PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Spuścizna literacka Zbigniewa Nienackiego
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-23, 11:36:43   

Znakomite!

:564:

Tylko proponuję Johnie, przenieść Twój i następne posty do forum poświęconego PnPL i otworzyć tam nowy temat o dziełach, z których Tomasz korzystał podczas swojej pogoni za Ałbazinem.
Ja si oczywiście dorzucę do tematu ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-06-23, 11:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-06-25, 07:08:44   

Berta von S. napisał/a:
To jeszcze przetłumacz.
Słusznie. Już to uczyniłem. :)


Berta von S. napisał/a:
Albo o tym, że w materiałach jest bałagan.
W najgorszym wypadku może tak, ale akurat zdjęcia są bardzo skrupulatnie podzielone, bez jakiegokolwiek śladu nieporządku. Dlatego też skłaniam się raczej do poglądu, że fotografia książki nie znalazła się tam przez przypadek.

Z24 napisał/a:
proponuję… przenieść Twój i następne posty do forum poświęconego PnPL i otworzyć tam nowy temat o dziełach, z których Tomasz korzystał podczas swojej pogoni za Ałbazinem.

Dobry pomysł, Zecie. :564:
A zatem dalszą dyskusję na ten temat będziemy prowadzić tu:
http://pansamochodzik.net...p=310369#310369
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-29, 10:10:43   

IV (?) kwerenda biblioteczna w Muzeum Warmii i Mazur.


Teczka “Fotografie”
http://pansamochodzik.net...p=308199#308199

Fotografia książki "“Noord en Oost Tartarye” Nicolaesa Witsena" (Pozwolenie na przywóz lwa)
http://pansamochodzik.net...p=310369#310369

Teczka “Kraina nad Loarą (materiały dotyczące zamków nad Loarą we Francji)”
http://pansamochodzik.net...p=308546#308546

“Jósef Strumiłło - wspomnienia z lat okupacji II WŚ”
http://pansamochodzik.net...p=317702#317702

Pan Samochodzik i Fantomas: maszynopis
http://pansamochodzik.net...p=322414#322414

Pan Samochodzik i Złota rękawica - maszynopis
http://pansamochodzik.net...p=354852#354852
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-23, 01:59:09   

W ramach uzupełnienia do relacji Nietajenki na temat widowiska „9 złotych naczyń”, która została jakiś czas temu zamieszczona tutaj:
http://pansamochodzik.net...ghlight=#162656

Nietajenko napisał/a:

już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do fabuły „Nowych Przygód”
(…)
Kanwą utworu jest historia uciekającej przed Armią Czerwoną hitlerowskiej ciężarówki ze skarbami muzealnymi, która chcąc sobie skrócić drogę wjechała na zamarznięte jezioro Modre i pod którą załamał się lód.
Akcja rozpoczyna się z chwilą przybycia nad Modre płetwonurka, który rozpytuje pewną gospodynię o tamtą historię. Później przyjeżdżają inne osoby. Wieść niesie, że przybyć ma także incognito detektyw, który ma za zadanie rozwikłać tajemnicę. Okazuję się nim być Tomasz, który wcześniej przedstawia się jako ornitolog i żartuje o mewie śmieszce.

Warto dodać, że również w przypadku widowiska zatopione zbiory pochodziły z muzeum w Elblągu (podano całą nazwę). A wspomniany detektyw nie pracował co prawda dla Ministerstwa Kultury, ale w tym samym kręgu, bo dla Muzeum Narodowego.

Nietajenko napisał/a:

Jest jeszcze element milicjantki stosującej techniki walki zupełnie jak Zenobia w „Księdze Strachów”.
(…)Zosia, która stosuje na Tomaszu techniki samoobrony wykręcając mu rękę a potem okazuje się, że jest milicjantką.

Warto dodać, że stosująca Judo Zosia podobnie jak Zenobia jeździła motocyklem, a w sztuce jest scena, gdy zdumiony Tomasz widzi subtelną kobiecą twarz wyłaniającą się spod motocyklowego hełmu.

