PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Inspiracje
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-26, 17:06:35   

Jak to, przecież strasznie angielski kaleczy. Nie spodziewajmy się że hiszpańska pokojówka w RFN, będzie mówiła płynnym niemieckim...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-08-26, 18:26:25   

Czytam ten wątek i nie mogę wyjść z podziwu...
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-08-26, 19:50:49   

Szara Sowa napisał/a:
(...) Nie spodziewajmy się że hiszpańska pokojówka w RFN, będzie mówiła płynnym niemieckim...

Niestety PS nic nie pisze o płynności jej wymowy, jedynie zwraca na akcent. :/
_________________
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-09-11, 16:39:40   

Znalazłem w sieci starą stronę o zagubionych wioskach Puszczy Piskiej. Sowiróg to jedna z nich. Zainteresowała mnie informacja o ludziach spoczywających na tamtejszym cmentarzu. Zerknijcie na imiona i nazwiska. Znajdziecie imię Gottlieb. Ciekawe, co?

Ile właściwie wiadomo o lekarzu rzekomo odwiedzającym w Neudeck Paula von Hindenburga?

./redir/sadybamazury.wordpress.com/2008/05/16/zagubione-wsie-puszczy-piskiej-%E2%80%93-idea-i-zalozenia-projektu/
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-09-11, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-11, 23:21:01   

Seth_22 napisał/a:
Znalazłem w sieci starą stronę o zagubionych wioskach Puszczy Piskiej. Sowiróg to jedna z nich. Zainteresowała mnie informacja o ludziach spoczywających na tamtejszym cmentarzu. Zerknijcie na imiona i nazwiska. Znajdziecie imię Gottlieb. Ciekawe, co?

W sensie, że Nienacki pożyczył sobie to imię i przerobił na nazwisko lekarza? Może i tak, choć to raczej dość popularne imię, więc mógł się z nim spotkać i gdzieś indziej.

Zakładałam, że lekarz jest fikcyjny. Ale kto wie...

Swoją drogą świetną robotę zrobili ci z Sadyby. A miejsce jest naprawdę klimatyczne. Byłam tam tylko w dzień, ale fajnie by było kiedyś w Sowirogu przenocować pod namiotem. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-09-12, 07:40:42   

Berta von S. napisał/a:

W sensie, że Nienacki pożyczył sobie to imię i przerobił na nazwisko lekarza? Może i tak, choć to raczej dość popularne imię, więc mógł się z nim spotkać i gdzieś indziej.


Mieszkał w Łodzi więc mógł wiedzieć, gdzie kiedyś znajdowała się kamienica Pana Gottlieba.

Tygodnik Odgłosy, nr 39, z dn. 28 września 1985 roku, strona 12, artykuł "Wspominam Łódź sprzed pół wieku ..." - Adam Ochocki.
W tym samym numerze zamieszczona jest rownież 13 część "Wielkiego Lasu" Zbigniewa Nienackiego.

./redir/bc.wimbp.lodz.pl/Content/64722/Odglosy1985nr39a.pdf

Nie wykluczone, że chodzi o kamienicę Gottlieba Beera ...

./redir/impressium.pl/content/2-kamienica-gottlieba-beera-lodz

Może też ZM wzorował się na Janie Blochu, którego uhonorowano nazwą ulicy w Łodzi-Widzew: Jan Gottlieb Bloch.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-09-12, 08:00, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-12, 10:17:26   

No właśnie. W tym problem, że bez jakichś dodatkowych danych trudno ocenić, co było tu inspiracją, bo - jak widać - może być wiele możliwości.
_________________
Drużyna 5

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-09-12, 19:11:14   

Ciekawy trop z tymi łódzkimi Gottliebami. Nie znam kompletnie Łodzi, więc dla mnie to jest coś nowego.
Ustalenie inspiracji faktycznie nie będzie łatwe. Może w maszynopisie są jakieś wskazówki?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-12, 19:40:15   

Seth_22 napisał/a:
Może w maszynopisie są jakieś wskazówki?

