PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie w Zamku Sześciu Dam znajduje się tajne przejście?
Autor Wiadomość
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!

Wysłany: 2018-06-21, 19:58:51   

John Dee napisał/a:
Zastanow sie, jakie sa mozliwosci z tymi schodkami,

Niewiele jest tych możliwości.
Na jednym ze zdjęć widać wnękę okna w krypcie, więc wiemy jak krypta zorientowana jest względem kaplicy. Wynika z tego, że schody znajdują się gdzieś w okolicy ołtarza, stąd mój wniosek, że pewnie za nim. Bo porównując na różnych zdjęciach wzajemne położenie okien kaplicy i krypty oraz włazu na środku kaplicy, wydaje mi się, że do tego włazu nie prowadzą. A innych możliwości raczej nie widać. Choć trudno na podstawie tych kilku zdjęć dokładnie ocenić wielkość i położenie krypty, więc może mi się źle wydaje...
Teoretycznie mogą być jeszcze zamurowane od góry i nie mają żadnego wylotu, ale skoro gdzieś u góry są oświetlone, to sadzę, że pan Bertrand wygodnie zszedł po nich do krypty.

A co do drugich schodów - czy sięgają do poziomu krypty i łączą się z widoczną wnęką? - Podobało by mi się takie rozwiązanie, bo im więcej takich przejść, tym ciekawiej. :) Ale poza zbieżnością miejsc nie widzę nic, co by to potwierdzało. A nawet przeciwnie - ta wnęka jakaś taka mała jest, o połowę niższa, niż wejście na schody, więc nie wróży to dobrze przejściu. :/

John Dee napisał/a:
Loira - tym razem nie

Szkoda, bo mógłbyś zajrzeć przynajmniej za ten ołtarz... ;-)

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-06-21, 21:11:47   

Wlaz jest wiekszy niz sie wydaje. Pokrywa wieksza czesc podlogi. Moze wiec schodki sa pod wlazem wlasnie? :027:

Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!

Wysłany: 2018-06-23, 13:33:38   

John Dee napisał/a:
Wlaz jest wiekszy niz sie wydaje. Pokrywa wieksza czesc podlogi. Moze wiec schodki sa pod wlazem wlasnie? :027:

Może...
Odniosłem wrażenie, że te schody są za daleko, aby mogły mieć wylot pod włazem, ale kiedy punkt odniesienia "wędruje" przez kilka kolejnych zdjęć, to może być złudne wrażenie. Poza tym podejrzewam, że Ty Johnie możesz wiedzieć coś więcej na ten temat (już teraz lub w niedalekiej przyszłości ;-) ), więc już nie spekuluję, tylko czekam na Twoje ustalenia. :)

Przy okazji, przeglądając rożne zdjęcia, zauważyłem pewien szczegół, na który wcześniej nie zwróciłem uwagi.
Na zdjęciach i rycinach sprzed przebudowy/remontu zamku w XIX w. (czyli z okresu kiedy przestrzeń nad dzisiejszym tarasem - pomiędzy kaplicą a południowo-wschodnim skrzydłem była zabudowana), na tylnej ścianie kaplicy (mniej więcej za ołtarzem, choć nie na środku, ale bliżej tarasu), widać jakby niewielki wykusz z okienkiem. Trudno to ocenić, ale być może drewniany. Dzisiaj nie ma po nim śladu, a miejsce, w którym się znajdował jest chyba dość nietypowe. Zastanawiam się, czy miał jakieś szczególne przeznaczenie...

./redir/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/ChenonceauE1851.jpg
./redir/www.castlemania.r...nonceau1850.jpg
./redir/www.outandaboutin...st-visited.html

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-06-24, 08:56:39   

Pierre Tendron napisał/a:
Poza tym podejrzewam, że Ty Johnie możesz wiedzieć coś więcej na ten temat

Niestety nie, Pierre. Nawiązałem kontakt z Bertrandem Riegerem, autorem zdjęć krypty

http://www.bertrandrieger...ro1448.jpg.html
http://www.bertrandrieger...ro1452.jpg.html
http://www.bertrandrieger...ro1453.jpg.html

ale wyobraź sobie, on już nie pamięta, jak tam swego czasu wlazł. “Niestety, nie jestem wstanie wam pomóc w waszym riserczu”, odpisał.

Wykusz rzeczywiście dziwny. Bez dwóch zdań trzeba będzie rzucić więc okiem za ten ołtarz. Mnie jednak najbardziej ciekawi ten właz, bo jeśli nie dojście do krypty pod nim się kryje, to co właściwie? Z tej perspektywy np. wygląda to tak, jakby był wystarczająco blisko ołtarza na te schodki.

Ale wyobraźnia przestrzenna to prawdę mówiąc moja pięta Achillesa, więc lepiej nic nie sugeruję. ;-)

Tu miałbym jeszcze zdjęcie drzwi w kaplicy, w wnęce po prawej stronie, za którymi powinny znajdować się kręte schodki prowadzące na pierwsze piętro i być może na emporę.

Odpowiedz do tematu