Ale oprócz wątków wykorzystanych później w Nowych Przygodach oraz Księdze Strachów są tam jeszcze motywy, które znalazły się w dwóch innych powieściach Nienackiego:
    Winnetou - wśród bohaterów pojawiają się trzej rozlaźli beatnicy, którzy mocno przypominają trójkę niedoszłych „ptaszników”
    Atanaryku - zastosowano tam identyczny chwyt ukrycia poszukiwanych naczyń poprzez wykorzystanie ich jako donice do kwiatów.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-12-23, 02:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-23, 14:16:30   

Widzimy więc, że temat zaginionej ciężarówki wywożącej zbiory muzealne gnębił ZN od dawna: w gazetowej powieści, w sztuce teatralnej i w końcu w jednym z takich sobie samochodzików, spichconym naprędce, z dostępnych w zasięgu ręki i wzroku surowców...
Zastanawiam się czy jest to kombinacja czysto fantastyczna, literacka, czy też literackie, hmm... okiełznanie autentycznej historii lub też legendy znanej Mistrzowi z czasów wcześniejszych.
Tu należy powiedzieć, że historie o ciężarówkach zatopionych w jeziorach krążyły chyba po Mazurach już wcześniej; są na to dowody.
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-23, 20:16:33   

A tu, proszę, tak na chybił trafił wyguglowałem jezioro Modre, no i proszę:

http://www.forum.eksplora...p?f=131&t=11166

Proszę zwrócić uwagę na ostatni post na tej stronie, mowa jest tam o jeziorze Modrym, znajdującym się w pobliżu jeziora Jasień, o którym pisaliśmy już w innym miejscu:

http://pansamochodzik.net...p=194713#194713

ZN mógł usłyszeć legendę o lokomotywie, czy nawet o pociągu pancernym (skąd u nas ten pociąg do pociągów pancernych? ;-) ).

I nie ma wątpliwości, że Mistrz znał tamtejsze okolice, vide "Skarb Atanaryka".
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-12-23, 20:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-24, 00:45:32   

Z24 napisał/a:
Widzimy więc, że temat zaginionej ciężarówki wywożącej zbiory muzealne gnębił ZN od dawna (...)
Zastanawiam się czy jest to kombinacja czysto fantastyczna, literacka, czy też literackie, hmm... okiełznanie autentycznej historii lub też legendy znanej Mistrzowi z czasów wcześniejszych.

Ale najwyraźniej podobnie gnębił go motyw zabytkowych naczyń wykorzystanych jako donice. Też mamy założyć, że słyszał o takim przypadku? :)

Z24 napisał/a:
A tu, proszę, tak na chybił trafił wyguglowałem jezioro Modre, no i proszę:

Faktycznie fajnie wyszło.
:564:

Z24 napisał/a:
mowa jest tam o jeziorze Modrym, znajdującym się w pobliżu jeziora Jasień, o którym pisaliśmy już w innym miejscu:

http://pansamochodzik.net...p=194713#194713

ZN mógł usłyszeć legendę (...)
I nie ma wątpliwości, że Mistrz znał tamtejsze okolice, vide "Skarb Atanaryka".

O Jasieniu bytowskim nie raz rozmawialiśmy, niestety słabo pasuje na Jasień powieściowy. :(
http://pansamochodzik.net...p=155069#155069

Ale niewątpliwie Nienacki się kręcił po okolicy, więc w związku ze zbieżnością nazw (jezioro Modre) hipoteza, ze usłyszał o jakimś zatopionym transporcie, ma pewne podstawy. Chociaż podejrzewam, że nazwa "modre" dość często zdarza się w przypadku jezior. Szkoda, że nie ten akwen nie nazywał się jakoś bardziej charakterystycznie!
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-24, 00:59:08   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Widzimy więc, że temat zaginionej ciężarówki wywożącej zbiory muzealne gnębił ZN od dawna (...)
Zastanawiam się czy jest to kombinacja czysto fantastyczna, literacka, czy też literackie, hmm... okiełznanie autentycznej historii lub też legendy znanej Mistrzowi z czasów wcześniejszych.

Ale najwyraźniej podobnie gnębił go motyw zabytkowych naczyń wykorzystanych jako donice. Też mamy założyć, że słyszał o takim przypadku? :)


Takie rzeczy też się zdarzały. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie czytałem o współczesnym, wtórnym użytkowaniu naczyń prahistorycznych... Teraz będzie mnie gnębiło :027:
Poza tym ciekawe jest, że w" Wężu" i w NPPS ta ciężarówka jedzie cokolwiek nielogicznie...

Berta von S. napisał/a:
Ale niewątpliwie Nienacki się kręcił po okolicy, więc w związku ze zbieżnością nazw (jezioro Modre) hipoteza, ze usłyszał o jakimś zatopionym transporcie, ma pewne podstawy. Chociaż podejrzewam, że nazwa "modre" dość często zdarza się w przypadku jezior. Szkoda, że nie ten akwen nie nazywał się jakoś bardziej charakterystycznie!


