PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Szara Sowa
2019-05-07, 09:36
Maja Rausch - wywiad
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-21, 09:25:02   Maja Rausch - wywiad

Wywiad z Mają Rausch, pisarką, autorką powieści „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania”, wyróżnionej w konkursie na Samochodzikową Książkę 2017 roku.



1. Forum Miłośników Pana Samochodzika: Kim jest Maja Rausch, czym się zajmuje i gdzie mieszka?

Maja Rausch: Poznanianka o bamberskich korzeniach, jak Florian przemierzająca miasto na holenderskiej Gazelli. Można ją spotkać w Salonie Posnania, gdzie prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci lub… w wycieczkowej „bimbie”, w której - jako miejska przewodniczka - opowiada pasażerom o widocznych przez tramwajowe okna zabytkach. ;)

2. Skąd pomysł na książkę kryminalną, której akcja rozgrywa się w Poznaniu?

Pomysł zakiełkował pod wpływem znalezionej przez przypadek informacji o konkursie „Poznań – miasto to powieść”, współorganizowanym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Potem przypomniałam sobie o kradzieży obrazu z Muzeum Narodowego i postanowiłam to wykorzystać, zmieniając pewne wątki. Intrygę zbudowałam wokół innego dzieła sztuki, „Gry w szachy” Sofonisby Anguissoli. To ulubiony obraz mojej bliskiej znajomej, której powieść dedykowałam. Natomiast bohaterowie pojawiali się spontanicznie, czasami jakby niezależnie ode mnie. To było bardzo intrygujące: pisząc sama byłam ciekawa ciągu dalszego.

3. Jak długo trwała praca nad powieścią? Co sprawiło Ci najwięcej trudności?

Zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale powieść „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania” napisałam przez… miesiąc. Największy problem miałam z brakiem czasu. Konkurs ogłoszono w lutym 2015, dając rok czasu na stworzenie konkretnej historii. Ja informację o konkursie znalazłam dopiero we wrześniu, lecz mimo to postanowiłam spróbować swych sil. Jednak same chęci nie wystarczą - brakowało mi spójnej fabuły, logicznych wątków i przede wszystkim natchnienia. Im bliżej Sylwestra, tym bardziej byłam zrezygnowana. Na początku 2016, na Trzech Króli, pojechałam z koleżanką nad morze. Gdy 10.01 wracałyśmy pociągiem do domu, nagle w przedziale wszystkie szufladki w mojej głowie się otworzyły, a klapki wskoczyły na odpowiednie miejsce. Doznałam olśnienia i… byłam zła, że nie mam przy sobie komputera. W myślach popędzałam pociąg marząc, by zasiąść już nad klawiaturą. Potem był prawdziwy wyścig z czasem: czy zdążę napisać powieść przed upłynięciem terminu?... Na szczęście się udało.

4. Czy opisana historia była inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami?

Jak najbardziej. ;) Jak wiadomo, życie pisze najlepsze historie - wystarczy je „tylko” opisać. Zresztą, najlepszą kanwą dla powieści jest to, co autor sam przeżył czy doświadczył. Dzięki temu łatwiej stworzyć wiarygodny obraz miejsca, bohaterów czy samą historię. Również wyobraźnia ma duże znaczenie, bo dzięki niej „proza życia” nabiera głębszych odcieni. Dla mnie pisarstwo to sztuka łączenia faktów i zdarzeń z ich podkolorowaną, szaloną, wymyśloną wersją.



5. A czy w takim razie także postacie bohaterów powieści „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania” były inspirowane osobami z Twojego otoczenia?

Oczywiście, wszelka zbieżność z osobami istniejącymi naprawdę nie jest przypadkowa. Zdradzę choćby, że sybiry występujące w powieści: Klarnet i Fujarka, mają swoje pierwowzory w postaci moich własnych kotów. ;-)

6. Czy możesz zdradzić, w których momentach pisząc "Szachownicę" popuściłaś wodze fantazji?

Hm… Niektóre przejścia miejskimi zakamarkami Poznania zostały tak opisane, by stworzyć realistyczno-wyimaginowane połączenia. Dzięki temu czytelnicy – jeśli tylko chcą - mogą sami sprawdzić szlaki bohaterów „Szachownicy”.

