PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Księga Strachów - wrażenia
Autor Wiadomość
xkubax 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 104
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-14, 13:19:21   Księga Strachów - wrażenia

No, wiec czas zacząć, jako że właśnie skonczylem "Zagadki Fromborka" i chwyciłem się "Ksiegi strachow". Jedno co widze to to ,że Nienacki mial jakis straszny progres tworczy i wysoka forme w momencie pisania "Ksiegi starchow", "Wyspy zloczyncow" i "Templariuszy", a juz "Ksiega" to mistrzostwo. Aż żal mi, że tyle lat nie czytalem wlasnie tej czesci a skupialem sie na wielu innych. Wciaga od pierwszej strony. Sporą zaletą są bardzo barwni bohaterowie co zresztą u Nienackiego jest normą ale w przypadku tej czesci serii autor naprawde sie postaral. Ciotka uprawiajaca judo to niesamowicie zabawna postac chociaz czasem jest irytujaca. Fajnie wypada w zestawieniu z nieco staromodnym podejsciem pana Tomasza do plci pieknej. Sama akcja tez wartka wciagajaca jak niejeden kryminal dla doroslych. Coś czuje ze przede mna bardzo "samochodzikowy" wieczor dzisiaj. A jak Wy oceniacie "ksiege"??
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2013-10-07, 07:54, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
babie.lato2 
Sympatyk Samochodzika


Wiek: 30
Dołączyła: 01 Cze 2007
Posty: 137
Skąd: Wrocek
Wysłany: 2007-06-28, 15:29:27   

Sama zagadka jest interesująca i to poszukiwanie w grupie pamiętnika, nie wiadomo kto jest z kim itd. Mrożący krew w żyłac moment jak Zenobia grozi Tomaszowi jest okropny! Pamiętam , że czytałam go na matmie i zaczęłam nagle gadać "Zabiją go, zabiją" :mrgreen: A zakończenie jest wprost rewelacyjne!
Dziwne trochę, że w nowych wydaniach ta książkach jest 9. czyli już po "Nowych przygodach", gdzie przecież Tell jest po maturze !
I moim zdaniem zamiana tytułów wyszła beznadziejnie. Przecież "Księga Strachów" doskonale odwzorowuje to, że pamiętnik był taką "Księgą Strachów"...
Ostatnio zmieniony przez TomaszNN 2007-06-28, 15:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
xkubax 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 104
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-29, 13:57:48   

Nowe tytuły tzn. te zmienione przez Warmię chyba mało komu się podobają mimo że podobno były konsultowane z autorem lub są to pierwiotne tytuły pod jakimi ksiązka miała się ukazać
Ostatnio zmieniony przez TomaszNN 2007-06-29, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomaszNN 
Ojciec Założyciel



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1246
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2007-06-29, 16:05:28   

To prawda że zmiane tytułów konsultowano z Nienackim tylko....nie wiem po co. Czyżby liczono na większą sprzedaż ?? Czytelnicy przyzwyczajeni byli do starych tytułów i ich zmiana mogła wprowadzić zamieszanie. Mimo że teraz obowiązują nowe ja i tak zawsze będę o nich mówił "po staremu".
Ostatnio zmieniony przez TomaszNN 2007-07-02, 15:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
xkubax 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 104
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-02, 12:57:21   

Ja też. Zresztą pamiętam jak zgłupiałem widząc pierwszy raz nowe tytuły
 
 
simek 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 35
Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 10
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2007-10-15, 17:27:10   

To jest moja ulubiona część zdecydowanie. Mój brat zaczął czytać i mimo iż książki są raczej jego wrogiem to cały czas czyta.
 
 
 
sanoczanin 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 50
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 33
Skąd: Sanok
Wysłany: 2007-12-09, 20:34:40   

Jedna z kilku ksiazek z tej seri ktora mi sie najbardziej podoba
_________________
Rynio
 
 
alcotronic 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 457
Skąd: Malbork
Wysłany: 2008-01-04, 10:08:16   

Ksiega strachow mi takze sie bardzo podoba. Postaci są rzeczywiscie bardzo barwne i kazda ma swoj wkład w atrakcyjnośc ksiazki. Sama zagadka szachownic trochę mnie jednak rozczarowała. Rozwiązanie okazało się dosyć proste i dziwne ze specjalna grupa sledcza nie potrafiła jej rozwiązac, ba , pozniej nawet Tomasz nie zrobił tego pierwszy :okulary2: Jesli chodzi o Tomasza to jak zwykle w kilku momentach irytował mnie swoją naiwnością, odrzucaniem od siebie słusznych podejrzeń wobec innych, lecz pózniej okazywało się jak wspaniale potrafi zaskakiwać (np zorientowanie sie w zamiarach Kuryłły, czy tez zamiana okładek). Tajemniczą pozostawił Nienacki osobe Fryderyka, w domysle miał to chyba byc upokorzony zachodni agent w stylu 007 ;-)
 
 
Hilda2 
Słyszał o Samochodziku



Dołączyła: 25 Sty 2008
Posty: 6
Wysłany: 2008-01-25, 18:52:46   

Ta książka mi się najbardziej podobała. Jak siadłam to ją czytałam cały dzień.
 
 
grzesiomix 
Słyszał o Samochodziku
grzesiomix



Wiek: 54
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 33
Skąd: Łomża
Wysłany: 2008-03-30, 19:50:39   

Właśnie na to wpadłem, może kogoś zainteresuje
Kod:
http://www.gryfino.info/viewtopic.php?t=2912
 
 
 
Prot2
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 7
Wysłany: 2008-04-02, 17:21:41   

Bardzo fajna książka, fajni bohaterowie, super zagadka do rozwiązania i wogule wszystko fajne jak w innych Samochodzikach jakie czytałem.
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-03, 08:17:33   

W młodości bardzo na moją wyobraźnię działały okolice jeziora Jasień opisane w książce. Mam rodzinę w pewnej miejscowości nad jeziorem, gdzie na jego końcu jest stary młyn. Zawsze sobie wyobrażałem, że to młyn Topielec. A wyprawa w deszczową noc do ruin obserwatorium to po prostu jeden wielki drrrrrrrrrrreszcz!
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Janiak2 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 126
Skąd: Kamińsk
Wysłany: 2008-05-07, 14:23:14   

Też mi się to okropnie spodobało. Wszystko to, co w Samochodziku najlepsze. Szkoda tylko, że Tomasz zaciął się brzytwą... ;)
 
 
duszek480 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 30
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 38
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-06-03, 14:30:36   

A mi Księga nie podobała się tak bardzo.Owszem,była fajna,ale czytałem lepsze samochodziki.Muszę przyznać,że każdy PS Nienackiego jest OK,a kontynuacje będę czytał potem.Gdybym miał zrobić ranking to Księga Strachów byłaby w połowie albo trochę niżej.Głównie z powodu niezbyt porywającej przygody.Sam koniec był za to wspaniały:)Oczywiście to moja opinia i każdy może mieć inną!Pozdro.
_________________
Samochodzik the best!:)
 
 
 
Janiak2 
Sympatyk Samochodzika



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 126
Skąd: Kamińsk
Wysłany: 2008-06-04, 10:03:07   

TomaszNN napisał/a:
To prawda że zmiane tytułów konsultowano z Nienackim tylko....nie wiem po co. Czyżby liczono na większą sprzedaż ?? Czytelnicy przyzwyczajeni byli do starych tytułów i ich zmiana mogła wprowadzić zamieszanie. Mimo że teraz obowiązują nowe ja i tak zawsze będę o nich mówił "po staremu".
Ja mam większość części z Czarnej Serii i nie mogę się odzwyczaić już od tytułów "Warmii". Tak trochę mocno mi zapadły w pamięć.
_________________
"Historia magistra vitae est"
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-06-26, 18:50:48   

alcotronic napisał/a:
Ksiega strachow mi takze sie bardzo podoba. Postaci są rzeczywiscie bardzo barwne i kazda ma swoj wkład w atrakcyjnośc ksiazki. Sama zagadka szachownic trochę mnie jednak rozczarowała. Rozwiązanie okazało się dosyć proste i dziwne ze specjalna grupa sledcza nie potrafiła jej rozwiązac, ba , pozniej nawet Tomasz nie zrobił tego pierwszy :okulary2: Jesli chodzi o Tomasza to jak zwykle w kilku momentach irytował mnie swoją naiwnością, odrzucaniem od siebie słusznych podejrzeń wobec innych, lecz pózniej okazywało się jak wspaniale potrafi zaskakiwać (np zorientowanie sie w zamiarach Kuryłły, czy tez zamiana okładek). Tajemniczą pozostawił Nienacki osobe Fryderyka, w domysle miał to chyba byc upokorzony zachodni agent w stylu 007 ;-)


Fryderyk to był sam James Bond :) można się o tym dowiedzieć z Niewidzialnych, kiedy P.S mówi: " i ja widziałem wiele filmów z Jamesem Bondem, a nawet zdarzyło mi się raz zmierzyć z nim osobiście w słynnej sprawie zaginionego pamiętnika hitlerowskiego zbrodniarza" :)
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-06-26, 18:57:49   

No a jeśli chodzi o te różne tytuły to jakiś czas temu wysłałam męża do biblioteki, sama leżałam chora i żeby poprawić sobie samopoczucie poprosiłam go aby wypożyczył mi jakieś dwie książki z serii o P.S. Tak się złożyło, że przyniósł:
Księgę Strachów i ... Szachownice :D
 
 
TomaszNN 
Ojciec Założyciel



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1246
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2008-06-28, 21:21:30   

Miałaś Karen okazje przeczytać dwie świetne książki :D
_________________
Władca ma prawo budzić strach u ludu, unikać jednak powinien jego nienawiści
 
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-06-29, 17:17:48   

Tak, kiążka jest świetna i nawet czytając kolejny raz trzyma w napięciu :)
 
 
Konfiturek2 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 21
Skąd: Puszcza Zielona W-wa
Wysłany: 2008-10-19, 23:54:09   

Teraz widze z perspektywy ile rzeczy fascynowało mnie w Samochodziku- dla dzieciaka same atrakcje- obozowe życie, ciekawe przygody, fajna fura, fajne kobitki itd itd :) Pamiętam że po tej książce strasznie chciałem się nauczyć judo i... mój zapał wytrzymał pare dni- dopóki nie zajarałem się do innego pomysłu. Książka ciekawa- może nacisk nie jest już położony na znalezienie skarbów, ale domyślanie się kto w tym towarzystwie jest czarną owcą też jest ciekawe.
Wiem, że to pewnie był pomysł autora na książkę ale szukanie skarbów w takiej zbieraninie dzieci, kobitek i podejrzanych typów jest dla mnie takie sztuczne- zawsze mi się wydawało że Tomasz woli dochodzić do zagadek sam,no może z trudem zgadzając się na paru pomagierów.
Czuć też troche PRL-em :) Tomasz jako ormowiec budzi uśmieszek, jakieś takie nastawienie antyzachodnie też można wyczuć, ciekawa też jest historia polaków którzy przetrwali tam ponad 7 wieków germanizacji ;-) :D i doczekali się powrotu do macierzy, ciekawe Nienacki sam wpadł na takie pomysły? :) A może rzeczywiście takie rodziny przetrwały od czasów Polski piastowskiej?
Niekiedy za dużo dialogów kto i jak to zrobił,nużących domysłow, ale w sumie zakończenie rekompensuje wszystko. Aha ten skarb ukryty może i dobrze ale nie chce się wierzyć że tyle "śledczych" nie mogło tego znaleźć- mógł sobie autor darować te wcześniejsze beskuteczne poszukiwania, łatwiej bym przełknął tą historie o miejscu ukrycia pamiętnika. Ale może zapomiam że to książka dla młodzieży? :p :p :p
_________________
Lecz we mnie zostało coś z tamtych lat,
Moj mały,intymny, muzyczny świat.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 14