PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
PRL - tamte gorsze czasy
Autor Wiadomość
Nietajenko 
Moderator

Wysłany: 2018-09-06, 08:33:50   

PawelK napisał/a:
o której nie chcecie panie i panowie admini moderatorzy poczytać.

Znowu generalizujesz kolego. :027:

Seth_22 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2018-09-06, 08:43:15   

Kynokephalos napisał/a:
Seth_22 napisał/a:
A możesz wskazać te fragmenty "o historii polityki"? Jestem ciekaw.

Odpowiem Ci ogólnie co miałem na myśli używając tego sformułowania.

Wyliczone w dyskusji negatywne strony życia w PRL wiążą się dość mocno z ustrojem (ekonomicznym i politycznym) panującym w Polsce, z ideologią narzucaną ludności, z polityką wewnętrzną prowadzoną przez polskie rządy wobec obywateli w tym czasie. Różnymi od ustroju, ideologii i polityki obecnego okresu, czyli z naszego punktu widzenia należącymi do historii.

Wszystkie te (nazwijmy to tak) narzędzia sprawowania władzy, w tym również odgórnie zaprowadzony i egzekwowany ustrój ekonomiczny, zaliczam do sfery polityki.

Dlatego, zgadzając się z Wowaksem że temat dyskusji należy do historii, uściśliłem że jej kontrowersyjne wątki wchodzą w skład głównie historii polityki i w tym sensie mają z polityką sporo wspólnego. W odróżnieniu do historii postępu technicznego, historii życia codziennego, czy może jeszcze innych gałęzi historii, które też przewinęły się przez rozmowę ale wzbudziły mniej sporów.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Rozumiem, co masz na myśli.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-09-06, 10:14, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-06, 08:47:33   

Nietajenko napisał/a:
PawelK napisał/a:
o której nie chcecie panie i panowie admini moderatorzy poczytać.

Znowu generalizujesz kolego. :027:

Generalizuję bo sami się przypisaliście do jednej ze stron dyskusji. Napisałeś "bo miał do tego prawo" - nie, nie miał do tego prawa. Niezależnie od tego, że jest adminem, to Forum jest tworem wspólnym i decyzje 'dyktatorskie' powinny być podejmowane wyłącznie w sytuacjach mocno kryzysowych a ta taką nie była.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Aldona 
Fanatyk Samochodzika
Aldona

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2018-09-06, 09:09:08   

Wczoraj jak czytałam ten wątek to się mocno wku....zdenerwowałam....Dzisiaj juz mi tylko smutno, że poszło to w takim kierunku.

Niczym się nie da zakończyć tego sporu?

3ca641f2f283a788515d4ed6ed5e3aea.jpg
Plik ściągnięto 415 raz(y) 13,58 KB

Człowiek ma dwa życia, to drugie zaczyna się gdy uświadomi sobie, że ma jedno.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-06, 09:57:58   

PawelK napisał/a:
Napisałeś "bo miał do tego prawo" - nie, nie miał do tego prawa. Niezależnie od tego, że jest adminem, to Forum jest tworem wspólnym i decyzje 'dyktatorskie' powinny być podejmowane wyłącznie w sytuacjach mocno kryzysowych a ta taką nie była.

Zgadza się. Jeżeli nie zostały przekroczone formy - w tym przypadku poziom kultury prowadzonej dyskusji, to nie powinno dochodzić do tak radykalnych interwencji adminów i moderatorów.
Osobiście nienawidzę komuny i zawsze będę dyskutował z tymi, którzy za nią tęsknią. Nie zmienią tego żadne wstawki o kiju w mrowisku, czy o wyimaginowanym rozkradaniu majątku narodowego po roku 1989.
Lata 60 i 70 tylko tym się różniły od lat 80 ubiegłego wieku, że w pierwszym przypadku robiono wszystko aby ludzie zapomnieli o Poznaniu w 1956 roku, a w drugim o wydarzeniach z grudnia 1970 roku.
W latach 70-tych byłem w podstawówce i jako dzieciak miło wspominam tamte czasy - dlatego lubię przygody PS, ale nie zmienia to faktu, że ogólnie wszystko nie było jak w najlepszym porządku.

