PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2017-01-15, 11:31
scenariusz Zbigniewa Nienackiego do serialu pt. Kurator
Autor Wiadomość
mirekpiano 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 12 razy
Wiek: 60
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 335
Skąd: Jerzwałd
Wysłany: 2016-01-14, 15:37:56   scenariusz Zbigniewa Nienackiego do serialu pt. Kurator

"...Nie tak dawno napisałem scenariusz do siedmioodcinkowego serialu "Kurator". Jest to historia warszawskiego taksówkarza, który z poczucia społecznej odpowiedzialności zajmuje się wykolejoną młodzieżą. Telewizja scenariusz przyjęła, ale do tej pory nie znaleziono reżysera, który nakręciłby na jego podstawie film. Jest w tym sporo niekonsekwencji, bo jeśli z jednej strony woła się o współczesną tematykę, to z drugiej strony nie potrafi się jej wykorzystać w telewizyjnej produkcji filmowej."

źródło:
"Trybuna Ludu", nr 102, 1972 r., L.W.
./redir/wayback.archive.o...e_sylwetki.html
_________________
Wszystkich odwiedzających Jerzwałd zapraszam do mnie na pogawędkę oraz poczęstunek tego i owego. Rybka też się zawsze znajdzie. Furtkę otwiera się do siebie.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-01-14, 18:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 11:47:51   

Trafiłam ostatnio na króciutki wywiad, jakiego Zbigniew Nienacki udzielił Dorocie Pogorzelskiej, dziennikarce pisma "Warmia i Mazury". Wywiad o dość ironicznym tytule "Pisarz niekoniunkturalny" ukazał się w maju 1982 r. razem z fragmentem powstającej powieści "Raz do roku w Skiroławkach".

O serialu "Kurator" Nienacki mówi:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-06-21, 12:25:10   

Oba wywiady dzieli 10 lat???
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 12:28:32   

Szara Sowa napisał/a:
Oba wywiady dzieli 10 lat???


Tak ;-) Pewnie było sporo przeróbek, nie tylko jeśli chodzi o liczbę odcinków. Zresztą były komandos jako bohater lepiej pasuje chyba do lat 80-tych...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 19:31:43   

Ta zajawka o serialu pokrywa się z treścią jednej z trzech niedokończonych powieści Nienackiego pod roboczym tytułem Taksówkarz. :)

Napisał 65 stron, ale przekazano mi do wglądu tylko 5 i musiałam niestety obiecać, że ich nie upublicznię.

Wszystko się zgadza - jest taksówkarz z kryminalną przeszłością, który pracuje jako kurator (o komandosie nie było wzmianki, przynajmniej na początku). I w pierwszej scenie wiezie młodą panią aspirant, a z rozmowy wynika, że mają zawodowe kontakty. Co prawda ich dialog brzmi raczej trochę agresywnie, ale pewnie stopniowo sytuacja się zmienia.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-06-21, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 19:38:17   

Berta von S. napisał/a:
Ta zajawka o serialu pokrywa się z treścią jednej z trzech niedokończonych powieści Nienackiego pod roboczym tytułem Taksówkarz. :)


O! Ciekawe, co było najpierw - scenariusz czy powieść?

Niestety w Filmotece nie ma żadnych materiałów do tego projektu :(
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2018-06-21, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 19:43:38   

Garamon napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ta zajawka o serialu pokrywa się z treścią jednej z trzech niedokończonych powieści Nienackiego pod roboczym tytułem Taksówkarz. :)

O! Ciekawe, co było najpierw - scenariusz czy powieść?

Nie mam pojęcia, bo nie widziałam strony tytułowej (gdzie by jakaś data mogła ewentualnie być), a o tym scenariuszu dowiedziałam się dopiero dziś od Ciebie. Ciekawe...
_________________
Drużyna 5

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 20:00:26   

Berta von S. napisał/a:

Nie mam pojęcia, bo nie widziałam strony tytułowej (gdzie by jakaś data mogła ewentualnie być), a o tym scenariuszu dowiedziałam się dopiero dziś od Ciebie. Ciekawe...


No ciekawe, bo Nienackiemu zdarzało się pisać na potrzeby filmu, a dopiero kiedy to nie wypaliło przerabiać materiał na powieść. Tak było np. ze scenariuszem "Dębowe liście", który wydał jako "Liście dębu". A temat "Kuratora"/"Taksówkarza" brzmi dość filmowo ;-)
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2018-06-21, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-21, 23:53:48   

Garamon napisał/a:

No ciekawe, bo Nienackiemu zdarzało się pisać na potrzeby filmu, a dopiero kiedy to nie wypaliło przerabiać materiał na powieść. Tak było np. ze scenariuszem "Dębowe liście", który wydał jako "Liście dębu". A temat "Kuratora"/"Taksówkarza" brzmi dość filmowo ;-)

Za taką kolejnością przemawiałby też fakt, że powieść jest nieukończona.

