PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Najpiękniejsze biblioteki świata
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-01-05, 20:31:57   

Biblioteka Uniwersytecka w Zhengzhou (Chiny) otworzyła dla studentów tunel książkowy.

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-05, 23:07:40   

Protoavis napisał/a:
Biblioteka Uniwersytecka w Zhengzhou (Chiny) otworzyła dla studentów tunel książkowy.

Fajny. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2019-01-07, 20:24:30   

Berta von S. napisał/a:
Protoavis napisał/a:
Biblioteka Uniwersytecka w Zhengzhou (Chiny) otworzyła dla studentów tunel książkowy.

Fajny. :)


Fajnie wygląda, ale ja lubię postać sobie między regałami i poprzeglądać samodzielnie tytuły a w tym układzie byłoby to mocno upierdliwe.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-08, 00:25:55   

Milady napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Protoavis napisał/a:
Biblioteka Uniwersytecka w Zhengzhou (Chiny) otworzyła dla studentów tunel książkowy.

Fajny. :)

Fajnie wygląda, ale ja lubię postać sobie między regałami i poprzeglądać samodzielnie tytuły a w tym układzie byłoby to mocno upierdliwe.

Praktyczne to faktycznie pewnie nie jest (chociaż większość książek w dużych bibliotekach i tak jest w magazynach). ale efekt wizualny ciekawy. A zdjęcie by miało duże szanse w naszym fotokonkursie, kiedy mieliśmy temat "tunel" :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-07-06, 16:49:52   

Tym razem księgarnia.

W Chinach furorę robi futurystyczna księgarnia. Składa się z dwóch pięter i wyposażona jest w oryginalne schody oraz lustrzany sufit, który daje wyjątkowy efekt wizualny. Jest na tyle popularna, że urosła do rangi atrakcji turystycznej.



./redir/podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,24896748,chiny-moga-sie-pochwalic-rajem-dla-moli-ksiazkowych-futurystyczna.html#g=z&s=BoxLSCzol1
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-10-18, 08:39:02   

Wnętrza kościołów zdają się świetnie sprawdzać również jako biblioteki i księgarnie. Do tych drugich należy jeden z oddziałów Holenderskiej sieci Selexyz, urządzony w XIV wiecznym kościele Dominikanów w Maastrich.

Czytaj więcej na ./redir/www.styl.pl/dom/n...4766555,nPack,2
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-10-18, 11:04:18   

W wielu miejscach, również u nas, wprowadzenie chrześcijaństwa wiązało się raczej z desakralizacją przestrzeni - wzgórz, drzew, źródeł, kamieni... Teoretycznie dla chrześcijanina nic nie jest święte tylko sam Bóg, a miejsca, osoby czy dnie są nazywane świętymi w innym sensie - jako droga do bożej świętości a nie sacrum samo w sobie. Tak mi się wydaje, a jeżeli nie błądzę to nie będzie naruszeniem zasad inne użycie budynku, który z praktycznych przyczyn przestał pełnić swoją rolę łączącą. Reguła prawa kanonicznego, o której mówi artykuł - żeby nowa funkcja kościoła nie była "niewłaściwa" - wynika raczej ze względów sentymentalnych i prestiżowych, niemających bezpośredniego związku z wiarą.

Trochę inny aspekt pojawia się, jeśli kościół oprócz religijnej odgrywał rolę w życiu narodu, był miejscem ważnych wydarzeń, pochówku zasłużonych ludzi. Ale to już osobna rzecz.

Ogólnie - gdyby ktoś zapytał mnie o zdanie, z urządzaniem księgarni i bibliotek w byłych kościołach mam głównie problem estetyczny. Duże kościoły to zwykle wysokie pomieszczenia, dobre do koncertów muzycznych, pokazów, niektórych wystaw artystycznych. W przypadku sklepu, w którym z założenia widz-klient powinien mieć możliwość dotarcia do każdego wystawionego towaru, pojawia się problem wykorzystania przestrzeni.

Dlatego nierzadko wstawia się do wielkich wnętrz jakieś stalowo-szklane ściany, platformy, schody... Nie zawsze wygląda to dobrze, czasem kłóci się z klimatem murów. W zalinkowanym artykule - o tyle o ile mogę to zobaczyć na zdjęciu kościoła w Maastricht - bardziej przemawia do mnie poważna, ciemnodrewniana ściana półek po prawej stronie niż wciśnięta między filary konstrukcja po lewej. Ale myślę, że dobry projektant w wielu przypadkach zdoła pogodzić estetykę z funkcjonalnością.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-10-18, 15:06:33   

Zamienianie kościołów na księgarnie nie ma już raczej przyszłości.
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-18, 19:18:49   

Kynokephalos napisał/a:
W zalinkowanym artykule - o tyle o ile mogę to zobaczyć na zdjęciu kościoła w Maastricht - bardziej przemawia do mnie poważna, ciemnodrewniana ściana półek po prawej stronie niż wciśnięta między filary konstrukcja po lewej.

A do mnie bardziej przemawia lewa strona - z przytulnymi kącikami do czytania, ciepłymi ceglanymi ścianami i podświetlonymi kolumnami + sklepieniami. :)
Prawa strona wydaje mi się za sterylna.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-10-18, 19:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 10