PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Dwór... oraz inne miejsca akcji
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-12-05, 09:00:28   

Sama zrobiłaś taki fajny, rzekłbym profesjonalny plan??? No to szacun! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-05, 13:54:06   

W ogóle to wszystkie zabytki znajdujące się w niesamowitym dworze, szczegółowo opisane w powieści, mają swoje pierwowzory (czasem z niewielkimi zmianami) w Nieborowie. Oprócz masoników i ...biurka kolbuszowskiego :) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-12-05, 13:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-10, 21:01:54   

Szara Sowa napisał/a:
Sama zrobiłaś taki fajny, rzekłbym profesjonalny plan??? No to szacun! :)

Nie, ale sama znalazłam w sieci. ;-)

Z24 napisał/a:
W ogóle to wszystkie zabytki znajdujące się w niesamowitym dworze, szczegółowo opisane w powieści, mają swoje pierwowzory (czasem z niewielkimi zmianami) w Nieborowie. Oprócz masoników i ...biurka kolbuszowskiego :) .

A na opis masoników pasujących do powieściowych gdzieś nie trafiłeś? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-10, 21:16:59   

Tak ogólnie w "Odgłosach", w numerze 21 z dnia 26 maja 1963 roku ukazał się artykuł pod tytułem Masoni czyli wolnomularze (przedruk ze Spigela).
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-10, 21:22:25   

Kozak napisał/a:
Tak ogólnie w "Odgłosach", w numerze 21 z dnia 26 maja 1963 roku ukazał się artykuł pod tytułem Masoni czyli wolnomularze (przedruk ze Spigela).

No i co przeglądałeś? Może są tam jakieś elementy zbieżne z książką. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-10, 21:30:56   

Nie. Artykuł taki ogólny, w którym m.in. przedstawiono wizerunki masonów w osobach Voltairego, Waszyngtona, Garibaldiego, Dunantego, Edward VII, Taubmana i Churchilla. Żadnego odwołania do Polski.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-10, 21:32:36   

Kozak napisał/a:
Nie. Artykuł taki ogólny, w którym m.in. przedstawiono wizerunki masonów w osobach Voltairego, Waszyngtona, Garibaldiego, Dunantego, Edward VII, Taubmana i Churchilla. Żadnego odwołania do Polski.

A to szkoda.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-10, 21:52:48   

A może rąbka tajemnicy wolnomularskiej przekazał ZN jego bliski znajomy Jan Józef Lipski, wieloletni przewodniczący loży Kopernik?
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-10, 23:52:55   

Berta von S. napisał/a:

Z24 napisał/a:
W ogóle to wszystkie zabytki znajdujące się w niesamowitym dworze, szczegółowo opisane w powieści, mają swoje pierwowzory (czasem z niewielkimi zmianami) w Nieborowie. Oprócz masoników i ...biurka kolbuszowskiego :) .

A na opis masoników pasujących do powieściowych gdzieś nie trafiłeś? :)


Wrrrrrrrrrrrrr... :027:

http://pansamochodzik.net...p=292222#292222

Chyba, że chodzi o te odkryte w podziemnej loży, ale one przecież opisane są bardzo ogólnikowo. Raczej całościowy opis lub zestawienie poszczególnych elementów wyposażenia może doprowadzić nas na ślad jakiejś inspiracji. Ale jeszcze tego nie robiłem.

Kozak napisał/a:
może rąbka tajemnicy wolnomularskiej przekazał ZN jego bliski znajomy Jan Józef Lipski, wieloletni przewodniczący loży Kopernik?


Bliski znajomy to chyba raczej mocno powiedziane.

Ponadto "wielki traktat o masonerii", jaki wygłasza PS do swoich współpracowników i panny Marysi, zdradza ślady jakiegoś systematycznego opracowania. Przypomina on nieco wstęp do jednej z książek Ludwika Hassa o dziejach masonerii, ale być może jest to moje złudzenie wynikające z tożsamości tematów. Tu jednak trzeba nadmienić, że ND został napisany i wydany dużo wcześniej niż wspomniana praca Ludwika Hassa.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 10:53:32   

Z24 napisał/a:

Wrrrrrrrrrrrrr... :027:

http://pansamochodzik.net...p=292222#292222

Chyba, że chodzi o te odkryte w podziemnej loży, ale one przecież opisane są bardzo ogólnikowo. Raczej całościowy opis lub zestawienie poszczególnych elementów wyposażenia może doprowadzić nas na ślad jakiejś inspiracji. Ale jeszcze tego nie robiłem.

No i co mi tu warczy? Pamiętam oczywiście Twoje odkrycie z wężami i koroną, mam nawet te kopie (staranie przechowywane rzecz jasna). Chodziło mi o skarby, czyli wyposażenie loży. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 11:06:47   

Berta von S. napisał/a:
No i co mi tu warczy? Pamiętam oczywiście Twoje odkrycie z wężami i koroną, mam nawet te kopie (staranie przechowywane rzecz jasna).


Nie warczałem z powodu mojego odkrycia, tylko z powodu Twojego oczywistego współudziału.

Berta von S. napisał/a:
Chodziło mi o skarby, czyli wyposażenie loży. :)


To tak jak pisałem wyżej. Oczywiście z wyjątkiem nazwy i pieczęci "Jutrzenki Wschodu" a raczej "Jutrzenki Wschodzącej", która też pochodzi od Stanisława Małachowskiego-Łempickiego. Myślę, że trzeba zajrzeć do "Popiołów" Żeromskiego. Sam ZN wspomniał o nich w kontekście obrzędów masońskich, to może coś nam podejdzie. Tak jak wspomniał o Nieborowie i podeszło.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 23:06:15   

Z24 napisał/a:
Myślę, że trzeba zajrzeć do "Popiołów" Żeromskiego. Sam ZN wspomniał o nich w kontekście obrzędów masońskich, to może coś nam podejdzie. Tak jak wspomniał o Nieborowie i podeszło.