Przy okazji może kilka szczegółów topograficznych z tych 5 stron, które mi udostępniono (to się chyba nie mieści w pojęciu upubliczniania tekstu, więc mogę podać). Bo mnie zaciekawiło, gdzie się miała rozgrywać akcja tej powieści. :)

Bohater rusza taksówką z ulicy Krzywe i jedzie do komendy MO (nie jest podane jakiej). A potem łapie kurs do dworca południowego na Zarzeczu (6km). Po drodze przejeżdża przez rzekę i starówkę (w tym rynek z 3-piętrowymi kamienicami oraz ulice Browarna i Farna). Dodatkowo pojawia się informacja, że w tym mieście są tramwaje, a podopieczna kuratora uczęszcza do szkoły w dzielnicy Jeziorna (około 3km od rynku).

Do Łodzi mi to nie bardzo pasuje. Macie jakiś pomysł, o jakie miasto może chodzić?
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-22, 09:10:55   

Wowax napisał/a:

No i Zarzecze ma jeszcze Wilno

Wileńskie Zarzecze kojarzę, to moja ulubiona część miasta. :)

Wowax napisał/a:
Tramwaje to z tej listy mają chyba tylko Katowice.

Tylko że tam rzeka, podobnie jak w Łodzi, wpuszczona pod ziemię. No i nie ma starówki, a przy tak zwanym Rynku stoją jakieś powojenne gmaszyska, a nie kamieniczki. :(
_________________
Drużyna 5

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-22, 09:38:46   

Chyba Nienacki zrobił sobie składankę :D

Z tego, co kojarzę, to Warszawa ma chyba najwięcej odpowiednich elementów, tyle że w nieodpowiednich miejscach
- starówkę i rynek z trzypiętrowymi kamienicami
- ulicę Browarną
- ulicę Krzywe Koło (nie wiem, czy gdzieś jest ulica "Krzywe"? Jak już to "Krzywa"...)
- dworzec południowy (w miejscu dzisiejszej pętli autobusowej Metro Wilanowska)
- może dzielnica Jeziorna mogła być jakąś wariacją na temat Konstancina-Jeziorny? Do 1969 r. Jeziorna była oddzielnie...
- rzeka i tramwaje są ;-)

Brak ulicy Farnej i Zarzecza, no i na mapie się to w żaden sposób nie ułoży -
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-22, 09:57:58   

Garamon napisał/a:
Chyba Nienacki zrobił sobie składankę :D

Warszawę również rozważałam, ale (jak wspominasz) nie pasuje w 100%. Łudziłam się, że gdzieś jednak jest takie miasto (nawet bez tramwajów, bo to można najłatwiej dorzucić), ale nic mi nie przychodzi do głowy, więc pewnie faktycznie składanka.
_________________
Drużyna 5

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-06-22, 10:40:36   

Ja ino na chwilę na temat warszawskich ulic, bez związku z tematem.
Ostatnio jadąc na wilanowski cmentarz ulicą poświęconą wiertarce zobaczyłem ulicę uznanego poety Oborniaka.
Potem okazało się że "Obornicka". Proponuję ludziom warszawskim akcję pod kryptonimem - "Dorysuj kreskę".
Nie wiem ile jest tych tabliczek, ale na farbę parę groszy bym dorzucił...
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-22, 23:07:20   

muzygog napisał/a:
Proponuję ludziom warszawskim akcję pod kryptonimem - "Dorysuj kreskę". Nie wiem ile jest tych tabliczek, ale na farbę parę groszy bym dorzucił...