Ja Niewidzialnych nie zdążyłam przejrzeć. Może Zet, John albo Nietajenko oglądali ten maszynopis.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-13, 19:24:57   

Wracając do kwestii doktora Gottlieba.

Zapytałam znajomego pasjonata historii z Jerzwałdu o wizytę Hitlera u Hindenburga i przysłał mi różne niemieckie materiały na temat kontaktów H i H w kontekście przekazania władzy i Ogrodzieńca oraz krótki film zrealizowany przez naszego forumowego kolegę.

Na razie obejrzałam film. Wrzucam, bo może ktoś ma ochotę zerknąć. :)




Jest tu wzmianka, że przy łożu chorego Hindenburga czuwał chirurg Ferdinand Sauerbruch. W wikipedii wspominają, że w latach 50. opublikowano jego wspomnienia spisane przez dziennikarza Rudolfa Berudorffa "Das war mein Leben". Ale polskie tłumaczenie ukazało się 1976 roku, a Niewidzialni w 1977, więc to trochę na styk jako ewentualna inspiracja. Zresztą to był „lekarz z Berlina”, a nie z Susza czy okolic.
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-13, 19:56:22   

Szkoda, że autorzy filmu są co nieco na bakier z językiem niemieckim, niekiedy mamy tu poprzekręcane nazwy czy nazwiska. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-13, 20:39:44   

Szara Sowa napisał/a:
Szkoda, że autorzy filmu są co nieco na bakier z językiem niemieckim, niekiedy mamy tu poprzekręcane nazwy czy nazwiska. :)

Trochę przesadzasz. Zauważyłam, że w 3 miejscach coś źle wymówiono. Jak na 16 minutowy film, to całkiem niezły wynik.

Za to fajnie jest zmontowany. I ciekawie się ogląda. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-13, 21:07:31   

No może, tylko fragmentami oglądałem. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-09-14, 22:27:34   

Tak, Berto, zajmujący film. Oglądałem go już jakiś czas temu.

Co do Gottlieba mam podobne zdanie. Myślę, że powstał w głowie Nienackiego. Być może miał cechy jakiegoś lekarza znanego Autorowi, albo jakiegoś kolekcjonera. Nienacki często budował w ten sposób postaci (miejsca podobnie), po drodze zacierając ślady. To jednak nic pewnego.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-14, 23:14:33   

Seth_22 napisał/a:

Co do Gottlieba mam podobne zdanie. Myślę, że powstał w głowie Nienackiego. Być może miał cechy jakiegoś lekarza znanego Autorowi, albo jakiegoś kolekcjonera. Nienacki często budował w ten sposób postaci (miejsca podobnie), po drodze zacierając ślady. To jednak nic pewnego.

Może jeszcze coś się kiedyś wyklaruje. Jak pierwszy raz weszłam na forum, sądziłam, że wszystko, co jest do wyjaśnienia, już wyjaśniono. A jednak w ciągu ostatnich lat wyskoczyło mnóstwo nowych informacji. Super jest takie wspólne odkrywanie miejsc i wątków. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-09-15, 09:04:37   

Berta von S. napisał/a:

Na razie obejrzałam film. Wrzucam, bo może ktoś ma ochotę zerknąć. :)

Fajnie zrobiony i ciekawie opowiedziana historia.
Chyba należy zajrzeć też do książki "Takie było moje życie" - wspomnienia Ferdinanda Sauerbrucha.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-15, 10:33:17   

Kozak napisał/a:

Chyba należy zajrzeć też do książki "Takie było moje życie" - wspomnienia Ferdinanda Sauerbrucha.

To może zajrzyj. :)

Przejrzałam część tych materiałów o H i H i Ogrodzieńcu. Wynika z nich, że Hindenburg był zamieszany w skandal, jaki wybuchł wokół przekrętów przy tzw. Osthilfe (program pomocy dla wschodnich ziem). Wbrew założeniom programu skorzystali na nim głownie wielcy posiadacze ziemscy - w tym sąsiad Hindenburga, jego kuzyni i jego przyjaciel Oldenburg-Januschau. Ten ostatni przeprowadzał zbiórkę pieniędzy na wykup Ogrodzieńca, który podarowano Hindenburgowi na 80. urodziny. Wizerunku Hindenburga nie poprawił też fakt, że część jego majątku została zwolniona z podatku od nieruchomości, a w celu uniknięcia podatku spadkowego majątek został zapisany od razu na syna.