Nie można nikomu zamykać ust. Historię należy znać i o niej dyskutować, aby wyciągać z niej odpowiednie wnioski i nie popełniać błędów z przeszłości.
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-09-06, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  

Kris
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2018-09-07, 13:24:27   

Ja myślę, że tak naprawdę nie chodzi o to, że pewne osoby tęsknią do komuny, ale raczej tęsknią nie za ustrojem politycznym, ale trochę innym życiem, w którym akcenty były rozłożone inaczej aniżeli obecnie.
I jak Even już zauważył, dla młodego człowieka tamte czasy mogły być fajne, choćby dlatego, że innych czasów się nie znało:) Sam jestem tego przykładem, bo moje świadome dzieciństwo i dorastanie przypada na czasy największego kryzysu - lata 80te. Bieda, puste półki, niska renta ojca, a mimo to nie narzekałem, pomimo, że nie wyjeżdżałem na wakacje jak inni koledzy czy koleżanki. Chodziłem co tydzień (albo i częściej) do biblioteki, słuchałem radia, oglądałem w TV "Niebieskie lato", "Pana Samochodzika" czy "Arabelę", bawiłem się z kolegami i koleżankami w podchody, w wojnę czy w Indian....
Generalnie, wydaje mi się, że wtedy ludzie żyli bez większego stresu, nie było telefonów (przynajmniej na wsi) a mimo to nie było problemem by pójść do kogoś w odwiedziny bez umawiania się... często takie imprezy kończyły się późną nocą albo i nad ranem (i nawet godzina milicyjna nie przeszkadzała).
Ale to nie wina komuny, tylko po prostu były inne czasy.
A co do Katynia, w podstawówce nikt o tym nie mówił, tak więc z pojęciem Katyń spotkałem się chyba dopiero w telewizji na przełomie lat 80/90.
Ostatnio zmieniony przez Kris 2018-09-07, 13:25, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-07, 14:31:20   

Kris napisał/a:
Ale to nie wina komuny, tylko po prostu były inne czasy.

O, to, to, proszę Państwa.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-07, 14:57:35   

Kris napisał/a:

A co do Katynia, w podstawówce nikt o tym nie mówił, tak więc z pojęciem Katyń spotkałem się chyba dopiero w telewizji na przełomie lat 80/90.

Przynajmniej jest na dwóch, którzy w szkole nic nie usłyszeli na temat Katynia.

Wowax 
Fanatyk Samochodzika
paraDyscyplinator forumowy

Wysłany: 2018-09-11, 19:13:11   

PawelK napisał/a:
Generalizuję bo sami się przypisaliście do jednej ze stron dyskusji. Napisałeś "bo miał do tego prawo" - nie, nie miał do tego prawa. Niezależnie od tego, że jest adminem, to Forum jest tworem wspólnym i decyzje 'dyktatorskie' powinny być podejmowane wyłącznie w sytuacjach mocno kryzysowych a ta taką nie była.

100 procent racji,
Kozak napisał/a:
Osobiście nienawidzę komuny i zawsze będę dyskutował z tymi, którzy za nią tęsknią. Nie zmienią tego żadne wstawki o kiju w mrowisku, czy o wyimaginowanym rozkradaniu majątku narodowego po roku 1989.

Lata 60 i 70 tylko tym się różniły od lat 80 ubiegłego wieku, że w pierwszym przypadku robiono wszystko aby ludzie zapomnieli o Poznaniu w 1956 roku, a w drugim o wydarzeniach z grudnia 1970 roku.

W latach 70-tych byłem w podstawówce i jako dzieciak miło wspominam tamte czasy - dlatego lubię przygody PS, ale nie zmienia to faktu, że ogólnie wszystko nie było jak w najlepszym porządku.

:564:
A dla mnie smutne jest to, że koledzy funkcyjni po pierwsze, jak to napisał Paweł określili się, po której są stronie, wchodząc w ten czy inny sposób z ingerencją, ale najsmutniejsze, że gdy biorący udział w dyskusji wytykają im, że nie koniecznie mają rację w swoim kasandryczeniu, to albo się jak Berta obrażają - ,,nie zamierzam więcej zaglądać do wątku, albo jak Szary, zaczynają udawać, że wątku w ogóle nie ma!
I racja Pawle - to ingerencja adminów więcej adrenaliny podniosła niż sama dyskusja!

Odpowiedz do tematu