PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 22:07
Liście dębu
Autor Wiadomość
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2013-05-17, 21:14:20   

Liście Dębu przeczytałem w 1983 r. Czas przypomnieć sobie i tę powieść. Ale chyba wzorem Ojca Czesława zabiorę się za to na jesieni. :)
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-17, 21:16:27   

to ustalmy termin - mogę poczekać do jesieni, choć w wakacje zamierzałem zawalczyć z powieściami Nienackiego dla dorosłych: Wielki las i Uwodziciel i Liście Dębu
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2013-05-17, 21:20:41   

Gregoriusmagnus napisał/a:
to ustalmy termin - mogę poczekać do jesieni, choć w wakacje zamierzałem zawalczyć z powieściami Nienackiego dla dorosłych: Wielki las i Uwodziciel i Liście Dębu

To zacznij czytać w takiej kolejności jak napisałeś. :564:
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-17, 21:22:32   

Ok. Wakacje czekają mnie "dorosłe" jeśli chodzi o działa Nienackiego :)
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-05-18, 05:26:10   

Gregoriusmagnus napisał/a:
to ustalmy termin - mogę poczekać do jesieni, choć w wakacje zamierzałem zawalczyć z powieściami Nienackiego dla dorosłych: Wielki las i Uwodziciel i Liście Dębu

Ja, o ile przeczytałam Wielki las i Liście dębu, o tyle przez Uwodziciela nie mogę przebrnąć i ciągle odkładam na później... Może też spróbuję na jesień ;-)
_________________
 
 
Marczak 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 633
Skąd: MKiSz
Wysłany: 2019-01-24, 08:54:09   

Ha! Przeczytałem. Jakoś pół roku temu, albo nawet dawniej. A że nie zaglądałem na forum od... yy... przejścia na emeryturę, to się nie dzieliłem wrażeniami.

A byłem zaskoczony! Zupełnie nie tego się spodziewałem, a o książce nie wiedziałem wiele, bo forumowych wątków na temat książek nieprzeczytanych nie otwierałem.

Kustosz pięknie opisuje także moje wrażenia na temat lektury. Ale to zaskoczenie, to zaskoczenie awangardowym podejściem do prezentacji historii było bardzo piękne.

I metafizyczna historia z odwiedzinami w domu w zakamarku miasteczka, do którego prowadziła oniryczna droga, sprawa z ubraniem. Och! (Chyba że mylę już książki i ten fragment jest ze Stefana Grabińskiego, którego czytałem w te same wakacje. Jeżeli tak - głowa już nie ta...)
_________________
prof. dr hab. Jan Marczak,
Dyrektor Centralnego Zarządu Zabytków,
Ministerstwo Kultury i Sztuki
 
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-01-24, 09:18:09   

No pięknie, pierwszy post jednego z pierwszych moderatorów tego forum po 7,5 roku! :564:

Marczak napisał/a:
I metafizyczna historia z odwiedzinami w domu w zakamarku miasteczka, do którego prowadziła oniryczna droga, sprawa z ubraniem. Och! (Chyba że mylę już książki i ten fragment jest ze Stefana Grabińskiego, którego czytałem w te same wakacje. Jeżeli tak - głowa już nie ta...)


Chyba faktycznie Ci się w tym szczególe pomyliło. No chyba że także mi się już myli... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Marczak 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 633
Skąd: MKiSz
Wysłany: 2019-01-24, 13:14:30   

Ech, zasłużenie jestem na emeryturze. Tamta historia musi być z powieści Stefana Grabińskiego w takim razie.
Chodziło o Cień Bafometa (polecam). I sam tytułowy Bafoment zahaczał o Pana Samochodzika, i historia z wędrówką zakamarkami miasteczka zlała mi się w jedno z miejską przygodą, jakoś na przełomie tomów Liści dębu.
_________________
prof. dr hab. Jan Marczak,
Dyrektor Centralnego Zarządu Zabytków,
Ministerstwo Kultury i Sztuki
 
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-24, 21:17:54   

Marczak napisał/a:

A byłem zaskoczony! Zupełnie nie tego się spodziewałem, a o książce nie wiedziałem wiele, bo forumowych wątków na temat książek nieprzeczytanych nie otwierałem.

Ja nie byłam zaskoczona, bo Liście dębu czytałam pierwszy raz w liceum i nie miałam w tamtym czasie pojęcia ani o Worku Judaszów, ani o artykułach Ewy Połanieckiej. Podobało mi się pokazanie sytuacji z różnych perspektyw i roli przypadku w wojennych losach, ale nie wiedziałam, że to ujęcie jest u Nienackiego raczej wyjątkiem.

A wiesz, Marczaku, że w AK był brat Nienackiego?
_________________
Drużyna 5

 
 
Marczak 
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 104
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 633
Skąd: MKiSz
Wysłany: 2019-01-24, 22:55:17   

Nie wiem. Życiorys Nienackiego też mi mocno odparował z pamięci. Zaraz zabiorę się za Samochodziki od nowa i będę zaskoczony pewnie nie raz.

Zazdrościcie? Też smarujcie grubo masłem, choć zdrożało...
_________________
prof. dr hab. Jan Marczak,
Dyrektor Centralnego Zarządu Zabytków,
Ministerstwo Kultury i Sztuki
 
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-25, 01:59:36   

Marczak napisał/a:
Nie wiem. Życiorys Nienackiego też mi mocno odparował z pamięci. Zaraz zabiorę się za Samochodziki od nowa i będę zaskoczony pewnie nie raz.

Zazdrościcie? Też smarujcie grubo masłem, choć zdrożało...

Nie mamy czego zazdrościć, ja przeważnie zapominam, po co poszłam do pokoju. ;-)

A o tym bracie w AK to jakoś stosunkowo niedawno w jednym z wywiadów z rodziną wyszło.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-05-03, 02:59:11   

Przeczytałem w dwa dni .
To pierwszy Nienacki dla dorosłych (jaki czytałem) , dobrze wybrałem , wiem teraz że wchodzi lekko (mogę czytać resztę ) . Piszę o tym aby zachęcić kogoś do lektury .
Treść, może się nie podobać , jest niepoprawna politycznie . Ja jestem liberałem, to takie klimaty wchodzą mi bez problemu .
W podobny sposób widzę całą partyzantkę , czyli politruków , trochę nawiedzonych fanatyków, młodych-gniewnych co chcieli się lać ze szwabami oraz zwykłych bandytów ( jak wiadomo, wojna to gadanie starych zgredów i śmierć młodych głupców).
Pewną ilustracją książki niech będzie piosenka .
https://www.youtube.com/watch?v=prp9br6b5Vc
lub
https://www.youtube.com/watch?v=p8UMTD7a4Xg
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2019-05-03, 03:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
batura 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 72
Wysłany: 2022-09-04, 20:01:56   

Przeczytane, czyta się dobrze, do historycznych odniesień się nie odniosę. Polecam, dobra książka.
_________________
 
 
Cristof 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 25 Paź 2022
Posty: 21
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2023-03-29, 20:52:23   

Książka przesłuchana, ale też fajnie godziny zleciały w pracy. Losy głównego bohatera, a może i dwóch bohaterów pokrętne i tragiczne, ale niestety takie były realia, a nawet gorsze. Mój dziadek też dał się zaślepić wzniosłymi ideami jako młody chłopak, a na starość, gdy przyszło zrozumienie, płakał nocami, bo nie potrafił spojrzeć w lustro.

Polecam każdemu, kto daje się ponieść wzniosłym hasłom do czynów nie koniecznie moralnych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 12