PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy, pomyłki, niekonsekwencje
Autor Wiadomość
czargor 
Czytał Samochodzika
Stary Człowiek

Wysłany: 2017-09-19, 12:18:26   

Jestem właśnie świeżutko po lekturze (od tygodnia czytam wyłącznie PS...) i bardo dziwi mnie fakt pozostawienia zawartości drugiej skrytki w pokoju hotelowym. Moja mama pracowała w latach 70-tych w takim schronisku PTTK i te drzwi można było uderzeniem ręki otworzyć... :)
Przetrzymywanie skarbu wartego grube miliony w taki miejscu uważam za przynajmniej niefrasobliwość... :/

Vasco
Stały bywalec forum

Wysłany: 2017-09-19, 23:56:07   

Na cmentarzu kanoników jest alejka i są nagrobki.

darkman 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2018-10-24, 11:43:59   

Mnie zawsze zastanawiał stopień wojskowy pułkownika SS Koeniga. SS miało własną nomenklaturę stopni wojskowych. Odpowiednikiem pułkownika wehrmachtu, w SS był stopień Standartenführera. Znowu nam autor na łatwiznę poszedł.

darkman

Podnaczelny Błazen Forumowy (PBF)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-24, 22:09:43   

darkman napisał/a:
Mnie zawsze zastanawiał stopień wojskowy pułkownika SS Koeniga. SS miało własną nomenklaturę stopni wojskowych. Odpowiednikiem pułkownika wehrmachtu, w SS był stopień Standartenführera. Znowu nam autor na łatwiznę poszedł.

To bym wybaczył, jako zrozumiały skrót myślowy.
...Choć może niepotrzebny, bo "target" dla którego pisał Mistrz oglądał "Stawkę" i "17 mgnień wiosny" i całkiem nieźle wyznawaliśmy się w rangach SS... ;-)

darkman 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2018-10-26, 10:50:20   

Z24 napisał/a:

...Choć może niepotrzebny, bo "target" dla którego pisał Mistrz oglądał "Stawkę" i "17 mgnień wiosny" i całkiem nieźle wyznawaliśmy się w rangach SS... ;-)

Target się na tych filmach wychował :p i na lekturach Mistrza oczywiście :)

darkman

Podnaczelny Błazen Forumowy (PBF)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-26, 17:10:42   

darkman napisał/a:
Z24 napisał/a:

Target się na tych filmach wychował :p i na lekturach Mistrza oczywiście :)

:564: :D

Oczywiście. Choć gdybym to ja miał teraz stworzyć podobnego bohatera, dałbym mu niższą rangę w SS. Jak się przegląda różną literaturę o dziejach okupacji hitlerowskiej, ze zwróceniem uwagi na stopnie i zakres kompetencji różnych funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego podlegającego Reichsfuehrerowi SS, to ranga Standartenfuehrera przedstawia się jako bardzo wysoka.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-10-26, 23:53, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-26, 21:02:28   

Z listu Baśki dowiadujemy się że, skarby należały one do pułkownika SS, Gustawa Koeniga. - dowódcy specjalnej grupy zajmującej się rabunkiem i wywożeniem do Niemiec dzieł sztuki grabionych przez hitlerowców w krajach przez nich okupowanych, a przede wszystkim w Polsce.
Mógł dowodzić jedną z grup specjalnych - Einsatzgruppen, w ramach której działała grupa Ahnenerbe, zajmująca się rabunkiem dzieł sztuki w okupowanych krajach. Niektórymi Einsatzgruppen dowodzili oficerowie w stopniu SS-Standartenfürer.

Pozdro.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-10-27, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-27, 00:10:42   

Kozak napisał/a:
ógł dowodzić jedną grup specjalnych - Einsatzgruppen, w ramach której działała grupa Ahnenerbe,

Wydaje mi się, że te grupy operacyjne Ahnenerbe nie działały w ramach Einsatzgruppen, tylko niezależnie od nich.
Zdaje mi się, że Adolf Eichmann, szef komórki Gestapo zajmującej się "ewakuacją" Żydów w latach swojej, że tak powiem, najbardziej efektywnej pracy miał rangę miał rangę sturmbahnfuehrera i obersturmbahnfuehrera, czyli majora i podpułkownika.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-10-27, 08:47:10   

Moje przypuszczenie o współpracy tych grup pochodzi z jednego, nie zawsze wiarygodnego źródła - wikipedia :|
Nie mam pojęcia dlaczego Eichmann zakończył swoją zbrodniczą karierę w stopniu SS-Obersturmbannführera, ale niejaki dr Kajetan Mühlmann, był w stopniu SS-Standartenführera. Göring mianował go specjalnym pełnomocnikiem w zakresie rabunku dzieł sztuki na wschodzie, a jako podsekretarz stanu w rządzie GG oraz kierownik głównego wydziału nauki i oświaty, odpowiadał za kradzież i wywóz z GG Naszych narodowych skarbów.

Trochę o Kajetanie Mühlmannie ...

./redir/cennebezcenne.pl/wp-content/uploads/2017/12/CBU_2010_2-s-30-33_ZADROZNY.pdf

Pozdro.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-10-27, 09:43, w całości zmieniany 2 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-11-12, 00:43:17   

Kozak napisał/a:
Nie mam pojęcia dlaczego Eichmann zakończył swoją zbrodniczą karierę w stopniu SS-Obersturmbannführera, ale niejaki dr Kajetan Mühlmann, był w stopniu SS-Standartenführera. Göring mianował go specjalnym pełnomocnikiem w zakresie rabunku dzieł sztuki na wschodzie, a jako podsekretarz stanu w rządzie GG oraz kierownik głównego wydziału nauki i oświaty, odpowiadał za kradzież i wywóz z GG Naszych narodowych skarbów.

No, była pewna różnica poziomów. Eichmann po drodze do zwierzchnika w randze ministra - Himmlera miał trzech przełożonych. Kaj Muehlmann był podsekretarzem stanu - czyli - o ile dobrze się orientuję - kimś w rodzaju dyrektora departamentu w ministerstwie, czyli bezpośrednim podwładnym ministra. Co prawda w "rządzie" GG, czyli kolonii, ale zawsze.
Tak że stopień w SS jednego i drugiego jest w pewnym związku z jego zaszeregowaniem w strukturach administracyjnych.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-11-12, 00:50, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-11-12, 09:57:41   

Oczywiście, że w obu podanych przypadkach bezsprzecznie jest widoczna różnica w zajmowanych stanowiskach, ale w każdym z nich nie jest aż tak ważny stopień służbowy. Przecież przed pewnym kapralem drżała cała generalicja III Rzeszy ;-)
Koenig musiał być wyższym oficerem - "pułkownikiem", ponieważ w ten sposób ZN podkreślił jego możliwości w zakresie rabowania cennych przedmiotów.

Pozdro.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-11-12, 11:19:02   

Kozak napisał/a:
Koenig musiał być wyższym oficerem - "pułkownikiem", ponieważ w ten sposób ZN podkreślił jego możliwości w zakresie rabowania cennych przedmiotów.

:564:

Dokładnie tak :) .

Odpowiedz do tematu