Sądząc po rezultatach guglowania wcale ta nazwa tak często nie występuje, jak na te kilka tysięcy jezior w Polsce.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-12-24, 01:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-24, 01:25:06   

Z24 napisał/a:

Poza tym ciekawe jest, że w" Wężu" i w NPPS ta ciężarówka jedzie cokolwiek nielogicznie...

Okolice Jasienia bytowskiego byłyby nieco bardziej logiczne. Chociaż najbardziej logiczne byłyby np. Chojnice. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-24, 11:01:43   

Zawiła ta dyskusja. Cieżko zatrybić laikowi :|
Macie rację, że historii o zatopionych skarbach, przewożonych przez Niemców w okresie ostatniej wojny jest bardzo dużo.
Na przykład nie tak dawno przejrzałem Zatokę Żarłocznego Szczupaka Eugeniusza Paukszta, w której akcja rozgrywa się między innym wokół zatopionych ciężarówek w jednym z mazurskich jezior. Chciałem ten temat nawet poruszyć i rozwinąć przy NPPS, ale przezornie przejrzałem Forum i oczywiście znalazłem dyskusję dot. tej książki, więc sobie odpuściłem.
Zatopione lokomotywy?
Przypomniała mi się sprawa zatopionych lokomotyw w Bałtyku od strony plaży w Chałupach, które nadal tam się znajdują.
./redir/strefahistorii.pl/sites/default/files/6.png
./redir/strefahistorii.pl/sites/default/files/7_27.jpg
Z24 napisał/a:

Poza tym ciekawe jest, że w" Wężu" i w NPPS ta ciężarówka jedzie cokolwiek nielogicznie..

Dla nas trasa ciężarówki jest nielogiczna, ale dla Z. Nienackiego pasowała idealnie do fabuły ;-)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-25, 00:03:48   

Kozak napisał/a:
Zawiła ta dyskusja. Cieżko zatrybić laikowi :|
Macie rację, że historii o zatopionych skarbach, przewożonych przez Niemców w okresie ostatniej wojny jest bardzo dużo.

Niestety. Gdyby było mniej, to łatwiej by było trafić na inspirację. :027:

To mi przypomniało, że w Jezioraku miał z kolei zatonąć niemiecki samolot. W zatoce Rudnia ponoć leży. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-25, 01:22:50   

Berta von S. napisał/a:

Kozak napisał/a:
Zawiła ta dyskusja. Cieżko zatrybić laikowi :|
Macie rację, że historii o zatopionych skarbach, przewożonych przez Niemców w okresie ostatniej wojny jest bardzo dużo.

Niestety. Gdyby było mniej, to łatwiej by było trafić na inspirację. :027:


Już gdzieś pisałem, że dla nas z Ziem Zachodnich, opowiadania o nazistowskich skarbach są takiem samym sztafażem jak np. kierpce dla górali...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-12-25, 01:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-25, 20:25:48   

Z24 napisał/a:
dla nas z Ziem Zachodnich.

Ty jesteś z Ziem Zachodnich? Myślałam, że z Mińska. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-26, 00:07:37   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
dla nas z Ziem Zachodnich.

Ty jesteś z Ziem Zachodnich? Myślałam, że z Mińska. :)


:027: Oczywiście, że jestem stamtąd.
_________________
Z 24
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-26, 12:46:02   

Berta von S. napisał/a:

To mi przypomniało, że w Jezioraku miał z kolei zatonąć niemiecki samolot. W zatoce Rudnia ponoć leży. :)

Bardzo ciekawe :)
Nie wiem, czy była ta informacja gdzieś już podana na Forum, ale jeśli chodzi o Jeziorak, to może jeszcze jakieś skarby są tam ukryte - oprócz tych ....
./redir/naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29374%2Cna-mazurach-odkryto-zakopany-w-1945-roku-skarb-von-finckensteinow.html
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-12-26, 12:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-26, 21:11:57   

Kozak napisał/a:

Nie wiem, czy była ta informacja gdzieś już podana na Forum, ale jeśli chodzi o Jeziorak, to może jeszcze jakieś skarby są tam ukryte - oprócz tych ....
./redir/naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29374%2Cna-mazurach-odkryto-zakopany-w-1945-roku-skarb-von-finckensteinow.html

Była. Trzy osoby ją jednocześnie wrzuciły tego samego dnia. :p
P.S. Wspomniany w artykule Michał Młotek jest u nas na forum.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 15