubsza zgodne z rzeczywistością.
Ostatnio zmieniony przez Wowax 2018-05-01, 06:44, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Wysłany: 2018-05-01, 00:45:34   

Lolek napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Gdzieś ten mój plan zaginął, więc go może przypomnę.
:)

Coś takiego pojawiło się w słowackim Internecie w zeszłym roku:

Fajna mapka.
:564:
Strzałka do Czapli nieco dłuższa powinna być, bo bliżej jezdni stała. I nie wiemy, gdzie dokładnie cumował Lor Jim (możliwe, że nieco wyżej w porcie, bo wcześniej nie było chyba tego pomostu na końcu skwerku). Ale generalnie wszystko się zgadza. :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2018-05-01, 08:21:34   

A ten kod QR do czego kieruje? :)

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2018-05-01, 09:02:06   

Szara Sowa napisał/a:
A ten kod QR do czego kieruje?

./redir/goo.gl/maps/tPacWb1D1n92

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2018-05-01, 09:23:45   

Dobre. :)

Seth_22 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-10-24, 11:45:38   

Na początek cytaty ze "Złotej rękawicy".

„Rynna Jezioraka przypominała tego dnia wielką promenadę. Kto tylko dysponował jakąś łajbą, kajakiem czy pontonem, wypłynął na wodę i ciągnął w stronę Siemian, gdzie Jeziorak rozlewa się szeroko jak morze. Defilowały więc obok nas różne pokraczne łodzie wiosłowe i motorowe, z hałasem przeciągały ślizgacze, sunęły wielkie jachty. Panował ruch jak na Marszałkowskiej w godzinach szczytu. ”

W ogromnym wczasowisku koło Makowa, na kilkunastu pomostach, wylegiwało się na słońcu chyba kilkaset osób. Z trudem manewrowaliśmy między dziesiątkami rowerów wodnych, pontonów, kajaków i ludzi pływających po prostu na materacach.
— To nie jezioro, tylko jakiś kowbojski saloon — stwierdził Psycholog.
A ja z melancholią wspomniałem przecież nie tak odległe czasy, gdy jezioro to było niemal puste. Przeżyłem wtedy tutaj kilka wspaniałych przygód, poznałem Kapitana Nemo, Czarnego Franka i wiele innych ciekawych ludzi. Ale od tamtych lat zbudowano tu mnóstwo ośrodków wczasowych, które w dzień nadmiernie zaludniały jezioro i jego brzegi, a nocami oznajmiały o sobie na całe kilometry jarzeniowymi lampami i urządzeniami nagłośniającymi, serwującymi turystom walczyki i stare przeboje z Opola i Sopotu. Jedyna nadzieja tego terenu to objęcie go Strefą Ciszy. Uczyniono to ostatnio, ale w odniesieniu tylko do części akwenu — Jeziora Płaskiego. A nawet i to skromne zarządzenie spotkało się z oporem motorowodniaków, którzy raz po raz, łamiąc przepis o strefie ciszy, wypływają na to jezioro.”

Nie przypomina Wam to czegoś? Bo jaj mam wrażenie, jakbym czytam fragmenty "Pana Samochodzika i Winnetou".

„Podobno kilku kierowników ośrodków wczasowych nad jeziorem Kikuł zebrało się, aby uchwalić rezolucję zakazującą „wania silników spalinowych. Lecz wszystko — jak to się mówi — rozeszło się po kościach, ponieważ każdy ośrodek miał swoją motorówkę do przewożenia wczasowiczów i zamierzał jej nadal używać.”

Zastanawiam się, czy Nienacki pisząc "Winnetou" nie stworzył jeszcze większyc puzzli, niż początkowo sądziliśmy. Z jednej strony historia zamku w Szymbarku, z drugiej opis pasujący jak ulał do ruin zamku w Przezmarku, no i zlokalizowany ten ośrdek wczasowy, z trzeciej te lampy, urządzenia nagłaśniajace i stare przebje z Opola i Sopotu w Makowie. Być może w Przezmarku było podobnie, jak myślę, że osobiście bardziej bolało go to, co działo siew Makowie. Takich osobistych rozliczeń na kartach jego ksiażek jest przecież więcej.

Do tego strefa ciszy na Płaskim, sugerująca, co kryje się pod nazwą Zmierzchun.

Widziałem ostatnio pocztówkę ilustrującą domki ośrodka wypoczynkowego w Siemianach (tak brzmiał napis). Małe, nieestetyczne, koszmarnie wyglądajce budy. To również mógł być element składowy "Winnetou".

„Powiedział mi także nowy kierownik, że pragnie sprowadzić plastyka, który zaprojektuje domki campingowe dostosowane do tutejszego krajobrazu.”

To ostatnie może stanowić już tylko pobożne życzenie Autora, w każdym razie wskazuje, że temat go interesował.

I jeszcze jedno - zawsze frapowało mnie to, dlaczego szukajac autora "Złotej rąkawicy", Tomasz nie zwrócił się o pomoc do Marty, jej rodziców, sąsiadów, znajomych? Przynajmniej nie mamy takiej informacji. Czy to nie jest zadziwiające? Poszukiwania zawsze warto przecież rozpocząć od sprawdzenia informacji, do których najłatwiej dotrzeć.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-10-24, 12:11, w całości zmieniany 4 razy  

Nietajenko 
Moderator
Z-ca Przewod. Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2018-10-24, 12:30:11   

Seth_22 napisał/a:
Tomasz nie zwrócił się o pomoc do Marty, jej rodziców, sąsiadów, znajomych? Przynajmniej nie mamy takiej informacji. Czy to nie jest zadziwiające? Poszukiwania zawsze warto przecież rozpocząć od sprawdzenia informacji, do których najłatwiej dotrzeć.

Ależ ja zawsze właśnie uważałem, że poprzez Martę właśnie dotarł on do autora wiersza mimo, że nie ma o tym wzmianki.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-24, 12:42:19   

Nietajenko napisał/a:
Seth_22 napisał/a:
Tomasz nie zwrócił się o pomoc do Marty, jej rodziców, sąsiadów, znajomych? Przynajmniej nie mamy takiej informacji. Czy to nie jest zadziwiające? Poszukiwania zawsze warto przecież rozpocząć od sprawdzenia informacji, do których najłatwiej dotrzeć.

Ależ ja zawsze właśnie uważałem, że poprzez Martę właśnie dotarł on do autora wiersza mimo, że nie ma o tym wzmianki.

:564: :564: :564:

To bardzo piękne, Nietajenko.

Seth_22 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-10-24, 13:03:32   

Nietajenko napisał/a:
Seth_22 napisał/a:

I tam ;)
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-10-24, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu