PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Adam Bahdaj
Autor Wiadomość
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-05-31, 15:46:26   

Tak zachwalacie tego Bahdaja to może i ja bym go przeczytał po raz pierwszy :) Filmów nie znam za bardzo więc nie będę narzekał, że znam treść :)
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5808
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-05-31, 18:10:46   

Bahdaj pisał zarówno bardziej w temacie żartobliwym, jak i bardziej powaznym. Dla mnie jedną z lepszych i takich powiedziałbym "dojrzałych" jest "Do przerwy 0-1". W "Wakacjach" występują ci sami bohaterowie, ale klimat jest zdecydowanie luźniejszy i bardziej dziecinny.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-27, 07:22:00   

No to jedziemy dalej: "Kapelusz za 100 tysięcy". Na początku myślałem, że niewiele mnie tu zaskoczy, bo przecież jeden z odcinków serialu "Podróż za jeden uśmiech" był prawdopodobnie na tej książce oparty. A tu zaskoczenie - prawie wszystko jest inne. Tyle że znajomość serialu może popsuć tytułową tajemnicę...
Książka jest napisana lekko i przyjemnie się czyta. Jednak chyba właśnie tutaj mamy do czynienia z największym skomplikowaniem akcji spośród wszystkich książek Bahdaja które już znam. I niestety pisarz chyba trochę przesadził, bo od pewnego momentu po prostu płynąłem z prądem nie bardzo zastanawiając się co i dlaczego.
Generalnie jednak jest to fajna wakacyjna lektura.
Trochę myślałem nad pierwowzorem miejsca i wszystko wskazuje na Niechorze (mała miejscowość z kinem, latarnia morska). Tylko port się nie zgadza.
Akurat spędziłem tam kiedyś wakacje będąc w wieku głównych bohaterów.
Książka jest jak najbardziej do przeczytania, szczególnie latem!
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2016-06-28, 10:13:57   

Ja teraz czytam Telemacha i odżywają we mnie wspomnienia...
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2016-07-03, 20:10:20   

Skończyłem Telemacha w dżinsach i jestem w szoku...


Czytałem te powieść będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej i... do dziś byłem pewien że Maciek znalazł ojca!!! Czy to możliwe że aż tak bardzo mogło mi się to pokiełbasić???!!! Przecież chyba niemożliwe jest żeby powstało wydanie z innym zakończeniem??? Prawie 20 lat myślałem że odnalazł ojca, a dziś okazało się że nie...

Po co ja to teraz czytałem...? :(
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-07, 10:59:56   

A może w serialu jest inaczej, tzn. odnajduje?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Wątłusz 
Słyszał o Samochodziku
Punkowiec Emeryt



Wiek: 41
Dołączył: 10 Lip 2016
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-11, 10:03:02   

Szara Sowa napisał/a:
No to jedziemy dalej: "Kapelusz za 100 tysięcy". Na początku myślałem, że niewiele mnie tu zaskoczy, bo przecież jeden z odcinków serialu "Podróż za jeden uśmiech" był prawdopodobnie na tej książce oparty.


Podobno tak było. Zawsze zresztą jakoś nie pasował mi do całości "kapeluszowy" epizod w serialu "Podróż za jeden uśmiech". Miałem wrażenie, że ktoś to tam wcisnął na siłę. Co nie zmienia faktu, że serial jako całość jest rewelacyjny.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-11, 10:22:47   

Wiele wątków z różnych swoich książek wrzucał Bahdaj do scenariuszy filmowych. Np. w Telemachu "odkryłem" wątek z dwoma młodocianymi autostopowiczami, którzy wybierają się gdzieś daleko i jeden z nich śmiesznie mówi, zupełnie jak w innym odcinku "Podróży" dwójka wybierająca się zdaje się na Bermudy. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19567
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2016-07-14, 10:32:00   

Szara Sowa napisał/a:
A może w serialu jest inaczej, tzn. odnajduje?


Nigdy chyba nie widziałam tego serialu :oops:


Edit ...no tak..."W piątą stronę świata"...słabo pamiętam....
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2016-07-14, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-02, 12:12:08   

Właśnie sobie odświeżam "Podróż..." i nieoczekiwanie natrafiłem na coś ciekawego.
Otóż na początku małym podróżnikom "ginie" 500 zł. Przy czym bilet na pociąg ma kosztować ok. 205 zł. Z tego powodu wyruszają autostopem. Tymczasem jeszcze pierwszego dnia obliczają pieniądze które mają i okazuje się że w gotówce jest tego dwadzieścia parę złotych, ale Duduś ma też własną książeczkę PKO, z wkładem ok. 240 zł, więc razem mają 264 zł. I zastanawiają się, czy te pieniądze umożliwią im samotną podróż.
Aż ciśnie się na myśl pytanie: czemu nie kupili za tę kwotę owych biletów? :D

Druga sprawa to bohaterowie w książce są wyraźnie starsi od tych z serialu. Mają po 14 lat i jeden z nich ma 167 cm wzrostu. Czyli to już byli dość wyrośnięci kawalerowie!
:D

Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
"Podróż za jeden uśmiech" spowodował że za młodu namiętnie podróżowałem autostopem - miałem książeczkę i rozdawałem punkty kierowcom, ktoś to jeszcze pamięt

:564:

Ja. Mam nawet jeszcze swoje książeczki. O takich właśnie ksiażeczkach jest wspomniane w WZ: Teresa autostopowiczka taką zatrzymała PS.


Zecie, a może wrzucisz nam zdjęcie takiej książeczki? Masz może jakieś wpisy? Nigdy nie widziałem jak coś takiego wyglądało/funkcjonowało w praktyce.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-02, 14:25:13   

Szara Sowa napisał/a:
Zecie, a może wrzucisz nam zdjęcie takiej książeczki? Masz może jakieś wpisy? Nigdy nie widziałem jak coś takiego wyglądało/funkcjonowało w praktyce.


Z całym szacunkiem, o ile data urodzenia Zeta podana w profilu jest prawdziwa, to książeczki Zeta nie są tymi, które wystąpiły w WZ.

Mogę sprawdzić co mam w domu, z archiwum rodzinnego, nie jestem pewien, czy z 1961 roku mam książeczkę, ale z tych okolic pewnie mam.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-02, 16:57:43   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
"Podróż za jeden uśmiech" spowodował że za młodu namiętnie podróżowałem autostopem - miałem książeczkę i rozdawałem punkty kierowcom, ktoś to jeszcze pamięt

:564:

Ja. Mam nawet jeszcze swoje książeczki. O takich właśnie ksiażeczkach jest wspomniane w WZ: Teresa autostopowiczka taką zatrzymała PS.


Zecie, a może wrzucisz nam zdjęcie takiej książeczki? Masz może jakieś wpisy? Nigdy nie widziałem jak coś takiego wyglądało/funkcjonowało w praktyce.


Wiesz przecież, że z zasady nie wrzucam żadnych zdjęć. Ale na kolejne jakieś spotkanie przyniosę, tylko proszę mi przypomnieć :) .

Cytat:
Z całym szacunkiem, o ile data urodzenia Zeta podana w profilu jest prawdziwa, to książeczki Zeta nie są tymi, które wystąpiły w WZ.


Jest prawdziwa :D . Moje książeczki są z 1978 i z 1980 r., nawet nie miały więc szans, żeby zagrać w żadnych tych filmach ani w serialu. Ale wyglądają tak samo, przynajmniej z zewnątrz :D . Do książeczki była była załączona mapa drogowa, bardzo użyteczna na trasie. Mapy też mam, z powodu częstego i wieloletniego używania nie są w najlepszym stanie.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-02, 16:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-02, 18:36:54   

Z24 napisał/a:
Ale wyglądają tak samo, przynajmniej z zewnątrz

No nie wiem. Na pierwszym zdjęciu na wierzchu jest książeczka '60, na drugim '72...

autostop 1.JPG
Plik ściągnięto 162 raz(y) 106,39 KB

autostop 2.jpg
Plik ściągnięto 167 raz(y) 61,67 KB

_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:06, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-02, 19:22:33   

Książeczka autostopowa z 1961 roku wygląda tak. I nie ma w niej mapy.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-02, 20:35:25   

Brawo!
A są jakieś wpisy?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2016-11-02, 20:44:25   

Szara Sowa napisał/a:
Brawo!
A są jakieś wpisy?