7. Z Internetu można się dowiedzieć, że jesteś autorką także innych książek.

Są to kolorowanki „Zostań małym Poznawcą” i „Zostań młodym Poznawcą”, adresowane do przedszkolaków oraz dzieci szkolnych. Można się z nich dowiedzieć o miejskich ciekawostkach, legendach, zabytkach, gwarze. A w efekcie końcowym - zostać znawcą Poznania, czyli Poznawcą. Jednak moim debiutem książkowym są „Bajęczynki” - zbiór siedmiu bajek filozoficznych, z których każda opisuje świat w innej gamie kolorystycznej. Innymi słowy jest tam bajęczynka w: granatach, brązach, szarościach, zieleniach, błękitach, czerwieniach i bielach.



Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Mai Rausch

DYSKUSJA DOTYCZĄCA WYWIADU!

c.d.n.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-09-21, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-28, 08:53:15   

Część 2




8. Forum Miłośników Pana Samochodzika: Czy w planach masz kolejne powieści?

Maja Rausch: Na pewno chciałabym kontynuować cykl „Sztuka rozPoznania”, gdyż Florian Rosiński jest bohaterem o wielkim potencjale i z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ale zanim nastąpi ciąg dalszy „Szachownicy”, mam w planie sagę o Bambrach. Poza tym napisałam ostatnio powieść „Paderefista”, której akcja toczy się w czasie powstania wielkopolskiego. Zdobyła ona nominację w konkursie „Rozważni i romantyczni – spojrzenie 100 lat wstecz”. Szukam obecnie wydawcy, zainteresowanego opublikowaniem jej.

9. Czy w dzieciństwie czytałaś książki Zbigniewa Nienackiego? Jeżeli tak, to które z nich podobały Ci się najbardziej?

Najbardziej zapadła mi w pamięć książka „Pan Samochodzik i templariusze”. Nie tylko z uwagi na intrygę z zakonem rycerskim, ale także… filmową adaptację ze Stanisławem Mikulskim w roli tytułowej. Ten serial nawet dzisiaj ogląda się z wypiekami! :)

10. Jakie inne książki przygodowe oprócz powieści Zbigniewa Nienackiego najchętniej czytywałaś w dzieciństwie?

Oj, uwielbiałam czytać! Każda książka to było przejście do innego świata. Sięgałam po takie pozycje, jak „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Alicja w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla, różne baśnie, twórczość J. R. R. Tolkiena czy „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A. A. Milne. Z polskich tytułów wymienię choćby „Karolcię” Marii Krüger, powieść „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” Hanny Ożogowskiej oraz cykl „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Jednak najbliższe mojemu sercu do dzisiaj są opowiadania Tove Jansson o Muminkach, zwłaszcza „Dolina Muminków w listopadzie”. W mojej pracy magisterskiej poddawałam analizie właśnie mieszkańców Doliny Muminków, czyli rozmaite Paszczaki, Filifionki, Gapsy, Bufki, Homki, Mimble itd. :)

11. Czy trudno jest dziś wydać powieść przygodową dla młodzieży? Czy wydawnictwa wykazują zainteresowanie takimi projektami?

Myślę, że wiele zależy od samej książki. W przypadku „Szachownicy” miałam to szczęście, że napisałam ją na konkurs, gdzie zdobyła nominację – została zauważona. Chociaż ostatecznie nie wygrała, to Wydawnictwo Miejskie Posnania postanowiło ją wydać, jako powieść dla młodzieży.
Na pewno łatwiej o publikację autorom, których nazwiska są już rozpoznawalne. Ja jestem na początku tej drogi.




12. Jaki jest Twój ulubiony sposób spędzania letnich miesięcy?

Najchętniej na siodełku „Gazelli”. Przemierzam nie tylko ścieżki poznańskie, ale i te nieco dalsze. Często korzystam z „podwózki” pociągami wyposażonymi w specjalne wieszaki dla rowerów. Dzięki takiej kombinacji kolejowo-rowerowej w zeszłym roku zwiedziłam m.in. Szczecin, podczas wielkiego zlotu żaglowców. Uwielbiam też trasy rowerowe w Trójmieście, zwłaszcza szlak św. Jakuba z Gdańska przez wyspę Sobieszewską w kierunku Krynicy Morskiej.

13. Jakimi słowami można by zachęcić czytelników do sięgnięcia po powieść „Szachownica, czyli sztuka rozPoznania”?

Życzę wielu ekscytujących chwil w towarzystwie Florka Rosińskiego, tropiącego ślady zaginionych sióstr Anguissola!

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

DYSKUSJA DOTYCZĄCA WYWIADU!



Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Mai Rausch
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 12