No dobra, spróbuję, chociaż nie jestem fanką Żeromskiego. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 23:41:37   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Myślę, że trzeba zajrzeć do "Popiołów" Żeromskiego. Sam ZN wspomniał o nich w kontekście obrzędów masońskich, to może coś nam podejdzie. Tak jak wspomniał o Nieborowie i podeszło.

No dobra, spróbuję, chociaż nie jestem fanką Żeromskiego. :027:


:D Przecież nie mówię, że Ty to musisz zrobić. Tylko głośno myślę o kolejnych ruchach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-11, 23:58:20   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

No dobra, spróbuję, chociaż nie jestem fanką Żeromskiego. :027:

:D Przecież nie mówię, że Ty to musisz zrobić. Tylko głośno myślę o kolejnych ruchach.

Uff... :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-12, 01:18:38   

Tak na szybko z Popiołów Żeromskiego.

Masoni spotykali się na ulicy Mazowieckiej w tajemniczym "czerwonym domu”.
Sama Loża była salą obitą niebieskim suknem. W głębi stał tron ze złotymi ozdobami. Przed tronem był ołtarz, a wyżej stół ze świecznikiem trójramiennym. Po bokach wznosiły się dwie spiżowe kolumny. Na jednej z nich była literę „B”, na drugiej „J”. W pobliżu kolumn stały dwa wielkie lichtarze z płonącymi świecami, w głębi ołtarz, a obok niego trzeci lichtarz. Gdzieś chyba w pośrodku znajdował się także kobierzec z "dziwnymi" znakami.
W czasie obrzędu Mistrz korzystał z "drewnianego" młotka. Ponadto wykorzystywany był cyrkiel i szpady. Idąc do Loży mijano czaszki na stole/stołach.
Po zakończeniu obrzędów w Loży, masoni przechodzili do innej sali, gdzie biesiadowali. Była to długa sala z nagimi ścianami, w której stoły ustawione były w podkowę. Mistrz siedział w pośrodku. Pili wino nalewane z butelek do okrągłych szklanek "dziwnego" kształtu, ze rżniętymi symbolami i dnami grubymi na "cal".
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-12-12, 01:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-12, 12:02:42   

Dzięki, dałem "pomógł". Tak prima facie widać podobieństwa, ale widać i istotne różnice. Na przykład w opisie "naszej" loży nie ma chyba wzmianki o tych kolumnach Boaz i Jakin, istotnych w masońskiej symbolice. O czaszkach chyba też nie ma wzmianki. Zajrzę do tych "Popiołów"...
_________________
Z 24
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-12, 12:17:13   

Dzięki:)

Co do masonerii w "Popiołach".
Do Loży przechodziło się przez dwa puste i ciemne pokoje. Kolejna sala była wysoka, sklepiona, ciemna i obita suknem. W sali stał stół czarny "dziwnego" kształtu, a na nim trupia głowa, w której wstawiona była zapalona świeca. W kątach sali rozłożone były czaszki, piszczele, "gnaty" ludzkie.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-12-12, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-12, 21:14:33   

Kozak napisał/a:
olejna sala była wysoka, sklepiona, ciemna i obita suknem.


Cytat:
W sali stał stół


O, to by korespondowało z opisem "naszej" loży, jeśli oczywiście mnie pamięć nie myli. Ale to wszystko może być rezultatem pewnego schematu funkcjonującego w takich instytucjach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-15, 01:50:34   

Kozak napisał/a:
Tak na szybko z Popiołów Żeromskiego.

Świetnie! To już naprawdę nie muszę się grzebać w popiołach. :)

Muszę sobie za to Dwór przypomnieć, bo dopiero sobie uświadomiłam, że nic z opisu loży nie pamiętam.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-12-15, 09:57:42   

To tak na początek.
Ściany obite kiedyś czarnym suknem z połyskującymi gdzieniegdzie złotymi malowidłami, przedstawiającymi wolnomularskie insygnia: kielnię i cyrkle, znaki zodiaku i inne dziwne symbole. Pod trzema ścianami stały drewniane ławy dla masonów, a pod czwartą znajdował się dębowy czarny stół, a za nim pięć krzeseł z rzeźbionymi oparciami. Na stole było kilka ogromnych srebrnych świeczników. W jednym z rogów Loży stał oszklony kredens, a w nim srebrne i złote rytualne przedmioty i naczynia: złocona waga, ogromny złocony cyrkiel, srebrna kielnia, puchary, miseczki do których padała kropla krwi przyjmowanego nowego brata, wysadzane drogimi kamieniami puginały, służące do obrzędu braterstwa krwi. Na jednej ze ścian wisiała kolekcja szabli i szpad potrzebnych do obrzędu - rękojeści wysadzane drogimi kamieniam, gdy pod wyciągniętymi szpadami przechodzić musiał nowo przyjmowany brat.
Były też insygnia mistrza, pieczęcie Loży w Janówce, która nosiła nazwę Jutrzenka Wschodu. W czarnej, inkrustowanej srebrem skrzyni przechowywana była księga oprawiona w skórę ze spisem dochodów i wydatków. W Loży znajdowało się również kilka dyplomów nowo przyjętych braci. Pod jedną ze ścian stały także organy.
Uwagi dotyczące szpad i ich wykorzystania podczas rytuału przyjmowania nowego brata mógł ZN zaczerpnąć z Żeromskiego.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-12-15, 10:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 15