Hindenburg starał się wyciszyć skandal i dlatego był uległy wobec Hitlera, który to obiecał (przez 2 godziny w pałacu Ribbentropa rozmawiał w 4 oczy z synem Hindenburga, Oskarem). Ze strachu i pod naciskami syna oraz przyjaciela Hindenburg zgodził się, aby Hitler został kanclerzem. Potem go jeszcze dodatkowo zmotywowano do współpracy darowizną z kolejnego majątku.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-09-15, 10:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2018-09-15, 11:05:10   

Interesujące. Stąd być może to jedno z ostatnich zdań w filmie, "że dostanie, co..."
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2018-09-15, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-09-15, 12:22:34   

Berta von S. napisał/a:

Kozak napisał/a:

Chyba należy zajrzeć też do książki "Takie było moje życie" - wspomnienia Ferdinanda Sauerbrucha.

To może zajrzyj. :)

Nie mam do niej dostępu, ale przejrzałem recenzje. Wynika z nich, że interesujący nas wątek chyba nie był poruszany. Piszę chyba, aczkolwiek książka jest z 1951 roku, czyli z okresu kiedy jeszcze świeże były zdarzenia związane z okresem II wojny światowej, co znowu sprzyja teorii, że w tamtym okresie, wrażliwe tematy nie były przedmiotem wspomnień.
Cytat:

(...) tzw. Osthilfe (...)
Hindenburg starał się wyciszyć skandal i dlatego był uległy wobec Hitlera, który to obiecał (przez 2 godziny w pałacu Ribbentropa rozmawiał w 4 oczy z synem Hindenburga, Oskarem). Ze strachu i pod naciskami syna oraz przyjaciela Hindenburg zgodził się, aby Hitler został kanclerzem. Potem go jeszcze dodatkowo zmotywowano do współpracy darowizną z kolejnego majątku.

Ciekawe.
Pierwsze udokumentowane informacje o aferze z Hindenburgiem w tle, pojawiły się w listopadzie 1932 roku.
Z tego wynika, że w trakcie wyborów prezydenckich w 1932 roku Hitler jeszcze nie miał żadnego info na ten temat, więc NSDAP starało się czerpać głosy poprzez rozpowszechnianie kłamstw o chorobie Hindenburga i przybyciu Hitlera do jego łoża (strona 1). Ten schemat jest również znany z ostatniej wizyty Hitlera w Ogrodzieńcu, tuż przed śmiercią prezydenta i rzekomego przez niego namaszczenia Adolfa ... :053:

./redir/bc.wbp.lodz.pl/Content/26186/IlustrowanaRepublika1932Nr074.pdf
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-09-15, 12:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-15, 13:17:56   

Berta von S. napisał/a:
wykup Ogrodzieńca, który podarowano Hindenburgowi na 80. urodziny. Wizerunku Hindenburga nie poprawił też fakt, że część jego majątku została zwolniona z podatku od nieruchomości, a w celu uniknięcia podatku spadkowego majątek został zapisany od razu na syna.

Hindenburg starał się wyciszyć skandal i dlatego był uległy wobec Hitlera, który to obiecał (przez 2 godziny w pałacu Ribbentropa rozmawiał w 4 oczy z synem Hindenburga, Oskarem). Ze strachu i pod naciskami syna oraz przyjaciela Hindenburg zgodził się, aby Hitler został kanclerzem. Potem go jeszcze dodatkowo zmotywowano do współpracy darowizną z kolejnego majątku.


Kompletnie nic o tym nie wiedziałem! To Hindenburg w Ogrodzieńcu mieszkał raptem 7 lat...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,59 sekundy. Zapytań do SQL: 15