Sam przemaluj, Warszawiakami się będzie wysługiwał... :027:
Mogę Ci dorzucić parę groszy na farbę.
_________________
Drużyna 5

 
 
Orion 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 42
Dołączył: 02 Wrz 2015
Posty: 36
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2018-08-06, 12:47:10   

Ciekawe.
Swoją drogą pomysł już przerabiany. ./redir/www.filmweb.pl/se...urs-2002-110593
Ciekawe czy serial do niego powstał z inspiracji miksu scenariusza Nienackiego i naszego serialu "Droga" Zwłaszcza że serial kręcony bodaj w Chicago gdzie liczna Polonia mogła mieć kontakt z w/wym dziełami i czerpać inspirację.
Ostatnio zmieniony przez Orion 2018-08-06, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-10-13, 16:37:30   

Trafiłam dzisiaj na kolejną wzmiankę o "Kuratorze", niestety nadal bez żadnych materiałów literackich. Według pisma skierowanego do PRF Zespoły Filmowe scenariusze 7. odcinków autorstwa Zbigniewa Nienackiego zostały zaakceptowane przez Redakcję Scenariuszy i Produkcji Filmów Telewizyjnych dnia 26 stycznia 1971 roku.
Pismo ostatecznie trafiło do Zespołu Filmowego "Tor", więc możliwe, że to tam miał być realizowany serial (na zlecenie telewizji). Była to popularna praktyka ("Samochodzik i Templariusze" chociażby), a w Torze powstało sporo filmów telewizyjnych, jak również seriale "Doktor Ewa" i "Zaklęty dwór".
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-10-13, 17:34:10   

Garamon napisał/a:
Zaklęty dwór


Rewelacyjny serial! Szkoda więc zmarnowanej okazji...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2022-10-17, 18:12:06   

Garamon napisał/a:
Trafiłam dzisiaj na kolejną wzmiankę o "Kuratorze", niestety nadal bez żadnych materiałów literackich. Według pisma skierowanego do PRF Zespoły Filmowe scenariusze 7. odcinków autorstwa Zbigniewa Nienackiego zostały zaakceptowane przez Redakcję Scenariuszy i Produkcji Filmów Telewizyjnych dnia 26 stycznia 1971 roku.
Pismo ostatecznie trafiło do Zespołu Filmowego "Tor", więc możliwe, że to tam miał być realizowany serial (na zlecenie telewizji).

26 czerwca 1971 tygodnik „Widnokrąg” (dodatek do „Nowin Rzeszowskich”) wśród innych kinematograficznych zapowiedzi podał za PAP krótką informację o treści:
«Gotowy też jest scenariusz serialu współczesnego „Kurator” o wykolejonej młodzieży (autor - Zbigniew Nienacki, reżyseria - Wojciech Malczewski).»
„Widnokrąg tygodnik spoeczno-kulturalny”, nr 26 (508), 26 VI 1971, str. 3.

Blisko rok później, w wywiadzie, który zapoczątkował ten wątek, pisarz mówił jednak: «Telewizja scenariusz przyjęła, ale do tej pory nie znaleziono reżysera, który nakręciłby na jego podstawie film.»

Trudno mi zgadywać, czy wzmiankowany wyżej reżyser wycofał się z realizacji projektu, czy zaszły inne zmiany, czy może autor notatki w „Widnokręgu” był źle poinformowany. Zresztą podejrzewam, że nazwisko wydrukowano z błędem - a w rzeczywistości chodziło o Wojciecha Marczewskiego. Marczewski pracował wtedy chyba w „Czołówce”, lecz członkiem zespołu „Tor” został niedługo później. W swoim dorobku ma między innymi serial „Odejścia, powroty” z 1972 roku, zrealizowany w „Czołówce” na zlecenie telewizji.

Pozdrawiam,
Kynokephalos


_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-10-17, 18:32:26   

Bardzo ciekawa informacja! Na 99% chodzi o Wojciecha Marczewskiego, pytanie tylko, czy rzeczywiście chciał ten serial kręcić, czy jako początkujący reżyser dostał tytuł "z rozpiski"... W każdym razie wygląda na to, że przez dekadę projekt był w zawieszeniu - zaakceptowany, ale nie skierowany do realizacji. Jeśli Nienacki w którymś momencie stracił cierpliwość i próbował zrobić z niego powieść to wcale m się nie dziwię.

Swoją drogą, Kurator/Taksówkarz byłby czymś pomiędzy Samochodzikami a pozycjami dla dorosłych. Ciekawe, czy gdyby pisarz skończył i wydał powieść, a ta odniosłaby sukces, to stałaby się początkiem nowego cyklu?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-10-18, 22:58:53   

Garamon napisał/a:
Swoją drogą, Kurator/Taksówkarz byłby czymś pomiędzy Samochodzikami a pozycjami dla dorosłych

Hmm... nie wiem... patologia, młodociane prostytutki, agresywne dialogi, przekleństwa i wulgaryzmy - ten fragment, który czytałam, zdecydowanie nie brzmiał jak dla młodzieży.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,62 sekundy. Zapytań do SQL: 16