Nie ma miejsca na wpisy, jeśli przez wpisy rozumiesz "coś z trasy". Jest pierwsza strona wyrwana (była perforowana) więc pewnie formularz rejestracji, oczywiście wszystkie niezbędne stemple związane z rejestracją (PTTK i potwierdzenie Poczty Polskiej, wysłania karty rejestracyjnej) oraz na końcu jakieś notatki mojego ojca - głównie nazwy paru miejscowości i tablice rejestracyjne. Do tego wszystkiego jest zeszyt, w którym tata wpisywał kolejne miejsca, rejestracje, zbierał stemple z poczt lub innych urzędowych miejsc, w których mógł potwierdzić pobyt.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-11-29, 09:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-02, 21:50:51   

:D . Moje oczywiście w szczegółach grafiki się różnią (nie oglądalem zresztą ich od lat), ale mają, zdaje się, ten sam rozmiar. I oczywiście wspólny jest ten sam najważniejszy element: "lizak". Mapa nie jest fizycznie przymocowana do książeczki, tylko była do niej dołączona: otrzymywało się ją razem z książeczką. Jeszcze mi chyba też zostało trochę tych kuponów kilometrowych :) .
_________________
Z 24
 
 
Mszczuj 
Czytał Samochodzika
Mszczuj


Wiek: 49
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-03-20, 11:00:44   

Michal_bn napisał/a:
PawelK napisał/a:
A to przy okazji tej książki. Może ktoś wie dlaczego koszykarz Legii i Warszawa w scenariuszu filmowym przekształciły się w obrotowego Wisły i Kraków?


Pewnie dlatego że w filmie bohaterowie byli z Krakowa, ale możliwe też że Legia w czasie powstawania filmu dołowała w lidzie i spadła do niższej klasy rozgrywkowej, a Wisła była wtedy w ścisłej czołówce ;-) Zawsze to lepiej jak koszykarz jest z drużyny mistrza Polski niż z drugiej ligi ;-)


Sprawa była bardziej sensacyjna. Sekcja koszykarska Legii stała się ofiarą rozgrywek pomiędzy "wojskówką", a służbami cywilnymi. Po aresztowaniach na Dworcu Gdańskim w Warszawie, sekcja koszykarska Legii szorowała po dnie, a działaczy i sportowców przeczołgano w prasie itd. Trudno powiedzieć, czy ów fakt miał bezpośredni wpływ na zmianę trasy w scenariuszu, ale bankowo pomógł w podjęciu decyzji.

Więcej o sprawie można przeczytać (zgadnijcie czyim pierwowzorem był pan Włodzimierz Trams): ./redir/www.plk.pl/aktual...ierz-trams.html

Szara Sowa napisał/a:
Właśnie sobie odświeżam "Podróż..." i nieoczekiwanie natrafiłem na coś ciekawego.
Otóż na początku małym podróżnikom "ginie" 500 zł. Przy czym bilet na pociąg ma kosztować ok. 205 zł. Z tego powodu wyruszają autostopem. Tymczasem jeszcze pierwszego dnia obliczają pieniądze które mają i okazuje się że w gotówce jest tego dwadzieścia parę złotych, ale Duduś ma też własną książeczkę PKO, z wkładem ok. 240 zł, więc razem mają 264 zł. I zastanawiają się, czy te pieniądze umożliwią im samotną podróż.
Aż ciśnie się na myśl pytanie: czemu nie kupili za tę kwotę owych biletów? :D

- sprawa została wytłumaczono przy okazji, jeżeli dobrze pamiętam, kupowania bułek w barze mlecznym za ostatnią gotówkę. Duduś wówczas uświadomił Poldka że pieniądze owszem są, ale wypłacić je może tylko w obecności wskazanej osoby dorosłej.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mszczuj 2017-03-20, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-20, 11:12:33   

Mszczuj napisał/a:
Sprawa była bardziej sensacyjna. Sekcja koszykarska Legii stała się ofiarą rozgrywek pomiędzy "wojskówką", a służbami cywilnymi.


Nie wiedziałem, że teraz taka wersja martyrologiczna funkcjonuje :D Wtedy śpiewało się na melodię "Żółtej łodzi podwodnej" "Legia, Legia to złodziejski klub, przemytniczy klub..." ;-)
_________________
Z 24
 
 
Mszczuj 
Czytał Samochodzika
Mszczuj


Wiek: 49
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-03-20, 11:44:52   

Z24 napisał/a:
Mszczuj napisał/a:
Sprawa była bardziej sensacyjna. Sekcja koszykarska Legii stała się ofiarą rozgrywek pomiędzy "wojskówką", a służbami cywilnymi.


Nie wiedziałem, że teraz taka wersja martyrologiczna funkcjonuje :D Wtedy śpiewało się na melodię "Żółtej łodzi podwodnej" "Legia, Legia to złodziejski klub, przemytniczy klub..." ;-)

- wówczas bardziej popularna była piosenka "Obrońca granic nie płaci za nic" - pod dowolną melodię. :582: :027:

Nie ma tzw. bata... jeżeli "dojechali" sportowców - żołnierzy służby czynnej, w tym również "działaczy" podoficerów i oficerów LWP (z centralnego klubu wojskowego)... no to wybacz.

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 19