PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:45
Winnetou - wrażenia

Czy polecasz tę książkę?
tak
81%
 81%  [ 45 ]
nie
18%
 18%  [ 10 ]
Głosowań: 55
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
Duch 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-06-17, 00:30:40   

Wiesz, tego rodzaju problem mieli nawet sami Indianie.... Czy używać strzelb, paciorków ze szkła zamiast z kolców jeżozwierza, blaszanych naczyń zamiast baardzo pracochłonnej techniki gotowania wody poprzez wrzucania rozżarzonych kamieni do dołków w ziemi, wyścielonych skórą (u plemion koczowniczych ceramika się nie sprawdzała).

A tak swoją drogą, to wśród obecnych rekonstruktorów, czyli współczesnych następców Winnetou, pojawiła się parę lat temu koncepcja rekonstruktorskich obwodów łowieckich, w których dozwolone byłoby wyłącznie polowanie metodami tradycyjnymi.

von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-18, 19:16:05   

Jestem świeżo po przeczytaniu, wrażenia jak najbardziej na plus. Jest jezioro, wakacje(lepiej żeby był listopad, ale trudno :p :D ), są piękne kobiety, brzydkie zresztą też. :D Generalnie bardzo lubię PSiW, ale te rozmowy w stylu indiańskim mnie trochę śmieszą. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić dorosłych ludzi, mówiących takim językiem, a przynajmniej nie zdziwiłbym się delikatnej obserwacji przez różne organa i psychiatrów. :D

Nietajenko 
Moderator

Wysłany: 2017-07-19, 07:22:37   

von Dobeneck napisał/a:
ale te rozmowy w stylu indiańskim mnie trochę śmieszą. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić dorosłych ludzi, mówiących takim językiem

Zdziwiłbyś się ale znam takie przypadki w swoim otoczeniu. Mam dwóch kolegów, z którymi grywaliśmy często, a i teraz od czasu do czasu w RPGi. Ich ulubionym systemem były Dzikie Pola - gra w realiach Polski sarmackiej. No i zdarzało się, że takim właśnie sarmackim językiem operowali w codziennej komunikacji. :)

von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-19, 07:45:22   

Nietajenko napisał/a:
von Dobeneck napisał/a:
ale te rozmowy w stylu indiańskim mnie trochę śmieszą. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić dorosłych ludzi, mówiących takim językiem

Zdziwiłbyś się ale znam takie przypadki w swoim otoczeniu. Mam dwóch kolegów, z którymi grywaliśmy często, a i teraz od czasu do czasu w RPGi. Ich ulubionym systemem były Dzikie Pola - gra w realiach Polski sarmackiej. No i zdarzało się, że takim właśnie sarmackim językiem operowali w codziennej komunikacji. :)

To akurat potrafię sobie wyobrazić. :) Sam, po przeczytaniu Trylogii, poprosiłem sklepową o oleum, a ta zgłupiała. :D
A po obejrzeniu 13 Wojownika, akurat była WOŚP i dzieciaki zbierały kasę do puszek, podeszły do mnie dwie dziewczynki z prośbą o datek, a ja, idiota, powiedziałem: "noster rex? Tabernakulum". Dziewczynki zwiały jak sarny, ledwo je dogoniłem, żeby wrzucić jakiś datek. :D

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-07-19, 08:24:48   

von Dobeneck napisał/a:
te rozmowy w stylu indiańskim mnie trochę śmieszą. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić dorosłych ludzi, mówiących takim językiem
Winnetou czyni to także bezustannie, tak jakby mu na tym zależało, by uważano go za wariata. Przypuszczam jednak, że w chwili gdy jego kumpla Milczącego Wilka nie było w pobliżu, w rozmowie z miejscowymi wyrażał się normalnie, a więc w sklepie, kupując te zupy w proszku i puszki wołowiny w sosie własnym, lub na posiedzeniach koła wędkarskiego i łowieckiego.

Aldona 
Fanatyk Samochodzika
Aldona

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2018-08-09, 21:09:37   

Na stoliku leżą Nowe Przygody i jakoś mnie nie ciągnie.... Ale właśnie pomyślałam, że Winnetou też jest przeze mnie traktowane po macoszemu.... Może w ten upał i skwar sięgnąć własnie po tę część? Nawet nie za bardzo pamiętam co się tam działo....więc jakbym czytała po raz pierwszy... A i Zetowi się nic nie zawali..... :D

Człowiek ma dwa życia, to drugie zaczyna się gdy uświadomi sobie, że ma jedno.

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 67 razy
Wysłany: 2018-08-09, 23:51:34   

Aldona napisał/a:
Na stoliku leżą Nowe Przygody i jakoś mnie nie ciągnie.... Ale właśnie pomyślałam, że Winnetou też jest przeze mnie traktowane po macoszemu.... Może w ten upał i skwar sięgnąć własnie po tę część? Nawet nie za bardzo pamiętam co się tam działo....więc jakbym czytała po raz pierwszy... A i Zetowi się nic nie zawali..... :D

Czytaj Przygody, jestem ciekawa Zeta z zawalonym systemem wartości. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-08-10, 00:16:32   

Aldona napisał/a:
Na stoliku leżą Nowe Przygody i jakoś mnie nie ciągnie.... Ale właśnie pomyślałam, że Winnetou też jest przeze mnie traktowane po macoszemu.... Może w ten upał i skwar sięgnąć własnie po tę część? Nawet nie za bardzo pamiętam co się tam działo....więc jakbym czytała po raz pierwszy...

Broń Cię Panie Boże! Tam też są akweny wodne i to brudne!

Berta von S. napisał/a:
Czytaj Przygody, jestem ciekawa Zeta z zawalonym systemem wartości. :)

Naprawdę będziesz czytała moje kontynuacje?

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2018-08-10, 08:04:57   

Z24 napisał/a:
akweny wodne

A są jakieś inne?

"Cofał się w tył przez pewien okres czasu, po czym spadł w dół do akwenu wodnego i zabił się na śmierć".

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2018-08-10, 08:36:35   

Bansie, chyba znów nie załapałeś szyderstwa... :D

Nietajenko 
Moderator

Wysłany: 2018-08-10, 10:00:39   

bans napisał/a:
Z24 napisał/a:
akweny wodne

A są jakieś inne?

"Cofał się w tył przez pewien okres czasu, po czym spadł w dół do akwenu wodnego i zabił się na śmierć".

Kolego bans, "akwen wodny" to ulubiony pleonazm kolegi Z24, którego z namiętnością i przy każdej nadarzającej się okazji używa. :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-08-10, 11:37:37   

Nietajenko napisał/a:
Kolego bans, "akwen wodny" to ulubiony pleonazm kolegi Z24, którego z namiętnością i przy każdej nadarzającej się okazji używa. :D

:D Dzięki, Nietajenko!

Odpowiedz do tematu